Łagodna – doskonały wstrząsający film o współczesnej Rosji już w kinach

„Łagodna” to trzeci fabularny film Siergieja Loznitsy („Szczęście ty moje”; „We mgle”). Opowieść inspirowana nowelą Dostojewskiego. Bohaterka, młoda zmęczona trudami życia, mieszkająca na prowincji Rosjanka (Wasilina Makowcewa), otrzymuje bez jakiegokolwiek wyjaśnienia zwrot paczki, którą wysłała do niesłusznie skazanego i osadzonego w więzieniu męża. Zaniepokojona wyrusza w długą i kosztowną podróż do miejsca osadzenia. W odległym miasteczku, służba więzienna, też nie przyjmuje paczki i odmawia informacji o osadzonym. Podróż kobiety jest dla reżysera pretekstem ukazania współczesnej Rosji i współczesnych Rosjan.

 

Film doskonale oddaje trudy skromnego życia, mentalność Rosjan (jednych złośliwych, drugich wrażliwych, kolejnych przewrotnych i zdemoralizowanych), tematy rozmów – świadczących powszechnej przestępczości, braku perspektyw, pragnieniu ucieczki do lepszego sytego świata, powszechnego alkoholizmu, i brutalnych relacji międzyludzkich.

 

Niezwykle wstrząsający jest obraz bezsilności Rosjan wobec państwa, pogodzenia się i akceptacji dla nadużyć i brutalności władzy, współpracy policji z kryminalistami, tego, że Rosjanie nie mogą liczyć na swoje państwo, kiedy policja bezczynnie obserwuje przestępstwa dokonywane przez kryminalistów skumulowanych z policją.

 

Młodzi, ukazani w filmie, są otumanieni imperialistyczną propaganda, bredzą o zaletach Rosji sowieckiej, fascynują się militaryzacją, żyją pogardą i nienawiścią do zachodu, a ludzi krytykujących w Rosji patologie prześladują i nazywają faszystami. Przez młodych Rosjan powtarzane są frazesy o cierpieniu Rosji za wszystkich, posiadaniu przez Rosjan wielkiej misji, wyrażana jest duma z tego, że Rosja może wszystkim dokopać dzięki swojej sile militarnej.

 

W tle wszystkiego toczy się wojna, ginący na jej froncie młodzi Rosjanie są tematem tabu. Z dramatu matek odbierających zwłoki swoich synów, z śmiałych wypowiedzi marginesu społecznego (wobec, którego władze są o wiele bardziej tolerancyjne niż wobec normalnych obywateli domagających się elementarnej sprawiedliwości), wynika więźniowie traktowani są jak mięso armatnie. Policja zastrasza osoby osoby zbyt intensywnie starające się o informacje o losie swoich bliskich.

 

Ukazane w filmie, pogodzenie się Rosjan z wiecznymi patologiami swego państwa, wyraża się w powszechnym przeświadczeniu, że w więzieniach siedzą niewinni. Pogodzenie się z patologiczną rzeczywistością widoczne jest też, w zachowaniu bohaterki, która, w przerażający dla nas Polaków sposób, nie podejmuje konfrontacji ze złem, tylko pokornie je przyjmuje. Która, raz po raz, zadaje się z tymi samymi niebezpiecznymi menelami, pomimo że jest ostrzegana, że kontakty z menelstwem prowadzą do niewolniczej pracy w burdelu i śmierci.

 

Bohaterka korzysta z oferty kobiety poznanej przed budynkiem wiezienia, która oferuje jej nocleg. Mieszkanie pozornie życzliwej kobiety to melina, w której menelstwo chleje i kopuluje, a bohaterka jest oglądana przez faceta, który ewidentnie planuje ją sprzedać do burdelu. Wstrząsające i przerażające jest to, że śmiertelnie zagrożona kobieta nie ucieka, i by zyskać informacje o mężu bezwolnie podaje się złu, które ją otacza.

 

„Łagodna” wyświetlana w kinach w całej Polsce, w tym i w warszawskim kinie Kinoteka, to obraz odmienności cywilizacyjnej Rosjan, odmienności szkodliwej nie tylko dla sąsiadów Rosji zagrożonych rosyjskim imperializmem, ale i dla samych Rosjan, których cywilizacja rosyjska ukształtowała w postawie pogodzenia się ze złem, stanie bezsilności wobec zła, konsekwentnego powtarzania tych samych błędów.

 

Ostania część filmu będąca koszmarnym snem kobiety, ukazuje widzom, że rzeczywistość Rosji, destrukcyjna cywilizacja rosyjska i mentalność Rosjan jest bliska regułom schizofrenicznego koszmaru, w którym Rosjanie irracjonalnie nie mają instynktu samozachowawczego, nie walczą ze złem, tylko zniewoleni się temu złu podjada. Złu realnemu, o niezwykle demonicznej naturze.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

14 Komentarzy

  1. english.sezn.ru

    29 listopada 2017 at 23:41

    Hey very nice blog!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra