Wiara

Bóg uczy jak pokochać siebie samego

Medytacje ewangeliczne z dnia 29 października, Niedziela, Mt 22,34-40

Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że Jezus zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał , wystawiając Go na próbę: Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że kochać Boga całym sercem, umysłem i całą duszą to znaczy po prostu naprawdę całymi duszą, umysłem i sercem! Wszystkim co jest w nich dobre i wszystkim, co jest w nich niedobre kochać Boga. To oznacza całkowitą szczerość przed Nim. On swoją mocą, pracując na naturze, odmienia to co trudne i złe, zwyciężając wszystko dobrem. U każdego człowieka proces ten przebiega inaczej, ale jeżeli człowiek nie jest z Bogiem do końca szczery, proces ten nie może zachodzić wcale.

Zobaczmy jednak coś jeszcze w słowach dzisiejszej Ewangelii. Bardzo znamienne zdanie pada bowiem w sprawie miłości bliźniego. Aby można było kochać drugiego człowieka, trzeba najpierw kochać Boga, wtedy Bóg uczy nas jak pokochać samego siebie. A jak już pokochamy nędzę, którą jesteśmy, a pokochamy ją, bo właśnie Bóg pierwszy nas pokochał, wtedy jesteśmy w stanie pokochać drugiego.

Kochać bliźniego można tak, jak siebie samego. Jeśli siebie samego się nie kocha, to jak chce się pokochać kogokolwiek? Tu nie chodzi o egocentryzm, ale o zobaczenie w sobie samym piękna, które stworzył Bóg. Chodzi o zauważenie, jakie niesamowite pomysły ma Bóg dla naszcy spraw, tych dobrych i tych złych. On sam zamienia nasze nędzne przestrzenie w cuda, tak że coraz bardziej potrafimy kochać siebie, bliźniego, a najpierw Boga – Ojca.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Soroka

  29 października 2017 at 12:16

  „Kochać bliźniego można tak, jak siebie samego.”
  Upartość w błędzie zawsze prowadzi do złego!
  Słowo „kochać” zgodnie z prawdą ma zastosowanie jedynie do oblubieńców, małżonków, rodziców do swoich dzieci i ludzi będących w niczym niezmąconej bliskości do Boga i świętych, bo słowem „kochanie” nazywa się silną i czystą więź duchową pomiędzy osobami.
  Siebie samego nie można kochać. Siebie samego można ubóstwiać, wynosić ponad innych, albo traktować tak jak innych, czyli sprawiedliwie.
  Dlaczego bezmyślnie przyjmujemy do swojej mowy nomenklaturę materialistyczną i używamy słów niezgodnie z ich odniesieniem do rzeczywistości? Przecież oni wszystko kochają, nawet robić kupę.

 2. transformersearthwarshackapk

  31 października 2017 at 15:33

  This i like. Cheers!

 3. castaways cheats }

  1 listopada 2017 at 07:34

  Awesome, this is what I was browsing for in yahoo

 4. Lelio Vieira Carneiro Junior

  11 listopada 2017 at 00:52

  Highly energetic blog, I enjoyed that bit. Will
  there be a part 2?

 5. Grupo Coral presidios

  11 listopada 2017 at 08:32

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and the
  rest of the website is very good.

 6. Grupo Serval escandalo

  11 listopada 2017 at 19:09

  Excellent way of describing, and pleasant paragraph to obtain facts
  concerning my presentation subject matter, which i am going to deliver in academy.

 7. Aurelia

  12 listopada 2017 at 04:33

  For the reason that the admin of this website is working, no uncertainty
  very soon it will be well-known, due to its
  quality contents.

 8. bitsler-js-script

  17 listopada 2017 at 14:20

  stays on topic and states valid points. Thank you.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra