Listopadowy „Egzorcysta” o ekstrapolacji. Rzekome wychodzenie z ciała to wynik zaburzenia pracy mózgu

Najnowszy numer miesięcznika „Egzorcysta” przybliża czytelnikom pisma tematykę ekstrapolacji czyli rzekomego zjawiska wychodzenia duszy z ciała. Zjawisko opisane jest na łamach miesięcznika przez osoby, które rzekomo doznały takich odmiennych stanów świadomości, i przez naukowców wskazujących, że takie odczucia są wynikiem zaburzenia pracy mózgu. Niewątpliwie zamieszczone w „Egzorcyście” teksty naukowe są ciekawsze.

 

Wielką zaleta katolicyzmu jest ukazanie tego jak rozum prowadzi do Boga, i jak nierozsądnie jest ulegać sensacyjnym odczuciom i emocjom, co niestety propagują nowe ruchy religijne poza Kościołem i te infiltrujące Kościół.

 

Przeprowadzane przez naukowców badania wskazują, że nie ma zjawisk pozazmysłowych. Jednak aż 15% populacji deklaruje, że miało OBE (out of body experience, czyli doświadczenia rzekomego postrzegania świata poza swoim ciałem). Ciało fizyczne jest źródłem doświadczeń dostarczanych świadomości. Neurolodzy podczas elektrycznej stymulacji kory mózgowej odkryli, że stymulacja określonych obszarów mózgu wywołuje odczucia OBE. „Lżejsza stymulacja powoduje unoszenie i wykrzywianie ciała, natomiast mocniejsza wrażenie opuszczania ciała”. W toku badań określono dokładnie, które obszary wywołują takie odczucia, choć eksperymentalnie nie udało się wywołać tak realistycznych omamów jak w wypadku spontanicznych OBE.

 

Obszary mózgu, które odpowiadają za doświadczenia OBE, to obszary, które pozwalają nam postrzegać nasze ciało, co pozwala koordynować ruchy ciała. Są też obszary mózgu, które wywołują wrażenia doświadczeń mistycznych – co pokazuje, że takie odczucia wywoływane w nowych ruchach religijnych czy innych niż katolicyzm religiach są zjawiskami wynikającymi z stymulacji układu nerwowego a nie doświadczeniami relacji z Bogiem.

 

Podobnymi do OBE doświadczeniami są rzekome doświadczenia nazywane doświadczeniami pobliża śmierci: przeniesienie świadomości w chwili śmierci, bilokacje, przejście w inne ciało, ożywianie zwłok, lot magiczny, podróże poza ciałem.

 

Odczucia OBE można wywołać poprzez: wizualizacje powodującą zwiększenie podatności na sugestie, przeciążenie sensoryczne – wzmożone oddziaływanie bodźcami na sferę świadomości, hipnozę, autosugestie, tzw świadomy sen, zażywanie substancji psychoaktywnych, medytacje, trans, indukcje fal mózgowych.

 

Do wizji i halucynacji mogą doprowadzić techniki hiperwentylacji – szybkich i głębokich oddechów, powodujących obniżenie naturalnego poziomu dwutlenku węgla we krwi, nadmiaru tlenu i w konsekwencji omamów, halucynacji, depresji, zaburzenia świadomości, dezorientacji, drgawek ciała.

 

Dla katolików zjawisko OBE to zjawisko okultystyczne, związane z aktywnością demonów. Realne zjawisko, które nie powinno być redukowane tylko do paradygmatu materialistycznego. W tradycyjnych religiach wschodu efekt poboczny prób uwolnienia ducha od materii, w nowych ruchach religijnych inspirowanych religiami wschodu technika rzekomego samodoskonalenia.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

17 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra