Z kraju

Waszczykowski – Nie mamy pewności, czy strategiczne partnerstwo z Polską pozostaje celem Kijowa?

Szef MSZ Witold Waszczykowski w dzisiejszym wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” powiedział dla odmiany kilka słów prawdy o „relacjach” polsko – ukraińskich. – „Polska wydała zakaz wjazdu Ukraińcom którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko. Nie wypowiadamy się na temat tego kto, ani ile osób, ani jakiego obszaru dotyczy zakaz wjazdu do Polski; lista i tak jest za krótka, co demonstruje naszą wyrozumiałość względem strony ukraińskiej” i „Nie mamy pewności, czy strategiczne partnerstwo z Polską pozostaje celem Kijowa”?

– Polska wydała zakaz wjazdu Ukraińcom którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko. Nie wypowiadamy się na temat tego kto, ani ile osób, ani jakiego obszaru dotyczy zakaz wjazdu do Polski; lista i tak jest za krótka, co demonstruje naszą wyrozumiałość względem strony ukraińskiej – mówi minister.

 

Pytany o pogorszenie relacji polsko-ukraińskich odpowiada – Jest długa lista niezałatwionych spraw. Nie mamy pewności, czy strategiczne partnerstwo z Polską pozostaje celem Kijowa.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” szef polskiej dyplomacji został zapytany o to, kto po stronie ukraińskiej został objęty zakazem wjazdu na teren Polski oraz czy chodzi o szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza. – Nie wypowiadamy się ani na temat tego, kto, ani ile osób, ani jakiego obszaru dotyczy zakaz – odpowiedział Waszczykowski.

Zapytany, na jakiej podstawie prawnej Polska nie wpuszcza tych osób, odpowiedział: „To osoba, która propaguje wartości głęboko antyhumanitarne, antyeuropejskie”. Waszczykowski podkreślił, że jego zdaniem nie kłóci się to z zasadami Schengen i potwierdził, że jako minister to on podejmuje takie decyzje.

Na pytanie, jak długa jest wspomniana lista, minister odparł, że „za krótka”. – Co demonstruje naszą daleko idącą wyrozumiałość względem strony ukraińskiej i determinację w poszukiwanie dróg postępu w kontaktach wzajemnych i niechęć do dalszej eskalacji – dodał.

Ocenił również, że perspektywy planowanej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie będą zależały „od gotowości strony ukraińskiej do uwzględnienia naszych konstruktywnych propozycji”.

Przyczynami pogorszenia stosunków polsko-ukraińskich w obszarze szeroko pojętego dialogu historycznego do długiej listy od dawna niezałatwionych postulatów i próśb doszło ostatnio zaostrzenie spowodowane niezrozumiałą decyzją Kijowa o zakazie poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i represji na terytorium Ukrainy oraz przypadki jawnego fałszowania historii II RP i okresu II wojny światowej pod auspicjami państwa ukraińskiego. Nie mamy pewności, czy strategiczne partnerstwo z Polską pozostaje celem Kijowa. Byłem ostatnio we Lwowie, robiłem wizję lokalną i nie ma żadnego postępu nawet w najprostszych sprawach. Chodzi m.in. o tablicę informacyjną na muzeum „Więzienie przy Łąckiego”, gdzie mowa jednym tchem o okupacji polskiej, nazistowskiej i sowieckiej. W 2017 r. mamy we Lwowie kościoły nadal pełniące rolę sal koncertowych! To nie są sprawy trudne do rozwiązania. – mówił minister.

Na uwagę dziennikarza, że beneficjentem tej sytuacji może okazać się Rosja, Waszczykowski stwierdził, że należy o to pytać stronę ukraińską, „dlaczego w obliczu agresji zbrojnej zraża do siebie jednego z ostatnich sojuszników”.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

67 komentarzy

67 Komentarzy

 1. Soroka

  13 listopada 2017 at 10:41

  Z całych dotychczasowych zachowań politycznych Polski i Ukrainy wynika, że Polska traktuje partnerstwo z Ukrainą jako strategiczne, a Ukraina jako taktyczne.

 2. klioes vel pislamista

  13 listopada 2017 at 10:41

  Nazwijmy rzeczy wreszcie po imieniu: Polityka RP wobec Ukrainy ZBANKRUTOWAŁA!

  Tak kończy się zawsze prowadzenie polityki oparte na przemilczaniu PRAWDY.
  Jestem całym sercem za pojednaniem z Ukraińcami i sojuszem polsko-ukraińskim.
  Ale forsowanie tego, słusznego skądinąd celu, WBREW FAKTOM musiało się źle skończyć.
  No i właśnie się skonczyło.

  • klioes vel pislamista

   13 listopada 2017 at 19:42

   I najnowszy wierszyk sprzed 5 minut:


   Na reakcję postępowego świata na marsz niepodległości

   Świat me(n)diów straszną wieść powiela,
   Że „marsz faszystów był w Warszawie!”
   Już forein office Izraela
   Wojnę chce wypowiedzieć prawie;

   Już z Stockholmskiego Kalifatu
   Jego minister Johanssonik
   Zaćwierkał strwożonemu światu:
   „To trzeba zwalczać!” Tu ukłonik:

   „Faszyści” z Polski gratulują
   Zwalczania, które w Kalifacie
   Sprawia minister… Spacerują
   Szwedki bezpiecznie… Prawdę znacie.

   No-go areas? – „Nie ma w Szwecji!”
   Nie płoną wcale samochody…
   (No a Izrael? Tak w dyskrecji:
   BRAĆ Z NIEGO PRZYKŁAD SĄ POWODY!!!)

  • podolak

   13 listopada 2017 at 22:25

   A tak plują na autochtonicznych Węgrów na Rusi Podkarpackiej.
   Twierdzą że do EU chcą a międzynarodowych umów o prawach autochtonicznych narodowości przestrzegać nie chcą.
   Schizofrenicy czy ragule ?

   http://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2017/11/13/7073600/

 3. Poryck

  13 listopada 2017 at 11:54

  Żałosne! Już sami Ukraińcy śmieją się z tej „listy”. Dlaczego Waszczykowski nie chce jej upublicznienia? Boi się, żeby Wiatrowycz się nie obraził? DNO!

 4. wiesscar

  13 listopada 2017 at 12:06

  Z Ukraina powinno sie negocjowac z pozycji sily. Bo negocjacje strony polskiej z pozycji na kolanach wywoluja wsrod Ukraincow wesolosc.

 5. jaro7

  13 listopada 2017 at 12:16

  Nie wymieniaja osób z tej listy bo takiej listy NIE ma.To jest tylko kolejne kłamstwo PiS robione jak zwykle pod publiczkę.Gadaja co innego a robią wręcz odwrotnie.MSZ upainy przekazało ze nie dostali przekazu o zakazie wjazdu do Polski Wiatrowycza.I nie trzeba przywiązywać ŻADNEJ wagi do tego co mówią tylko trzeba patrzeć na to co ROBIĄ.

 6. Terebesz

  13 listopada 2017 at 13:12

  Cytat: „Droga redakcjo, moja narzeczona na mój widok spluwa i przechodzi na drugą stronę ulicy. Nie mam pewności, czy jeszcze mnie kocha”
  Waszczu też nie ma pewności, biedak…

 7. Winicjusz

  13 listopada 2017 at 14:04

  Rząd PiS się ośmieszył w relacjach z Ukrainą. Napinanie się przed Niemcami i Rosją, a z gloryfikującą ludobójców z OUN-UPA Ukrainą PiS rozmawia w pozycji na kolanach. Nikt ze zwolenników PiS nam nie wmówi, że rząd broni polskiego interesu narodowego.

 8. Rumba

  13 listopada 2017 at 15:42

  PiS powoli zaczyna rozumieć swe błédy w postępowaniu z Ukraina. Wydaje się, że problemem sa niejasności co do tego kto powinien tu podejmować decyzje. Minister, premier, prezydent? Osobiście, uważam jednak ministra Waszczykowskiego za najlepszego ministra spraw zagranicznych od bardo wield lat. wydaje się, że jego działania as trochę hamowane przez innych. Teraz jednak Polska musi się ostro zabrać za budowę własnych, silnych wpływów w Kijowie, a nie patyczkować się z gestami grzecznościowymi. Potrzebujemy silnego, pro-polskiego lobby w Kijowie i silnej instytucji nakierowanej na budowę wpływöw polskich, tak politycznych, jak i gospodarczych, kulturalnych czy wojskowych.

 9. abc

  13 listopada 2017 at 16:55

  Ukraina to mentalność turańska, a nie łacińska – tam szanuje się tylko silnych. Idiotycznie uległa postawa Polski tylko ich zachęca do pogardy i pomiatania nami co widać na każdym kroku. Niestety słabujący intelektualnie PiS ciągle święcie wierzy w mit rzekomej „bliskości kulturowej”, a to są kompletne brednie.

 10. Jacek

  13 listopada 2017 at 16:59

  Jak to jest łatwo wybrać partyjnych idiotów do ław poselskich przy obecnej ordynacji wyborczej, którzy poniżają i ośmieszają później polski naród.

 11. jacek z Warszawy

  13 listopada 2017 at 17:12

  Czyżby i tu dobra zmiana?Pan minister zaczyna mówić i myśleć po polsku?Jeśli tak to szczęść Boże!

 12. jolo

  13 listopada 2017 at 17:40

  Bełkot na okrągło. A wpływowi potrafią nawet z granitu usunąć napis w ostatniej chwili. Zdolne bestie i wielogłowe.

 13. marju73

  13 listopada 2017 at 20:15

  Proponuję poczytać Pana Krzysztofa Balińskiego.Waszczykowskiego można zaliczyć do tak zwanego „zaciągu Geremka”.
  http://www.bibula.com/?p=89300

 14. pola kowalska

  16 listopada 2017 at 08:49

  Waszczykowski zacznij czytac kometarze a nie wypociny EKSPERTOW to bedziesz wiedzial to co my wiemy juz kilka lat do przodu przed wami i wszymi Ekspertami

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra