Z kraju

Sejm przyjął projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

Sejm przyjął w całości projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Poparło go aż 254 posłów. Za odrzuceniem było z kolei 156 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się 23. Jednocześnie posłowie odrzucili poprawki opozycji.

 

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła poprawki PiS, które zakładają m.in., że od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. – jedna a od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele. Według tej propozycji od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Ponadto poprawki doprecyzują m.in. kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych, czy dworcach kolejowych. Projekt ustawy nie będzie podlegał notyfikacji w KE, bowiem jedna z poprawek wyłączy z tego zakazu sklepy internetowe.

 

Posłem sprawozdawcą jest były szef „S” Janusz Śniadek. – Z satysfakcją muszę stwierdzić, że już za chwilę ograniczenie handlu w niedzielę stanie się faktem. To był wieloletni postulat Solidarności.

 

Opozycja ostro pyskowała, próbując zakrzyczeć posła sprawozdawcę. – Ta ustawa to bubel prawny. Źle sformułowano, kto jest wyłączony z zakazu. Nie dla zakazu handlu w niedzielę, tak dla zmian w kodeksie pracy – mówiła posłanka Mrzygłocka z PO. – Dlaczego prezes nie wyłączy internetu w niedzielę, skoro ludzie mają razem spędzać czas. To jest ustawa antypolska. Najwięcej stracą mali i średni przedsiębiorcy – to posłanka Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej. – Po roku działania ustawy powinniśmy sprawdzić, jaki ten projekt miał wpływ na rynek pracy. Może wtedy PiS, podobnie jak Węgrzy, wycofa się z zakazu – Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

62 komentarze

62 Komentarzy

 1. Czaruś

  24 listopada 2017 at 18:17

  Za jaką cenę? Podobno przew. solidarności duda miał się zgodzić na dalsze przyjazdy Ukraińców do pracy w Polsce. Warto to sprawdzić.

  • Tomek

   24 listopada 2017 at 20:45

   Za cenę niewygody nas wszystkich, obywateli. Ale tak to jest, jak jakaś władza zamiast robić, co do niej należy, bierze się za moralizowanie społeczeństwa.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra