Z zagranicy

Antoni Macierewicz o wpływie Rosji na destabilizację bezpieczeństwa Europy

W sobotę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa – Halifax Security Forum, która odbyła się w Kanadzie. Szef MON był jednym z uczestników panelu poświęconego wpływom Rosji na destabilizację bezpieczeństwa Europy.

W dyskusji uczestniczył także minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, Prezes Institute of Energy Policy Vldimir Milov oraz Senator USA Jeanne Shaheen.
– Obecnie na Ukrainie obserwujemy otwarta wojnę. Jest to agresja, która łamie wszystkie zasady świata cywilizowanego, łamie porządek międzynarodowy w Europie i jednocześnie Rosja otwarcie mówi, że daje sobie prawo by zmieniać systemy i granice krajów europejskich w tym zakresie. Ale to nie wszystko, bo wojna hybrydowa, wojna teleinformatyczna nie ogranicza się tylko do Europy, ale występuje także w USA i jest przeprowadzana w sposób bardzo agresywny i intensywny. W całej historii nie widzieliśmy jeszcze takiego poziomu determinacji. Częściowo jest to wynik syntezy między technicznymi możliwościami, które obecnie mamy i rosyjska tradycja kłamania i dezinformacji, jako fundamentalnego narzędzia wojny przeprowadzanej przez Rosję. Trzeci element, który oczywiście trzeba podkreślić, bo bez tego obraz jest niepełny to to, co dzieje się w Azji, co dzieje się w Korei Północnej. Z polskiego punktu widzenia aktywności Korei Północnej są ściśle połączone i skorelowane z rosyjskimi planami i z agresywną aktywnością Federacji Rosyjskiej. Jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, nigdy nie zrozumiemy skali agresji i planów, które Rosja obecnie realizuje. To nie jest Zimna Wojna. Wyniki ćwiczeń Zapad 17, które zakończyły się dwa miesiące temu i sięgały od Morza Arktycznego po Morze Czarne, wraz z ćwiczeniami z użyciem rakiet balistycznych i rakiet Iskander, które mogą przenosić głowice nuklearne pokazały, że nie szykowali się do obrony a do agresji. Stąd Polska musi przyjąć założenie, że to nie jest zimna wojna a gorąca wojna – mówił podczas dyskusji o zagrożeniach bezpieczeństwa w Europie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Oceniając i analizując sytuację bezpieczeństwa w Europie, ale szczególnie w regionie wschodnim i na Ukrainie minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin powiedział: „Rosyjska agresja nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie międzynarodowe. (…) My na Ukrainie musimy mieć wsparcie i zaplecze techniczne, a także szkolenie. Nasi przyjaciele z Polski i z USA ćwiczyli z nami wspólnie i to jest bardzo ważne”.
Podczas dyskusji omawiany był także wkład USA w zapewnienie Europie stabilizacji i bezpieczeństwa. Do roli wojsk USA stacjonujących na wschodniej flance odniósł się w swojej wypowiedzi szef polskiego MON.
– Pamiętamy słowa wypowiedziane przez prezydenta Trumpa w Warszawie na placu, gdzie walczyli uczestnicy powstania warszawskiego. Prezydent USA powiedział, że zawsze ramię w ramię z Polską będą stały wojska USA, kiedy jakiekolwiek zagrożenie ze wschodu będzie obecne a art. 5 traktatu waszyngtońskiego będzie przestrzegany. Jako minister obrony również chcę dodać, że nigdy w historii prezydent nie zrobił tak dużo dla rozlokowania jednostek amerykańskich, jak obecny prezydent i jego administracja. To dzięki tej administracji, każdego miesiąca widzimy zwiększoną ilość żołnierzy na flance wschodniej, a Polska kupuje najnowocześniejszą broń, by zapewnić nam bezpieczeństwo w obliczu zagrożenia ze strony Rosji – mówił minister Macierewicz.
Biorąca udział w debacie senator USA J. Shaheen podkreśliła, że USA udzielają bardzo dużego wsparcia, zapewniając bezpieczeństwo na flance wschodniej. Skupiają swój wysiłek także na zadaniach, dzięki którym Ukraina mogłaby być niepodległa. – Mówiąc o bezpieczeństwie musimy wszyscy patrzeć w jednym kierunku – dodała senator Shaheen.
– To co stało się miedzy Ukrainą a Rosją, biorąc pod uwagę, że Ukraina jako niepodległy kraj ukonstytuowała się w sposób stabilny i zupełnie odrębny od Rosji, oznacza głęboką zmianę geopolityczną, której obawiali się wszyscy władcy Rosji od trzech stuleci. Od końca II wojny światowej wszyscy władcy Rosji najbardziej bali się sytuacji, w której NATO i wojska USA będą blisko ich granic. Putin doprowadził do takiej sytuacji z uwagi na jego agresywną politykę. To pokazuje, że jedynym skutecznym sposobem, by przeciwstawić się Putinowi jest szeroki zasób narzędzi, ale najważniejszym jest zdolność przeciwstawienia siły sile – mówił podczas panelu minister Antoni Macierewicz.
W trakcie pobytu w Kanadzie szef MON Antoni Macierewicz rozmawiał podczas spotkań bilateralnych m.in. z ministrem spraw zagranicznych Pavlo Klimkinem, sekretarzem Marynarki Wojennej USA Richardem Spencerem oraz ministrem obrony Szwajcarii Guy’em Permelin.
Źródło: MON
Fot. Por. Robert Suchy

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

66 komentarzy

66 Komentarzy

 1. Robert B.

  19 listopada 2017 at 11:49

  Niech coś powie o Izraelu.

 2. ruler

  19 listopada 2017 at 12:41

  Europa juz została zdestabilizowana przez perfidnie zakamuflowany najazd islamu pod przykrywka humanitarnej pomocy. Europa jest zdegenerowana poprzez ideologię gender. Europa została zdominowana przez zmowę korporacji farmakologicznych i stała się polem doświadczalnym dla eksperymentów na żywych ludziach. W Europie planuje się obowiązkową immunizację ludzi, jak inwentarza w zagrodzie. Może i Rosja nie jest jakimś wyjątkowym zbawcą ludzkości, ale to są wszystko postepujące zagrożenia z zachodniego kierunku. Pan Macierewicz od lat w kółko swoje i stara sie odwrócić uwagę od tego, co nas może realnie eksterminować.

 3. Antoni

  19 listopada 2017 at 13:00

  ” Dzisiaj świat przypomina dwa koguty stroszące się, i szykujące się, do walki na śmierć i życie, a w tym czasie niewidzialna ręka NWO dokonuje depopulacji ludności.
  Np. Jeffrey Sachs, dyrektor Instytutu Ziemi na Uniwersytecie w Kolumbii, bliski współpracownik George’a Sorosa i guru ideologów zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju uważa, że ograniczenie płodności populacji ludzkiej jest niezbędne dla zrównoważonego rozwoju, ponieważ wówczas – jak twierdzi – „łatwiej będzie zrealizować społeczne, ekonomiczne i środowiskowe potrzeby i cele ludzkości.”
  Tak właśnie wygląda świat bez Pana Boga!
  Wobec powyższego pytanie, kiedy Intronizacja Jezusa Chrystusa na Króla Polski?
  Czy raczej testujemy cierpliwość Jezusa Chrystusa i czekamy na klęskę?

 4. Hania

  19 listopada 2017 at 13:19

  Jezuuu, ale bełkot!

  Te, chce się powiedzieć: psy
  Ale co najwyżej kundle wojny
  Prowokują Rosję, otaczając ją wojskami przygłupich Amerykanów
  ( oni sami dla siebie stanowią zagrożenie, świadczy o tym ilość wypadków z ich udziałem)
  i zagrzewając do wojny ogłupiałych Polaczków.
  Przy akompaniamencie tzw mediów katolickich.

 5. Hania

  19 listopada 2017 at 13:23

  Ciekawe, że rozpisują się o ćwiczeniach Zapad, a o odpowiedzi na nie, manewrach Dragon ciiiiszaaa…

  „KRÓL JEST NAGI”: MANEWRY DRAGON 17, czyli NAJWIĘKSZA KOMPROMITACJA W DZIEJACH MON”

  Polecam, są dobre zdjęcia naszych ” żołnierzy niezwyciężonych”

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/11/krol-jest-nagi-manewry-dragon-17-czyli-najwieksza-kompromitacja-w-dziejach-mon/

 6. Soroka

  19 listopada 2017 at 19:09

  Macierewicz, to ostatni światły Polak! Doskonale wie, że niedźwiedź zawsze chciał pożreć Europę i dalej tak jest. W tym podboju zawsze współzawodniczy z hitlerowcami i zawsze się przy temu pożrą. Oczywiście temu pożarciu towarzyszy morze trupów i kalek, a wszelkie mienie jest niszczone.
  Tylko jednego zdaje się pan Antoni nie wie. Nie wie, że najskuteczniejszą bronią Polaków przeciwko tym zbrodniczym narodom jest duch. Gdy Polacy będą mieli mocnego ducha i nie będą przeszkadzali tym zbrodniczym narodom w pożeraniu się, to na końcu będą mogli odbudować swoje państwo silne i wielkie. Obecnie oba te zbrodnicze narody wymierają, a Niemcy dodatkowo wpuszczają sobie wroga do wewnątrz, co może spowodować, że ich zbrodniczość straci moc.

  • Zło, to Soroka

   19 listopada 2017 at 19:25

   brałeś już proszki, jełopie? I jak tak wielbisz tego psychola Antka, to musisz byc takim samym jak on ukrainskim włazidupą. wstyd!

   • Najgorsze zło to ruska swołocz

    19 listopada 2017 at 19:28

    No wiemy, wiemy. Pana Antoniego niedźwiedź nie lubi, bardzo nie lubi!

 7. abc

  20 listopada 2017 at 05:35

  No i jeszcze jedno – co najmniej od czasu komisji smoleńskiej, która robiła wszystko aby za wszelką cenę odwrócić uwagę od śladów po stronie „polskiej”, to nieco podejrzane stają się osoby chodzące w aurze ludzi ponad-wszelkim-podejrzeniem.
  O wpływach WSI, rzekomo zlikwidowanych, już nawet nie wspomnę.
  O Nangar Khel również.

 8. Stanley

  20 listopada 2017 at 09:19

  troche żle, że tak obrażacie ministra. Chcecie powrotu pana „Siemoniaka” ??!!, jawnego ukrofila I kompletnego ignoranta ??.
  Jesli chodzi o pana „Macierewicza”, z pewnościa robi duzo dobrych rzeczy – unowoczesnia uzbrojenie, powołał pospolite ruszenie etc. nalezy pamietać, że bedąc na granicy Europy I Azji musimy być sami dobrze uzbrojeni, bo nikt na nie pomoże, a kiludziesięciu Amerykanów nic nie zmienia.
  Krytyka wobec niego dot. rusofobii jest słuszna. Dodzisiaj Upaina współpracuje z Rosja w całym zakresie, Upańcy jeżdżą do roboty d Rosji I funkcjonuje normalnie ambasada !!!!.
  natomiast Polska nic nie sprzedaje z powodu embargo, a z Rosja jest tylko troche lepiej. Jednym słowem rzeczywistość jest kompletnie inna niż ją kreują tacy ludzie jak pan „M”….
  najlepiej wychodzi na tym nasz śmiertelny wróg, czyli Prusy – Merkel I spółka, który korzysta bepłatnie z naszego tranzytu I prowadzi z Rosja biznesy. Z chwilą, kiedy zacznie z Upainą, będziemy w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

 9. dick

  20 listopada 2017 at 14:30

  Ten facet jest chory psychicznie.
  Mamy już GORĄCĄ WOJNĘ Z ROSJA???

  Przecież on nie tylko ośmiesza nasz kraj, ale i swoimi głupimi wypowiedziami powoduje rzeczywiste zagrożenie.

  Neokony aż się zaśmiewają, że znaleźli takiego niepoczytalnego osiołka, który może posłużyć do nowej rozróby w Europie po drugiej stronie świata. I znowu kasa będzie p.łynąć szerokim strumieniem, a krew wsiąkać w Polską ziemię.
  Kundelek, jakim jesteśmy, nie powinien nigdy kąsać sąsiadów dużo większych od siebie chowając się za tylnymi nogami pana z usraela.
  Bo oni są daleko…
  Historia tego powinna już nasz nauczyć.
  Ale chyba Polak zawsze już będzie przed szkodą i po szkodzie głupi.

 10. wolność

  20 listopada 2017 at 20:15

  Zapomniał dodać, że Rosja odebrała Serbii Kosowo, zabiła Husajna i doprowadziła Irak do ruiny, zabiła Kadafiego i to samo zrobiła z jego krajem, napadła na Afganistan, na Syrię i stworzyła Państwo Islamskie, a w Jałcie przyłożyła Rooseveltowi nóż do gardła i zrabowała wschodnią Europę.

 11. pola kowalska

  22 listopada 2017 at 12:09

  Najwieksza destabilacje w POLSCE robja zydzi.Kazdy w innej galezi popierani przez zydow nawet pokluca sie a i tak kazede bedzie robilo dla chwaly usraela i swego narodu kosztem POLAKOW

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra