Z zagranicy

Prezydent Czech – Sprzeciw wobec Nord Stream 2 jest w Polsce, u nas nie

Jak podały rosyjskie media prezydent Czech Milosz Zeman podczas wizyty w Rosji wyraził, w imieniu swojego kraju, poparcie dla planowanego gazociągu Nord Stream 2, który ma biec z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego.
W Polsce tak, u nas nie. (…) Cieszę się, że mogę państwa poinformować, iż także po konsultacji z ministrem przemysłu i handlu wyraziłem pełne poparcie Republiki Czeskiej dla gazociągu Nord Stream 2 – byśmy byli ściśli – dlatego, że dla Republiki Czeskiej oznaczałoby to korzyść ekonomiczną w wysokości około 1 miliarda euro.  Tak więc rozumiem, że Polska już troszkę ucierpiała przez to, iż wskutek sporów o opłaty tranzytowe – a ten poprzedni gazociąg wiódł przez Morze Bałtyckie, a nie przez polskie terytorium, a jak państwo wiecie Morze Bałtyckie jest bardzo tolerancyjne, gdyż opłat tranzytowych nie pobiera – zatem z tego wynika, że da się zrozumieć opór Polski wobec tego produktu. Ale powtarzam państwu ponownie, że podobnie, jak (były kanclerz Niemiec) Gerhard Schroeder również ja, zdecydowanie popieram ten projekt z powodów, które właśnie przytoczyłem i cieszę się, że wspiera mnie w tym minister przemysłu i handlu. – powiedział Milosz Zeman.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

55 komentarzy

55 Komentarzy

 1. Czaruś

  25 listopada 2017 at 21:24

  Wcale się nie dziwię, bo przecież na początku nam też proponowano udział w tej inwestycji, ale nasze buraki – rządzący NIE ZGODZILI SIĘ, BO UKRAINA BYŁABY POZA RUROCIĄGIEM. Dla Ukrainy się sprzeciwili idioci!

  • Tomek

   25 listopada 2017 at 23:33

   Nieprawda – nigdy nie było żadnego tematu Ukrainy i jej roli w gazociągu. Były dwie opcje rozmów z Rosjanami – budowa gazociągu Jamał II przez Białoruś i Polskę, na co nie zdecydował się rząd Buzka, chcąc sprowadzać gaz z Norwegii oraz alternatywna wersja – projekt Amber, który miał iść przez kraje bałtyckie zamiast Białorusi i Polskę. Nord Stream był zupełnie alternatywnym projektem, który w założeniu miał omijać Polskę i iść po dnie Bałtyku. Polska do niego nie mogła przystąpić, a Ukraina to już w ogóle znajduje się przecież ponad 1000 kilometrów od niego. Można dyskutować, jakie warianty byłyby sensowniejsze, ale pisanie, że Polska z czegoś zrezygnowała dla Ukrainy jest wynikiem zupełnej niewiedzy.

   • rojo

    26 listopada 2017 at 09:03

    Nie czytaj rydzykowej prasy i nie oglądaj ich telewizji. Tam tyle prawdy co w wyborczej.

    • Tomek

     26 listopada 2017 at 17:15

     To może podasz jakieś źródło na poparcie bzdury o Ukrainie, którą podał Czaruś? Z jakiegoś medium, gdzie „jest trochę więcej prawdy”:)? A z prasy Rydzykowej czy telewizji nie korzystam. Fakty, które przytoczyłem to zresztą przecież powszechnie znane kwestie, w wielu różnych mediach możesz o tym poczytać.

 2. Marian

  25 listopada 2017 at 22:06

  Słusznie prawi pan Zeman, mam tylko nadzieję, że następnym razem ruskie czołgi będą szły „na Germańca” też po dnie Bałtyku, a nie „przez polskie terytorium”.

 3. Hania

  25 listopada 2017 at 22:15

  Brawo Czesi, Węgrzy i inne kraje, które nie dają się wydymać ” amerykańskim” ( hehe, amerykańskim?!)biznesmenom.
  Sprzedającym głupim Polaczkom gaz za 1,5 raza droższy!

 4. Zenon

  26 listopada 2017 at 03:10

  Hania, takich jak ty bolszewia cały czas dymała i dyma, i z tego dymania mózg ci się zlasował. A co do Zemana, to myślałem, że zależy mu na współpracy z Polską, ale widać się Pomyliłem.

  • Soroka

   26 listopada 2017 at 12:39

   Jeżeli Hanię bolszewia dyma, to dosłownie, bo inaczej nie. Przecież to Hania reprezentuje tu bolszewię.

 5. WieR

  26 listopada 2017 at 03:12

  Czesi potrafią dbać o swoje interesy. Tylko my jesteśmy rzecznikiem interesu Ukrainy która jest względem nas wrogo nastawiona i
  wcale się z nami nie liczy.

 6. Soroka

  26 listopada 2017 at 12:45

  Miloszowi chyba ruskie wlały i ich chwali. Już zapomniał jak ich ruskie czołgi rozjeżdżały!

 7. Hania

  26 listopada 2017 at 14:29

 8. zni

  26 listopada 2017 at 16:04

  Zeman po prostu dba o interes Czech. Bo o jaki interes powinien dbać. No ale tego nie rozumieją „polscy przywódcy”.

  • Soroka

   26 listopada 2017 at 16:48

   No tak! W ruskim pojęciu dba o interesy Czech w interesie Rosji.

 9. Art

  28 listopada 2017 at 00:48

  Jestem za tym aby nie kupować gazu od kacapów,zwłaszcza teraz,gdy mamy port gazowy.Ale dlaczego kupujemy od przyjaciół Amerykanów za pośrednictwem angielskiej firmy?Nie można było bez pośrednio?

 10. F/X

  28 listopada 2017 at 20:44

  Czesi od początku swego istnienia zawsze umieli się tak ustawić, aby nie być twarzą do wiatru, ale aby jak najwięcej ugrać dla siebie.

 11. Karon Buenaventura

  19 grudnia 2017 at 17:56

  No matter if some one searches for his vital thing, so he/she wants to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.|

 12. Kaycee Degroff

  27 grudnia 2017 at 06:10

  Incredible quest there. What happened after? Take care!|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra