Z kraju

Odlot Adama Michnika – będę wydawał „Wyborczą” w podziemiu

Adam Michnik udzielił wywiadu Sławomirowi Sierakowskiemu. Znalazło się w nim wiele ciekawych kwiatków, ale najlepsza zdecydowanie jest uwaga, że „będę wydawał „Wyborczą” w podziemiu”.

– Nie mam poczucia klęski, dlatego, że marzeniem ruchu, w którym uczestniczyłem od 1965 roku była Polska wolna i niepodległa. A to, co potem jako społeczeństwo z tą wolnością zrobiliśmy, to jest inny temat. Ja nie czuję się odrzucony. Jestem redaktorem gazety, która jest ciągle największym dziennikiem opinii, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Jeżdżę dużo po kraju, mam spotkania w dużych miastach, ale i w małych. Wczoraj byłem w Ostrołęce, w poprzednim tygodniu byłem w Pile czy w Tarnowskich Górach. Nabite sale… Może, ale nie jeździ, tylko buduje sobie prywatne wojsko. Natomiast ja jeżdżę i tutaj absolutnie nie czuję się odrzucony, natomiast mam poczucie, że Polska jest spolaryzowana, podobnie jak Stany Zjednoczone, Francja czy Wielka Brytania.

– Populizm rośnie w siłę. Zastanawiałem się nad tym, dlaczego tak się stało, dlaczego poprzednicy nie znaleźli języka, żeby trafić do tych, którzy są dzisiaj szczęśliwi z powodu 500 plus i ja tej odpowiedzi nie mam. Mnie się wydaje, że dla wielu ludzi, o których ty pytasz, czyli dawnych dysydentów, odzyskanie wolności i suwerenności i wejście do UE i NATO było tak wielką wartością, że wydawało się, iż to jest ta sama wartość dla wszystkich. A nie jest to ta sama wartość dla wszystkich, tutaj był ewidentny błąd. Po drugie, ja twierdzę, że dla polityki prorodzinnej te osiem lat rządów PO i PSL więcej zrobiły niż PiS, ale nie umieli tego sprzedać i utrwalić tego w zbiorowej świadomości. Wydawało się, że skoro zostało zrobione, to po co o tym gadać.

– Moim zdaniem słabość lewicy w Europie bierze się stąd, że ona wygrała. Że podstawowe hasła lewicy zostały zrealizowane. No dobrze, ale inna lewica jak na razie się jeszcze nie ukonstytuowała. Na razie mamy tę, którą mamy, a istotny kontekst dzisiaj to nie jest, moim zdaniem, spór lewicy z prawicą, ale konflikt na osi społeczeństwo otwarte i zamknięte.

 

– Kaczyński jest człowiekiem wojny, on się realizuje tam, gdzie jest wojna. On jest trochę jak towarzysz Stalin. On będzie konsekwentnie dążył do absolutnej władzy w każdej dziedzinie życia publicznego. Zobacz teatry, stadniny, muzea, festiwal piosenki w Opolu, wszystko. Wszędzie on wyzwala konflikt. Otóż to, co niesłychanie istotne, że teraz to napotyka na opór. I to nie jest tylko opór w mediach, chociaż media są ważne, „Newsweek”, „Polityka” i nawet „Tygodnik Powszechny” wyraźnie skręcił w tę stronę, już nie mówię o „Gazecie Wyborczej”. Ale co największe na mnie robi wrażenie, to są małe miejscowości. To dla mnie zaskakujące jest.

 

– Uważam, że odpowiedź rządu Beaty Szydło w sprawie uchodźców jest niewybaczalna i skandaliczna. Ona powinna być następująca: w tych ramach, w jakich to będzie możliwe z przyczyn politycznych i ekonomicznych, przyjmiemy i bardzo starannie przeanalizujemy postulaty Kościoła katolickiego w sprawie uchodźców. Nie, przed takim wyborem nie stanie nikt – dlatego, że opinia w tej sprawie jest zmanipulowana w tej chwili i trzeba tłumaczyć ludziom, że plotą bzdury. Moim zdaniem historycznym błędem Polski jest to, że odkładaliśmy przyjęcie euro ad calendas graecas i teraz w dupie jesteśmy. Litwa ma euro, Łotwa ma euro, Słowacja i Słowenia też, a my w dupie jesteśmy. I ja uważam, że czasami od tego jesteś jakimś liderem politycznym, żeby przeprowadzać operacje słuszne, chociaż są niepopularne.

– Teraz k…wa my. TKM i endecy nienawidzili się wzajemnie, bo to jesteśmy my, ale programowo to było, przez te transfery, przecież np. prezydent Stanisław Wojciechowski przeszedł z endecji do sanacji. Uważam, że Kaczyński dąży do takiego państwa, w którym – jeżeli istnieją demokratyczne instytucje – to tylko takie jak patiomkinowska wieś, z tektury. Rząd dąży do tego, żeby mieć w pełni autorytarne państwo z elementami państwa totalitarnego, w którym on ma podporządkowane sobie wszystkie dziedziny publicznego życia.

Komentarz Prawego – Geniusz, po prostu geniusz. Jak ktoś mógł zaciążyć na III RP. Wraz ze swoją gadzinówką, żydowską gazetą dla Polaków.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

22 komentarze

22 Komentarzy

 1. jok

  25 listopada 2017 at 10:40

  Nie wszystko – wg mnie – jest odlotem…:)))
  Moim skromnym daniem:
  Zrozumiałe, że nie ma co mówić o poczuciu klęski, choć nieco z innego powodu niż podany. Ruch w którym uczestniczył – jak się zdaje – robił wszystko, by od strony „opozycyjnej” zrobić: „by ten świat/kraj był dobry, a właściwie superdobry, dla Ży-ów”. Trudno chyba twierdzić, że w tym kierunku to wszystko nie poszło.
  Porównanie do sytuacji w USA – zachowując proporcje – jest w pewnym zakresie adekwatne. Obie „strony konfliktu” politycznego, czasem się „żrą” i nie we wszystkim jest to pozorowane, czasami żrą się naprawdę….. Niemniej w obu stronach nadreprezentowana jest nacja na ż., obie strony wręcz prześcigają się w demonstracji filoż-skości oraz w „niezauważaniu” wpływu „nacji” na rzeczywistość, chyba, ze jednoznacznie pozytywnie…:)
  No, ale – jak postrzegam – „nacji” zależy na „zarządzaniu poprzez konflikt”, by goje (nawet niekoniecznie identyfikujący się z którąś stron „konfliktu”) żarli się między sobą zamiast choćby w niektórych aspektach mieć zbliżony pogląd, zbliżone wartości. I to się udaje, trudno aby animatorzy i eskalatorzy konfliktu, mieli to poczucie klęski. Zauważam to, co nie znaczy, że byłbym gotów czy wzywam do „jednania się z lemingami” – to nawet po prostu niemożliwe, przy pewnym stopniu wytresowania ludzi przez media……

  • johnie

   25 listopada 2017 at 10:46

   „Ruch , w którym uczestniczył..”
   Do dzisiaj żywa hydra, nazywana „Michnikuremek”…
   Zasilana już JAWNIE, przez Sorosa.
   On ma „nabite sale”.. Ciekawe KOGO…

 2. johnie

  25 listopada 2017 at 10:46

  CO to jest „populizm”, Panie Szechter ?…
  W talmudycznym wydaniu żydowskiej gazety dla Goja polskiego ? 🙂
  O JAKIEJ to „wolności” Pan bredzi, panie Szechter ? 🙂
  CZYJEJ wolności ? 🙂
  Szkoda w ogóle komentować tę syjonistyczną swołocz, która przecież dawno powinna wisieć 🙂

  • glup

   25 listopada 2017 at 22:02

   daruja sobie tytulownie tego smiecia per pan.

 3. Soroka

  25 listopada 2017 at 10:48

  Dali byście sobie spokój z epatowanie ludzi pyskiem tego jednego z głównych destruktorów Polski!
  Pokazywanie takich odrażających obrazów powoduje u ludzi stres, a stres szkodzi bardziej na zdrowiu ludziom niż smog, który nie wiadomo czy jest, a jeżeli jest, to nie wiadomo skąd.

 4. Jazon

  25 listopada 2017 at 11:00

  Lepiej niech się wynosi i wydawaje za granicą

 5. pola kowalska

  25 listopada 2017 at 12:50

  Szechter wracaj skad przyjechales bo skonczysz bardzo marnie zydowski kolaborancie o czym ty bredzisz o jakiej dobroci dla kogo? spewnoascja jakalo nie dla POLSKI

  • jok

   25 listopada 2017 at 21:51

   Antoni Zambrowski – o ile pamiętam – twierdził, że AM jest polskim dzieckiem adoptowanym przez rodzinę Szech-rów, który wybrał ż-ską tożsamość. ….:)

 6. Piotr 36

  25 listopada 2017 at 13:31

  Nareszcie jakiś konkret. Czerwno oświetlona twarz „naczelnego”, jasno sugeruje, gdzie będzie to podziemie. Szatan w piekle będzie w swoim „podziemiu” męczył upadłe dusze, zmuszając ich do czytania tej gazetki, od pierwszej stony do ostatniej. Czy można wyobrazić sobie gorszą torturę?! No, ale jak widać w piekle „szef” też czasem robi kadrowe „przesunięcia”, widząc nieskuteczność działań w „nadziemiu”.

 7. m

  25 listopada 2017 at 16:08

  W podziemiu! Wtedy zacznę kupować. Obiecuję. W kioskach zlokalizowanych w przejściach podziemnych, no bo jak w podziemiu, to na całego.

 8. klioes vel pislamista

  25 listopada 2017 at 16:50

  Do Adama Michnika

  Nie chodzi o to, Redaktorze,
  Że się wciąż jąkasz; nic nie zmienia,
  Gdy epitetów też dołożę
  Na temat Twego uzębienia.

  Nie chodzi o to, że duraczysz
  Polaków; ani że gosposię
  Zaplemniać ukraińską raczysz;
  Nie chodzi o to, żeś jest prosię.

  Chodzi mi o to, że gdy brata
  Ktoś prosi, byś pozdrowił swego,
  Ty go nazywasz …chamem! Świata
  Porządek nowy to… dlaczego?

  Odpowiedz, czemu nie dziękujesz,
  Gdy ktoś pozdrawia Twą rodzinę?
  Czy, Nieomylny nie żałujesz?…
  Raz przeproś, uznaj swoją winę!

  Lub uzasadnij, czemu chamem
  Nazwałeś kogoś, kto był grzeczny?
  Adamie (jeśliś jest Adamem)
  Zakończ swój wywód niedorzeczny

  O tym, że cały świat jest szary
  I nie ma czerni, ani bieli.
  Michniku (jeśliś jest nim) stary
  Jest film… i wszyscy go widzieli!

  Skąd ta nerwowość? Pozdrowienia
  Dla brata były kulturalne.
  Mędrzec pozdrowień nie docenia…?
  (Nazwanie chamem jest karalne!)

  Kto chamem jest, to mówiąc szczerze
  Na filmie widać czarno-biało…
  Polaków, (jeśliś jest!) SZECHTERZE
  Na szaro zrobić się nie dało.

  • Soroka

   25 listopada 2017 at 19:48

   @pislamista! Dlaczego to pociskasz nam tu Michnikowe GWno? To całkiem odkrywa Twoją twarz!

 9. Robert B.

  25 listopada 2017 at 17:13

  Najlepiej by było, gdyby wydawał ją w Izraelu. Żydowska gazeta dla Żydów – to w porządku. Żydowska gazeta dla Polaków – odwiedziny służb specjalnych, nie chcą zrezygnować z dywersji w obcym kraju dobrowolnie? Są na to metody, metoda na Litwinienkę, metoda na Bieriezowskiego…

 10. cayt-london

  25 listopada 2017 at 20:04

  zydokomuna wyje z bezsilnosciwkoncu widac prawdziwy ryj tzw lewicy laickiej czyli stalinowcow wywalonych z pzpr najpierw w 1956 za zbrodnie a potem w 68 w amach walki chamw z zydamioni dopiero urzadziliby nam spolezenstwo otwarte na wzor zydow z rew-komutrockiego zdnowa,swierdlowa etc [rosjan tam nie bylo bo zydi ich wymordowali]

  • Robert B.

   25 listopada 2017 at 21:19

   Ich wywalanie to był błąd. Należało się z nimi rozliczyć do cna tu na miejscu, nie puszczać tych żmij na Zachód, żeby tam mogli obrastać w tłuszcz i pozować na męczenników. To, co robili, robić im. Bezwzględnie.

   • jok

    25 listopada 2017 at 22:22

    21.19 Cayt wspomniał o wywalaniu z pzpr (choć wątpię, że za „zbrodnie”, w każdym razie nie dotyczy to większości, która odeszła lub „została odesznięta” z pzpr w latach pięćdziesiątych. Np. Minc w 1959 r. Za „zbrodnie”?), a nie z PRL. Kto chciał wyjechał, kto nie chciał – to nie. Minc, Berman, Zambrowski nie wyjechali. Rózański też…

    • Robert B.

     25 listopada 2017 at 23:13

     Ja mam na myśli wywalanie z partii i kraju (do Izraela i na Zachód). Trzeba było do tego nie dopuścić. Taki Stefan Szechter powinien zostać skazany na śmierć, tak jak on innych na śmierć skazywał. W Rosji umiano się z żydowskimi katami obchodzić. Niejeden tam poszedł piach gryźć. U nas dano im wyjechać, żeby się mogli lansować na męczenników. To był potężny błąd.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra