Z zagranicy

Polacy największą grupą imigrantów za pracą na Zachodzie

W oparciu o oficjalne dane portfolio.hu wyliczył, że 3,7 mln Polaków, Węgrów, Rumunów, Czechów i Słowaków mieszka w pięciu najbardziej popularnych krajach Europy Zachodniej. To dane oficjalne, rzeczywiste liczby imigrantów za pracą są zdecydowanie większe. Na przykład liczbę Rumunów, którzy opuścili swoją ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia szacuje się nawet na 3 miliony. Przez to cały region Europy Środkowo-Wschodniej zmaga się z problemem braku rąk do pracy.
Obecnie w Europie Zachodniej mieszka co najmniej 600 tys. Węgrów. Exodus za pracą nie jest jednak, jak się okazuje jedynie węgierskim problemem. Według różnych szacunków liczba osób, które opuściły Europę Środkowo-Wschodnią w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, sięga aż 5 milionów. Co więcej ci imigranci to w większości świetnie wykwalifikowani, ciężko pracujący i młodzi lub średnim wieku specjaliści w swoich dziedzinach. Efekt – cały region zmaga się z niedoborami kadr oraz spadkiem dzietności.

Portfolio.hu przebadał pięć najpopularniejszych wśród Węgrów krajów: Wielką Brytanię, Niemcy, Austrię, Szwecję i Irlandię. Zgodnie z oficjalnymi danymi tylko w tych pięciu państwach pracuje 3,7 mln Węgrów, Polaków, Czechów, Słowaków i Rumunów. Z nich największą, gdyż 2-milionową grupę stanowią Polacy. Na drugim miejscu pod tym względem plasują się Rumuni, których obecnie jest około 1 miliona.

Jak zauważają specjaliści, oficjalne dane mogą być jednak mylące. Oficjalne statystyki brytyjskie mówią, że mieszka i pracuje w tym kraju jedynie 91 tys. Węgrów, co najmniej 900 tys. Polaków, 300 tys. Rumunów, 50 tys. Czechów i 100 tys. Słowaków. Jednakże według portfolio.hu rzeczywista liczba pracujących na Wyspach Węgrów jest zdecydowanie większa i sięga 250 tysięcy. Podobne dysproporcje podaje się w przypadku pozostałych narodowości.
Z szacunków rumuńskich wynika, że kraj ten stracił już łącznie 8 mln osób w wieku produkcyjnym. Natomiast do końca 2015 roku wyjechało do Wielkiej Brytanii łącznie 12 proc. zdolnych do pracy Polaków.

Zapytani o motywację wyjazdu imigranci wymieniają wyższe wynagrodzenie i większe szanse na zatrudnienie. Od chwili, kiedy wynagrodzenia w regionie zaczęły się podnosić, imigracja zaczęła wyhamowywać.

Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że coraz więcej firm narzeka na brak wykwalifikowanej siły roboczej. W najgorszej sytuacji pod tym względem okazują się być Węgry, ponieważ to właśnie w tym kraju odnotowuje się największy niedobór pracowników.

Rządy starają się wprawdzie tym problemom zaradzić, na razie jednak bezskutecznie. Polski rząd zamiast sprowadzić Polaków z powrotem do Polski, sprowadza Ukraińców.

Źródło: dailynewshungary, portfolio.hu

Fot. pixabay

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

19 komentarzy

19 Komentarzy

 1. rebel

  30 października 2017 at 19:25

  jezeli rzad bylby polski to nie sprowadzalby upaincow, tylko zorganizowalby tak gospodarke,aby Polakom warto bylo wrocic z kapitalem i doswiadczeniem

  • margeritta

   1 listopada 2017 at 17:06

   Wrócą ci, którym nie ułożyło się w pracy, w życiu na emigracji. Ci, którzy już tam sobie gniazdko uwinęli raczej nie będą pchali się na stare śmieci, chyba, że sentyment przygna ich to już w wieku emerytalnym. Tym bardziej, jeżeli pozakładali rodziny i na emigracji urodziły im się dzieci – sentyment sentymentem, ale fundowanie dzieciom wyjazdu do obcego kraju nie jest tego warte.

 2. darek

  30 października 2017 at 20:53

  są opinie że najgorszy minister i szkodnik to minister spraw zagranicznych, a wg mnie największy szkodnik i kontynuator swoich poprzedników to minister-bankster, jak wciska kit w tv nie zadrży mu powieka

 3. Egzorcysta

  30 października 2017 at 23:17

  A jak pomysle ,ze Polacy sa przekonani ,ze decyzje o emigracji podjeli sami, to choc to bardzo smutne, zbiera mnie na smiech.Zeby byc az tak nieswiadomym (glupim),ze zostalo sie wydymanym przez Chazarow pragnacych zrobic z Polakow Palestynczykow, pozostaje tylko bronic swojego rozumu, korzysciami zarobkow na zmywaku.

  • Jonasz Kohn

   31 października 2017 at 00:47

   Jak świat długi i szeroki ludzkość zawsze emigrowała w poszukiwaniu lepszego życia. Nikt nie chce z Polaków robić żadnych Palestyńczyków, po prostu trzeba stworzyć miejsce i warunki do powstania kraju satelickiego dla Państwa Izrael. Takie przeznaczenie RP przyjęła już ponad dwie dekady temu i to zobowiązanie jest teraz zwyczajnie realizowane. Sama Polska bardzo dużo na tym ugra, zarówno gospodarczo, jak i militarnie, a Państwo Izrael odzyska w końcu pełną władzę nad bardzo ważnym – z geopolitycznego punktu widzenia – regionem. Polskę czekają naprawdę wielkie zmiany, proszę czerpliwie czekać i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Pozdrawiam serdecznie

   • andzia

    31 października 2017 at 08:21

    Niech to gówniane państewko rządzi się u siebie. Jak się rządzi to widać. Żyd nigdy nie był przyjacielem Polaka. Pewnie dlatego, że Polska ich przyjęła, jak zewsząd byli wyganiani. Typowa żydowska wdzięczność -obsrywanie Polaków na Broklynie i w opanowanych przez nich szmatławcach. Niemcy chociaż ich mordowali- to co najmniej przyjaciele. Ale to tylko żydowskie urojenia. Typowy Niemiec nienawidzi Żyda. Polacy są bardziej wielkoduszni, naiwni dlatego czają się na Polskę.

 4. Przecław

  31 października 2017 at 08:43

  Paraliż środkowowo-wschodniego płatu mózgownicy – dość mowy trawy, pani Wiejak.

 5. koteq

  31 października 2017 at 09:51

  Z Polski najbardziej wygania wszechobecny negatywizm i brak perspektyw. Nie tylko sama kwestia zarobków to czyni.

 6. trafficriderhackdownload

  31 października 2017 at 10:33

  Good Morning, bing lead me here, keep up great work.

 7. free platinum hack }

  1 listopada 2017 at 07:20

  Good Morning, google lead me here, keep up great work.

 8. gemini

  1 listopada 2017 at 09:53

  Polski rząd ?! Kpiny! Gdyby rząd był faktycznie polski, inaczej traktowałby własnych obywateli w sądach, tworzyłby rzeczywiście warunki do powrotu młodych Polaków z emigracji, nie ściągałby nam nieszczęścia z Ukrainy i nie lizałby ukraińskich tyłków, nie akceptowałby zachodniej, zdegenerowanej kultury i żydowskiej loży masońskiej BB… Niestety od wielu, wielu lat mamy rządy „polińskie” (jak to p. Duda nazywa „ten kraj”, czyli Polin)

 9. I like, will read more. Cheers!

 10. Avicenniusz

  2 listopada 2017 at 14:35

  „Polski rząd zamiast sprowadzić Polaków z powrotem do Polski, sprowadza Ukraińców”

  Szanowna Pani

  Bardzo mnie ciekawi, co może zrobić polski rząd, aby sprowadzić z powrotem do Polski Polaków z krajów, w których zarabia się średnio cztery razy więcej, niż w Polsce.

  Zamieniam się w słuch.

 11. dirt 4 license key

  4 listopada 2017 at 06:17

  Yeah bookmaking this wasn’t a risky decision outstanding post! .

 12. How to

  6 listopada 2017 at 21:32

  google bring me here. Cheers!

 13. dream girlfriend free np

  16 listopada 2017 at 20:42

  This is cool!

 14. jpegmini serial

  17 listopada 2017 at 03:09

  Your web has proven useful to me.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra