Z kraju

Władze gminy Bircza ostro o skandalu z podmianą tablic

Wójt Gminy Bircza i Przewodniczący Rady Gminy w Birczy wydali oświadczenie w sprawie usunięcia Birczy z tablicy pamiątkowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, w którym domagają się przywrócenia pierwotnej tablicy, uwzględniającej tą miejscowość.

Wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola oraz Przewodniczący Rady Gminy w Birczy Wojciech Bobowski informują, iż będą protestowali przeciwko skandalicznej decyzji o usunięciu Birczy z tablicy pamiątkowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
„Władze samorządowe gminy Bircza są zbulwersowane tym niegodziwym, haniebnym i jakże skandalicznym czynem. Dziś po 99 latach od odzyskania niepodległości chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń, w tym przed walczącymi w obronie Birczy w latach 1945-1946. Dziękujemy im za ofiarę, trud i świadectwo siły, woli trwania oraz walki. Za ich duchowe dziedzictwo wiary i patriotyzmu w prowadzonych walkach o niepodległą Polskę. Tak jak mówił Marszałek Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek w teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Zatem czyniąc zadość tym słowom władze samorządowe gminy Bircza dołożą wszelkich starań, aby wyjaśnić zaistniałą sytuację” zapowiadają w specjalnie wydanym oświadczeniu.
Jednocześnie dodają, iż „w najbliższym czasie zostanie zwołana sesja Rady Gminy w Birczy, na której rada podejmie stanowisko w przedmiotowej sprawie, sporządzony zostanie także list mieszkańców Birczy, którzy domagają się przywrócenia pierwotnej tablicy”.
Źródło: www.bircza.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

25 komentarzy

25 Komentarzy

 1. stanley

  13 listopada 2017 at 13:11

  Mój tato pochodził z Birczy. Ukraińcy niszczyli nas i musieli Rodzice opuścić tę miejscowošć. Teraz mieszkam w Zielonej Górze ale Ukraińcy nie odpuszczają i teraz nawet tu ich nie brakuje. Ciągle czegoś od nas chcą.

 2. Winicjusz

  13 listopada 2017 at 13:20

  Brawa dla władz Birczy. WSZYSCY JESTEŚMY MIESZKAŃCAMI BIRCZY – takie powinno być hasło protestu przeciwko działaniom PiS w sprawie skandalicznego usunięcia tablicy Birczy z grobu Nieznanego Żołnierza.

 3. Poryck

  13 listopada 2017 at 13:21

  Brawo Bircza! Jedynym wyjściem z twarzą dla MON czy Prezydenta jest jak najszybsze przywrócenie Birczy na tablicy! Najlepiej w środku nocy, tak ja ją usuwali!!!

 4. andrzej'

  13 listopada 2017 at 13:31

  Tylko Bircza.Ukraińcy tego nie mogli strawić mimo 3 prób zdobycia miejscowości nie dali rady. CHWAŁA DZIELNYM OBROŃCOM. Politykom pro banderowskim HAŃBA.

 5. Venom

  13 listopada 2017 at 13:42

  Kiedy dotrze do Polaków prawda. Ta partia instrumentalnie wykorzystuje polskość, patriotyzm, symbole narodowe i hasła z tym związane do swojej niecnej, cynicznej gry politycznej i zdobywania wyborczego poparcia. Polacy otwórzcie oczy. Nie dajcie się ogłupiać polskojęzycznym chłystkom.

 6. Olaf

  13 listopada 2017 at 14:07

  Venom ma rację.Decyzja o podmianie tablic oznacza skrajną nieodpowiedzialność.Na pohybel zdrajcom Narodu Polskiego.

  • IGO

   13 listopada 2017 at 19:00

   OLAF Skrajną nieodpowiedzialność?.Tu trzeba użyć właściwych słów.ZDRADA I ZAPRZAŃSTWO. I to kogo?, obozu dobrej zmiany i pana prezydenta Dudy, który wraz z Kaczyńskim pokazali swoje prawdziwe oblicze i ich akolitów.

  • Czaruś

   15 listopada 2017 at 13:03

   To nie jest „nieodpowiedzialność”. To celowe działanie na rzecz upaińców, przeciwko Narodowi Polskiemu. Czy tego nie widzicie? We władzach obecnych są ukraińcy, chazarzy, oni zawsze będą działać przeciw Narodowi. Patrzcie, co nam szykują pod stołem i w nocy: obowiązkowe szczepienia dorosłych; pozwalają nas truć z samolotów, sprzedają wodę chazarom. Zamierzają opodatkować także wodę ze studni. Gnębią rodzimych przedsiębiorców, a dają upusty zagranicznym koncernom. Te marionetki wysługują się obcym – chazarom, ukraińcom, amerykanom, NATO, UE itp. itd. Polaków mają głęboko gdzieś! My mamy zniknąć z powierzchni tej polskiej ziemi!

   • pola kowalska

    16 listopada 2017 at 09:30

    NATO ONZ UE to wszystko jest opanowane przez ZYDOW .To oni nas DEPULUJA okaleczaja nam dzieci Z dobrej zmiany zostala dobra PODMIANA biernosc dla wroga gdzie ma ustalac USAWY PRAWNE to ZENADA HIPOKRYZJA.NWO zydowski wchodzi do POLSKI milowymi BUTAMI .”SUKCES”ma byc sukcesem syjonistow nie POLSKI.Brwo dla Wojta Birczy ale zamienienie TABLIC nie jest takim sobie dranstwem dla jakiegos chlystka to CELOWE UPOKORZENIE CALEJ POLSKI.Ten co robil te ORGINALNA tabilice dostal zlecenie na wykonanie drugiej BEZ BIRCZY moze nie zauwaza i nastepny numerek przejdzie z chwala dla ZYDOSTWA

 7. Kowalski

  13 listopada 2017 at 14:08

  Brawo dla pana wójta Birczy!!!!,o swoje trzeba sie dopominać ,bezczelność prezydenta Dudy sięga zenitu!!!!,tylko prawda nas wyzwoli ,oraz poznacie ich po owocach,juz Pismo Święte od ponad 2 tysięcy lat nas poucza przed krypto-banderowcami i innymi szatanami ,ludobójcami ktorzy zakłamując prawdę i to od zarania świata ,Impoczmen dla pana prezydenta Dudy za krypto-banderyzm i blokowanie reformy sadownictwa usianego mordercami Polaków i ich wnukami,precz z komuna hitlerowcami bolszewikami i banderowcami!!!

 8. Slawomir Tomasz Roch

  13 listopada 2017 at 14:17

  Prezydencie RP Andrzeju Duda usuniecie miasteczka Bircza z tablicy i to jeszcze potajemnie, noca, to absolutny skandal! Wzywam Polakow z Birczy i okolic oraz z calego Podkarpacia, by nie puscili tego plazem. Prosze takze wladze miasteczka Birczy o opublikowanie oficjalnej wersji wydarzen w Birczy, walki mieszkancow Birczy z ludobojcza OUN-UPA o przetrwanie, o taka historie dostepna dla kazdego Polaka. Z Panem Bogiem

  • As

   19 listopada 2017 at 16:50

   Pochodzę z Birczy, tam dorastałam i póki żył mój dziadek słuchałam jego opowieści o wojnie. Dziadek walczył z UPA. Na cmentarzu w Birczy można zobaczyć, ilu polskich żołnierzy zginęło z rąk UPA. Siostra mojego dziadka została postrzelona przez banderowców.Taka jest historia. Mój dziadek i ciocia już nie żyją, ale w mojej pamięci na zawsze zostaną ich opowieści. I nikt mi tego nie zabierze, nie podmieni nocą….

 9. Hania

  13 listopada 2017 at 15:10

  Jeszcze południe Polski jest patriotyczne i niezłomne!
  Brawo mieszkańcy!!!

  Miejsce PISu i Adriana jest na smietniku historii

 10. Antoni

  13 listopada 2017 at 15:59

  „ Dobra zmiano ” oddajcie Birczy to co należne, zwróćcie mieszkańcom Birczy HONOR ! ! ! ! !
  Jestem zbulwersowany. Ten incydent ze podmianą tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza porównuję do zachowania hien cmentarnych.
  O H Y D A !

 11. abc

  13 listopada 2017 at 16:06

  Z czysto formalnego punktu widzenia to pomniki podlegają ochronie prawnej i nie można ich ot tak sobie modyfikować – w związku z nocną podmianą tablicy powinno zostać złożone oficjalne zawiadomienie do prokuratury.

  A przy okazji – wydawało się, że już niżej w naszych relacjach z banderowską Ukrainą upaść nie można, a tu życie ciągle zaskakuje…

 12. jacek

  13 listopada 2017 at 16:46

  Skandal!!Bircza broni prawdy i honoru Polski!

 13. Renia

  13 listopada 2017 at 16:57

  Nie mamy szczęścia do prezydentów.Czy znowu za jakiś czas się dowiemy,że Duda to jakiś TW?

 14. Jacek

  13 listopada 2017 at 16:59

  Jak to jest łatwo wybrać partyjnych idiotów do ław poselskich przy obecnej ordynacji wyborczej, którzy poniżają i ośmieszają później polski naród.

 15. Polna Wierzba

  13 listopada 2017 at 17:39

  Odpowiedzialni poniosą kare.
  Tablica wróci na miejsce z należnymi honorami.
  Teraz mamy Wolną Polskę.

 16. Anrzej

  13 listopada 2017 at 19:41

  Nic więcej nie można dodać do tego co się obecnie dzieje w naszym pięknym kraju-Polsce.Musimy sobie uświadomić wszyscy,że rządzą nami ludzie mówiący po polsku,ale w żaden sposób nie reprezentują polskiego interesu narodowego.Przykład Birczy i wielu innych ważnych spraw naszego narodu jest bagatelizowany,przemilczany we wszystkich mediach podległych obecnej władzy.Ukraina,Litwa wyrabia z nami co chce,a oni w Warszawie udają,ze nic się nie stało,bo masa upadłościowa jest naszym strategicznym partnerem.Koń by się uśmiał,jak oni nas traktuja.Zamknąć granicę dla jednych i drugich i do widzenia.Ale kto to zrobi?Obecni rządzący- na pewno nie.Tego od nich nie oczekujmy.Trzeba by zacytować marszałka Piłsudskiego:”wam kury szczać prowadzać,a nie politykę uprawiać.”

 17. sternik2

  13 listopada 2017 at 22:14

  Ten zbójecki akt obraża wszystkich Polaków, natomiast wystawia jak najgorsze świadectwo rządzącym. Zachowując odpowiednie proporcje można to porównać do karygodnej(jak zresztą każda) kradzieży – podstępnie,nocą jak złodziej,który bacznie obserwuje,żeby go nikt nie zauważył. I pomyśleć, że za tym haniebnym czynem UKRYWAJĄ SIĘ najwyższe władze RP!! To w NORMALNYM państwie nie jest i nigdy nie będzie do pomyślenia! Wieczna hańba wam marionetki banderowskiego Kijowa i wszelkiej maści najgorszych kanalii!

 18. MAREK

  13 listopada 2017 at 23:39

  ruszyło polskie(?) piekiełko ! już słychać rechot zza grobu – bandery, suchewycza , mychaiło dudy, oresta , kłym-sawura i innych…

 19. Piotr

  14 listopada 2017 at 09:41

  Podmiana przez obecną ”Władzę” tablicy upamiętniającej bohaterską walkę Polaków z bandami banderowskimi w zasadzie o istnienie miejscowości Bircza na Grobie Nieznanego Żołnierza, i to skandaliczne poniżenie mieszkańców Birczy, i do tej pory milczenie organów władzy, żadnego słowa do mieszkańców Birczy, żadnej nawet próby wyjaśnienie sprawy dobitnie świadczy źle o „dobrej zmianie” i jej stosunku do mieszkańców Polski.
  Tak uparcie zatracają się w grillowaniu poprzedniej ekipy rządzącej PO i odstąpieniu od karania działań na szkodę Polski, że nie widzą obłudy swojego traktowania i poniżania mniejszych, mniej silnych, mniej wpływowych środowisk, a także pojedynczych losów ludzi.
  Dobra zmiana dzieli ludzi już nie tylko na tych z PO, PSL, LSD, ale także na tych którzy zgodnie z ich (a raczej ukraińską) oceną prawdy historycznej dobrze oddali życie w walce z ukraińskimi bandami w obronie obywateli RP, w obronie Polaków i Polski na tych co niewłaściwie oddali życie w obronie swoich rodzin, wisi, miast i Polski jak np. Bircza zatem którzy popełnili niewybaczalny dziś błąd walcząc na tych terenach z ukraińskimi banderowcami.
  Widziałby raczej przy Grobie Nieznanego Żołnierza tablicę upamiętniającą każdą, dosłownie każdą miejscowość i przysiółek w który doznał jakiegokolwiek uszczerbku w związku ze zbrodniczymi działaniami UPA.
  Obowiązkiem jest to Polski.
  A ci sataniści z UPA, i z obecnej UA, niech sobie stulą pysk, prawdziwy Polak nie powinien z nimi rozmawiać do póki szczerze nie przyznają się do ludobójstwa, nie ujawnią kwerendy dla polskich historyków, dopóki nie upamiętnią absolutnie wszystkie swoje ofiary i zniszczenia w każdej miejscowości, i dopóki nie dokonają chrześcijańskiego zadośćuczynienie za dusze pomordowane.
  Jak słusznie zauważył Wójt Gminy Bircza, i jak każdy Polak to rozumie,
  „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek w teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Amen.

 20. Marylynn Pennig

  15 listopada 2017 at 17:34

  progressive web apps ios resource

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra