Historia

Rosjanie w kilka godzin wymordowali 25 tys. Polaków na warszawskiej Pradze – jutro zapomniana 223 rocznica rzezi Pragi

223 lata temu w ciągu kilku godzin Rosjanie, zwalczający Polaków walczących o niepodległość Polski, wymordowali 25.000 mieszkańców (dziś warszawskiej) Pragi. Współczesna Rosja, podobnie jak sowieci, czci dowódcę rosyjskich oprawców Aleksandra Suworowa. Ustanowiony w ZSRR Order Suworowa do dziś jest przyznawany w Armii Rosyjskiej jako jedno z najważniejszych rosyjskich odznaczeń, a tradycja imperializmu carskiej Rosji jest obok tradycji sowieckiej elementem rosyjskiej dumy narodowej. Zagładę Polaków w Warszawie upamiętnia tylko mały metalowy krzyż, z małą metalową tabliczką, zarosły krzakami.

Nie jest to nic wyjątkowego, we współczesnej Rosji oprawcy, którzy mordowali Polaków przez ostatnie 250 lat są otoczeni czcią i kultem. Buduje się im pomniki, do ich tradycji nawiązują jednostki wojskowe. Rosjanie są dumni i z zbrodni caratu i ze zbrodni sowietów. Obrzydliwe jest też to, że w Polsce pod polskich patriotów i narodowców podszywa się element gloryfikujący rosyjski imperializm.
W Polsce cierpienia Polaków ofiar rosyjskiego terroru są zapomniane. Nikt nie organizuje rocznicowych demonstracji. Jedną z takich zapomnianych zbrodni dokonanych przez Rosjan jest rzeź Pragi podczas której w kilka godzin Rosjanie niezwykle brutalnie zamordowali 25.000 Polaków, w tym liczne kobiety i dzieci.
4 listopada 1794 roku składające się z 25 tysięcy żołnierzy, uzbrojonych w ponad 80 armat, wojska rosyjskie, dowodzone przez Aleksandra Suworowa, przełamały polską obronę. Wchodzący do na warszawską Pragę Rosjanie rozpoczęli rzeź Polaków. Rosjanie mordowali dzieci, kobiety, cywilów, osoby starsze, duchownych. Młode kobiety, w tym zakonnice, były przez Rosjan gwałcone i mordowane. Praskie ulice zaległy trupy zarżniętych i często okradzionych przez Rosjan z ubrań nagich Polaków, zmieszanych z zarżniętymi zwierzętami. Obraz zniszczenia dopełniały podpalone przez Rosjan polskie domy. Most łączący Pragę z Warszawą został zniszczony przez rosyjską artylerię. Polaków uciekających do Warszawy wpław lub na łodziach przez Wisłę zabijali rosyjscy strzelcy.
Jeden z świadków rzezi Pragi stwierdził w swoich wspomnieniach, że „Widok Pragi był okropny, ludzie obojej płci, starcy i niemowlęta u piersi matek pomordowane leżały na kupie; krwią zbroczone i obnażone ciała żołnierzy, połamane wozy, pozabijane konie, psy, koty nawet świnie. Tu i ówdzie drgały jeszcze członki umierających. Całe miasto Praga stało w płomieniach i w dymie, a dachy zawalały się z trzaskiem, któremu odpowiadało przeraźliwe wycie kozaków, klątwa rozjuszonego żołdactwa. Kupami leżały krwią zbroczone trupy zwycięzców […] Nikt dotąd nie odważył się pokazać na Pradze; przybyło wprawdzie kilku chciwych zysku Żydów, ale tych kozacy zaraz pochwyciwszy za nogi, tłukli łbami o mur, aż mózg wytrysnął, po czym znalezione pieniądze dzielili między siebie. Za 35 złotych i srebrnych zegarków zapłaciłem 35 rubli. Pełen kapelusz połamanego srebra dostałem za 2 ruble”.
Jan Bodakowski
Fot. Wikipedia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

58 komentarzy

58 Komentarzy

 1. Janek

  3 listopada 2017 at 17:03

  Z których zbrodni sowieckich lub caratu Rosjanie są dumni? Jak oni tę dumę okazują? A wiecie, co wołali rosyjscy sołdaci podczas rzezi Pragi? Warszawu pomnim! (pamiętamy Warszawę). Bo wcześniej w Warszawie Polacy urządzili rzeź bezbronnym Rosjanom. Takie niestety były wtedy obyczaje wojenne, zresztą i dzisiaj jest nie lepiej.

  • Soroka

   3 listopada 2017 at 17:30

   Podaj dokładne dane tej polskiej zbrodni!

   • Marian

    3 listopada 2017 at 17:50

    Było to dokładnie 6.29 dnia 30 lutego 2453 r. przed Chrystusem.

   • jok

    3 listopada 2017 at 22:52

    Jestem odległy od wspierania narracji „jankowej” czy „wykazywania zrozumienia dla przyczyn zbrodni rosyjskiej”, ale pewne rzeczy są opisane np. w książce „Autor: Wojciech Kępka-Mariański, Tytuł: Insurekcja warszawska 1794”, czyli o wydarzeniach, które miały miejsce pół roku wcześniej, tj. w kwietniu 1794 r.

  • Marian

   3 listopada 2017 at 22:08

   Iwan, jaka tam pogoda w Moskwie?

  • Realista

   5 listopada 2017 at 10:11

   Bezbronnym Rosjanom ? to wtedy w Warszawie mieszkali rosjanie ?

  • nixon

   6 listopada 2017 at 12:12

   Janek wesołych ty się suknie w głowę.
   Historia była taka ze: albo nas najezdzalu i musieliśmy się bronić, albo trzeba im było profilaktycznie wpier. ..ol spuścił bo znowu zamierzał nas na jechać. Jaj słyszę jakich kolwiek obywateli posługujących się językiem polskim i mówiących jakie to myśmy krzywdy czynili ludzkości na lewo i prawo to mnie szlag trafia.balezy ci się wielki kop w d…

 2. karola32

  4 listopada 2017 at 20:29

  25 tys. w kilka godz. to już wtedy ruskie mieli bombę atomową.

 3. MR

  4 listopada 2017 at 22:24

  Była to tragiczna, masowa rzeź, ale była to też zemsta Moskali- oczywiście z nawiązką – za wymordowanie przez cywilną ludność stolicy ich kolegów rozbrojonych i prowadzonych do niewoli jako jeńców tuż po opanowaniu Warszawy przez Wojsko Polskie i ludność cywilną w trakcie wcześniejszej tzw Insurekcji Warszawskiej-największej i najważniejszej bitwy Powstania Kościuszkowskiego. Ludnośc stolicy zachowała sie wtedy jak dziki tłum w czasie rewolucji francuskiej, a były to właśnie te czasy i ten morderczy duch udzielił się ówczesnym Warszawiakom. Zabito ok 100 rozbrojonych Moskali, ale już rozbrojonych, prowadzonych do niewoli.Zapewne rozmiary tej zbrodni dowódcy rosyjscy wyolbrzymili swoim żołnierzom szturmującym Warszawę, żeby wzbudzić w nich żądzę pomsty za kolegów, ale miała ona miejsce. Szkoda, że o tym nie mówi się w mediach a powinniśmy znać całą prawdę zarówno tą chwalebną jak i haniebną gdyż TYLKO PRAWDA JEST CIEKAWA.
  Z uwagi na ten haniebny wyczyn polskiej ludności niepowstrzymanej celowo czy też nie przez konwojujące jeńców wojsko polskie rzadko się mówi o Insurekcji Warszawskiej, która była największą i najważniejszą bitwą Powstania Kościuszkowskiego – bez opanowania stolicy na początku Powstania bitwa pod Racławicami i późniejsze pod Szczekocinami i Maciejowicami byłyby tylko lokalną ruchawką. To tak gwoli uzupełnienia artykułu. Niech liczy się cała prawda……

  • jok

   5 listopada 2017 at 08:36

   Jakkolwiek wspomniałem wyżej o książce o Insurekcji Warszawskiej, gdzie wspomniano o samosądach, uważam, ze niektóre podane tam tezy są nieco wyrwane z kontekstu, a powyższy wpis MR, ma wręcz znamiona antypolskiej propagandy.

   Prawda jest ciekawa, cała prawda:)) – to powtarzanie twierdzeń powiedzmy ż-owskich i filoż-skich mediów i okolic, o konieczności „odbrązowiania historii”, by nam „przywalać”, coraz butniej i bezczelnej głoszonymi tezami a la grossowymi. Także twierdzeń bardziej rosyjskich z Rosji, o tym że w Katyniu zabili Niemcy, lub że był mało istotny np.

   „Dziki tłum”, „morderczy szał”, to teksty wspomnianej proweniencji, teksty propagandy. A może ” mniej lub bardziej uzasadniony odwet, który w niektórych przypadkach doprowadził do samosądu, przed którym obecni polscy wojskowi nie zdołali uchronić wszystkich jeńców ”
   Pamiętajmy, że ruskie żołdactwo – wtedy raczej bez ż-skich przełożonych, enkawuddzistów i komisarzy:))) – panoszyło w Polsce przez prawie cały XVIII wiek, a od wojny 1792 r., bezpośrednio i licznie w Warszawie (choć ważniejsze jest zachowanie się podczas działań wojennych i quasiwojennych).
   Co robili przed 1794? Mordowali ludność cywilną, rabowali, palili itd, czasem z jakiejś samowoli a czasem/częściej z państwowej chęci okiełznania podbitych czy może rozdawali dzieciakom gumę do żucia?:)

   • jok

    5 listopada 2017 at 08:42

    Dodajmy jeszcze fragment z recenzji książki o której wspomniałem wyżej, zresztą nienegujący, że doszło do samosądów przeprwadzonych przez grupy cywili:
    „Warszawiacy nie wykorzystali swojej szansy, nie wybili carskich żołnierzy – a mieli ku temu okazję. Jednak drugiego dnia walk, gdy dowództwo objął gen. Mokronowski, pozwolił on praktycznie wycofać się żołnierzom ambasadora ze stolicy. Autor sugeruje tutaj celowe działanie wyższego dowództwa, należącego bez wyjątku do stronnictwa królewskiego. A król nie chciał mieć na rękach krwi carskich żołnierzy i wciąż liczył na porozumienie z Katarzyną II. Czy koncepcja Stanisława Augusta była słuszna? Kępka-Mariański sugeruje, że nie. W Petersburgu bowiem już zapadły decyzje odnośnie losów Rzeczypospolitej, zaś zachowanie Igelströma na ostatnim posiedzeniu Rady Nieustającej tak urągało majestatowi Najjaśniejszej, że musiało się ono spotkać z reakcją Polaków.”

   • MR

    5 listopada 2017 at 14:53

    Powyższe wydarzenie-wymordowania jeńców rosyjskich znane jest mi właśnie z książki Insurekcja Warszawska 1794 wyd BELLONA Wojciecha Kępki-Mariańskiego. Jeżeli to prawda, to nic na to nie poradzimy takie są fakty. Trzeba przytaknąć że tak było i basta. Rosjanie zastosowali odpowiedzialność zbiorową tak jak podczas II WŚ niemcy za jednego zabitego niemca mordowali 100 czy więcej Polaków. Jeżeli to kłamstwo czy propaganda to należy pozwać autora ww książki lub go mocno napiętnować gdyż obecne sądy RP wciąż nie są wrażliwe na obrażanie czy pomawianie Polski i Polaków. Ale prawdę trzeba pisać choćby małym druczkiem. Uważam, że trzeba znać takie epizody naszej przeszłości i ich okoliczności, aby nie być kiedyś zaskoczonym, jeśli rosjanie nam je wypomną, a my im wtedy co odpowiemy?-że nie wiemy o czym mówią??? My im wtedy wytłumaczymy, że lud Warszawy działał w afekcie, pałając chęcią zemsty za zbrodnie moskiewskie takie a takie p-w jego krajowi a być może bliskim, że lud ten działał w nieopadłym jeszcze szale bitewnym, a przecież działanie w afekcie w trakcie rozpraw sądowych bywa okolicznością łagodzącą. Nie tak jak zaplanowane ludobójstwa polskich oficerów w 1940, akcja antypolska w 1937, czy jak ludobójstwo upa, czy ludobójstwo popełnione przez niemców. Może kiedyś znajdą się rozsądni i mądrzy rosjanie którzy nie dadzą sobie wyprać mózgów „szlachetną” armią czerwoną i „wujaszkiem stalinem” z którymi będziemy się mogli przyjaźnić, a jak się nie znajdą no to trudno. Ale przyjaźń i dobre układy można budować tylko na prawdzie. Uważam, że brakowało w artykule o rocznicy rzezi Pragi informacji, że był epizod wymordowania ok setki jeńców moskiewskich, który rosjanie skrzętnie wykorzystali i usprawiedliwiali tym zapewne dokonanie masakry (25 000 za 100). Oczywistym jest, że moskale byli najeżdźcami i to oni są odpowiedzialni za wszystkie ofiary naszych powstań, bo gdyby nie zniszczyli i nie zajęli naszego kraju to nasi przodkowie nie musieliby chwytać za broń żeby walczyć o swoje i nie byłoby wzajemnego zabijania się. Z naszej strony była to wojna sprawiedliwa bo walczyliśmy z najeźdźcą broniąc się, a z ich strony nie.
    Absolutnie!!!!! nie mam zamiaru wprowadzać antypolskiego klimatu, gdyż jestem patriotą. Jeżeli takie zdarzenie jak zabicie tych 100 jeńców moskiewskich miało miejsce to miało i koniec.
    A rosjan absolutnie nie bronię, ani nie usprawiedliwiam; dopuścili się wielu zbrodni na naszym narodzie na naszych ziemiach; w czasie konfederacji barskiej bywało, że pojmanym konfederatom obcinali ręcę, aby więcej nie chwytali za broń. Ludność Warszawy można usprawiedliwić, że działała w afekcie co często bywa okolicznością łagodzącą w czasie rozpraw sądowych. Uważam tylko, że jeńców nie należy zabijać, później można dokonać ich wymiany na swoich, mieć z nich kartę przetargową w późniejszych negocjacjach pokojowych, a można też wykorzystywać jako tanią siłę roboczą w zamian za prowiant zanim zostaną zwolnieni. Oczywiście są sytuacje, że nie ma wyjścia np wojsko broni się przed atakiem wroga, potrzebny każdy żołnierz do walki do tego stopnia że nie da się pilnować jeńców, a nie zdążono ich odesłać na tyły – to wtedy niestety jest ostateczność i dowódcy rozkazują żółnierzom jeńców czym prędzej rozstrzelać-to jest normalna praktyka we wszystkich armiach, takie są niestety prawa wojny. Przepraszam za „dziki tłum” – lapsus słowny. Cieszę się, że na tym portalu są rodacy, których oburza mówienie źle o Polakach

    • jok

     5 listopada 2017 at 16:47

     A) Opieram się na tej samej książce, tylko … inaczej to ująłem. Nie ma co raczej „odbrązawiać bezkompromisowo”, bo robią to za nas wrogowie. Zawsze trzeba widzieć kontekst.
     B) Wiedzieć trzeba, ale nie traktować jako prawdę objawioną. Sprawdziłem jeszcze raz – praktycznie „masakrze” w dniu 21 kwietnia, W. Kępka-M poświęca jedno zdanie – w „Zakończeniu”. Może coś jest więcej w ksiązce, ale to teraz znalazłem. Trochę mało, by bić się w piersi i uważać te 100 za pewnik. I przedstawiać je w stylu – sorry Batory, ale tak to postrzegam – nieco grossowym….:))
     C) Przy okazji znalazłem różne teksty. Niejaki Bestużew-Marliński pisał o tysiącach Rosjan, sennych i bezbronnych, zamordowanych po domach, które uważali za przyjacielskie. A niejaki Bełlarrminow pisał o Rosjanach wyżynanych podczas modlitwy w świątyni..:). Czyli można chyba rzec, że w historiografii rosyjskiej, która szukala usprawiedliwienia dla rzezi Pragi, pojawiały się ewidentne bzdury przekłamania. To chyba też należy pamiętać.
     D) Sądzę, że możemy mówić, że zacietrzewienie w czasie walk było tak wielkie, że gdyby po zakończeniu działań w dniu 18 kwietnia, nie było „enigmatycznych” dla mnie wydarzeń 21 kwietnia, to wojsko rosyjskie i tak nie miałoby oporu przed masakrą, a raczej wręcz byliby zadowoleni z jej możliwości. Dodam, że na Pradze nie toczyły się walki insurekcyjne, a wyrżnięto Pragę….

     Nie chcę urażać/pouczać, ale sądzę, że pisząc o „złych czynach” swoich, nalezy zachować umiar i krytycyzm, bo wrogowie uwielbiają wmawiać nam i wyolbrzymiać niepozytywne zachowania, a my nie musimy ich w tym wyręczać. Nie to, by kłamać – po prostu zachować krytycyzm i umiar.

     • jok

      5 listopada 2017 at 16:50

      ..i widzieć kontekst. A nie dostawać wypieków z emocji, że mówimy o „prawdzie”:))
      PS mnie też cieszy, że nie Szanowny Interlokutor nie miał złych intencji, ale jak to mówią, dobrymi chęciami…..itd:)

     • jok

      5 listopada 2017 at 17:00

      miało być: Szanowny.., bez nie z przodu:)

    • Abc

     7 listopada 2017 at 17:01

     Dziamdziasz cyrylicą albo tym drugim alfabetem albo oboma, koleś. „Obiektywność” aż jedzie. Polak tak nie pisze.

 4. preczzParszawka

  5 listopada 2017 at 18:20

  trzeba bylo miec wiecej rozumu w 1610 roku po bitwie pod Kluszynem,a teraz Polacy rozdawliby karty

  • Marian

   6 listopada 2017 at 21:00

   Z perspektywy czasu wiele rzeczy wydaje się takie oczywiste i proste. Ale w tamtych czasach tamci ludzie robili, co mogli.
   W tamtych czasach Rosja była kolonią Angielską i Anglicy ciągnęli ogromne zyski z handlu futrami, po spacyfikowaniu Nowogrodu przez „ich sukin*syna” Iwana III Groźnego. Anglicy nigdy by nie pozwolili na to, żeby Rzeczypospolita przejęła kontrolę nad Moskwą i Nowogrodem, mimo, że Nowogród chciał unii z RP. Możliwe, że bunt Chmielnickiego, wykonany w dużej mierze rękami najemników z całej Europy, głównie z Niemiec, był zrobiony za angielskie pieniądze po to, aby odciągnąć Polaków od Moskwy. – Tak to mniej więcej omawia Grzegorz Braun, i tu akurat może mieć rację.

 5. pgcalling.com

  5 listopada 2017 at 23:06

  The online games involving cash can’t be held to be legal and web sites hosting them
  cannot be given any safety below the Structure, while banks too can deny them their
  normal providers, a Delhi court docket has stated. You will not have
  Tax Deduction from Source for winnings upto `10,000.
  Taking part in with real gamers is fantastic & challenging in Khelplay.
  Love to play Poker with real players in a challenging event.
  KhelPlay Poker brings you the chance to play poker online in India for money.
  Play Texas Hold’em poker , Omaha poker , poker tournaments and different poker
  variations with your folks, family and with different on-line poker players across India.
  Whether you play on PC, Laptop computer, cell or pill, KhelPlay Poker brings you a easy poker taking part in expertise by which
  you’ll get pleasure from taking part in online poker 24×7.

  We preserve updating and listing completely different promotions on occasion which our gamers can examine and take benefit of.
  So, register with us and start taking part in your favourite online poker game to
  win LARGE! The High Courts of Karnataka and Kolkata
  as well as a number of courts in other nations have recognised the high degree of ability involved in the sport of poker.
  Based mostly on this background and the opinions given by
  main legal luminaries and jurists we consider that enjoying on-line poker for money is totally legal in India.
  aspires to turn out to be the perfect poker web site of
  India and has invested heavily to supply world class poker sport
  software program that offers the best poker expertise to
  its gamers on PC and Cell phone.

  Deposits and Withdrawals Gamers can add money to their account via bank
  card, debit card, netbanking, wire transfer, cheque
  and via common wallets like Paytm and many others.
  Signup and get and instantaneous bonus of Rs.25 which you
  can use to play and hone your poker skills. Play FREE Texas Holdem and Omaha Poker Tournaments with fellow Indian poker
  players and Win Cash each hour. Get Extra bonus upto 200% on all your first deposits of the day with Khelo365.
  For instance, it is particularly attention-grabbing that flash games initially discovered their way onto the web as small minigames , till they grew to become further established and an increasing number of suppliers began to supply browser-games.

  So guys, in case you additionally like to play rummy 24X7, simply overlook about any cheat code
  to crack RummyCircle rummy; this trick will not work here.
  Better to simply learn the rummy rules, rummy tips, apply
  your logical utility expertise and you’re sure to
  rely your riches each day! Share you expertise
  / Suggestions, post your RummyCircle Critiques here. There is no such thing as a cheat code for games24X7, If you want to win rummy you merely ,
  learn the rummy rules fastidiously, and play some apply matches, when you get some confidence of profitable at games24X7, you can swap for cash game.

  The courtroom, after going by the arguments superior by
  the counsel for the petitioner and paperwork positioned on document, stated although betting on video games of ability played bodily has been held authorized by the
  apex court but on-line video games offering cash are illegal in states
  which prohibits playing. It mentioned on-line games
  cannot be in contrast with real video games and there are various sites which provide video games of skill online free of expenses and no
  ‚illegality’ is concerned in it. However they don’t not given mi nonetheless bonus for downloadthey
  only give u bonus when u deposit money. The bonus given u can’t widraw that money u can solely use for taking part in.

  However I’ve not earned a single penny from this web site. As a
  result of these sort of websites lure the p… Learn More.
  I’m a frequent player of rummycircle and its greater than 4 months I have been playing the game.I liked the sport very muchIt has many choice to play like level rummy, 101
  pool , 201 pool and othersThe better part is it also have tournaments which offers it’s customer to play and earn extra.
  Rummy circle I’ve defined completely this website in my experience.
  They all the time have something for every on anytime login. Rummy circle is a 13 card playing game it is simple to can add
  money from paytm &a… Read More.

  It offers good rewards to their players for winning the video games.

  I mean in case you play with youre own money and wins
  the game their is no problem, however you lose the sport you’ll lose youre money…
  Learn Extra. Rummycircle and other rummy websites are fake
  websites. Additionally all websites aren’t legally permitted by
  government. The rummy websites are looting our cash with fake gamers from rummy websites.

  At this time his weekend ardour for the game has evolved; no
  extra does he await his offline buddies, as an alternative he perfects his
  moves with online mates on RummyCircle – a number one online rummy playing portal for real money
  in India with over two million registered players.

  In 2008, Sachin got here back to India to join the
  startup which at that point appeared more like a cyber cafe.

  The preliminary thought was to focus on people
  who in some unspecified time in the future may need performed Rummy for real money.
  Play Rummy for money was our preliminary communication to
  get such users on board and it labored very well. Giving a background of these campaigns Sachin shared how they decided on what channels are working for them and the way much cash they should pump in these campaigns.”We looked at the cost of buying
  a consumer, retention fee of a user on a month on month foundation and common income
  per consumer to predict the lifetime of a buyer and his value.

  We’ve constructed the identical gaming experience minus the app on the browser itself with HTML5 technology.
  The service has sure limitations however it still gives
  the true cash sport experience.”The HTML5 gaming experience was
  utterly launched in August 2014 and within three months of its operation the corporate has already seen 10% revenues coming from cellular.
  Like most firms the long run is in cell but for RummyCircle rather a lot depends on the continued Supreme court docket judgement that
  may resolve whether Rummy is a sport of ability or a prison offense.
  The maximum traffic for RummyCircle comes from southern India.

  Start screening all the web rummy websites that meets your expectations.
  Out of the considerable variety of selections on the market a few locations have effectively won the confidence of their gamers and
  fabricated their notoriety. The very best web site is among the main where you
  could possibly play rummy on the web. These websites evidently give the best gaming background.

  Their interface is the most effective of all the gaming locales and
  you can quickly switch in the middle of games based on your prerequisite.

  There are quite a few more updated on-line portals the place you
  can play rummy and its imaginative ways are rapidly picking up ubiquity.

  On these tournaments, 1000’s of players generally compete for prize chips
  working into millions. AcePoints Tournaments: Players should
  buy-in to these particular premium tournaments utilizing their AcePoints.
  Newbie Tournaments: These tournaments are focused to assist our newbies
  make a comfortable landing into actual cash tournament world.
  Playersare entitled to play on the newbie tournaments for under 30 days from their
  conversion date. You could Buy Actual Chips to transform from a Common Player to a Premium Participant.
  Once you improve to a Premium Player, you’ll be able
  to register to the above multi-desk tournaments
  and real money video games.

  All it’s good to do is, login to your basic rummy account & start enjoying these video games over
  the online with real gamers. I’ve been taking part in for a couple of 12 months now and it is quite an incredible
  expertise playing on It was my biggest win after I received more than r 9,
  000 in the Platinum Membership Tourney. This
  is the very best and real online gaming zone in India I suggest many more to affix RummyCircle & learn to play rummy.
  We now have over two million registered gamers, making us one of
  many leading on-line rummy card video games playing portals in India.
  With a top quality interface that has the newest security measures, we be sure that your Rummy taking part in experience is
  entertaining to the core while also being convenient.

  Pool Rummy : On a multiplayer interface, you get to
  play rummy online, the best way it’s played at a local Rummy club, with up to 6 gamers per table.
  Factors Rummy : This Rummy sport enables the winner to gather cash against
  points scored within the match. Indian Rummy
  : This sport of Rummy online is played with 13 cards and some jokers
  or wild playing cards. The simplicity of classic Indian Rummy makes
  it very popular sport to play on-line. Gin Rummy : On this thrilling Rummy sport, the
  target is to attain factors and attain a predetermined number of points before the opponent does.
  Card Games Tournaments : Our tournaments embody daily, weekly
  and even seasonal online rummy tournaments, where you get the chance to win big cash prizes whilst you play
  on-line sport.

  Come be part of our ever-growing neighborhood of Rummy players and expertise a
  fruitful technique of enjoying online video games! Take a look
  at our rummy guidelines for all types of the Rummy online and play a free Indian Rummy card sport to check out
  how issues work. We provide assist for Rummy 24×7, regardless of
  whether or not you’re enjoying Classic Indian Rummy at
  no cost or for money. Supreme Courtroom of India in 1968 and is 100% legal
  to play without cost or for money. Play Rummy Free
  Games 24×7 @ Deccan Rummy – Win Actual money. Savour the joy
  of enjoying free on-line rummy games 24×7 at Deccan Rummy, India’s fastest, safest multiplayer gaming environment.

  The fastest rummy variant, where the sport simply lasts for one deal and serves as one of many quickest ways to earn real money.
  Financial value related to every level is preset initially.
  The player who finishes first wins the quantity as (sum of factors of all opponents)
  x (monetary worth of 1 point). The thrilling rummy variant,
  where the upper limit (101/201) for the points is preset at first.
  The player who stays until the end without crossing the preset restrict is the winner.
  The exhilarating rummy variant, the place the number of offers (rummy recreation rounds) is preset originally and the player with the maximum
  points on the end of all of the offers, wins the sport.

  Create a web-based rummy account at , avail our bonuses and play rummy 24×7.
  Take your abilities to a new stage and earn real money!
  Gives you wonderful avenues to earn cash for your abilities
  – Play cash rummy games and earn in tens of millions!
  With high-class online rummy gaming expertise,
  Rummy Millionaire will enable you with your professional rummy taking part in abilities.
  Become involved in the first ever on line casino-like enjoying expertise on Rummy Millionaire!

  It’s the excellent time for you to play rummy and win real money; with
  100% safe on-line transactions, relaxation assured which you can play online
  rummy with none problem!

  The deposit bonuses are talked about on the website’s Promotion Page.
  After you may have made your first deposit, your status
  shall be upgraded as a cash rummy player. You’ll be able to play all of the variations of
  rummy games and participate in money tournaments.
  You’ll be able to select the table the place
  the prize pool matches your funds. You can join an actual money game by paying its
  entry fee. If you win a game, your winning amount might be robotically credited into
  your account. It is half the battle when you get a hold of the fundamentals, subsequent
  vital factor is to compete towards your competitor and win some money! http://pgcalling.com/user/profile/28805

 6. Pingback: 4. 11. 1794 Rosjanie zmasakrowali warszawską Pragę (zabito 20.000 Polaków) | Białczyński

 7. Stanley

  6 listopada 2017 at 08:52

  Uważam, że zestawienie rzezi cywilów, w tym kobiet I dzieci z zamordowaniem ok 100 jeńców – żołnierzy, nie jst żadną PRAWDĄ !!! , tylko manipulacją, tak się nazywają tego typu zestawienia….

  Podobne wygląda zestawienie akcji Wisła z rzezią wołyńską…..

  Przepraszam za mocne słowa, ale nie możemy mylić ludobójstwa z zabójstwem.
  Natomiast zgadzam sie całkowicie z tym, że na pewno Rosjanie nie sa dumni z tego co wyprawiały w Warszawie wojska Suworowa. To jest nadużycie.

 8. tata

  6 listopada 2017 at 14:01

  trzeba w domu mieć bron i nie narzekać

 9. regnum.gamigo.com

  6 listopada 2017 at 19:21

  Current Basic Rummy Coupon Codes Offers & Provides August 2017.
  Signup with us without spending a dime and maximize your incomes
  potential by taking part in exciting rummy card games.
  These video games are played on the basis of a fixed variety of offers.

  Use the Bonus Code ‘WIN1500′ while adding cash to double
  your bankroll! The whole Classic Rummy crew is keen about offering
  a fantastic rummy expertise to each participant on the site.
  I used to be on the lookout for set that had Jack Queen King
  and Ace as an alternative of the ten, 11, 12, thirteen the
  Ace can be used as a one or following the king. Earn free cash every hour with out risking a dime!
  These cards are visible to each player on the table and they always have the option to
  draw a card from the discard pile during their flip.

  With over 1,000,000 users, we’re one of the most standard and fastest growing
  online rummy websites in India. A participant can score a most
  of 80 factors within the 13 card rummy recreation no matter the worth of playing cards in his fingers.
  This app has been rated 1 star(bad) by 306 number of users.Estimated variety of the app downloads vary between 50000 and a hundred thousand as per
  google play store. Indian Rummy is a well-liked card-matching recreation played
  based on draw and discard of playing cards. Discard pile: A pile of faceup playing cards, positioned subsequent to the inventory.
  Each participant is making an attempt to meld runs and units in his hand.

  After 13 cards are dealt to every participant the remaining cards are positioned faced right down to make the
  ‚Closed Deck’ and the top card is placed on the table faced up making it the ‚Open Deck’.
  For starters, you possibly can play rummy anywhere at any time.

  The target of the Rummy sport is to meld all of the cards in your
  hand to type sequences and sets, as you play the sport.

  Early this month, Libratus, a poker bot, gained chips
  worth $1.5 million from four of the world’s top
  poker players in a three-week problem at Pittsburgh, US.
  AI out of the blue doesn’t seem so nerdy. I’m delighted to
  be the first prize winner in Sunday Masters Tournament.

  A recreation of 21 card on-line rummy starts with each
  player being dealt 21 playing cards. If the opposing participant has valid runs or units in his hand, they won’t depend as points.
  A sequence of obtainable bonuses is displayed whereas including money to alert
  the net rummy gamers in regards to the ongoing bonuses. Card games
  join with people,” says Jain whose startup raised $16 million from Tiger World and Sequoia Capital in 2015.

  The principles are the same, Players should place tiles on the table both as groups of the identical worth
  or runs of consecutive tiles of the same go well with.

  Flash-free tables present seamless 24×7 gaming experience.
  At Silk Rummy you may take pleasure in one hundred% Rummy Welcome Bonus for the primary time you deposit money to play
  rummy cards games. Nonetheless, if the knocker gets Gin there’s by no means an undercut, even when the
  opponent additionally has zero deadwood factors. You get an opportunity of getting a bonus on referring his/her pals.
  Alternatively, if a participant opts to drop in the course of the sport, then it’s referred to as
  ‘Middle Drop. On our website, a budding rummy player can practice and learn rummy games without spending a dime.
  Step Inside to Get pleasure from Superb On-line
  Rummy Video games with World Class Gaming Providers.

  Have the quickest and most safe Rummy gaming expertise only at also supplies 24×7
  Buyer Help. If online teen patti and poker are luring Indians,
  good old rummy is not far behind. The participant has an excellent alternative of earning superb day by day bonus which
  is available in type of free chips. The winner and
  the loser of the game are chosen in keeping with the points obtained in 21 Card rummy.

  To kick start your entertaining time on our website – whenever you select to play rummy with money and make your first money deposit, we offer a one hundred% Bonus on this layer and offer you a
  grand method to start i.e. you deposit `one thousand/- we remit `a thousand/- in your Bonus account.

  Most the promotions run on a regular basis giving more probabilities to its online
  rummy players to win money prizes. Go to earlier slide –
  Save on Rummy Card Video games & Poker. Jokers: All printed Jokers and the
  randomly selected wild card joker can be utilized as Joker in rummy.
  Within the twenty first century, on-line
  versions of well-identified card video games imply that
  you may check yourself at any time of the day
  and night towards gamers from all around the world.
  Shine along with your skills, Play your playing cards proper and
  get duly rewarded with massive Winnings on the tables!

  The primary indications are that the French introduced the game with
  them to the newly found continent, particularly America, enjoying poker with cards Over the years, a variant of the sport of the game,
  immediately called rummy, was created.

  Traditional Rummy is one of the greatest rummy sites in India.
  Then, meld the playing cards (organize the 21 cards as per the logical units in the
  allotted 45 seconds) and ship them for validation. I am so completely happy I won first
  prize of Xmas Event. Play your favorite rummy on cellular and
  get eligible to win Cashback up to Rs 50000 each week. Big Gin: When all 10
  cards in your hand and the card you simply drew are parts
  of melds, so you will have 11 playing cards, all in melds.
  Free Rummy : Probably the most well-liked card recreation to
  play online without spending a dime in India, these are free apply Rummy video games that may be played as many instances as you wish to.
  While you be a part of our Rummy group, you turn out to be eligible for a hundred% bonus of as much as
  r.1,000 in your first deposit quantity earlier than you
  begin to play on-line game at Rummycircle.

  I have been enjoying for a couple of 12 months now and it’s
  quite an incredible experience enjoying on It was
  my biggest win after I received greater than r 9,000
  within the Platinum Membership Tourney. With RRRummy, you may play the
  same kind of games, solo against the computer, or along with mates and
  relations. Decide any variant and play totally free in your desktop or mobile to have awesome fun! To
  obtain the free app Traditional Rummy Cellular by Innopark (India)
  Non-public Limited, get iTunes now. Get a bonus of Rs. one thousand on your first
  deposit of Rs. a hundred. The exhilarating rummy variant,
  the place the variety of offers (rummy sport rounds) is preset
  initially and the player with the utmost points on the end of all the offers, wins the game.

  Every participant tries to type matched sets consisting of teams of three or four of
  a kind, or sequences of three or extra playing cards of the identical go well with.
  Joker is a card that’s stored face up underneath the stock pile, so that it is seen to all of the gamers.
  In online rummy, participant can play with rummy lovers from throughout India by
  way of online with real cash. Prospects viewing this page could also be occupied with these sponsored links.
  Versions of this app apk obtainable with us: zero.1.13 , 0.1.12 , zero.1.11 ,
  zero.1.9 , zero.1.7 You would additionally obtain apk of Basic Rummy-Play Rummy Free and run it using android emulators resembling large nox app
  participant, bluestacks and koplayer.

  Supreme Courtroom of India in 1968 and is a hundred% legal to play without spending a dime or for money.
  Indian Rummy -Deccan Rummy Deccan Rummy, best rummy website online, rewards
  gamers with DeccanPoints, a unique player rewards program the place players
  can earn DeccanPoints for playing rummy card game. Quite a few money deposit choices and Fast money withdrawal facility are other advantages.

  We provide support for Rummy 24×7, regardless of whether or not you’re
  taking part in Classic Indian Rummy totally free or for cash.
  We didn’t scan INDIAN RUMMY Card Game From Special K
  three.17 for viruses, adware, spyware or other sort
  of malware.

  Enjoying thirteen card rummy cannot get better than this.
  It gives three ways to solve a problem – by raising a assist mail, sending an electronic mail, calling the assist quantity,
  or by initiating a chat session with a reside technician. We provide a
  world-class interface which permits anybody, wherever (in India aside
  from Assam and Odisha), anytime (video games 24×7) play quick, flash-free rummy video games online.
  A thirteen cards Indian rummy game is a straightforward recreation, nonetheless,
  players need to see a couple of tricks and conceivable outcomes in the game.
  Play one hundred and one Pool Rummy and 201 Pool Rummy on India’s Best On-line Rummy Web site!

  When you’re depositor, you are not eligible to play
  this free game. Whereas picking and discarding, the objective for players
  is to make legitimate sequences and or units before all opponents and end to win the
  sport. What’s finest about is that you just get to play Rummy online with a group of thousands
  and thousands of rummy players from all over the India, creating more room for challenges as
  well as leisure. The download file is obtained instantly from the writer, not
  from any Peer to Peer file sharing functions reminiscent of Shareaza, Limewire, Kazaa,
  Imesh, eDonkey, eMule, Ares, BearShare, Overnet, Morpheus, BitTorrent Azureus and WinMX.

  If you deposit money into the account for the first time, you may get
  100% deposit bonus up to Rs. 500. Indian rummy:
  In Indian rummy the position of Ace is dual
  as each the 1st and 14th card and it carries 10 factors.
  Indian rummy is a thirteen card recreation at one or two decks,
  and every so often jokers (trump playing cards). In fact a successful hand
  has to have two sequences, out of which one has to be pure,
  that is without jokers. Make valid sequences and or units before oppnents and declare.
  A 1 is barely valid in entrance of a 2, and never after a
  13. So this isn’t valid: 12131. When we started to play
  we can’t tell the difference between again and blue tiles, very poor resolution by manufacturers.

  A reduce joker is also randomly chosen and
  performed face up whereas the remaining pile of playing cards is kept face down. At ,
  we make the best effort to present greatest gaming experience
  to our passionate players and attempt to explain the rules in the very best
  manner. Participant who joins Level 1 & if wins, will qualify for degree 2.

  Choose improbable avatars and have interaction in an enhanced gaming
  atmosphere to have limitless fun! Moreover person can get it
  free of charge at App Retailer where some extra objects for improve might be obtained at a
  variety of $zero.99 to $seventy nine.99.
  Don’t miss out. Traditional Rummy conducts two forms
  of rummy tournaments – Jumbo Premium and Classic Tourney.

  Cards which are not dealt are placed face down in the middle of
  the desk to kind the draw pile. It is among the many oldest rummy taking part
  in web sites for Indians. Go right ahead and benefit from the thirteen card
  rummy game to see it your self just by downloading the app.
  While you play with a timer, each player only gets 2 minutes to finish
  their flip. Players in India like games made for individuals
  in India,” adds Skaggs, who early final yr left Zynga to affix Indian cell gaming firm Moonfrog Labs in Bengaluru.
  In a set of three, the Joker could be changed by any of the
  missing colors, e.g. in 22 you can release the
  Joker with either a 2 or a 2. http://regnum.gamigo.com/de/forum/user/121698-rubyruff98/

 10. mysmartcrew.com

  7 listopada 2017 at 02:07

  Steam is a good consumer for managing your PC video games, but
  by default, it pauses all downloads everytime you’re taking part in a game.
  The SlotsUp crew takes nice pains to carry you brand new slots and supply decent and comprehensive info on them in case you need to perform a little research on what
  you’re enjoying. And so it’s, we work day-after-day to fill our slot collection with free on-line slots with
  no deposit in your entertainment. So yes, we offer free
  mobile slots with no deposit, too. Apart from offering a
  terrific a lot of free on-line slots, SlotsUp take care of our guests’ playing
  erudition, so on our web-web site you can get any information concerning casino slots and every
  little thing else: issues like slot anatomy, types of
  slot games and their themes ( fruits, area odyssey, gothic – so on and so
  forth), and, what is actually crucial half –
  slot features.

  It’s a fraction of all players’ deposits from a slot or a community of slots accumulating into progressive funds that
  cashout solely after a certain point. Further Symbols are extra symbols usually granted to help
  make profitable combos and differentiate one slot from
  the other. Just like chips and crisps, slots are referred
  to as various names across the globe. In America and
  Canada it’s just a slot or slot machine, in Great Britain you’d
  must say fruit machine (which can also be less formal).
  Slots are casually referred to as one-armed bandits, as back in their first
  years they had been operated by one lever on the facet, and because
  they’ve a status of having the ability to impoverish the gambler.

  Google Play Video games is Google’s bid to win a share of the marketplace for Android video games View full description. Google
  Play Video games is Google’s bid to win a share of the marketplace for Android
  video games. Google Play Video games separates video games from purposes
  to really get into the player’s universe: you will discover video games and get suggestions, see what your folks are playing, observe your achievements and more.

  This social facet is probably the best part of Google Play Games.
  Clients must download the Wynk Motion pictures app and register with airtel cell
  number using airtel cell internet to activate the free subscription.

  Welcome to , the main online games web site, where you’ll be able to play a huge vary of
  free online video games including action video games, sports games, puzzle video games, games for women, mobile video games,
  Android games, Windows Telephone, video games for youths, flash video games and lots of more.
  You possibly can play single player games or play superior massive multiplayer games with different
  gamers from around the globe. Sign up free to get all the benefits of registered games players equivalent to, high scores, your personal avatar, statistics,
  awards and much, rather more. You’ll be able to
  play choose versions of mobile games at no cost on-line right at with out the need to personal
  a cell phone.

  We now have analysed the whole year, and discovered that out of over 500
  Free Slots launched this year, there’s a small group
  which overperformed the others. What this exactly means is that still having all the same visibility and possibilities to
  be chosen by visitors of , based mostly on engagement and number
  of periods, there are undoubtedly 10 Free
  Slots who could be awarded the title of Greatest Free Online Slot to
  play. For these willing to play best slots on-line at their own computer, on-line slot machines have masses to supply.

  Brings you all of the fun of free slots and finest offers to play Real money slots with free bonuses only on the very best on-line casinos.

  Slots-777 does not take bets and is not gathering any. Keep in mind that in the
  event you’re playing a web-based or multiplayer game, downloads
  might have an effect on your ping, but single-participant must be wonderful.

  Free Bingo Games – play offline no wifi by Absolute Video games, get iTunes now.
  Play probably the greatest FREE Bingo video games
  on iPhone/iPad! Bingo by Absolute Games is free to play with lots of
  bonuses and cash. FREE bingo play – get free coins to play each four hours.
  Should you love bingo and are searching for a fun new bingo game,
  that is the sport for you. Free cash each four hours, and you’ll spin on a slot to attempt to construct your
  energy-ups.

  For those who bought a new console or had your console repaired, use the license switch
  possibility in your new console. In your new console, register to Xbox Reside utilizing the gamertag that you used to buy the content material.
  Follow the directions to transfer the content material
  licenses. Other profiles can now use content material in your console.
  You may as well use the content material whenever you’re
  not linked to Xbox Reside. You need to have the content material license to play DRM-protected content
  material. Your Xbox 360 console checks whether you will have a
  legitimate license while you attempt to use DRM-protected content material.
  You’ll be able to’t use the content if the console does not discover a legitimate license for it, or if
  the license would not enable the action.

  Whenever you attach the laborious drive to the second console and
  sign up to Xbox Reside, you possibly can play the game
  with none restrictions. Be aware You will need to use the profile that purchased the
  content material to sign in to Xbox Reside. No. Content material licenses are saved in the Xbox 360
  console slightly than within the Xbox Live account.
  To let another person use the content material license, you
  have to download your Xbox Live profile to their Xbox 360 console.
  Then, switch your content licenses to that Xbox 360 console.

  After you transfer your content material, other
  profiles can use the content on that console. You possibly can’t switch some items which can be saved in your Xbox 360 console from one profile to a different.

  It’s undoubtedly top-of-the-line free Android video games
  on the market. NOVA Legacy is the newest installment and it’s
  already among the finest free Android games. There is also a story line, on-line multiplayer mode,
  and a rudimentary crafting system. Gamers can explore
  the real world around them all whereas catching Pokemon, taking
  down gyms, and discovering Pokestops. Each free Android games look nice, play well, and have distinctive mechanics for this
  genre. Sky Drive Reloaded is the most recent in the Sky Drive franchise (that are all
  pretty good free Android games). The game also comes with save and load game performance for multiple recordsdata
  so you can play many instances without delay.

  You should connect the HDD directly to your PS4. The exterior HDD is not a prerogative of XBox… Good job!
  You can solely retailer sport information, apps
  and DLC, this will also be tied to the PS4 itself, not the user, however you’ll still require the owner of the related content
  to be signed in when you play. This can be for Main programs solely, you can not retailer recreation knowledge
  and use the HDD on one other PS4 as it should require formatting to
  that system first. I do have a query relating to exterior HDD’s now this is a characteristic and just one external
  HDD is allowed. For instance you’ve got plugged in a 2TB exterior HDD and
  transferred all your apps over to it and that is nearly stuffed with apps/games and you wish to improve to a larger 4TB HDD.

  I think it isn’t something they’ve considered but, which is why
  you are only allowed ‘one’ external exhausting drive.
  Actually, the one choice in your case is to delete enough video games with no updates and/or DLC to make each
  your inner and external drives equal the capacity of the previous, and replica the data to the internal
  drive. Content material servers (every part from store) are by Sony and on these limitations
  they can do every part about however they will not.
  If you happen to’re signed in with your PSN account when to download the video
  games then that must be fantastic – the game will be tied to
  your PSN account, not the console.

  I’ve turned the HDD off and on again, tried all of the completely different USB-ports on the Ps4, no resolution. I int buying one till sony posts the external devices that
  do work with the ps4. Effectively y dont you submit what
  exterior devices work for the ps4 sony its your JOB to do this until we use
  the mistaken external machine and our ps4 goes mistaken then its your falt
  sony. Say I have a game put in on the inner HDD but then following this exterior HDD
  firmware update some DLC is launched (something substantial, say a brand new
  level/map pack). Hello xiuyinghong – this is positive, as long as the external HDD is plugged in, it doesn’t matter if the sport
  and the DLC are installed in separate places.

  Since including an exterior exhausting drive, disc based video games that i had put in on the
  internal drive wont begin. Update: I tried transferring two of the
  put in games to the external drive (Horizon and Yakuza 0) however neither would run nonetheless.
  However, when i load the video games ive re put
  in onto my new exterior exhausting drive i cant access any of my
  saves. Further provides may be presented to you when downloading our player.
  With a brand new Hero launched each three weeks, Paragon gives infinite opportunity for new gamers and
  veterans alike. If you purchase a sport or downloadable content (DLC) by
  means of Origin, it’s mechanically added to My Game Library.

  Subsequent, be certain that your present build platform is
  about to Android. From File > Build Settings… choose Android
  and click on Swap Platform. Subsequent, set up the
  trail to your Android SDK installation in Unity.
  To configure your Unity recreation to run with Google Play Video games on Android, first open the Android SDK supervisor and confirm that you’ve downloaded the next packages.
  Android 6.0 (API 23) (this doesn’t affect the min SDK
  version). To do that, click File > Build Settings, choose the Android
  platform and click on Player Settings to show Unity’s Player Settings window.

  So as to sign up to Play Sport Providers, it is advisable sign your APK file, make sure that you are signing it with the
  correct certificates, that’s, the one which corresponds to the SHA1 certificate fingerprint you entered within the Developer Console during
  the setup.

  Subsequent, click the Window Google Play GamesSetup – Android setup
  menu merchandise. That is the XML information from the Google Play Developer Console which contains the useful
  resource IDs in addition to the Utility ID for Android. After
  pasting the information into the text area, click on the
  Setup button. Notice: If you are using an internet software or backend server along with your sport, you
  can link the net application to the game to allow getting the player’s id token and/or email tackle.

  To do that, hyperlink an internet application to the sport in the
  Google Play Developer Console, and enter the client id for the net utility into the setup dialog.

 11. Obat Ambeien

  8 listopada 2017 at 11:41

  powinien być wypożyczany na takie imprezki. Dlaczego nie wypozyczyli meczetu od miłujących pokój muzułmanów ??!!!
  jeszcze lepiej synagogi, w Belgii ci ich
  obat ambeien paling ampuh di apotik

 12. Szpok

  9 listopada 2017 at 02:58

  Napisz cos jak twoi przyjaciele upowcy mordowali ludnosc Warszawy podczas Powstania Warszawskiego.

 13. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 listopada 2017 at 00:43

  I got this web page from my buddy who told me about this web page and now this time I am visiting
  this website and reading very informative articles here.

 14. dick

  10 listopada 2017 at 15:23

  Przecież nie jest problemem wyrżnięcie siekierami 100-500tys. Polaków 70 lat temu przez Ukraińców.
  Pis „nie widzi problemu”.
  Należy pamiętać zbrodnie na Polakach, ale artykuł typowo propagandowy.

 15. Polon64

  10 listopada 2017 at 20:38

  Widzisz synku że Polacy to takie śmieci Europy. Nikt nas nigdy nie szanował ale za to ciągle mordował.

 16. Egli Diana Pinto

  11 listopada 2017 at 07:41

  If some one wishes expert view concerning blogging after that
  i recommend him/her to pay a quick visit this webpage, Keep up the good work.

 17. expert asbestos

  11 listopada 2017 at 09:32

  Please let me know if you’re looking for a article author for your blog.
  You have some really great articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for
  a link back to mine. Please blast me an email if interested.
  Thank you!

 18. domain name registrar

  11 listopada 2017 at 11:13

  When some one searches for his necessary thing, therefore
  he/she wants to be available that in detail, thus that thing is
  maintained over here.

 19. Grupo Serval escandalo

  11 listopada 2017 at 13:13

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this superb blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my
  Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 20. Luiz Gastão Bittencourt

  11 listopada 2017 at 13:19

  I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. Personally, if
  all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 21. home security cameras reviews

  11 listopada 2017 at 14:17

  You happen to be anxious about all your family members?

 22. togoenlutte.org

  11 listopada 2017 at 18:47

  Pretty part of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to
  assert that I acquire in fact loved account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing for your feeds and even I achievement you get right
  of entry to persistently rapidly.

 23. Dadado Veig

  11 listopada 2017 at 21:35

  Hello everyone, it’s my first go to see at this web site,
  and post is genuinely fruitful in support of me, keep up posting these types of articles.

 24. Elyse

  12 listopada 2017 at 07:23

  Amazing issues here. I’m very satisfied to peer
  your article. Thank you so much and I am looking forward
  to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 25. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  12 listopada 2017 at 10:11

  Usually I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to try and
  do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite nice post.

 26. tercio borlenghi jr

  12 listopada 2017 at 10:44

  Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.

  Please let me know where you got your theme. With thanks

 27. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  12 listopada 2017 at 13:50

  These are truly great ideas in regarding blogging.

  You have touched some pleasant things here. Any way keep up wrinting.

 28. expert asbestos

  12 listopada 2017 at 16:58

  Greetings! I’ve been reading your blog for a long time
  now and finally got the courage to go ahead and give you a shout
  out from New Caney Tx! Just wanted to say keep up the excellent work!

 29. website design company

  12 listopada 2017 at 17:53

  Since the admin of this web page is working, no doubt very rapidly
  it will be well-known, due to its quality contents.

 30. Grupo Coral fraude

  13 listopada 2017 at 01:53

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a
  few months of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to stop hackers?

 31. Itamar Serpa Fernandes

  13 listopada 2017 at 10:09

  What’s up to every single one, it’s truly a pleasant
  for me to go to see this web page, it consists of priceless Information.

 32. asbestos study first

  14 listopada 2017 at 02:51

  Heya i’m for the primary time here. I found this board
  and I find It truly helpful & it helped me out much.
  I hope to offer something again and aid others such as you helped me.

 33. timex check

  14 listopada 2017 at 10:02

  Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you
  know a few of the pictures aren’t loading correctly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers
  and both show the same results.

 34. just another

  14 listopada 2017 at 12:36

  GDDNwf I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and great user genial style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 35. domain name

  15 listopada 2017 at 12:18

  What’s up to all, how is all, I think every one is getting more from this
  website, and your views are fastidious designed for new viewers.

 36. us.norton.com

  15 listopada 2017 at 13:00

  Im grateful for the article post.Really thank you! Want more.

 37. rick and morty gifts

  15 listopada 2017 at 16:21

  Wow, this paragraph is fastidious, my sister is analyzing these things, thus I am going to tell her.

 38. Model Papers

  15 listopada 2017 at 18:16

  Say, you got a nice blog.Much thanks again. Cool.

 39. Just to let you know your web page looks a little bit unusual in Safari on my notebook with Linux.

 40. home security systems reviews canada

  16 listopada 2017 at 05:13

  To keeping your possessions in complete safety?

 41. Water damage restoration company

  16 listopada 2017 at 17:27

  personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this site.

 42. Benito

  17 listopada 2017 at 06:18

  Very descriptive blog, I loved that a lot. Will there be a part 2?

 43. Previous Papers 2018

  17 listopada 2017 at 17:47

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 44. vancouver sex toys

  17 listopada 2017 at 17:58

  Very good information. Lucky me I recently found your site by chance (stumbleupon). I ave book marked it for later!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra