Kościół

Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli będzie żałował, przebacz mu

Medytacje ewangeliczne z dnia 13 listopada,

poniedziałek, Ewangelia (Łk 17, 1-6)

 

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu dla jednego z tych małych. Uważajcie na siebie!

 

Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli będzie żałował, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu».

 

Apostołowie prosili Pana: «Dodaj nam wiary».

 

Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna».

 

Czy jestem powodem zgorszenia dla innych ? Czy jestem dla kogoś powodem do grzechu ? Jakie świadectwo daję innym?
Jezus uwrażliwia nas na to, jak wielka odpowiedzialność na nas  ciąży. Tak łatwo przychodzi nam ocenianie naszych bliźnich, ale czy to czasem nie my jesteśmy powodem ich odejścia od Pana Boga ?
W drugiej części tego fragmentu Ewangelii mowa jest o przebaczeniu. Czasem trudno nam  przebaczyć jeden raz. Niektórzy latami nie odzywają się do swojego brata czy sąsiada w kółko rozpamiętując ich złe czyny. Zdarza się, że wrogość jest  tak mocno  zakorzeniona, że przechodzi nawet na kolejne pokolenie. Pan Jezus mówi ,że gdyby ktoś nas skrzywdził choćby i siedem razy na dzień powinniśmy mu za każdym razem wybaczyć. Jak to zrobić? Przecież nasza cierpliwość, dobroduszność i odporność na zło wyrządzane nam przez innych ma też swoje ludzkie granice. Pan Jezus  o tym wie  dlatego podpowiada nam w jaki sposób jesteśmy w stanie osiągnąć doskonałość w tej sprawie.. «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna». Mieć wiarę jak ziarnko gorczycy… Przecież gorczyca to takie maleńkie ziarenko. Porównanie wskazuje jak małej wiary jeszcze jesteśmy. Jeśli jednak  będziemy na co dzień mocno  złączeni  z Panem Bogiem , będziemy z Nim w żywym kontakcie przebaczenie i siedemdziesiąt siedem razy w ciągu dnia nie będzie dla nas zbyt trudne. Prośmy dziś za apostołami : Panie, przymnóż nam wiary.

 

Barbara Gabryś

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Soroka

    13 listopada 2017 at 18:15

    Zgorszenie, jest to powodowanie czymkolwiek, że ktoś niesprawiedliwość zaczyna traktować jako coś normalnego, dopuszczalnego, a nawet dobrego.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra