Z kraju

Usunięto obrońców Birczy z Grobu Nieznanego Żołnierza. Żenada!

Przykre, a nawet szokujące, jest podmienianie nowo zamontowanych tablic w Warszawie, tylko dlatego, że jakiemuś zwolennikowi Bandery w Kijowie to się nie podoba. Jest to uderzenie w polską suwerenności. Tym bardziej, że stało się to w dniach, w których słowa „niepodległość” i „patriotyzm” odmieniane są przez wszystkie przypadki.

10 listopada br., w przeddzień Święta Niepodległości minister obrony narodowej odsłonił na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablice z nazwami dwudziestu wsi i miasteczek na Wołyniu i Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce Wschodniej, które stawiły opór napastnikom z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Armii Powstańczej. Obrońcami byli członkowie samorzutnie tworzonych  samoobron, wspierani przez żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Wielu z nich poległo, ale dzięki ich heroicznej postawie miejscowości uratowano od zagłady, a ich mieszkańców od okrutnej śmierci. Odsłonięcie tablic było efektem wieloletnich starań rodzin ofiar UPA oraz różnych organizacji kresowych i patriotycznych. Wsparcia udzieliło też kilku posłów, w tym Michał Dworczyk i Tomasz Rzymkowski, a także działacze społeczni np. Ewaryst Fedorowicz i Marcin Palade.

Jednak na parę dni przed uroczystością, która była zaplanowana na 11 listopada, doszło do kolejnych nieporozumień pomiędzy MON a Kancelarią Prezydenta RP. Skutkiem tego pan prezydent Andrzej Duda nie wziął udziału w odsłonięciu tablic, a sama uroczystości została przesunięta o dzień wcześniej. Zresztą to nie pierwszy, kiedy to prezydent Duda uchyla się od upamiętnienia ofiar UPA i SS Galizien. Największym jednak zaskoczeniem było podmienienie tablic, które zamontowane zostały na Grobie Nieznanego Żołnierza parę dni wcześniej. Jeszcze wieczorem 9 listopada na jednej z tablic widniała nazwa Birczy na Podkarpaciu, która w latach 1945 i 1946 została  trzykrotnie obroniona przez polskich żołnierzy. Nazwa ta zniknęła dnia następnego, co od strony technicznej wymagało podmienienia tablicy w porze nocnej. Pomimo zapytań ze strony dziennikarzy przedstawiciele tak MON, jak i Kancelarii Prezydenta RP, dawali wymijające odpowiedzi.

Jednak z informacji nieoficjalnych wynika, że uczyniono to pod presją strony ukraińskiej, a zwłaszcza Wołodymyra Wiatrowycza, szefa IPN w Kijowie, który od lat neguje banderowskiej ludobójstwo na Polakach, Żydach i innych narodowościach oraz atakuje polskich patriotów. W tych dniach zarzucił on publicznie, że polskich wiosek przed UPA bronili „czekiści”. Tej narracji, popieranej przez prezydenta Petro Poroszenkę, w niesłychanie uległy sposób podporządkowali się niektórzy przedstawiciele obecnego obozu władzy w Polsce.

Co do meritum sporu o Birczę, to wbrew twierdzeniem Wiatrowycza i polskich sympatyków nacjonalizmu ukraińskiego wioski tej nie broniło ani UB, ani radzieckie NKWD. Jedna z najlepszych badaczek tych spraw, Ewa Siemaszko pisze: „W Birczy, napadanej wielokrotnie, miały miejsce trzy ważne walki z UPA, które uratowały miasto. Po stronie polskiej ataki banderowskie odpierali żołnierze frontowi z 17 DP, 9 DP i 12 DP oraz milicjanci – byli akowcy, którzy specjalnie wstąpili do MO, by bronić ludności. Żołnierze wcześniej walczyli z Niemcami, byli wśród nich kresowianie (np. żołnierz 27. WDP AK, Stefan Dominik Demczuk „Ryś”, przedwojenny zawodowy żołnierz, podoficer, w „Dwudziestej Siódmej” był w zwiadzie konnym I/19 pułku Zgrupowania „Osnowa”). Generalnie zarzut, że walczący z UPA w Birczy to komuniści, nie ma podstaw. Nie było tam NKWD, jak podaje na podstawie kłamliwych źródeł ukraińskich Wikipedia. Dzięki desperackiej skutecznej obronie UPA nie dała rady spalić miasta i wyrżnąć ludności. Spośród ludności cywilnej w Birczy z rąk UPA zginęło 44 Polaków znanych z nazwiska, straty obrony (żołnierze i milicjanci) to siedemdziesiąt kilka osób.

Podsumowując, bardzo dobrze się stało, że doszło  w końcu do upamiętnieniu bohaterskich obrońców z Kresów. Przykre jednak, że ustawiczne konflikty pomiędzy MON a Kancelarią Prezydenta RP uniemożliwiły odsłonięcie pamiątkowych tablic w Narodowe Święto Niepodległości. Przykre, a nawet żenujące,  jest także podmienianie nowo zamontowanych tablic w Warszawie i to tylko dlatego, że jakiemuś zwolennikowi Bandery w Kijowie napisy na tych tablicach się nie podobają. Jest to uderzenie w polską  suwerenności. Tym bardziej, że stało się to w dniach, w których słowa „niepodległość” i „patriotyzm” odmieniane są przez wszystkie przypadki.

(mpw)
Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

47 komentarzy

47 Komentarzy

 1. LSED

  12 listopada 2017 at 21:32

  Te pozbawione honoru śmiecie z PiSkomuny w podskokach wykonują polecenia już nie tylko byle jakiego ambasadora, ale nawet patologicznie antypolskich ścierw banderowskich typu Wiatrowycz 😛

 2. kwal

  12 listopada 2017 at 21:36

  No cóż. Żydostwo nigdy nie reprezentowało Polskiej Racji Stanu…Nikt tego nie chce powiedzieć, wszyscy się boją i robią w gacie…na Marszu Niepodległości znalazł się jeden na 60 000 tyś. uczestników który powiedział…

 3. Kas

  12 listopada 2017 at 22:12

  Załóżmy hipotetycznie przez chwilę, że tej Birczy i polskiej ludności broniło UB lub NKWD. Co miałoby niby z tego wynikać? Czy ktoś uważa że lepiej być zarżnietym przez banderowca niż obronionym przez UB-eka? Jeżeli obrońcy birczy uratowali polską ludność cywilną przed bestialskim wymordowaniem, to zasługują na pamięć i uczczenie, niezależnie od tego, do jakiej formacji należeli i tyle.

 4. Soplica

  12 listopada 2017 at 22:17

  Tam musi być jakieś drugie dno. To się kupy nie trzyma. Tablica została , miejscowość zniknęła. Normalne?

  • gosc

   12 listopada 2017 at 23:11

   Następnemu Dudusiowu, jak ryżemu Tuskowi, marzy się wielka eurokołchozna kariera za bajeczne pieniądze po prezydenturze!
   Wstydu nie mają nie-nasi politycy!

 5. Winicjusz

  12 listopada 2017 at 23:00

  Każdy kto bronił ludność Birczy przed wykolejeńcami z ludobójczej UPA, bez względu na pochodzenie narodowe i organizacyjne, zasługuje na nasz hołd i szacunek.

  • gosc

   12 listopada 2017 at 23:21

   100/100
   w tej sprawie mówimy jak Żydzi, każde życie Polaka jest bezcenne, i kto naraża swoje życie dla jego ratowania, jest bohaterem, i zasługuje na szacunek.
   Tylko szumowiny mogą myśleć inaczej
   Na pohybel satanistycznym banderowcom, i ich polskim poplecznikom !

 6. Tomek

  12 listopada 2017 at 23:09

  Sam ksiądz pisze, że Birczy broniło MO i Ludowe Wojsko Polskie, więc o co chodzi? Ze AKowcy w tym MO byli? No proszę, AKowcy akurat nieraz bratali się z komuną. Komuna nie równa się tylko NKWD, jak ksiądz pisze. Świerczewskiego może tez upamiętnimy, wszak z UPA tez walczył? Trzeba mieć jednak trochę złej woli, żeby nie dostrzec, ze tablice upamiętniające walczących z UPA wreszcie znalazły się na Grobie Nieznanego Żołnierza i wyciągać taką jednostkową sprawę. Tak, akurat w sprawie Birczy Duda „ukrainofil” się ugiął, a wszystkie inne miejscowości zostały. Kto w to uwierzy?

  • jaro7

   12 listopada 2017 at 23:21

   Ty jesteś tak głupi że nie ma sensu ci cokolwiek tłumaczyć.Ty jakbyś tam był to wolałbyś zginąć niż żeby cię broniło MO czy LWP.Lecz się kretynie,nie wiesz co to wojna i kim byli bandyci z upa to zamknij swój banderowski ryj.Jakbym takiego jak ty dostał na 5 minut w ręce tobym ci wszystko dokładnie wytłumaczył.

   • Tomek

    13 listopada 2017 at 00:00

    Polaków przed Ukraińcami z UPA broniła również radziecka partyzantka czy Wehrmacht (szereg takich potwierdzonych interwencji było). Oczywiscie, będąc tam wilałbym, żeby mnie obronili ci radzieccy partyzanci czy Niemcy, niżbym miał zginąć. Ale co, w związku z tym będziesz przybijał teraz tabliczki ku chwale Armii Czerwonej lub Wehrmachtu? Raczej wygląda na to, że to ty wiele nie rozumiesz. I nie kozakuj na forum pisząc co to byś mi niby nie zrobił w 5 minut, bo mnie bawisz takimi tekstami.

    • Jasiu

     13 listopada 2017 at 00:55

     Panie Tomku, kolejny raz chwalisz to co z usta banderowskich pada. Jestem w stanie to zrozumieć, pod jednym warunkiem, że poprzedzi Pan to wpisem, że wyznaje Pan ideologię UPA, i to są Pana bohaterowie.

     • Tomek

      13 listopada 2017 at 19:12

      Proszę mi zacytować konkretne moje stwierdzenia i zacytować podobne z ust banderowskich – ale konkretnie, bez lania wody na około. Trzeba naprawdę albo nie mieć argumentów w dyskusji, albo mieć namieszane w głowie w wyniku jakiejś propagandy, no albo mieć po prostu niezdrowe intencje, żeby w odniesieniu do tego co napisałem wyzywać mnie od banderowców. Jakoś uszło Waszej uwadze, że w ogóle tablica upamiętniająca Wołyń oraz walki w Małopolsce Wschodniej i Lubelszczyźnie się wreszcie tam znalazła, tylko nakręcana jest przez Was akcja usunięcia Birczy. Jakoś uszło też Waszej uwadze w kontekście mojego wpisu, że odnoszę się konkretnie do Birczy i w tym konkretnym przypadku piszę, że mogę zrozumieć motywy – a tacy jak Pan próbują pośrednio wkładać mi w usta jakbym sprzeciwiał się jakiemukolwiek upamiętnianiu ofiar UPA. To jest manipulacja albo brak podstawowej umiejętności czytania ze zrozumieniem.

    • jaro7

     13 listopada 2017 at 12:23

     A kto baranie mówi o uczczeniu sovietów czy niemców? Czytaj ze zrozumieniem ,chodzi o uczczenie POLAKÓW broniących tej miejscowości przed bandytami z upa.Na tamtych terenach praktycznie cała obsada posterunków MO rekrutowała się z członków AK i BCh i miejscowych.I była wspólpraca między AK a LWP w obronie przed tymi bandami.Zobacz na listę zabitych żołnierzy to głównie prości żołnierze w wieku 20-25 lat.A ty baranie uważasz że tablica pamiątkowa się im nie należy.To może zaproponuj swojemu PiS by powstała tablica” tu leżą zabite pachołki ZSRR zabite przez bojowników upa”Głupota ma jakiś kres cale u takich jak ty kresu brak.

     • Tomek

      13 listopada 2017 at 18:38

      Mówimy o wyjątkowym uczczeniu bitwy Milicji Obywatelskiej i LWP, co wyraźnie napisałem, to ty więc nie rozumiesz całej sytuacji. Twoje tłumaczenie, że owo MO/LWP rekrutowało się z członków AK czy BCh wiele nie zmienia – wstąpili pod sztandar określonej formacji, która w przypadku Birczy może zasłużyła się chwalebnie, ale przy okazji zrobiła 10 razy więcej złych rzeczy, na zlecenie Moskwy mordując np. polskich żołnierzy wyklętych. Jak tak się boczysz na to, że nie wszystkim podoba się honorowanie komunistycznych formacji tablicą w takim wyjątkowym miejscu jak Grób Nieznanego Żołnierza, to może zaprotestujesz też przeciwko np. zmianie ulicy Armii Ludowej w Warszawie? AL też zdarzało się, czasami, bronić polskiej ludności, walczyli w powstaniu itp. I nie przekręcaj mojej wypowiedzi sugerując sformułowania o „zabitych pachołkach ZSRR” – nie odnoszę się w żaden sposób do sposobu upamiętnienia ofiar walki w miejscu gdzie są pochowani, tylko podaję powody, dlaczego rozumiem, że akurat ta bitwa może nie powinna znaleźć się na Grobie Nieznanego Żołnierza.

      Jasne, możesz się nie zgodzić z powyższym poglądem, ale agresja z jaką atakujesz (ty i paru innych) jakiekolwiek inne argumenty, wyzywanie od banderowców itp. pokazuje, że niektórym tu odbija jeszcze bardziej niż lewackim mediom na Zachodzie piszącym o Marszu Niepodległości jako marszu 60-tys. nazistów… Albo niektórym tak zryło berety od artykułów na prawy.pl, albo macie naprawdę nieczyste intencje, skoro tak dyskutujecie.

    • Kresowaik

     13 listopada 2017 at 18:27

     Niewierny Tomaszku mądrzyć się przed komputerem nie sztuka, swojej mordy byś bał się pokazać tam, gdzie rodacy bronili Birczy przed wściekłymi zwierzętami bandery(przepraszam zwierzęta).Dla nich tylko szacunek, dla ukraińskich bękartów bandery i szuchewycza tylko hańba.

     • bardo

      13 listopada 2017 at 21:34

      Szkoda strzępić ozór na gimbazę, która wymądrza się, liznąwszy w sieci piąte przez dziesiąte.

    • pola kowalska

     14 listopada 2017 at 12:01

     Co do tej armi czerwonej i wermachtu to mam jakies dziwne uczucie z ta ich obrona .Bandy UPA to bydlo potomkowie dzisiejszych Elit rzadowych wiec gdzie bylo pielegnowane UPA nigdy ich potomek nie napluje na dziadziusia.Podmiana tablic ciekawe i spewnoscia „NIEZNAJOMY” zrobil podmianke taka sama tablice .Kogo my mamy w tym rzadzie tylko nie POLAKOW w zamian caly syf antypolski zydow UPA NKWD ORM ZOMO wermachtu SS i jakiego scierwa tam nie ma. Trudno to objasc zdrowym rozumem jezeli KOLABORANTOW ZYDOW i INNE OBCE nam nacje mamy w RZADZIE ZDRADY STANU i takie G*****O ma prawo do USTANAWIANIA USTAW SADOWNICTWA jest nadal w SEJMIE I PARLAMECIE POLSKIM bez POLAKOW a podatnik placi im NIE MALE PENSJE

    • pidzio

     15 listopada 2017 at 17:24

     TOMUŚ (CZEREŚNIAK) NIE PISKAJ!!!

 7. sternik2

  12 listopada 2017 at 23:26

  Niestety ,ale „nasz prezydent” nie zdołał być przy odsłonięciu tablicy, za to z dużym prawdopodobieństwem „wszyscy ludzie prezydenta” mogli brać udział w tej haniebnej maskaradzie(są istotne i wiarygodne sygnały)usunięcia z tablicy nazwy miasteczka bronionego po prostu przez POLAKÓW, bez względu na ich opcję polityczną w tym momencie. No,jeżeli nawet to przeszkadza pałacowi(w tym jego głównemu lokatorowi)to trudno spodziewać się jakichkolwiek pozytywnych zmian w stosunkach z zawsze Nam wrogą (u)krainą. Na skinięcie palcem(!) czołowego negacjonisty ludobójstwa wołyńskiego niejakiego kłamliwego ścierwa wiatrowycza, znika napis z tablicy(jak na zamówienie polityczne) o bohaterskich obrońcach Birczy! Po to tylko,żeby nie „urazić” śmiecia banderowskiego i śmiertelnego wroga Polaków! Śmiać się,czy płakać,Polska to jeszcze,czy JUŻ nie!?

 8. Slawomir Tomasz Roch

  12 listopada 2017 at 23:30

  Prezydencie RP Andrzeju Duda to jest absolutny skandal, ze tablice z Grobu Nieznamego Zolnierza sa podmieniane potajemnie i w nocy. To jest niedopuszczalne! Od poczatku Twojej prezydentury nie umiesz, bo wyglada na to ze nie chcesz nawiazac kontaktu z Kresowianami w Polsce ale z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko i innymi notablami neobanderowskiej Ukrainy sciskasz sie przy kazdej okazji. To jest porazajace i gorszace, a teraz jeszcze taki pasztet na Swieto Niepodleglosci. Co sie z Toba dzieje czlowieku!? Czas cos zmienic na lepsze!

 9. Stefan

  12 listopada 2017 at 23:52

  „Jestem tu z państwem, bo uważam, że to obowiązek prezydenta Rzeczypospolitej, zwierzchnika sił zbrojnych, by pochylić głowę i uklęknąć nad grobami tych, którzy oddali życie za ojczyznę”
  – powiedział Prezydent A. Duda na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego, który znajduje się w Starych Łysogórkach
  I dalej:
  „Krew przelana za ojczyznę jest jedna. Krwi przelanej za ojczyznę nie wolno w żaden sposób dzielić i nie wolno w żaden sposób dzielić tych, którzy za nią polegli”
  — podkreślił Duda.
  (…)
  Z tego co widać, jeden jest tylko wyjątek u Pana Prezydenta AD, nie należy pochylać głowy i uklęknąć przed Polakami którzy zginęli w czasie banderowskiego ludobójstwa, nie należy się ich upamiętnić żadną tablicą, nie mówiąc już o należnym chrześcijańskim pochówku, jak też nie należy się to obrońcom Polaków przed banderowcami, którzy życie oddali bowiem ich przelana krew jest inna, i wymaga separacji, jest wroga Polsce!
  Co za obłuda, słów brak, prostytutki polityczne, HAŃBA.

 10. Kazek

  13 listopada 2017 at 00:28

  Oddam swój głos na każdego który nie ma związku z banderowską polityką, nie dobrze mi jak patrzę na tych miłośników banderowców.
  Patrząc rzeź Woli, i rzeź Kresów, to już wolę Niemca jak Ukraińca!
  Nigdy o tym nie myślałem, ale dzięki obozowi PIS przejrzałem na oczy.
  Jeśli myślicie PIS-owcy miłośnicy neobanderowskiej Ukrainy, że zjednoczycie polski naród wokół Bandery to się cholernie mylicie!

  • Ula

   13 listopada 2017 at 08:31

   Wszystko prowadzi do jakiegos celu. Widocznie PIS (ja na nich nigdy nie glosowalam) musial byc wybrany, zeby otworzyc Polakom oczy. Zeby nastepnym razem kierowali sie glowa przy stawianiu krzyzyka w wyborach. Zeby glosowali na kogos, nie przeciwko komus. W nastepnych wyborach juz tacy sie pojawia.

   PIS / czy PAD swoim postepowaniem doprowadzaja do tego, ze odwraca sie od nich ich matecznik. Poludniowy wschod Polski. Sprawa z Bircza mimo tego, ze jest negatywna, wyjdzie nam na dobre. Ludzie tak jak Ty otworza oczy. Do tego dojda wymysly Radziwilla (zdrajcy) z obowiazkowym szczepieniem, pod grozba kar. Nakaz zabijania trzody chlewnej na wschodzie. PIS sam sie na bagno wyprowadza. Niedlugo sie w nim utopi.

  • jaro7

   13 listopada 2017 at 12:28

   Na razie TYLKO Kukiz15 jest przeciwko,niestety pozostali sa za dalszym bezwarunkowym wsparciu upainy.Wystąpienie w Sejmie posła Rzymkowskiego było dobre.
   https://www.youtube.com/watch?time_continue=137&v=INn3fFnaA9k

 11. zdolnyślązak

  13 listopada 2017 at 00:39

  Jeżeli urzędnicy Prezydenta Polski podmienili nocą tablicę na Grobie Nieznanego Żołnierza usuwając Birczę to świadczy, że Prezydent Duda napluł obrońcom polskiej ludności cywilnej w twarz. Wstyd, podłość i hańba. Tablica powinna być natychmiast zamieniona na poprzednią z nazwą miasteczka Bircza.

 12. Adam

  13 listopada 2017 at 01:18

  W Przemyślu stoi piękny pomnik Orląt Przemyskich którzy zginęli w walce z Ukraińcami w listopadzie i grudniu 1918 r. bronili Przemyśla i okolic.
  Zobacz na YT https://www.youtube.com/watch?v=w6AkJKZ6fjc
  Podczas okupacji Ukraińcy chcieli go rozebrać ale zły okupant Niemiec nie pozwolił im.
  A tu niespodzianka, polski władze ściągają nocą tablicę upamiętniająca Birczę z Grobu Nieznanego Żołnierza w walce z banderowcami.
  Coś niebywałego.

  • gosc

   13 listopada 2017 at 01:27

   Trzeba założyć społeczny komitet obrony pomnika bowiem wydaje się być zagrożony!

 13. Leszek1

  13 listopada 2017 at 02:00

  Osobnik nakazujacy po kryjomu zmieniac tablice wmurowane w Grob Nieznanego Zolnierza powinien odpowiadac karnie za ten czyn, poniewaz kazdy pomnik, a nawet zwykly grob posiada ochrone prawna. Szef MON powinien zawiadomic prokurature o dokonanym przestepstwie. Byloby ciekawe widowisko!

 14. Art

  13 listopada 2017 at 02:51

  Trochę obok tematu,ale czy to prawda,że na Pomniku Nieznanego Żołnierza jest napis: „Honor i Ojczyzna”, a nie Bóg Honor i Ojczyzna? Byłem tam wiele razy,ale nie zwróciłem uwagi.Może ktoś sprawdzić?

 15. Antoni

  13 listopada 2017 at 10:11

  „ Dobra zmiano ” oddajcie Birczy to co należne, zwróćcie mieszkańcom Birczy HONOR !

 16. jacezlublina

  13 listopada 2017 at 10:28

  Chciałbym wiedzieć, czy ten „patriotyczny” rząd zwrócił się oficjalnie o zdjęcie tablicy upamiętniającej ludobójcę Polaków Szuchewycza, którą władze ukraińskie umieściły na polskiej szkole we Lwowie?

 17. Karierowicze OSZUŚCI Duda, Maciarewicz, Kaczyński identycznie KONIUNKTURALNI jak ŻYDO-komunista Bierut z PZPR

  13 listopada 2017 at 10:54

  Przestępczy anty-polski gang syjonistów neo-banderowców SPRZEDWACZYKÓW gangsterów PiS bezczelnie OSZUKUJE i GARDZI etnicznymi Polakami.
  Tacy KONIUNKTURALNI karierowicze UDAJACY „dyplomatów” jak Duda, Macierewicz, Kaczynski … itp. NICZYM się nie różną od tych ZŁODZEJI oszustów mafiozów z gangu PO czyli ZŁODZEJI jak Tusk, Komorowski, Kopacz, Siemoniak i oszukują polskich obywateli kierując się DORAŹNYMI prywatnymi interesami na ZAMÓWIENIA polityczne różnych agresywnych koterii ZAGRANICZNYCH lub sponsorów jak żydo-NEKONÓW z bandyckiego Waszyngtonu, a nawet tych zakłamanych banderowskich ukraińskich zabijaków UPA z Kijowa.
  Zakłamani mafiozi jak Duda czy Macierewicz jak i cały gang PiS przechodzili 10-i lat w MILCZENIU nad najbardziej BESTIALSKIMI zbrodniami banderowców ukrainców UPA na ponad 200 tysiącach Polakach z Polskich Kresów.
  Istnieje RÓŻNICA między sztuką dyplomacji, a politycznym SQURWYSYNSTWEM, czego właśnie NIE dostrzega ta cała banda przestępczych PRZEKUPIONYCH zafałszowanych gangsterów PiS(gang aktywistów mniejszości narodowych zamieszkałych w III RP) na czele z tym neo-banderowcem mafiozą j.kaczyńskim czy tymi KONIUNKTURALNYMI dupkami jak a.dudą czy a.macierewicz KUPIONYMI przez nekonów z Waszyngtonu, którzy absolutnie NICZYM w swojej moralności i postepowaniu się NIE różną KONIUNKTURALNEGO od żydo-bolszwika komunisty Bolesława Bieruta z PPR-PZPR.
  Żydo-bolszwik Bolesław Bierut z PPR-PZPR identycznie KONIUNKTURALNIE kierując się DORAŹNYMI interesami udawał na ZAMÓWIENIE ówczesnego żydo-bolszewickiego Kremla, że nic NIE wie o mordzie żydo-bolszewików na Polakach w Katyniu.
  Bierut i żydo-bolszewicka klika „puławian z PZPR” przechodzili w MILCZENIU nad BESTIALSKĄ zbrodnią na ponad 25 tysiącach polskiej elity intelektualnej w Katyniu !
  DZISIAJ ta klika rządzących syjonistów banderowców PiS jest IDENTYCZNIE koniunkturalna i UDAJĘ że NIE wie o MORDERSTWACH ukraińskiego banderowskiego UPA na Polakach i obrońców Birczy.
  Ten psychopata RUSOFOB a.macierewicz jak widać ZAKWESTIONOWAŁ oraz prubóje puścić w NIEPAMIEC obrońców Birczy tylko dlatego, że oni byli POLAKAMI ale komunistami NARODOWCAMI, którzy bronili POLSKOŚCI Birczy.
  Dla nas ETNICZNYCH Polaków było i jest NAJWAŻNIEJSZE to, że POLACY bronią interesów innych Polaków bez względu, czy ci co OBRANIALI byli prawicowcami, lewicowcami czy NARODOWYMI socjalistami lub nawet NARDOWCAMI-komunistami bo też tacy byli i ZAJADLE bronili POLSKOŚĆI obojętnie jakiego odcieniu ideologicznego.
  Ten chory psychicznie ROSOFOB macierewicz uznał, że gdy interesów ETNICZNYCH Polaków BRONILI POLACY socjaliści AK lub komuniści-polscy-NARODOWCY(nazywani „chamami” przez żydo-komunistów) to ta walka tzw. „Chamów-Natalińczyków) o Polskę się NIE liczy, chyba dlatego macierewicz nakazał usunąć napis OBRONCÓW z Birczy na tej płycie pomnika, bo tak sobie zażyczyli bandorowskie ukraińskie hahły z gangu PiS-PO !
  Ty KONIUNKTURALNY kameleonie żydo-masonie a.macierewicz idz się LECZYĆ ze swoich ZAFAŁSZOWANYCH wizji i urojeń RUSOFOBICZNYCH – ty JUDASZU Macierewicz NIE nadajesz się na ministra obrony, gdyż ty DZIELISZ Polaków i podjudzasz jednych Polaków na drugich Polaków! ZAWSZE to robiłeś z tym swoim syjonistycznym żydowskim KOR a teraz neo-banderowskim syjonistycznym PiS !!!!
  NIE głosować w przyszłych wyborach samorządowych i wszelkich innych na FOKSDOJCZY gangsterów, którzy skrzyknęli się w gangach PO-PiS-PSL-SLD którzy w zdecydowanej większości rekrutują się NIE-polskich MNIEJSZOŚCI narodowych zamieszkałych w Polsce !

 18. nixon

  13 listopada 2017 at 16:19

  Zadnego kompromisu z banderoqcami. Żadam przywrocenia tablic.

 19. Jacek

  13 listopada 2017 at 16:57

  Jak to jest łatwo wybrać partyjnych idiotów do ław poselskich przy obecnej ordynacji wyborczej, którzy poniżają i ośmieszają później polski naród.

 20. jacek z Warszawy

  13 listopada 2017 at 17:02

  Wyrazy uznania i szacunku dla księdza Tadeusza za wierność prawdzie.

 21. Polna Wierzba

  13 listopada 2017 at 17:45

  Teraz mamy wolną Polske. Sprawa się wyjaśni, winni zostaną ukarani.
  Tylko pawda jest ciekawa.

 22. bardo

  13 listopada 2017 at 21:37

  Tylko tak dalej i PiS przerżnie wybory. Na własne życzenie. Rezydent Duda już przegrał, to pewne.

 23. Piotr

  14 listopada 2017 at 09:52

  Podmiana przez obecną ”Władzę” tablicy upamiętniającej bohaterską walkę Polaków z bandami banderowskimi w zasadzie o istnienie miejscowości Bircza na Grobie Nieznanego Żołnierza, i to skandaliczne poniżenie mieszkańców Birczy, i do tej pory milczenie organów władzy, żadnego słowa do mieszkańców Birczy, żadnej nawet próby wyjaśnienie sprawy dobitnie świadczy źle o „dobrej zmianie” i jej stosunku do mieszkańców Polski.
  Tak uparcie zatracają się w grillowaniu poprzedniej ekipy rządzącej PO i odstąpieniu od karania działań na szkodę Polski, że nie widzą obłudy swojego traktowania i poniżania mniejszych, mniej silnych, mniej wpływowych środowisk, a także pojedynczych losów ludzi.
  Dobra zmiana dzieli ludzi już nie tylko na tych z PO, PSL, LSD, ale także na tych którzy zgodnie z ich (a raczej ukraińską) oceną prawdy historycznej dobrze oddali życie w walce z ukraińskimi bandami w obronie obywateli RP, w obronie Polaków i Polski na tych co niewłaściwie oddali życie w obronie swoich rodzin, wisi, miast i Polski jak np. Bircza zatem którzy popełnili niewybaczalny dziś błąd walcząc na tych terenach z ukraińskimi banderowcami. Powinni się dać raczej powyrzynać ! ! ! ! !
  Widziałby raczej przy Grobie Nieznanego Żołnierza tablicę upamiętniającą każdą, dosłownie każdą miejscowość i przysiółek który doznał jakiegokolwiek uszczerbku w związku ze zbrodniczymi działaniami UPA.
  Obowiązkiem jest to Polski.
  A ci sataniści z UPA, i z obecnej UA, niech sobie stulą pysk, prawdziwy Polak nie powinien z nimi rozmawiać do póki szczerze nie przyznają się do ludobójstwa, nie ujawnią kwerendy dla polskich historyków, dopóki nie upamiętnią absolutnie wszystkie swoje ofiary i zniszczenia w każdej miejscowości, i dopóki nie dokonają chrześcijańskiego zadośćuczynienie za dusze pomordowane.
  Jak słusznie zauważył Wójt Gminy Bircza, i jak każdy Polak to rozumie,
  „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek w teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Amen.

 24. Obat Kutil Kelamin

  14 listopada 2017 at 16:32

  boczysz na to, że nie wszystkim podoba się honorowanie komunistycznych formacji tablicą w takim wyjątkowym miejscu jak Grób Nieznanego Żołnierza, to może zaprotestujesz też przeciwko np. zmianie ulicy Armii Ludowej w Warszawie? AL też zdarzało się, czasami, bronić polskiej ludności, walczyli w powstaniu itp. I nie przekręcaj mojej wypowiedzi sugerując sformułowania o „zabitych pachołkach ZSRR” – nie odnoszę się w żaden sposób do sposobu upamiętnienia ofiar walki w miejscu gdzie są pochowani, tylko podaję powody, dlaczego rozumiem, że akurat ta bitwa może nie powinna znaleźć się na Grobie Nieznanego Żołnierza.obat kutil kelamin
  Jasne, możesz się nie zgodzić z powyższym poglądem, ale agresja z jaką atakujesz (ty i paru innych) jakiekolwiek inne argumenty, wyzywanie od banderowców itp. pokazuje, że niektórym tu odbija jeszcze bardziej niż lewackim m

 25. Marta

  14 listopada 2017 at 19:21

  SKANDAL!

 26. dick

  16 listopada 2017 at 17:37

  Głupota pisowców i ich prezydencika, na którego głosowałem, by poprzedni nie wygrał (niestety) jest porażająca.
  Choć pewnie to nie głupota, a wypełnianie dokładnie planu dla kolonii nadwiślańskiej…

 27. Robert

  18 listopada 2017 at 15:03

  Hańba,po trzykroć hańba.Włażą ukraińcom w d…

 28. Tom Crist

  21 listopada 2017 at 00:14

  All lottery winners has a secrets they will never share to the public 90% will keep the secret of their success to the grave, but in this life of no mans own you have to help others in other for you to gain more help in the future, its been seven years now i have been playing the lottery the highest win i won was $700, night and day something inner always tell me that there is a perfect way to win the lottery so i continue my search which lead me to Dr.Oluwa the great voodoo doc who cast a lottery spell for me and i won (40,million dollars) i doubted him at first, but success was the final result you can ask well write him on his Email{ Oluwajesutemple@gmail.com} for more details vist him on his website {https://oluwajesutemple1.wixsite.com/dr-oluwajesu}

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra