Kościół

Bóg uczy jak pokochać siebie samego

Medytacje ewangeliczne z dnia 29 października, Niedziela, Mt 22,34-40

Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że Jezus zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał , wystawiając Go na próbę: Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że kochać Boga całym sercem, umysłem i całą duszą to znaczy po prostu naprawdę całymi duszą, umysłem i sercem! Wszystkim co jest w nich dobre i wszystkim, co jest w nich niedobre kochać Boga. To oznacza całkowitą szczerość przed Nim. On swoją mocą, pracując na naturze, odmienia to co trudne i złe, zwyciężając wszystko dobrem. U każdego człowieka proces ten przebiega inaczej, ale jeżeli człowiek nie jest z Bogiem do końca szczery, proces ten nie może zachodzić wcale.

Zobaczmy jednak coś jeszcze w słowach dzisiejszej Ewangelii. Bardzo znamienne zdanie pada bowiem w sprawie miłości bliźniego. Aby można było kochać drugiego człowieka, trzeba najpierw kochać Boga, wtedy Bóg uczy nas jak pokochać samego siebie. A jak już pokochamy nędzę, którą jesteśmy, a pokochamy ją, bo właśnie Bóg pierwszy nas pokochał, wtedy jesteśmy w stanie pokochać drugiego.

Kochać bliźniego można tak, jak siebie samego. Jeśli siebie samego się nie kocha, to jak chce się pokochać kogokolwiek? Tu nie chodzi o egocentryzm, ale o zobaczenie w sobie samym piękna, które stworzył Bóg. Chodzi o zauważenie, jakie niesamowite pomysły ma Bóg dla naszcy spraw, tych dobrych i tych złych. On sam zamienia nasze nędzne przestrzenie w cuda, tak że coraz bardziej potrafimy kochać siebie, bliźniego, a najpierw Boga – Ojca.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

  1. Lelio Vieira Carneiro Junior

    11 listopada 2017 at 00:52

    Highly energetic blog, I enjoyed that bit. Will
    there be a part 2?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra