Z kraju

Rosjanie przejęli grafen!!!

Największy polski wynalazek ostatniego półwiecza – grafen – trafił w rosyjskie ręce. Sam potencjał patentowy wart jest miliardy dolarów. Polski rząd zrzekł się zatem na rzecz Rosjan największej perły polskiej gospodarki – według nieoficjalnych informacji Acron ma już 40 proc. akcji Grupy Azoty w rozproszonym akcjonariacie.

 

Wiceminister Skarbu Państwa Rafał Baniak podczas środowego posiedzenia Sejmu nie zdementował informacji o tak wysokim udziale Rosjan w tej strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa spółce. Zasłaniając się dobrem akcjonariuszy oraz reakcją giełdy nie odpowiedział w zasadzie na żadne z postawionych mu przez opozycję (zarówno po prawej, jak i po lewej stronie sceny politycznej) pytań.

 

– Czy chce pan przez to powiedzieć Polakom, że udzieli im pan mniej informacji, niż posiadają Rosjanie na temat tej istotnej dla nich spółki? – indagowała poseł Beata Szydło (PiS). – W planie prywatyzacji Grupa Azoty nie została oznaczona jako spółka strategiczna – zaznaczyła.

 

Tymczasem Baniak, który z uporem powtarzał, że Grupa Azoty to spółka strategiczna Skarbu Państwa, nie był w stanie wskazać, w jakim wiążącym dokumencie znalazł się taki zapis. Jego zdaniem definicja "podmiotu strategicznego" tudzież "spółki strategicznej" Skarbu Państwa po prostu nie istnieje.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wspomniana definicja nie tylko istnieje, lecz jest dość precyzyjna – zgodnie z polskim prawem za strategiczne uważa się wszystkie spółki ujęte w wykazie będącym rozporządzeniem Rady Ministrów do ustawy z 3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego (Dz. U. z 2005 r. Nr. 132, poz. 1108)

 

Należy zauważyć, że wpisania Grupy Azoty na listę spółek strategicznych dla Skarbu Państwa w marcu bieżącego roku domagało się Prawo i Sprawiedliwość. To zmiana w polityce tej partii względem przedsiębiorstw skupionych we wspomnianej grupie, ponieważ już w 2006 r. – co zresztą wytknęła partii Jarosława Kaczyńskiego jedna z posłanek rządzącej koalicji – to samo ugrupowanie, które teraz grzmiało z mównicy, samo przeznaczyło polską chemię na sprzedaż.

 

Co do tego, że mamy do czynienia z wrogim przejęciem nie ma w zasadzie żadnych wątpliwości. Na dodatek spółkę silniejszą przejęła spółka słabsza, co wcale dobrze nie wróży na przyszłość. W zeszłym roku – przypomniała poseł Beata Szydło – Acron odnotował stratę 3 mld rubli, podczas gdy zysk Azotów wyniósł 714 mln złotych.
 

Karolina Maria Koter

 

Fot. Wikipedia

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

471 komentarzy

471 Komentarzy

 1. Henryk

  26 czerwca 2014 at 07:56

  To jest najtwardszy dowód na to, kto w Polsce sprawuje rządy!

 2. Patryk

  26 czerwca 2014 at 08:18

  Czy w koncu ludzie sie obudza z letargu?

 3. Arek

  26 czerwca 2014 at 08:35

  W jaki sposób ta spółka jest strategiczna dla Polski?

 4. Ula

  26 czerwca 2014 at 08:53

  Ten zdradziecki rząd musi odejść! Sam tego nie zrobi. Społeczenstwo powinno się organizować. Dymisja,Trybunał Stanu rząd pod sąd!!!

 5. Pablo

  26 czerwca 2014 at 09:02

  [quote name=”Arek”]W jaki sposób ta spółka jest strategiczna dla Polski?[/quote]
  Chociażby dlatego, że pochłania 1/5 całego naszego krajowego zapotrzebowania na gaz.

 6. pluton egzekucyjny

  26 czerwca 2014 at 09:17

  Tusk i cała jego banda powinni skończyć jak Ceausescu.

 7. Co my na to?

  26 czerwca 2014 at 09:26

  Co na to rząd nie pytam. Oni sprzedadzą wszystko, żeby tylko starczyło na kubańskie cygara. Co na to Naród? Skorumpowani posłowie przyrośnięci są do stołków.

 8. Skanderbeg

  26 czerwca 2014 at 09:35

  Nic nowego. Eureko tez przejęło większe PZU, Unicredito kupiło PeKaO.
  A Pendolino nie ma po czym jeździć.
  „nic się nie stało…”
  Choć ja też nie rozumiem tej „strategiczności”.

 9. JaN

  26 czerwca 2014 at 09:38

  Tego się obawiałem, ze podsłuchy to temat zastępczy dla plebsu…A prawda gdzieś niewidoczna dla oczu i dla oczu….

 10. noXXX

  26 czerwca 2014 at 09:44

  Jak nie wiesz co to jest wrogie przejęcie to nie pisz głupot. Pomijam już fakt, że tytuł artykułu ma się nijak do jego treści. Prawicowe pseudodziennikarstwo.

 11. Dorian

  26 czerwca 2014 at 09:46

  czy autorka artykułu zadała sobie trud, żeby przeanalizować to co stało się ostatnio w wyniku wykupu pakietu akcji przez acron? wygląda na to, że nie. ani technologia grafenu, ani żadna inna nie weszła w posiadanie acronu. co więcej, nikt z acronu nie wszedł do rady nadzorczej, w związku z zapisami w statusie spółki. 40% w rozproszonym akcjonariacie to także bajka… więcej rzetelności dziennikarskiej, mniej naginania faktów.

 12. Piotr

  26 czerwca 2014 at 09:59

  Baniak nie od parady. Pozwólcie ze zaklnę: „sdfbhfv,sdjfvn dfgb djgjm figmbgdobui dfjklgbjmmg;er!!!” (wstawcie sobie co chcecie)

 13. ashka

  26 czerwca 2014 at 10:03

  W ramach sprostowania: Grafen nie jest polskim wynalazkiem, jednak metoda tanszej jego podukcji (grafen jest bardzokosztowny dowytworzenia)

 14. Przemek

  26 czerwca 2014 at 10:09

  Totalna bzdura, gdzie ma 40% ? Chyba w marzeniach. Nadal Skarb Państwa ma swoje 33% które zapewniają mu decydujący głos na walnym. Rozumiem, że rząd jest do dupy i ja też chciałbym żeby w końcu spierdolili z naszej sceny politycznej, ale nie piszcie bzdur! Acron za sprawą Norica Holding zwiększył udziały do 20% reszta to inni akcjonariusze i tu sojuszy akcji nie ma więc nie zaczynajcie nagle sumować… Poza tym zapis w statucie Azotów Tarnów określa, że dopóki Skarb Państwa ma co najmniej 20 proc. akcji tej spółki, to żaden inny podmiot nie może wykonywać prawa głosu z więcej niż 20 proc. akcji. Tak też tylko gwoli ścisłości Polacy nie wymyślili Grafenu, ba nawet za pracę nad grafenem Nobla dostali jakieś dwa ruski. Polacy opracowali metodę jego tańszego pozyskiwania, a więc metodę umożliwiającą w przyszłości masową jego produkcję.

 15. Maciej

  26 czerwca 2014 at 10:51

  Patent na produkcje Grafenu posiada Warszawski ITME a nie grupa Azoty http://www.itme.edu.pl/grafen.html

 16. Henryk

  26 czerwca 2014 at 10:52

  [quote name=”Dorian”]czy autorka artykułu zadała sobie trud, żeby przeanalizować to co stało się ostatnio w wyniku wykupu pakietu akcji przez acron? wygląda na to, że nie. ani technologia grafenu, ani żadna inna nie weszła w posiadanie acronu. co więcej, nikt z acronu nie wszedł do rady nadzorczej, w związku z zapisami w statusie spółki. 40% w rozproszonym akcjonariacie to także bajka… więcej rzetelności dziennikarskiej, mniej naginania faktów.[/quote]
  Do wejścia do rady upoważnia przekroczenie 20% posiadanych akcji, a tyle acron już posiada!
  Sam opowiadasz bajki w wiadomym celu!

 17. Przemek

  26 czerwca 2014 at 11:07

  [quote name=”Henryk”][quote [/quote]
  Do wejścia do rady upoważnia przekroczenie 20% posiadanych akcji, a tyle acron już posiada!
  Sam opowiadasz bajki w wiadomym celu![/quote]
  Chłopie weź Ty się ogarnij, potrafisz zrozumieć : ” zapis w statucie Azotów Tarnów określa, że dopóki Skarb Państwa ma co najmniej 20 proc. akcji tej spółki, to żaden inny podmiot nie może wykonywać prawa głosu z więcej niż 20 proc. akcji.” ? Wejście do rady, jakiej rady? Rady starszych? No i co jak wejdą do tej rady? Dopóki nie mają prawa głosu, a będzie tak dopóty Skarb Państwa będzie miał 20% to mogą sobie radzić.

 18. Jarek

  26 czerwca 2014 at 11:27

  – według nieoficjalnych informacji Acron ma już 40 proc. akcji

  Czy te nieoficjalne informacje są pewne?

 19. Mateusz

  26 czerwca 2014 at 11:31

  Ludzie, nie czytajcie BZDUR !!! A autor niech doczyta! Polacy NIE WYMYŚLILI GRAFENU!!! W 2011 r. jedynie opracowali jedną z metod, która pozwalała na uzyskanie grafenu najlepszej wtedy jakości …

 20. Mateusz

  26 czerwca 2014 at 11:35

  Dlaczego skasowano mój komentarz, mówiący o tym że napisano tu bzdury – jakoby grafen był wynalazkiem Polaków? Polacy w 2011 r. wynaleźli jedynie metode otrzymywania najlepszej wtedy jakości grafenu? Wolne media…jasne…

 21. jendrula

  26 czerwca 2014 at 11:59

  Jeśli się nie myle prawa do grafenu przeszły do KGHM to coś pitolicie

 22. Adam

  26 czerwca 2014 at 12:13

  Wszystko to jest g.. prawda !!
  W r.1970 pracowałem osobiście na komputerze PC K-202 który to wymyślił i zrealizował Polak. Po 10 latach kiedy to wszyscy podejrzewali Rosjan,że to oni skradli nasz pomysł okazało się,że komputer PC wymyślili Amerykanie.
  Obecnie jest dokładnie to samo.
  Historia ciągle się powtarza.

 23. daniel

  26 czerwca 2014 at 13:44

  A jak moja firma wymysli cos super extra itp — to zechcecie ja znacjonalizować dla dobra nas wszystkich i zarządzać. Nie pozwolicie mi moim wynalazkiem swobodnie dysponowac? Jak tak to to nazywa sie NAZIZM!

 24. Dominik

  26 czerwca 2014 at 14:18

  [quote name=”daniel”]A jak moja firma wymysli cos super extra itp — to zechcecie ja znacjonalizować dla dobra nas wszystkich i zarządzać. Nie pozwolicie mi moim wynalazkiem swobodnie dysponowac? Jak tak to to nazywa sie NAZIZM![/quote]

  Tylko chłopcze przedsiębiorstwa strategiczne to troche inny obszar dzialan niż twoja mała czy srednia firemka. Mało tego, to nie jest zwykła firma tylko społka akcyjna o strategicznym znaczeniu…. więcej myslenia mniej pierdolenia

 25. Łukasz

  26 czerwca 2014 at 14:29

  Rodacy skupujcie akcje azotów by były one w rękach POLAKÓW.

 26. Jakub

  26 czerwca 2014 at 15:16

  Podsumowując:
  1. Grafenu nie wymyślili Polacy, tylko panowie Konstantin Novoselov i Andre Geim z uniwersytetu w Manchesterze, a Polacy opracowali jedynie metodę otrzymywania grafenu, która (w 2011 roku) była najlepsza (tania i względnie szybka metoda na otrzymywanie grafenu wysokiej jakości). Co ciekawe, aktualnie już są lepsze metody, które nie zostały opracowane w Polsce.
  2. Cytując za panem Przemkiem (kilka komentarzy niżej), dopóki Skarb Państwa posiada przynajmniej 20% akcji, Acron nie ma głosu w radzie nadzorczej. Nic się nie zapowiada, żebym ten stan rzeczy się zmienił.
  3. Sam tytuł rodem z Super Ekspresu, byle przyciągnąć, a treść już nie jest tak ważna…

  Poziom dziennikarski reprezentowany w tym artykule to tak zwane „dno i trzy metry mułu”…

 27. aga

  26 czerwca 2014 at 16:16

  top nie rosjanie przejęli grafen , a izraelici.włascicielem Acronu jest moshe kantor przewodniczący forum zydow europejskich. kilka dni temu został tez okreslony przez jedna z gazet w izraelu „oligarchą izraelskim”

 28. Alex

  26 czerwca 2014 at 17:21

  nie wiem czy wierzyć w to co jest tu napisane… już pierwsze zdanie jest kłamstwem… od kiedy to grafen jest polskim wynalazkiem?

 29. Alala

  26 czerwca 2014 at 17:22

  Akcjonariat grupy azoty:
  http://stooq.com/q/h/?s=att

 30. ŚMwrogomOJCZYZNY

  26 czerwca 2014 at 18:16

  ale się tu wymendrzacie!Polski nie polski wymyślili nie wymyślili 6% czy 16%-PYTANIE BRZMI JAKIM PRAWEM ZAWSZONY RUDY ZDRAJCA O QREWSKO SMIESZNYM MIANIE I jeszcze śmieszniejszym nazwiseczku(co to qrwa za nawisko)sprzedaje moje AZOTY i MOJE METODY I PATENTY jakiemuś yebanemu żydowi,jakim prawem zdrajcy są jeszcze na stołkach?KTO TO QRWA WYBRAŁ?GDZIE MA TEN ŚMIESZNY NARÓD BANIAK?
  banda tuska pod sad i pod mur-mam przeczucie że tego doczekamy-a mur może być oficjalny lub mniej…

 31. Arkadiusz Zielinski

  26 czerwca 2014 at 19:02

  A moze pani Karolina Maria Koter nie pisalaby takich bzdur i nie wprowadzala czytelnikow w blad. Polacy nie wymyslili zadnego grafenu, notabene jednym z laureatow nagrody nobla za prace na grafenem jest rosjanin . Polacy podobno opracowali w 2011 tanszy sposob jego produkcji ale to bylo 3 lata temu i jak na razie cisza, dlatego podobno.

 32. AG

  26 czerwca 2014 at 19:50

  Ludzie nie chodzi o to kto wymyślił ale kto potrafi go tanio wyprodukować. I w tym właśnie jesteśmy najlepsi. CO teraz ?

 33. Tomasz

  26 czerwca 2014 at 20:16

  z danych zawartych na stronie http://stooq.com/q/h/?s=att jasno wynika że Free Float: 20.53% co oznacza że tylko 20% akcji jest wypuszczone do handu na giełdzie wiec o jakim przejeciu mówimy? bo nie rozumiem 😛

 34. viola

  26 czerwca 2014 at 20:21

  Równie dobrze moglibyście napisać, że „nieoficjalnie papież abdykuje 1 lipca”. Może jakieś zródło tej informavji o grafenia i azotach podacie? Żegnam…

 35. Astartti

  26 czerwca 2014 at 22:15

  Nawet tutaj atak sowieckich spamerów. Szok! Rozgrywają społeczeństwo jak tylko się da – nawet przy pomocy forów.

 36. Benedykt

  27 czerwca 2014 at 03:48

  Czy Mosze Kantor to rosyjskie imię i nazwisko?

 37. Look

  27 czerwca 2014 at 07:31

  A co mają Azoty do grafenu. Właścicielem patentów na produkcję (nie na grafen) jest spółka NANO CARBON. Jest ona własnością KGHM i Agencji Rozwoju. Co ma do tego grupa Azoty???

 38. Mateusz

  27 czerwca 2014 at 08:49

  Ludzie, jak mam wierzyć w to co tu jest napisane, skoro już pierwsze zdanie to totalna BZDURA! A tytuł jakby żywcem z wp.pl – byle tylko ktoś wszedł i się zbulwersował. Nie wierze żadnym mediom – a już na pewno nie tym typu ‚niezależna’ – bo są nastawione tylko i wyłącznie na kontrowanie tego co im nie pasuje u obecnych rządzących. Artykuł jest tak napisany, żeby tylko zbulwersować ludzi – i prawdopodobnie ma guzik wspólnego z rzeczywistocią, a fakty pewnie naciagniete do granic możliwości..

 39. jacek

  27 czerwca 2014 at 14:42

  Jeśli Mojżesz Kantor jest Rosjaninem to ja jestem Turek!!!

 40. Michal

  27 czerwca 2014 at 14:58

  Artykul-bzdura. Juz na pierwszym zdaniu widac ze ssanie z palca. Polacy nie wynalezli grafenu tylko metode jego taniego (najtanszego na obecna chwile) pozyskiwania… Nie ma co wiecej komentowac.

 41. omg

  27 czerwca 2014 at 18:29

  [quote name=”Michal”]Artykul-bzdura. Juz na pierwszym zdaniu widac ze ssanie z palca. Polacy nie wynalezli grafenu tylko metode jego taniego (najtanszego na obecna chwile) pozyskiwania… Nie ma co wiecej komentowac.[/quote]
  OMG!!! dobrze ze wyjechalem z tego kraju..

 42. omg

  27 czerwca 2014 at 18:32

  [quote name=”Tomasz”]z danych zawartych na stronie http://stooq.com/q/h/?s=att jasno wynika że Free Float: 20.53% co oznacza że tylko 20% akcji jest wypuszczone do handu na giełdzie wiec o jakim przejeciu mówimy? bo nie rozumiem :P[/quote]
  Acron ma już 40 proc. akcji Grupy Azoty w rozproszonym akcjonariacie, tak napisali, czyli nie tylko tej spolki a innych z nia powiazanych, OMG!!!

 43. wscipski

  28 czerwca 2014 at 11:17

  [quote name=”omg”][quote name=”Michal”]Artykul-bzdura. Juz na pierwszym zdaniu widac ze ssanie z palca. Polacy nie wynalezli grafenu tylko metode jego taniego (najtanszego na obecna chwile) pozyskiwania… Nie ma co wiecej komentowac.[/quote]
  OMG!!! dobrze ze wyjechalem z tego kraju..[/quote]
  Nie wyjechales dlatego ze sie na to zdecydowales sam.Zostales wymanipulowany,ze swojego kraju i jestes dumny ,ze swojej madrosci.Twoja emigracja zostala skrupulatnie opracowana przez Zydow w naszym kraju.Zawsze o tym pamietaj.

 44. Demo_Kryt

  28 czerwca 2014 at 11:39

  Bzdura. Dwaj Rosjanie-stazysci na uniwersytecie w Manchesterze zupelnie przypadkowo odkryli dziwny material o dziwnych wlasciwosciach filtracyjnych.

 45. wscipski

  28 czerwca 2014 at 12:10

  [quote name=”Demo_Kryt”]Bzdura. Dwaj Rosjanie-stazysci na uniwersytecie w Manchesterze zupelnie przypadkowo odkryli dziwny material o dziwnych wlasciwosciach filtracyjnych.[/quote]

  Nie wykluczone ,ze tez, ale nie sadze,ze byli Rosjanami.Wiekszosc odkryc dokonuja Zydzi,a najwiecej patentow sklada sie w Izraelu.Zeby moc osadzic, nalezy znac terminy tych odkryc i pomyslow.W Niemczch czytalem artykul,ze ponad Polowa tego co jest zglaszana jako patent juz wczesniej zostala uznana za patent swiatowy w Izraelu.Ja nie zglaszam juz patentow, bo znam odpowiedz biura patentowego.I szkoda mi kasy na zgloszenie.Chyba ,ze np.bylby to specjalne buty do chodzenia po tarwniku,lub cos o tym znaczeniu.

 46. adon

  29 czerwca 2014 at 09:27

  Dobrze że o tym piszecie.Po tej władzy można się wszystkiego spodziewać.Zagrożenie jest realne.I wszystko jest możliwe.Władza robi tyle ile już musi zrobić,nic ponad to.Jak wyznaczony administrator,nie właściciel.

 47. adon

  29 czerwca 2014 at 10:14

  I jeszcze jedno,czy sądzicie że w innym państwie,byłby możliwy taki manewr jaki wykonali Rosjanie ? Bez skutecznej reakcji władz.

 48. panp

  1 lipca 2014 at 15:56

  Mam nadzieję że po wyborach będziemy stawiać szubienice

 49. Karol

  2 lipca 2014 at 08:57

  Grafen NIE JEST polskim wynalazkiem. Nigdy nie był. Polecam Wikipedię.

 50. Bogdan

  3 lipca 2014 at 05:31

  Osoby odpowiedzialne za to, należałoby niezwłocznie pozamykać do więzienia.
  Mam nadzieję, że po wyborach tak się właśnie stanie.

 51. prawdomowny

  3 lipca 2014 at 12:36

  [quote name=”Bogdan”]Osoby odpowiedzialne za to, należałoby niezwłocznie pozamykać do więzienia.
  Mam nadzieję, że po wyborach tak się właśnie stanie.[/quote]

  Telewizja wiska Ci smieszne nadzieje.Wybory to pic ktory niczego nie zmienia.Wybierasz sobie tylko aktorow na scene polityczna ktory odgrywaja cyrk, aktor ma rezysera,rezyser menagera teatru, a menager ,wlasciela teatru nad soba.Wybory zmienia cos jak bedziemy wybierac wlascieli teatrow, a takie cos nie bedzie nigdy istnialo.

 52. kocur

  16 lipca 2014 at 14:42

  Wszystko co idzie w ręce państwa lub teź jest juz w państwowych rękach ( czytaj w rękach złodzieji ) nagle sie nieopłaca i trzeba sie tego pozbyć. Nagle prazejmuje to pan „kolega rządowych złodzieji” i juz interes jest opłacalny i wszytko działa. W tym przypadku rolę kolegi przejeli rosjanie. Ludzie apeluję : Widły w ręce i na tuskoland.

 53. Adam Dobrowolski

  26 sierpnia 2014 at 10:50

  Wszystko to świadczy o murzyńskości Polakow…

 54. Pablo

  4 września 2014 at 08:32

  kara śmierci dla wszystkich zamieszanych. bezwzględnie!!

 55. Przemo

  4 września 2014 at 21:40

  Gafen to nie polski wynalazlek, ale Polacy Opatentowali Najtańszy sposób na jego produkcję !!!

 56. adam

  5 września 2014 at 09:19

  wiecie co chce sie bardzo zrzec obywatelstwa tego kraju z nazwa polska na mapie,nie chce zyc w kraju w ktorym rzadza polgowki,sprzedaliscie juz wszystko teraz zrobcie z narodu pomagierow ruskich i ukrainy.jesli jest osoba ktora wie jak sie pozbyc obywatelstwa to prosze o pomoc!!!!

 57. Michał

  5 września 2014 at 18:59

  „Największy polski wynalazek ostatniego półwiecza” – do autora: Polacy nie wynaleźli grafenu. Radzę się doedukować.

 58. bezob

  8 września 2014 at 18:08

  [quote name=”adam”]wiecie co chce sie bardzo zrzec obywatelstwa tego kraju z nazwa polska na mapie,nie chce zyc w kraju w ktorym rzadza polgowki,sprzedaliscie juz wszystko teraz zrobcie z narodu pomagierow ruskich i ukrainy.jesli jest osoba ktora wie jak sie pozbyc obywatelstwa to proszę o pomoc!!!![/quote] Idziesz do Komorowskiego i oswiadczasz. Gajowy slowę oswiatcza i jusz nie jezdes.

 59. Mirek

  10 grudnia 2014 at 14:20

  Udziałowcy Grupy Azoty:
  Lp. Akcjonariusz akcji
  (szt.) % akcji
  (%) l. głosów
  (szt.) % głosów
  (%) data ostatniej zmiany
  1
  Skarb Państwa 32 734 509,00 33,00 32 734 509,00 33,00 23.04.2013
  2
  Norica Holding S.à.r.l. 10 021 348,00 10,00 10 021 348,00 10,00 31.10.2014
  3
  ING OFE 9 883 323,00 9,96 9 883 323,00 9,96 13.02.2013
  4
  Rainbee Holdings Ltd. 9 820 352,00 9,90 9 820 352,00 9,90 31.10.2014
  5
  TFI PZU SA 8 689 591,00 8,76 8 689 591,00 8,76 18.04.2013
  6
  EBOiR 5 700 000,00 5,74 5 700 000,00 5,74 18.04.2013
  7
  Pozostali 22 346 361,00 22,64 22 346 361,00 22,64 31.10.2014
  Ogółem 99 195 484,00 100,00 99 195 484,00 100,00 22.01.2013

  Autorowi radzę się doedukować i nie siać paniki.

 60. AGENTBOLEK

  24 stycznia 2015 at 11:45

  Autor artykułu ..powinien jeszcze zauważyć …że w Rosji do wielkich interesów zwykłych Rosjan -Słowian się nie dopuszcza ..właścicielem Acronu jest żyd prezes Żydów Europejskich Mosze Kantor z synem ,koleś żyda ,,Ola Stoltzmana ksywa ,,Filipińczyk ” Autor powinien dać tytuł artykułu…..,,ŻYDZI PRZEJĘLI GRAFEN”….!!!!!!!

 61. Przytomny

  24 stycznia 2015 at 14:58

  http://tarnow.grupaazoty.com/pl/relacje/spolka/struktura
  Co za bzdura, w linku wyżej macie strukturę akcjonariatu. PO ma wystarczająco wad, nie musicie kłamać i wymyślać nowych.

 62. Kmicic

  24 stycznia 2015 at 17:03

  Winni powinni do końca życia nie wyjść zza kratek. To nic innego , jak zdrada Polaki. SPRZEDANIE CZEGOKOLWIEK POLSKIEGO RUSKIM, TO ZDRADA STATU I ZDRADA POLSKI. To przeciez oczywiste i ci wszyscy idioci , którzy tu liczą procenciki są żałosnie śmieszni

 63. Mariusz

  24 stycznia 2015 at 22:57

  Wydaje mi się ze to nieprawdziwe informacje bo nie do uwięzienia ale jeśli tak to czas na glos prawicy

 64. Andrzej

  25 stycznia 2015 at 08:29

  Dlaczego ludzi ktorzy dopuszczają do takich rzeczy nie stawia sie przed prokuratorem?? Chyba ze umorzy bo też cos z tego „polize”

 65. gosc

  25 stycznia 2015 at 12:19

  U nas strategiczne to są kopalnie a nie jakiś tam grafen

 66. Adam

  25 stycznia 2015 at 18:47

 67. MIrek

  25 stycznia 2015 at 20:05

  Grunt pod zakup akcji szykował dla swojego rosyjskiego kolegi z Kongresu Żydów szykował były prezydent Aleksander Kwaśniewski i nie jest to informacja wyssana z palca tylko fakt, tak były prezydent odpowiedział dziennikarzom co robił podczas wizyty w Azotach;jak dla mnie podchodzi pod Zdradę Stanu ale co tam , naród durny, woli się półtora roku fascynować historia nieżywej Madzi i jej matki.

 68. Piotrek

  25 stycznia 2015 at 23:07

  Polacy nie wynaleźli Grafenu !! kto to pisze ?? Pozniej powiela sie bzdury na FB

 69. Bzdury!!!

  26 stycznia 2015 at 11:14

  ludzie, opamiętajcie się i przestańcie powielać nieprawdziwe informacje. „rosjanie przejeli grafen” seeerio?? a w jakiej formie?? wynieśli w reklamówkach?? no błagam… grupa azoty nie posiada żadnego patentu na produkcję grafenu. prowadziła tylko nad nim badania z innymi firmami, więc ruscy nie mogli go przejąć. polską produkcję grafenu prowadzi spółka Nano Carbon, która ma 2 udziałowców: ARP i KGHM – ani widu ani słychu rosjan.

 70. lukasz

  26 stycznia 2015 at 12:34

  Nie chce byc nie uprzejmy ale wydaje mi sie ze to wlasnie rosjanie otrzymali nagrode nobla za badania nad grafenem w 2010 roku? Badania prowadzili w Manchesterze – tym samym miejscu, w ktorym ‚wymyslil’ grafen pewien brytyjski naukowiec…

 71. mike

  26 stycznia 2015 at 14:12

  [quote name=”gosc”]U nas strategiczne to są kopalnie a nie jakiś tam grafen[/quote]
  grafen to de facto forma węgla więc powiązanie z kopalniami ma 🙂

 72. Marko

  26 stycznia 2015 at 16:26

  robiona w wała od lat jest Polska cała , obecny rzad ma w d.. Polaków,

 73. WarSaw

  27 stycznia 2015 at 10:49

  [quote name=”lukasz”]Nie chce byc nie uprzejmy ale wydaje mi sie ze to wlasnie rosjanie otrzymali nagrode nobla za badania nad grafenem w 2010 roku? Badania prowadzili w Manchesterze – tym samym miejscu, w ktorym ‚wymyslil’ grafen pewien brytyjski naukowiec…[/quote]
  Jest to fakt jednakże Polacy opracowali metodę pozyskiwania grafenu która jest opłacalna dla przemysłu. Doczytaj artykuł na Wikipedii.
  🙂

 74. free pron

  5 marca 2017 at 20:51

  le61c9 The Silent Shard This could almost certainly be quite useful for a few of the employment I decide to you should not only with my blog site but

 75. 284271 142547I really like your writing style, good information, appreciate it for posting : D. 491514

 76. 749455 659584Glad to be one of many visitants on this awing web site : D. 659217

 77. conversational tone

  16 marca 2017 at 07:13

  653896 536055Nice site. On your blogs very interest and i will tell a friends. 501790

 78. econs tuition

  16 marca 2017 at 12:35

  742311 937356Sweet internet internet site , super style and style , rattling clean and utilize genial . 259147

 79. ICQ Chat

  18 marca 2017 at 20:51

  733035 875217Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that its really informative. Im gonna watch out for brussels. Ill be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers! 624951

 80. economics tuition

  21 marca 2017 at 11:43

  380466 801747When visiting blogs, i generally discover a extremely great content like yours 803254

 81. economics tuition

  26 marca 2017 at 10:22

  682062 417665Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article. 66026

 82. bandar bola online

  26 marca 2017 at 16:13

  246286 614027Discovered your weblog and decided to have a study on it, not what I generally do, but this blog is fantastic. Awesome to see a website thats not spammed, and really makes some sense. Anyway, fantastic write up. 536965

 83. economics tuition

  29 marca 2017 at 16:54

  680579 533634Hi, Neat post. Theres a problem along with your site in web explorer, could test this IE nonetheless is the marketplace leader and a good portion of people will omit your excellent writing because of this problem. 604489

 84. Paulo Bryan

  1 kwietnia 2017 at 06:52

  Seu método de descrevendo todas neste pedaço de escrita é
  realmente boa , cada um ser capaz de sem dificuldade entender , muito
  obrigado.

 85. work at home income opportunities

  1 kwietnia 2017 at 06:52

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here regularly.

  I am quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 86. pieczatki

  1 kwietnia 2017 at 07:55

  Greate article. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You have performed an incredible job.

  I’ll definitely digg it and individually recommend to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 87. internet advertising bureau statistics

  1 kwietnia 2017 at 17:39

  Of late, Internet Marketing has emerged as an vital (and, viirtually unavoidable) software to
  reach masses and join with clients like never earlier than.

 88. adultfriendfinder app

  1 kwietnia 2017 at 17:56

  Aw, this was a really good post. Spending some time
  and actual effort to create a good article… but what can I
  say… I hesitate a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 89. buy bedroom set get free tv

  1 kwietnia 2017 at 18:33

  GA

 90. You’re so awesome! I do not suppose I’ve truly read
  through something like that before. So wonderful to discover somebody with
  unique thoughts on this subject matter. Really..
  thank you for starting this up. This site is one thing that is
  needed on the internet, someone with some originality!

 91. online money making

  1 kwietnia 2017 at 19:26

  The whole idea of the advertising and marketing and sales is tto pla with
  the psychology of the customers.

 92. buy bedroom set canada

  1 kwietnia 2017 at 20:31

  Your magic wand, on this case, isn’t a go with of hardwood, nevertheless a convertible sofa bed.

 93. whitehall insurance

  1 kwietnia 2017 at 20:41

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe
  for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.

  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright
  clear concept

 94. motor club of america

  1 kwietnia 2017 at 21:31

  9863 451209The site loading speed is incredible. 815896

 95. internet advertising costs

  1 kwietnia 2017 at 21:39

  Once youu arrange a marketing plan you have to stick to it until success
  reveals up.

 96. make money get turnt mp3

  2 kwietnia 2017 at 00:53

  But in case you really wish to enhance your funds,
  there’s the flip facet of that equation to consider as effectively –
  making more money.

 97. Noot that long ago you had a choice between terrestrial, cable, andd satellite TV.
  Now, thanks tto huge knowledge aand the internet of things, you have an countless selection of lrisure titles
  to select from, but what’s more, you’ll bee
  able to report your favorites by urgent a button on your phone.

 98. internet advertising rates

  2 kwietnia 2017 at 01:37

  To increase youir enterprise progress, you nesd strong advertising group
  with data off thorough advertising strategy.

 99. This contains key phrase analysis and placement, link constructing and sociall media advertising.

 100. buy bedroom set online malaysia

  2 kwietnia 2017 at 02:55

  LA

 101. internet marketing jobs salary

  2 kwietnia 2017 at 04:10

  Digital Media Directors lead the actions of on-line advertising
  and marketing applications, including branding, direct response, e-commerce,
  and buyter engagement and retention methods.

 102. online advertising jobs in pakistan

  2 kwietnia 2017 at 05:29

  When this method is discovered and put info practice they’ll be capzble to build and develop a successful
  internet home primarily based ehterprise in a comparatively quick time, months and never years itt normally takes,
  and with out all the necessary trial and error related to web advertising and marketing.

 103. make money from internet

  2 kwietnia 2017 at 05:33

  Online marketing is a necessary part of working a profitable enterprise
  in att this time’s digital world.

 104. etoqo.com

  2 kwietnia 2017 at 05:41

  ZX

 105. internet marketing ninjas seo tools

  2 kwietnia 2017 at 06:39

  Great folks do exist onn the market in the Internet World who are ready to shwre their data and experience wiyh the rest of the Internet fraternity for Free.

 106. Joy

  2 kwietnia 2017 at 09:15

  Nowadays lots of individuals use the web to purchase things on-line
  (additionally by EasyJet).

 107. online advertising companies

  2 kwietnia 2017 at 12:57

  Different sorts of enterprie sectors now hiring online advertising
  firms to promote tbeir product or providers through on-line
  and improkve their on-line visibility.

 108. make money from home now

  2 kwietnia 2017 at 13:43

  BK

 109. buy bed bugs spray

  2 kwietnia 2017 at 14:25

  Then I reslrted to jamming issues between my cabinet and my mattress with the intention to hold it in place.

 110. internet marketing jobs in delhi

  2 kwietnia 2017 at 14:49

  In the final analysis, if you have an Internet presence and you
  aren’t using Internet advertising, then you are clearly lacking out on a huge market.

 111. www.aboutfaqs.com

  2 kwietnia 2017 at 15:54

  Showing 1 to 25 of 29 Articles matching ‚Internet Marketing article element 750681 articleid 750681’in associated articles.

 112. The Internet Marketing Mentorkng and Coaching Center has taoen over the management position in coaching,
  mentoring, and educating web marketing and is poised to teach succdssful on-line advertising and marketing to people world wide.

 113. bug out bags for sale uk

  3 kwietnia 2017 at 00:57

  The bag must be checked and the edibles or
  expirables rotated at the very ldast each 6 months or
  as needed (schedule aan everyday verify throughout daylight
  savings changeovers, once you additionally exsamine
  your smoke alarm batteries aand doo different seasonal
  actions).

 114. bad baby learn colors

  3 kwietnia 2017 at 04:02

  Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find
  things to improve my website!I suppose its ok to use
  some of your ideas!!

 115. internet marketing ninjas blog

  3 kwietnia 2017 at 07:17

  Thus, advertising and marketing becomes a key aspect that should be maintained for smaller companies and modest.

 116. van cleef and arpels clover ring replica

  3 kwietnia 2017 at 07:47

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.

  I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already
  😉 Cheers!

 117. internet advertising competition

  3 kwietnia 2017 at 07:52

  The entire thought of the marketing and sales
  iis to play with thhe psgchology of thhe consumers.

 118. http://www.lb-sc.org/

  3 kwietnia 2017 at 07:56

  Before deciding on either trditional advertising and marketing oor web marketing, through market rsearch iis
  essdntial for successful marketing campaign.

 119. amazon listmania bug out bag

  3 kwietnia 2017 at 08:01

  If thee SHTF then I’ll get in the automobile after which drive to the
  bug out location that was delierate ahead and arrange store.

 120. And unlike organising a physical enterprise or a franchise, intfernet advertising requires minimal funding.

 121. internet marketing association

  3 kwietnia 2017 at 10:42

  After starting your Internet advertising strategy you possibly can select to
  outsource your workload with a view to have more free time
  for other things.

 122. vito slim price

  3 kwietnia 2017 at 11:15

  Excellent web site you’ve got here.. It’s hard to find good quality writing like
  yours these days. I seriously appreciate people like you!
  Take care!!

 123. Raymon

  3 kwietnia 2017 at 11:18

  RO

 124. buy bedroom set canada

  3 kwietnia 2017 at 12:57

  In case you’re not washing your bedding often, with water in exta
  oof a hundred thirty degrees Fahrenheit, you are not doing something to
  kill the dust mite population licing in your sheets.

 125. bug out bag list pdf

  3 kwietnia 2017 at 13:01

  IZ

 126. internet advertising costs uk

  3 kwietnia 2017 at 13:39

  Businesses of every kimd should have a advertising and marketing technique to map out
  how much oney is nerded and wheere the money will go.
  Manyy enterprise homeowners who’re just starting out aren’t aware of these hidden costs and don’t realize the implications till it’s tooo late.

 127. internet marketing jobs in delhi

  3 kwietnia 2017 at 15:45

  Consider what you’ll be able to get pleasure from iin thhe evcent you take the time
  tto start your advertising and marketing strategy.

 128. internet advertising revenue

  3 kwietnia 2017 at 16:17

  The Internet has the abiloty to connect thousands and thousands of people
  from around the world.

 129. ce este seo si sem

  3 kwietnia 2017 at 17:56

  Asking questions are genuinely good thing if you are not
  understanding something fully, but this paragraph gives
  nice understanding even.

 130. buy bed bugs spray india

  3 kwietnia 2017 at 18:14

  Take a look at your mattress and check ouut the diameter oof your wheels so as tto make sure
  you make the fitting alternative.

 131. buy bed bugs for dog training

  3 kwietnia 2017 at 20:51

  The principle aim of resort liquidator businesses, since they obtain furnishings
  in huge quantities, is to promote it QUICKLY to get rid of it at deeply discounted costs.

 132. make more money

  3 kwietnia 2017 at 21:48

  Of all of the make money working from home
  opportunities, Internet advertising is among tthe few that
  can remain attention-grabbing on your whole profession.

 133. buy bed frame near me

  3 kwietnia 2017 at 23:27

  Some olks spray pesticides which comprise Beneferin and different chemical compounds on furnishings
  and bedding, even after instructed not to tske action.

 134. make money online fast

  3 kwietnia 2017 at 23:28

  Then there may be the neecessity of moms (or dads) who wish
  to earn a living from home, hold their little ones ouut of daycaare andd still make money.

 135. Bug Out Bag

  4 kwietnia 2017 at 01:55

  Please be aware that duct tape can be utilized for bandages and
  holding splints in place as well as dozens of different useful usess like covering
  the international orange/reflective white stripes in your youngsters college backpack that’s een pressed into service as a Bug Out Bag because
  you’re on a funds.

 136. free affiliate marketing

  4 kwietnia 2017 at 02:28

  Learn find out how to create a Google+ page for your corporation with these slcial media advertising ideas.

 137. internet marketing strategies pdf

  4 kwietnia 2017 at 11:44

  VW

 138. bug out bag list 2016

  4 kwietnia 2017 at 17:21

  In a laest math class, fifth grade instructor Lissa Unzicker
  defined how food labels can be misleading by itemizing sooely calories per serving, not per container.

 139. campuscrimes.tv

  4 kwietnia 2017 at 22:40

  The course is a continuation of MBA 520 Accounting and Financial Analysis
  and ocuses oon efficient enterprise decisions using quantitative and
  qualitative knowledge, microeconomic and macroeconomic variables,
  and inside financial priorities.

 140. บ้านผลบอล

  5 kwietnia 2017 at 03:38

  Hi there, after reading this amazing piece of writing i
  am too happy to share my knowledge here with colleagues.

 141. buy bedroom sets cheap

  5 kwietnia 2017 at 07:13

  After chemotherapy my joints trigger painful nights and insufficient relaxation so we determiuned
  to look into a better bed.

 142. Escorts

  5 kwietnia 2017 at 17:24

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really
  nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Cheers

 143. Bug Out Bag

  5 kwietnia 2017 at 17:35

  SF

 144. Devangshi

  5 kwietnia 2017 at 18:18

  I couldn’t refrain from commenting. Well written!

 145. bug out bag kit australia

  5 kwietnia 2017 at 18:21

  The Paperwork Bag oor Very Vital Ppers Bag (VIP Bag) is the
  place youu retain your most essential documentation resemblingg passports, birth certificates, mazrriage certificates, loss
  of life certificates, lease, titles and deeds.

 146. t tell you the name of the company on the check, I will say that it is a major steel processing plant,
  with its own website and all. Other critics though argue the shanzhai market for everything
  fake is damaging Chinas reputation to effectively trade on world markets, as consumers become reluctant to source products manufactured in China, due
  to concerns about fake goods, and lack of warranties.
  A more recent attack was through the old method of e-mailing users.

 147. How To Get Instagram Followers

  5 kwietnia 2017 at 18:59

  Hello there, You have done a fantastic job. I will
  certainly digg it and personally suggest to my friends.

  I am confident they will be benefited from this site.

 148. Priscilla

  5 kwietnia 2017 at 19:32

  The different factor is find some good private label
  ribhts merchandise and begin advertising and marketing those.

 149. csta.me

  5 kwietnia 2017 at 19:42

  If you already have a website online then strategies for product advertising are
  elevated because the search advertising specialists will have one thing
  to connect with and could have a spot to send
  customers for you.

 150. internet marketing college review

  5 kwietnia 2017 at 20:03

  Huawei’s latest enlargement comes aat a time when consumer-oriented corporations corresponding to Xiaomi Inc and Apple Inc, anticipating an explosion of Internet-related dwelling home equipment annd client devices, have sought too build ecosystems round their common handsets.

 151. www.kiosk4all.com

  5 kwietnia 2017 at 21:36

  Thus advertising and marketing the products or services of a company over the online is quite common.

 152. Benito

  5 kwietnia 2017 at 23:09

  Therefore, when you’re unaware of your focused audience, the internnet
  marketing services might optimize your website for your complete internet.

 153. buy bedroom set online malaysia

  6 kwietnia 2017 at 00:46

  I am planning to purchase a tempur-pedic mattress from Mattress Discoungers as a result oof it’s
  close to where I live.

 154. buy bed frame cheap

  6 kwietnia 2017 at 04:43

  Simply as a aaspect notice, most chiropractors rarely ask the client what kind of bed
  they are sleeping on, which, evidently, amounts to a feww
  years of sleep boyh on a comfortable or uncomfortable bed.

 155. easy diy aquaponics

  6 kwietnia 2017 at 08:36

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism
  or coplyright infringement? My website has a lot of completely unique content
  I’ve either written myself or outsourced but it appears a loot of it is popping it up aall over the internet without my agreement.
  Do you knoiw any ways to help reduce content from being stolen? I’d genuinely
  appreciat it.

 156. chicas guapas

  6 kwietnia 2017 at 14:21

  Very good blog you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards
  that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of community where I
  can get advice from other knowledgeable individuals
  that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.

  Thanks a lot!

 157. not found 404

  6 kwietnia 2017 at 16:26

  Hi there very nice web site!! Man .. Beautiful
  .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally?
  I am happy to search out so many helpful information right here within the post, we’d
  like work out extra techniques on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 158. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 02:10

  509217 391327Aw, this was a actually good post. In thought I would like to spot in writing in this way moreover – taking time and actual effort to create a really excellent article but what / points I say I procrastinate alot and also no indicates apparently get something done. 158117

 159. doball

  7 kwietnia 2017 at 04:49

  Fantastic site you have here but I was curious if you knew of any user
  discussion forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of community where I can get responses from
  other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Kudos!

 160. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 08:31

  412299 32919Nicely picked details, a lot of thanks towards the author. It is incomprehensive in my experience at present, even so in common, the convenience and importance is mind-boggling. Regards and all of the very best .. 261730

 161. اسعار الدهب

  7 kwietnia 2017 at 16:09

  I’d like to find out more? I’d care to find out more details.

 162. bug out bag for sale australia

  7 kwietnia 2017 at 22:09

  GS

 163. buy bed bugs spray india

  8 kwietnia 2017 at 01:21

  To begin with it’s essential to bee certain that the
  bed you purchase is in lioeu with you height and permits for higher accessibility to the shoppers physique.

 164. اخر اسعار الدولار

  8 kwietnia 2017 at 03:08

  Nice replies in return of this question with firm arguments and telling all about
  that.

 165. рулетка вулкан

  8 kwietnia 2017 at 17:35

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site offered us with helpful info to work on. You’ve
  done a formidable task and our whole community shall be
  grateful to you.

 166. www.youtube.com

  10 kwietnia 2017 at 00:23

  Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues
  with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of
  a good platform.

 167. cincin kawin polos Melawai

  10 kwietnia 2017 at 00:39

  Net design is an evolving process that includes a mix of
  conceptual skill, talent, technologies and above all a want to stand out, and this desire” alone is the
  key to bespoke web design and style.

 168. Estelle Sheffield

  10 kwietnia 2017 at 02:13

  I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 169. Joel Wollman

  10 kwietnia 2017 at 09:15

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!|

 170. Boston Car Service

  10 kwietnia 2017 at 20:54

  My partner and I stumbled over here different website and thought I may as well
  check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to finding out about your web page
  for a second time.

 171. Boston Car Service

  11 kwietnia 2017 at 02:56

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to
  get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal.
  I must say you have done a excellent job with this.
  Also, the blog loads extremely fast for me on Safari.
  Outstanding Blog!

 172. consolidate debt uk

  12 kwietnia 2017 at 00:57

  What’s up it’s me, I am also visiting this web site daily, this site is
  really fastidious and the users are genuinely sharing pleasant thoughts.

 173. marc ecko

  12 kwietnia 2017 at 00:58

  Hello mates, its impressive piece of writing regarding tutoringand entirely defined, keep it up all the time.

 174. nordstorm

  12 kwietnia 2017 at 00:58

  Asking questions are truly pleasant thing
  if you are not understanding anything completely, however this post presents good understanding even.

 175. medical malpractice lawyer los angeles

  12 kwietnia 2017 at 00:59

  I need to to thank you for this great read!! I absolutely loved every
  little bit of it. I have you book marked to look at new stuff you post…

 176. 125 morgage

  12 kwietnia 2017 at 00:59

  It’s an awesome paragraph in support of all the internet users;
  they will obtain benefit from it I am sure.

 177. net10 prepaid wireless

  12 kwietnia 2017 at 01:03

  Your style is unique compared to other people I have read stuff from.
  Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just
  book mark this page.

 178. june

  12 kwietnia 2017 at 01:10

  Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of
  the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its
  a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 179. california online colleges

  12 kwietnia 2017 at 01:17

  It’s going to be end of mine day, except before end I am reading this fantastic paragraph to improve my experience.

 180. keunstmarkt.keunstwurk.nl

  12 kwietnia 2017 at 01:18

  May I simply just say what a comfort to find an individual who
  actually knows what they’re talking about on the internet.
  You definitely understand how to bring a problem to light and make
  it important. A lot more people must check this out and understand this side of your story.

  I can’t believe you aren’t more popular given that you
  most certainly have the gift.

 181. instant decision loans

  12 kwietnia 2017 at 01:42

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites
  for about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net. Is there a
  way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 182. student loan consolidation advice

  12 kwietnia 2017 at 01:45

  This info is worth everyone’s attention. Where can I find
  out more?

 183. penguin

  12 kwietnia 2017 at 01:55

  I always used to study paragraph in news papers but now as I am a user of internet
  so from now I am using net for content, thanks to
  web.

 184. iowa labor law poster

  12 kwietnia 2017 at 11:10

  Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us
  so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to
  my followers! Terrific blog and great design and style.

 185. pittsburgh pa

  12 kwietnia 2017 at 13:46

  Very shortly this web site will be famous among all blogging and site-building visitors, due
  to it’s nice articles or reviews

 186. stranger

  12 kwietnia 2017 at 16:03

  Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person’s blog link
  on your page at appropriate place and other person will also do similar for you.

 187. josh groban

  12 kwietnia 2017 at 16:08

  I do trust all the ideas you’ve offered to your post.
  They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for novices.
  Could you please lengthen them a bit from next time?
  Thank you for the post.

 188. annalynne mccord

  12 kwietnia 2017 at 16:15

  This paragraph gives clear idea designed for the new visitors of blogging, that really how to
  do blogging.

 189. lookdeboda.com

  12 kwietnia 2017 at 16:40

  Everything is very open with a very clear explanation of the
  issues. It was really informative. Your site is very useful.
  Thanks for sharing!

 190. ab1825

  12 kwietnia 2017 at 16:44

  Its like you read my thoughts! You seem to understand so much approximately this,
  such as you wrote the e-book in it or something. I believe that you could do with some percent
  to force the message house a bit, however instead of that, that is fantastic blog.
  A great read. I will certainly be back.

 191. buyowner

  12 kwietnia 2017 at 17:50

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either
  authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it
  up all over the internet without my permission. Do you
  know any techniques to help stop content from being stolen? I’d certainly
  appreciate it.

 192. baseball tickets

  12 kwietnia 2017 at 17:51

  I do not even understand how I finished up right here, but I
  assumed this post used to be great. I do not know who you’re but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already.
  Cheers!

 193. maserati

  12 kwietnia 2017 at 18:16

  Keep on writing, great job!

 194. keunstmarkt.keunstwurk.nl

  13 kwietnia 2017 at 14:52

  This blog was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something that helped me. Appreciate it!

 195. shoes

  13 kwietnia 2017 at 15:03

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites
  I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read content from other authors and practice something from other websites.

 196. honda financial

  13 kwietnia 2017 at 15:42

  Useful information. Lucky me I discovered your website accidentally, and
  I am shocked why this accident didn’t came about in advance!
  I bookmarked it.

 197. rachael ray

  13 kwietnia 2017 at 16:37

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you
  penning this article and the rest of the website is also very good.

 198. johnathan

  13 kwietnia 2017 at 16:48

  Your style is very unique compared to other folks I have read
  stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I
  will just bookmark this page.

 199. ¤ÅÔ¡·Õè¹Õè

  13 kwietnia 2017 at 19:21

  2) When you answer a call from a person you know, or at least the
  person you know as per your cell phone, be cautious.
  Not surprising to those who know the power of Multi-Level Marketing, Life – Vantage sales have dramatically improved and with that their stock
  price has more than tripled from its lowest point of less than $0.
  You may also download the offline installer of Windows Live Mail from this webpage of Microsoft.

 200. 30 yr fixed mortgage rates

  14 kwietnia 2017 at 00:51

  Hello there, I do think your website could be having web browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however, when opening
  in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up!
  Other than that, excellent blog!

 201. merck

  14 kwietnia 2017 at 01:14

  Hello friends, how is everything, and what you wish
  for to say on the topic of this piece of writing,
  in my view its really amazing in favor of me.

 202. Laura

  14 kwietnia 2017 at 02:01

  In thhe event that you’dprefer to join aand make 50 thinvs that are free you can enter tthe affiliate rule: 4YK9XY, or join thnrough
  the link below.; Today let’s say you occur to inadvertently remove the AppBouty hack site from your own telephone.; The AppNana recommendations we provide
  frtee use of integrate thekr particular problem that is fairly for your requirements -of-the-art Antibann Technique.; The
  complete FeaturePoints principle is based on an appp promotion technique that specifically rewards the coders
  and custoomers delivering the programs aas well as the promotion.

 203. list broker

  14 kwietnia 2017 at 02:18

  If some one wishes expert view about running a blog afterward
  i recommend him/her to pay a visit this website, Keep up the nice
  work.

 204. Perry

  14 kwietnia 2017 at 02:22

  I savour, cause I found exactly what I used to be having a look for.
  You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have
  a great day. Bye http://www.namibus.ru/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=24354

 205. Jona

  14 kwietnia 2017 at 06:37

  I visitted varius webb sites excelt tthe audio fsature for audfio sopngs existting
  att this webb page iss actully wonderful.
  Thank youu forr thhe auspicious writeup. It inn fact
  was a amusement account it. Loook advanced to far addded agreeaboe fromm
  you! By thhe way, how couuld wwe communicate?
  I couldn’t resisat commenting. Perfsctly written! http://Foxnews.org

 206. pinoleum blinds

  14 kwietnia 2017 at 17:04

  Hi, I read your new stuff on a regular basis. Your writing
  style is witty, keep doing what you’re doing!

 207. Heather

  14 kwietnia 2017 at 21:11

  Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I
  will be waiting for your further write ups thank you once again.

 208. googlevideos

  14 kwietnia 2017 at 23:24

  you are actually a just right webmaster. The site loading velocity is amazing.
  It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
  Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a wonderful job on this topic!

 209. Ernest

  15 kwietnia 2017 at 03:18

  Heya! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the fantastic work!

 210. Cari Sicurella

  15 kwietnia 2017 at 18:58

  No me esperaba que fuera tan conmovedor todo este tema. Gracias por ponerlo de una manera que llega a lo profundo del alma.

 211. Free Landing Page Template

  15 kwietnia 2017 at 19:33

  Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this website, and your views are fastidious in support of
  new people.

 212. bulk computer disposal

  15 kwietnia 2017 at 21:38

  I got what you intend, thankyou for posting .Woh I am pleased to find this website through google. „Spare no expense to make everything as economical as possible.” by Samuel Goldwyn.

 213. computer disposal companies

  15 kwietnia 2017 at 22:19

  Hello my friend! I wish to say that this article is amazing, great written and include approximately all important infos. I’d like to see extra posts like this.

 214. erotic

  16 kwietnia 2017 at 16:36

  Good site you have got here.. It’s hard to find high-quality
  writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like
  you! Take care!!

 215. book fotográfico

  17 kwietnia 2017 at 04:17

  hello there and thank you for your information – I have definitely picked up
  anything new from right here. I did however expertise
  several technical points using this website, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to
  I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times
  will often affect your placement in google and can damage your high quality score if
  advertising and marketing with Adwords. Anyway I
  am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of
  your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

 216. Close Frame

  17 kwietnia 2017 at 18:13

  Here are some pointers for people interested in anonymous internet surfing.
  Not surprising to those who know the power of Multi-Level Marketing, Life
  – Vantage sales have dramatically improved and with that their stock price has more
  than tripled from its lowest point of less than $0. IPSec will be used with L2TP which can be used on Android and i – Phones.

 217. life hacks with eggs

  18 kwietnia 2017 at 01:45

  Having read this I thought it was really enlightening.
  I appreciate you spending some time and effort to put this content together.

  I once again find myself spending way too much time both
  reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 218. male stroker

  18 kwietnia 2017 at 14:41

  It’s very easy to find out any topic on web as compared to
  textbooks, as I found this piece of writing at this website.

 219. Tile Removal Perth

  18 kwietnia 2017 at 14:53

  I used to be suggested this web site by my cousin. I’m not positive whether
  or not this publish is written by way of him as no
  one else understand such special approximately my problem.
  You’re wonderful! Thanks!

 220. that

  19 kwietnia 2017 at 00:12

  The V model offers a strongly structured process similar
  to the waterfall model, but offers shorter feedback loops.
  The statue will need to be moved so that the Heron thinks it is another bird’s territory.
  All roads should now be leading to the Yosemite National Park in California’s Mariposa County.

 221. oakley sunglasses|cheap oakleys}

  19 kwietnia 2017 at 05:49

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 222. I was givven a quote, final month, of R120 ($17) per thirty days,
  for basic, small webhosting service, eccluding the domain registration and excluding the web
  service provision.

 223. video poker

  20 kwietnia 2017 at 15:22

  Greetings! I’ve been following your weblog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out
  from Huffman Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!

 224. buy bed frame and mattress

  20 kwietnia 2017 at 18:05

  Concerning value as effectively, wweb suppliers
  are typically within the position to offer their clients
  with greater financial saavings in terms of the acquisition of the various totally
  different kinds of bed linen, corresponding to duvet covers and beed sheets.

 225. busty

  20 kwietnia 2017 at 18:06

  I think that is among the such a lot significant information for me.
  And i’m satisfied studying your article. However want
  to remark on some common things, The website style is great, the articles is actually
  nice : D. Good process, cheers

 226. beginners guitar

  21 kwietnia 2017 at 02:13

  Many thanks for another superb article. Remarkable work.

 227. get rid of tooth decay

  21 kwietnia 2017 at 03:18

  Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any tips or suggestions? Many thanks

 228. Carlton Mione

  21 kwietnia 2017 at 04:50

  shoe shop online

 229. Learn to play acoustic guitar

  21 kwietnia 2017 at 11:29

  Nice post. I learn something more challenging on distinct blogs daily.
  It will always be stimulating to read content of fantastic writers like you.

  I’d choose to make use of some content in my
  small weblog if you do not mind. Of course
  I’ll provide a link on your own internet weblog. Thank you for sharing.

 230. Carita Rownd

  21 kwietnia 2017 at 21:29

  shoes women

 231. Romeo Poock

  22 kwietnia 2017 at 12:38

  shoes online boots

 232. type beat

  23 kwietnia 2017 at 02:00

  I’m not sure why but this weblog is loading very slow for
  me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?

  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 233. Donald Trump

  23 kwietnia 2017 at 19:55

  It’s in reality a nice and helpful piece of info. I’m
  glad that you shared this useful info with us. Please stay
  us up to date like this. Thanks for sharing.

 234. young lit hippy

  23 kwietnia 2017 at 23:57

  You have made some really good points there. I looked on the internet to learn more about the issue and
  found most individuals will go along with your views on this site.

 235. Elvia Vantol

  24 kwietnia 2017 at 18:35

  inexpensive womens shoes

 236. PhyllisGlups

  24 kwietnia 2017 at 22:40

  wh0cd11352 Viagra

 237. fascinators navy blue

  25 kwietnia 2017 at 14:07

  I believe you have mentioned some very interesting details , thanks for the post.

 238. Nicknowzzki

  25 kwietnia 2017 at 22:31

  I drop a leave a response when I especially enjoy a article on a
  site or if I have something to valuable to contribute
  to the conversation. Usually it’s triggered by the sincerness displayed in the article I read.

  And after this post Rosjanie przejęli grafen!!!
  – Prawy.pl. I was moved enough to drop a comment 😛 I actually do have a few questions for you if it’s okay.

  Is it only me or do some of the remarks appear as if they are left by brain dead individuals?
  😛 And, if you are posting at additional places,
  I would like to keep up with you. Would you make
  a list every one of your communal sites like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

 239. adaultfriendfinder

  26 kwietnia 2017 at 01:53

  hello there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new
  from right here. I did however expertise several technical issues using this web
  site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances
  times will often affect your placement in google and could
  damage your high-quality score if ads and marketing with
  Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective fascinating content.
  Ensure that you update this again very soon.

 240. auto transport carriers

  26 kwietnia 2017 at 03:03

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 241. youtu.be

  26 kwietnia 2017 at 06:00

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely
  long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote
  and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am
  an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any recommendations for rookie
  blog writers? I’d definitely appreciate it.

 242. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice.

  Maybe you can write next articles referring to
  this article. I wish to read even more things about it!

 243. Alessandra Aeschliman

  26 kwietnia 2017 at 12:58

  With Rafa getting situated on his Clay throne, again, and Maria back on Tour, this summer promises to be one the most exciting in recent Tennis memory.

 244. Azithromycin

  27 kwietnia 2017 at 02:55

  Hello to every body, it’s my first go to see of this webpage; this
  web site includes remarkable and actually fine material in favor
  of readers.

 245. buy fake diploma

  27 kwietnia 2017 at 03:56

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 246. fake diploma

  27 kwietnia 2017 at 04:05

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 247. xxxxx

  27 kwietnia 2017 at 06:43

  Hey there! I know this is kinda off topic
  but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 248. education ndews updates

  27 kwietnia 2017 at 10:06

  In fact when someone doesn’t be aware of then its up to other viewers that they will help, so here it occurs.

 249. halo 3 achievements

  27 kwietnia 2017 at 20:55

  Please let me know if you’re looking for a writer for your
  weblog. You have some really good posts and I believe I would
  be a good asset. If you ever want to take some of the load
  off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an e-mail if interested. Regards!

 250. pet shed

  27 kwietnia 2017 at 20:56

  I relish, result in I discovered just what I was looking for.
  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 251. atlantic auto insurance

  27 kwietnia 2017 at 20:56

  Hi there! This is my first visit to your blog!
  We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community
  in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on.
  You have done a extraordinary job!

 252. ministerio de vivienda

  27 kwietnia 2017 at 20:56

  Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I will come back once again since i have bookmarked it.

  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 253. fresno ca

  27 kwietnia 2017 at 21:03

  Wonderful, what a web site it is! This webpage gives valuable facts to us,
  keep it up.

 254. breakdown membership

  27 kwietnia 2017 at 21:07

  Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I
  came to look it over. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and
  will be tweeting this to my followers! Terrific blog and
  brilliant style and design.

 255. http://www.dewaterlijn.be/node/12793

  27 kwietnia 2017 at 21:07

  I quite like looking through an article that will make men and women think.
  Also, thanks for permitting me to comment!

 256. honolulu advertiser

  27 kwietnia 2017 at 21:08

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo
  News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 257. bankrupt

  27 kwietnia 2017 at 21:48

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I
  provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the exact
  same niche as yours and my users would genuinely benefit from some
  of the information you present here. Please let me know if this ok
  with you. Thank you!

 258. pete

  27 kwietnia 2017 at 21:49

  Nice blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my website
  loaded up as fast as yours lol

 259. lolcat

  27 kwietnia 2017 at 21:58

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I am going to send this
  post to him. Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!

 260. liebes gedichte

  27 kwietnia 2017 at 21:59

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say that you’ve done a excellent job with this.
  Also, the blog loads super fast for me on Safari.
  Exceptional Blog!

 261. medical billing and coding online training

  27 kwietnia 2017 at 22:08

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little homework on this.

  And he in fact ordered me breakfast simply because I found
  it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time
  to discuss this issue here on your internet site.

 262. labor laws

  27 kwietnia 2017 at 22:13

  Quality posts is the key to be a focus for the viewers to go to see the
  site, that’s what this web page is providing.

 263. phone conference services

  28 kwietnia 2017 at 01:31

  I pay a quick visit day-to-day a few blogs and blogs to read
  content, however this weblog presents quality based articles.

 264. home equity loan texas

  28 kwietnia 2017 at 01:39

  I’m not sure why but this site is loading very slow for
  me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 265. email campaign software

  28 kwietnia 2017 at 01:39

  I think the admin of this website is in fact working
  hard for his web page, since here every stuff is quality based stuff.

 266. http://www.dewaterlijn.be/node/11147

  28 kwietnia 2017 at 01:39

  I think the admin of this web page is really working hard in support of his website, for
  the reason that here every material is quality based material.

 267. dictionary com

  28 kwietnia 2017 at 01:44

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable info to work
  on. You have done a formidable job and our whole community
  will be thankful to you.

 268. totes

  28 kwietnia 2017 at 01:45

  I’m not sure the place you’re getting your information, but
  good topic. I must spend a while finding out more or understanding more.
  Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 269. www.dewaterlijn.be

  28 kwietnia 2017 at 01:46

  I got this web page from my pal who shared with me on the topic of this
  website and at the moment this time I am visiting this site and reading very informative posts at this time.

 270. windguru cz

  28 kwietnia 2017 at 01:47

  Hi there to every single one, it’s actually a
  nice for me to pay a visit this web page, it consists of precious Information.

 271. www.dewaterlijn.be

  28 kwietnia 2017 at 01:48

  constantly i used to read smaller articles which also clear their motive,
  and that is also happening with this post which I am reading at this time.

 272. pro anorexia

  28 kwietnia 2017 at 02:10

  You’re so awesome! I do not suppose I’ve truly read something
  like that before. So good to find someone with genuine thoughts on this topic.
  Seriously.. many thanks for starting this up.
  This web site is something that is required on the web, someone
  with a bit of originality!

 273. jessica johnson

  28 kwietnia 2017 at 02:14

  If some one wants to be updated with newest technologies therefore he must be pay a quick
  visit this web site and be up to date all the time.

 274. bridgestone dueler at tire

  28 kwietnia 2017 at 02:33

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological globe all is available on net?

 275. login live com

  28 kwietnia 2017 at 02:36

  This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere.

  Simple but very precise information… Appreciate your sharing this
  one. A must read article!

 276. book free

  28 kwietnia 2017 at 04:59

  I really like what you guys are up too. Such clever work and exposure!
  Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my own blogroll.

 277. site

  28 kwietnia 2017 at 05:34

  It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  I have read this post and if I could I wish to suggest
  you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this
  article. I wish to read even more things about it!

 278. kue ulang tahun angry bird

  28 kwietnia 2017 at 09:21

  Hi there, constantly i used to check webpage posts here early in the dawn, because i enjoy to find out more and more.

 279. casenet

  28 kwietnia 2017 at 09:33

  You’re so cool! I don’t believe I’ve truly read a single
  thing like this before. So good to discover another person with a few original thoughts on this subject matter.
  Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that
  is required on the internet, someone with some originality!

 280. chicken invaders 3

  28 kwietnia 2017 at 09:35

  bookmarked!!, I love your website!

 281. insurance la crescent

  28 kwietnia 2017 at 09:41

  Hey there! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!

  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the great work!

 282. hard money lender

  28 kwietnia 2017 at 09:49

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts
  and I am waiting for your next write ups thank you once again.

 283. sql server archive

  28 kwietnia 2017 at 09:52

  Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you happen to
  be a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will
  come back at some point. I want to encourage you to ultimately continue your great posts,
  have a nice afternoon!

 284. roth ira rules

  28 kwietnia 2017 at 09:58

  hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this
  web site, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it
  to load properly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality
  score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your
  respective intriguing content. Make sure you update this again soon.

 285. criminal houston lawyer

  28 kwietnia 2017 at 09:59

  Hello, I read your blog regularly. Your humoristic style is awesome, keep up the good work!

 286. nj dwi lawyers

  28 kwietnia 2017 at 10:01

  Excellent post. Keep writing such kind of information on your
  site. Im really impressed by your site.
  Hey there, You’ve performed an incredible job. I will definitely digg
  it and personally suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this web site.

 287. need for speed carbon

  28 kwietnia 2017 at 10:05

  Hi, i think that i noticed you visited my site so i got here to return the desire?.I am attempting to in finding things
  to improve my web site!I assume its adequate to make use of some of your ideas!!

 288. how to produce more ejaculant

  28 kwietnia 2017 at 10:47

  One thing I’d prefer to comment on is that weightloss routine fast is possible by the suitable diet and exercise. Ones size not only affects appearance, but also the overall quality of life. Self-esteem, depression, health risks, plus physical skills are afflicted in putting on weight. It is possible to make everything right whilst still having a gain. In such a circumstance, a problem may be the primary cause. While a lot of food rather than enough work out are usually guilty, common health concerns and traditionally used prescriptions can easily greatly help to increase size. Kudos for your post here.

 289. falloutboy

  28 kwietnia 2017 at 10:54

  I constantly emailed this web site post page to all my friends,
  since if like to read it after that my links will too.

 290. lockheed martin

  28 kwietnia 2017 at 10:58

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really
  nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later.
  Cheers

 291. fifth third

  28 kwietnia 2017 at 11:01

  Hello! Do you know if they make any plugins to protect against
  hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked
  hard on. Any recommendations?

 292. crm web software

  28 kwietnia 2017 at 11:08

  Excellent blog right here! Also your site rather
  a lot up very fast! What web host are you the usage of?
  Can I get your affiliate hyperlink to your host?
  I want my website loaded up as quickly as yours lol

 293. graduate programs on line

  28 kwietnia 2017 at 11:23

  I just like the helpful info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check once more here regularly.
  I am rather certain I will learn lots of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 294. リクナビ

  28 kwietnia 2017 at 11:36

  Stunning quest there. What occurred after?
  Take care!

 295. essay concerning human understanding

  28 kwietnia 2017 at 12:35

  Wow, this paragraph is nice, my younger sister is analyzing these things,
  thus I am going to convey her.

 296. tyler junior college

  28 kwietnia 2017 at 12:55

  I have read so many articles or reviews on the topic of the blogger lovers except this piece of writing is truly a
  nice paragraph, keep it up.

 297. redline

  28 kwietnia 2017 at 13:00

  Definitely imagine that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked
  while other people consider issues that they just do not recognise about.
  You managed to hit the nail upon the top as smartly as defined out the whole thing with no
  need side-effects , folks can take a signal. Will probably be again to get more.
  Thanks

 298. SMBs

  28 kwietnia 2017 at 13:36

  Your way of telling all in this piece of writing is in fact fastidious, every
  one be capable of effortlessly be aware of it, Thanks a lot.

 299. keo nha cai

  28 kwietnia 2017 at 13:53

  Article writing is also a excitement, if you be familiar with after that
  you can write if not it is difficult to write.

 300. redeem google play code 2017 google play

  28 kwietnia 2017 at 16:12

  It’s really a great and useful piece of information. I am satisfied that you simply shared this useful information with
  us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 301. how to grow taller

  28 kwietnia 2017 at 17:15

  I all the time emailed this blog post page to all my contacts, because if like
  to read it then my links will too.

 302. torty z dostawą dzień matki

  29 kwietnia 2017 at 00:42

  It is perfect time to make a few plans for the longer term
  and it’s time to be happy. I have learn this put up and if I may just I
  want to counsel you some interesting things or suggestions.
  Maybe you can write next articles regarding this article.
  I want to learn even more things about it!

 303. bupati imas

  29 kwietnia 2017 at 11:53

  fantastic points altogether, you just gained a brand new reader. What would you suggest about your post that you made some days ago? Any positive?

 304. website

  29 kwietnia 2017 at 18:46

  I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite sure I will learn a lot of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 305. BetRobot Pyramidensystem

  29 kwietnia 2017 at 19:19

  This is the right blog for anyone who would
  like to find out about this topic. You know so much
  its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You certainly put a brand new spin on a topic that’s been written about
  for years. Excellent stuff, just wonderful!

 306. Rumoquin NF Marcel

  30 kwietnia 2017 at 00:23

  Hi there, yes this post is in fact pleasant and I have learned lot
  of things from it about blogging. thanks.

 307. Lorita Knyzewski

  30 kwietnia 2017 at 06:41

  discount women’s shoes

 308. kasus heri tantan

  30 kwietnia 2017 at 10:55

  Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you’ve done a amazing job with this. Additionally, the blog loads super fast for me on Opera. Excellent Blog!

 309. free download porn movie - mangyono.com

  30 kwietnia 2017 at 21:51

  porn movie

 310. Robby Luxmore

  1 maja 2017 at 07:07

  online shop for clothes

 311. Great article.

 312. pick 3 ebook

  2 maja 2017 at 02:05

  I do believe all of the ideas you have offered in your post.
  They are very convincing and can definitely work. Still, the posts are very
  brief for novices. May just you please extend them a bit from subsequent
  time? Thank you for the post.

 313. Blake Golt

  2 maja 2017 at 10:15

  cheap sandals online

 314. clash of clans apk

  2 maja 2017 at 11:20

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that
  it is really informative. I am going to watch out for brussels.

  I’ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited ffrom youir writing.
  Cheers!

 315. Jacques Cominski

  2 maja 2017 at 13:29

  One has to wonder whether motherhood will cure Ms. Azarenka of her habit of screaming on each shot to distract her opponents. Perhaps with a screaming child in her life, she will finally have had enough (as the rest of us did long ago).

 316. Franchesca

  2 maja 2017 at 13:47

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you!

  However, how could we communicate? http://trinitywebng.com/index.php/component/k2/itemlist/user/8283

 317. antalya escort bayan

  2 maja 2017 at 22:15

  I am curious to find out what blog system you are utilizing?
  I’m having some minor security problems with my latest site and I would like to find something more safe.
  Do you have any suggestions? http://autozip.net

 318. paramore after laughter

  2 maja 2017 at 23:28

  It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or
  advice. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 319. justin bieber wiz khalifa

  3 maja 2017 at 00:37

  When I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever
  a comment is added I receive four emails with the same comment.
  Is there a way you can remove me from that service? Many thanks!

 320. Keneth Sober

  3 maja 2017 at 10:56

  I have a suggestion. The federal government should ascertain the types of people certain cities are sheltering. Then it should transport to those cities detained immigrants with the same backgrounds who are apprehended elsewhere around the country.

 321. Frankly I am still impressed from this webpage, which you people try toaddress in this website figured out the solution after all here we go description: https://sites.google.com/view/hospitalmanagementsoftware/home

 322. how to rank youtube videos

  5 maja 2017 at 03:53

  What’s up, the whole thing is going fine here and ofcourse every one is sharing information, that’s
  genuinely fine, keep up writing.

 323. jasa cleaning service

  5 maja 2017 at 11:52

  What i do not realize is actually how you’re now not actually
  a lot more smartly-liked than you might be right now. You are very intelligent.
  You already know therefore considerably in the case of this matter,
  produced me for my part believe it from numerous numerous angles.
  Its like women and men are not fascinated unless it’s something to do with Woman gaga!
  Your own stuffs great. Always deal with it up!

 324. Ola Turber

  5 maja 2017 at 15:14

  I am often to blogging and i truly appreciate your content. The write-up has actually peaks my interest. I am going to bookmark your website and maintain checking for new data.

 325. best vibrators

  6 maja 2017 at 00:59

  This post gives clear idea for the new users of blogging, that truly
  how to do running a blog.

 326. Morfix Instagram

  6 maja 2017 at 17:11

  Hi! I’ve been following your web site for a long time now and finally got the courage
  to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas!
  Just wanted to tell you keep up the good work!

 327. Amos Ravago

  6 maja 2017 at 19:17

  This is a fascist coupe, spearheaded by the same Russian mobs that overthrew the US election. Pay attention. With fascist in Britain, France and the U.S., Putin will have invaded the world.

 328. videos

  6 maja 2017 at 20:09

  I am going to machines this review in the direction of 2 versions of persons: present Zune owners who are considering an enhance, and people in america seeking toward make your mind up between a Zune and an iPod. (There are other avid gamers relevance thinking about out there, together with the Sony Walkman X, nevertheless I expect this delivers you more than enough data in direction of generate an aware determination of the Zune vs avid gamers other than the iPod line as well.)

 329. a knockout post

  7 maja 2017 at 13:28

  It’s remarkable in favor of me to have a web page, which is good in support
  of my know-how. thanks admin

 330. If some one wants expert view on the topic of blogging then i recommend him/her
  to visit this blog, Keep up the good job.

 331. 论文代写

  7 maja 2017 at 14:48

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 332. 论文代写

  7 maja 2017 at 17:46

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 333. Loris Mcanany

  8 maja 2017 at 00:50

  sandals shoes website

 334. Enna Sona latest cover

  8 maja 2017 at 13:19

  Thanks a lot for sharing this with all folks you actually realize what you are speaking about!
  Bookmarked. Please additionally consult with my website =).
  We could have a hyperlink trade contract between us

 335. Latest cover 2017

  8 maja 2017 at 15:00

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be
  book-marking and checking back often!

 336. ecommerce consultancy

  8 maja 2017 at 15:53

  The clean Zune browser is surprisingly constructive, yet not as superior as the iPod’s. It performs well, still is not as instant as Safari, and has a clunkier interface. If by yourself once in a while plan upon employing the net browser that is not an issue, however if you are designing in the direction of examine the website alot towards your PMP then the iPod’s more substantial display and superior browser may possibly be vital.

 337. personal finance

  8 maja 2017 at 18:45

  Zune and iPod: Utmost All those look at the Zune towards the Contact, still at the time observing how slender and amazingly very little and light-weight it is, I acquire it in direction of be a alternatively exclusive hybrid that brings together qualities of both equally the Touch and the Nano. It is rather colorful and lovely OLED exhibit is somewhat smaller than the touch screen, nevertheless the participant itself feels Extremely a little bit more compact and lighter. It weighs relating to 2/3 as significantly, and is substantially smaller inside width and height, despite the fact that becoming basically a hair thicker.

 338. Latest cover 2017

  8 maja 2017 at 19:27

  I am sure this article has touched all the internet people, its really really good paragraph on building up
  new website.

 339. 3gp porn

  9 maja 2017 at 02:59

  Choosing White

 340. Chase Schons

  10 maja 2017 at 07:49

  kids footwear online

 341. this site

  10 maja 2017 at 13:19

  IhNlxW You certainly put a fresh spin on a subject that as been discussed for

 342. media information

  10 maja 2017 at 16:16

  The Zune concentrates on remaining a Moveable Media Player. Not a internet browser. Not a video game machine. Quite possibly in just the long term it will do even far better inside those areas, however for at present it really is a Wonderful direction toward organize and hear in direction of your tunes and flicks, and is with no peer within that regard. The iPod’s positive aspects are its web browsing and applications. If those people sound a lot more compelling, potentially it is your great selection.

 343. infantry weapons

  10 maja 2017 at 19:08

  Among me and my spouse we’ve owned further more MP3 avid gamers over the decades than I can count, together with Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the remaining couple of decades I have settled down in direction of 1 line of avid gamers. Why? Since I was happy toward uncover how well-designed and fun to employ the underappreciated (and extensively mocked) Zunes are.

 344. navy blue hats and fascinators

  11 maja 2017 at 09:25

  I just couldn’t go away your web site prior to suggesting that I actually enjoyed the usual information a person provide on your guests? Is going to be again continuously in order to investigate cross-check new posts.

 345. doctor shoper

  12 maja 2017 at 00:59

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get four
  e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that
  service? Appreciate it!

 346. Doctor Shoper

  12 maja 2017 at 00:59

  Hello, everything is going perfectly here and ofcourse every one is sharing information, that’s actually good, keep up
  writing.

 347. doctor shoper

  12 maja 2017 at 01:12

  It’s very effortless to find out any topic on net as compared to textbooks,
  as I found this paragraph at this web page.

 348. Doctor Shoper

  12 maja 2017 at 02:16

  Inspiring story there. What occurred after? Good luck!

 349. info@doctorshoper.com

  12 maja 2017 at 03:59

  I am sure this paragraph has touched all the internet
  visitors, its really really fastidious piece of writing on building up
  new weblog.

 350. collectible jewelry

  12 maja 2017 at 04:29

  If you are nevertheless on the fence: get your favorite earphones, thoughts down in the direction of a Easiest Order and check with in the direction of plug them into a Zune then an iPod and check out which one seems better to yourself, and which interface would make oneself smile much more. Then you can understand which is straight for your self.

 351. doctorshoper.com

  12 maja 2017 at 04:41

  I every time spent my half an hour to read this webpage’s articles everyday along with a mug of coffee.

 352. doctor shoper

  12 maja 2017 at 06:16

  It’s really a cool and useful piece of info. I am happy that you just shared this useful info with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 353. Doctor Shoper

  12 maja 2017 at 09:03

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this
  useful information with us. Please stay us up to date
  like this. Thanks for sharing.

 354. computer services information

  12 maja 2017 at 15:04

  Apple at this time is made up of Rhapsody as an application, which is a perfect commence, but it is already hampered via the lack of ability toward retailer domestically on your iPod, and incorporates a dismal 64kbps bit cost. If this modifications, then it will to some degree negate this advantage for the Zune, but the 10 new music for every month will however be a large moreover in just Zune Pass’ prefer.

 355. sex stories

  12 maja 2017 at 18:46

  Awesome post.

 356. Barry Mehaffey

  13 maja 2017 at 07:27

  footwear online shopping for women

 357. politics update

  13 maja 2017 at 12:42

  The Zune concentrates on remaining a Portable Media Player. Not a internet browser. Not a video game machine. Potentially in just the potential it’s going to do even greater in these areas, yet for now it is really a excellent path toward prepare and pay attention to your audio and films, and is without peer within that regard. The iPod’s positive aspects are its net visiting and apps. If individuals stable extra powerful, potentially it is your excellent conclusion.

 358. como ler a bíblia canção nova

  14 maja 2017 at 00:55

  Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I will revisit once
  again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest
  way to change, may you be rich and continue to help others.

 359. how to throw up

  14 maja 2017 at 00:55

  We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your website offered us with useful info to work on. You have performed a formidable job and our whole neighborhood will be thankful to
  you.

 360. usa culinary

  14 maja 2017 at 01:51

  The Zune concentrates on currently being a Portable Media Player. Not a website browser. Not a match machine. Maybe in the future it will do even improved inside those people areas, nevertheless for at present it can be a outstanding path in the direction of arrange and listen in direction of your tunes and movies, and is without peer in that regard. The iPod’s positive aspects are its web going to and applications. If all those good excess compelling, perhaps it is your least difficult decision.

 361. home improvement repair

  14 maja 2017 at 09:48

  In between me and my partner we have owned extra MP3 gamers above the decades than I can rely, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etcetera. But, the closing handful of decades I have settled down in direction of a single line of avid gamers. Why? Because I was joyful toward discover how well-designed and exciting towards hire the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 362. Honestly I am already impressed from this post, which you people try toaddress on this website figured out the solution at the end here we go browse around this web-site: http://www.yelo.qa/company/346235/Savant_Hospital_Management_Systems_Software#products

 363. elearning mobile devices

  14 maja 2017 at 16:41

  Good post. I learn something totally new and challenging on blogs
  I stumbleupon on a daily basis. It’s always helpful to
  read through content from other writers and use something from their sites.

 364. Shawnee Pepper

  15 maja 2017 at 10:57

  cheap sandals online

 365. lucy ann

  15 maja 2017 at 14:57

  OKqmyY There is certainly a lot to learn about this subject. I like all of the points you have made.

 366. Имя на канал

  15 maja 2017 at 16:15

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your
  website is wonderful, as well as the content!

 367. www.youtube.com

  15 maja 2017 at 16:44

  My brother suggested I might like this website. He was entirely
  right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for
  this info! Thanks!

 368. tech update

  15 maja 2017 at 20:14

  Sorry for the massive examine, yet I’m extremely loving the fresh Zune, and count on this, as nicely as the good quality opinions some other Those people have composed, will guidance your self come to a decision if it truly is the directly decision for by yourself.

 369. 3gp porn

  16 maja 2017 at 00:13

  Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 370. dental malpractice lawyer

  16 maja 2017 at 16:48

  Awesome blog post.Much thanks again. Great.

 371. career tips

  16 maja 2017 at 17:16

  This is starting to be a little bit further more subjective, but I substantially want the Zune Sector. The interface is vibrant, contains excess aptitude, and some amazing characteristics which includes ‚Mixview’ that permit by yourself all of a sudden view similar albums, music, or other buyers very similar in direction of what you might be listening to. Clicking upon one of individuals will middle on that solution, and one more mounted of „neighbors” will come into impression, enabling on your own to navigate around exploring through related artists, music, or buyers. Speaking of people, the Zune „Social” is also excellent exciting, making it possible for yourself locate many others with shared choices and turning into friends with them. You then can listen towards a playlist crafted dependent on an amalgamation of what all your mates are listening in direction of, which is too exciting. Individuals nervous with privateness will be relieved in the direction of understand you can prevent the community in opposition to looking at your unique listening practices if on your own consequently just take.

 372. London city tours

  16 maja 2017 at 18:03

  Spot on with this write-up, I actually feel this web site needs a great deal more attention. I all probably be back again to read more, thanks for the information!

 373. agence web Paris

  16 maja 2017 at 19:36

  Merely wanna input on few general things, The website layout is perfect, the subject material is real fantastic. If a man does his best, what else is there by George Smith Patton, Jr..

 374. paranormal

  17 maja 2017 at 00:11

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of
  spam responses? If so how do you prevent it,
  any plugin or anything you can recommend?

  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 375. 2 days Marrakech desert tour

  17 maja 2017 at 00:17

  You can certainly see your expertise within the work you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 376. Natural

  17 maja 2017 at 06:46

  I really liked your blog article.Really thank you! Will read on…

 377. bbw girlfriend

  17 maja 2017 at 08:48

  Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is needed on the internet, someone with

 378. bikini gym

  17 maja 2017 at 09:57

  Very good post. I certainly appreciate this website. Keep writing!

 379. Historie

  17 maja 2017 at 10:23

  You made a number of nice points there. I did a search on the subject matter and found most folks will have the same opinion with your blog.

 380. Cheap jacket

  17 maja 2017 at 12:10

  Well, I don at know if that as going to work for me, but definitely worked for you! Excellent post!

 381. toyota hilux wreckers melbourne

  17 maja 2017 at 13:31

  I truly appreciate this blog article. Really Cool.

 382. Feat Dizzy Wright

  17 maja 2017 at 13:38

  Hi friends, fastidious paragraph and fastidious urging commented here, I am actually enjoying by these.

 383. Travis Scott Type Beat 2017

  17 maja 2017 at 13:41

  Nice post. I learn something new and challenging
  on websites I stumbleupon every day. It’s always helpful to read through articles from other
  writers and practice a little something from other web sites.

 384. nikon d3300 price in mumbai

  17 maja 2017 at 13:46

  Keep up the superb piece of work, I read few posts on this web site and I believe that your blog is real interesting and contains sets of good info.

 385. futurematrix

  17 maja 2017 at 16:01

  You’re so cool! I don’t think I have read through something like that before.
  So great to find somebody with some genuine thoughts on this issue.
  Really.. thank you for starting this up. This website is one
  thing that is needed on the web, someone with some originality!

 386. amiclubwear

  17 maja 2017 at 18:07

  I appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Will read on…

 387. Larson & Holz

  17 maja 2017 at 18:37

  Your house is valueble for me. Thanks!aаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАТ’аЂа†

 388. get redirected here

  17 maja 2017 at 23:34

  Keep up the good work, I think you are doing a good job

 389. official notification

  18 maja 2017 at 00:23

  Great article.Really thank you! Really Great.

 390. security officer training online

  18 maja 2017 at 01:19

  Wonderful post! We are linking to this great post on our website. Keep up the good writing.

 391. movie4k c

  18 maja 2017 at 02:06

  Thank you ever so for you blog article.Much thanks again. Will read on…

 392. Photography

  18 maja 2017 at 03:45

  Really informative article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 393. Duluth Georgia Acupuncture

  18 maja 2017 at 07:08

  Thanks-a-mundo for the article.

 394. the santorini

  18 maja 2017 at 07:59

  Link exchange is nothing else except it is only

 395. gem residences

  18 maja 2017 at 09:39

  You ave made some good points there. I looked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 396. inmersion ingles

  18 maja 2017 at 12:41

  You made some clear points there. I did a search on the topic and found most people will go along with with your blog.

 397. Lahoma Amboise

  18 maja 2017 at 17:46

  shoes online free shipping

 398. tera woh Pyar

  19 maja 2017 at 14:22

  Fastidious replies in return of this question with firm arguments and telling all about that.

 399. Bollywood cover song

  19 maja 2017 at 14:27

  If some one wants to be updated with hottest technologies
  afterward he must be pay a quick visit this web site and be up
  to date everyday.

 400. Momina Mustehsan

  19 maja 2017 at 14:39

  I’m really enjoying the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A small number of my blog readers have complained about my website not
  operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any ideas to help fix this issue?

 401. Latest flute cover

  19 maja 2017 at 15:24

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed
  to be on the web the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people think about
  worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 402. Latest flute cover

  19 maja 2017 at 15:30

  What i don’t realize is if truth be told how you’re now
  not really much more well-favored than you may be now.

  You’re so intelligent. You understand thus considerably when it comes
  to this subject, produced me for my part imagine it from numerous various angles.
  Its like men and women are not interested until it is something to accomplish with Lady gaga!

  Your individual stuffs nice. At all times take care of it up!

 403. congress-rou.ru

  19 maja 2017 at 15:41

  Hi mates, its great paragraph concerning educationand fully explained, keep it
  up all the time.

 404. Enna Sona latest cover

  19 maja 2017 at 16:22

  Good way of explaining, and fastidious paragraph to get facts concerning my presentation focus, which i am going
  to convey in college.

 405. www.haasui.com

  19 maja 2017 at 16:27

  If you want to obtain a great deal from this post then you have to apply such strategies to your won weblog.

 406. Flute Cover

  19 maja 2017 at 16:37

  Peculiar article, just what I wanted to find.

 407. Ek villain

  19 maja 2017 at 17:33

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However
  I am having troubles with your RSS. I don’t know why I am unable to join it.
  Is there anybody else getting similar RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

 408. Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 409. Nawazishein karam

  19 maja 2017 at 17:48

  you are actually a good webmaster. The web site loading velocity is incredible.
  It kind of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece.
  you’ve done a wonderful activity in this subject!

 410. The 2 Week Diet Reviews

  19 maja 2017 at 19:07

  We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable info to work on. You have
  performed an impressive task and our whole neighborhood shall be grateful to you.

 411. exterminators in my area

  19 maja 2017 at 19:23

  information with us. Please keep us up to date like this.

 412. The Alps Residences

  20 maja 2017 at 01:13

  A round of applause for your blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 413. canada weed online

  20 maja 2017 at 02:13

  Well I really liked studying it. This information procured by you is very constructive for proper planning.

 414. Gem Residences

  20 maja 2017 at 03:01

  Thanks so much for the article. Really Great.

 415. Clemmie

  20 maja 2017 at 09:10

  It as really a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 416. Erlene

  20 maja 2017 at 10:54

  Im obliged for the blog article.Thanks Again. Really Great.

 417. Candidates

  20 maja 2017 at 11:59

  I really like and appreciate your blog article.Much thanks again. Fantastic.

 418. fcb tour guided

  20 maja 2017 at 13:50

  I really enjoy the blog.Really looking forward to read more.

 419. Kuch Rang Pyar Ke Aise Bhi

  20 maja 2017 at 14:23

  Thanks a lot for the article.Much thanks again. Keep writing.

 420. I am so grateful for your post.Much thanks again. Want more.

 421. Music

  20 maja 2017 at 16:06

  This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate info Appreciate your sharing this one. A must read article!

 422. Smokeshop

  21 maja 2017 at 19:52

  Good information. Lucky me I discovered your site by chance (stumbleupon).

  I’ve saved as a favorite for later!

 423. Cannabis Tour

  22 maja 2017 at 11:31

  Touche. Solid arguments. Keep up the great spirit.

 424. #cannabis

  22 maja 2017 at 11:51

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Thanks Again. Awesome.

 425. medical marijuana card oakland

  22 maja 2017 at 17:06

  noutati interesante si utile postate pe blogul dumneavoastra. dar ca si o paranteza , ce parere aveti de inchiriere vile vacanta ?.

 426. vikings war of clans glitch

  22 maja 2017 at 18:00

  It as hard to come by experienced people on this topic, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 427. création site internet Paris

  22 maja 2017 at 19:34

  I really liked your blog article.Really looking forward to read more. Really Great.

 428. boyun ipi

  22 maja 2017 at 19:51

  I delight in, cause I found just what I was looking for.
  You have ended my four day long hunt! God Bless you
  man. Have a nice day. Bye

 429. lanyard personalizado

  22 maja 2017 at 20:36

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it
  to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but
  I had to tell someone!

 430. medical marijuana doctor fresno

  22 maja 2017 at 20:55

  Your style is very unique compared to other folks I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 431. création site internet Nice

  22 maja 2017 at 21:19

  I think this is a real great article.Thanks Again. Keep writing.

 432. yaka ipi

  22 maja 2017 at 23:15

  Spot on with this write-up, I actually believe this site needs much more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!

 433. app.box.com

  22 maja 2017 at 23:40

  I’m really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A handful of my blog audience have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks
  great in Firefox. Do you have any advice to help fix
  this problem?

 434. I’m really impressed with your writing skills and also
  with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?

  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

 435. If some one wants to be updated with latest technologies then he
  must be pay a quick visit this site and be up to date daily.

 436. I will right away grab your rss as I can at find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you ave any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 437. jav18online

  23 maja 2017 at 01:14

  Well I really enjoyed reading it. This information provided by you is very constructive for accurate planning.

 438. Catharine

  23 maja 2017 at 02:25

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve
  done a formidable job and our whole community will be
  grateful to you.

 439. app.box.com

  23 maja 2017 at 03:34

  Hi there, You have done an incredible job. I’ll definitely
  digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they’ll
  be benefited from this website.

 440. If you are going for best contents like I do, only pay a visit this website daily because it gives feature contents, thanks

 441. santorini condo

  23 maja 2017 at 05:03

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 442. kart askı ipi

  23 maja 2017 at 05:08

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who
  had been conducting a little homework on this. And he actually bought
  me dinner simply because I found it for him… lol. So allow me to reword
  this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending
  some time to talk about this topic here on your blog.

 443. Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a
  totally different subject but it has pretty much the same layout and
  design. Superb choice of colors!

 444. articulos promocionales

  23 maja 2017 at 05:17

  Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to make a very
  good article… but what can I say… I put things off a
  whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 445. Anita

  23 maja 2017 at 05:45

  Hello, everything is going well here and ofcourse every one is sharing facts,
  that’s really good, keep up writing.

 446. Lisa

  23 maja 2017 at 06:24

  Genuinely no matter if someone doesn’t be aware of afterward its up to other visitors that they will help, so
  here it takes place.

 447. Agustin

  23 maja 2017 at 09:07

  Very good article. I’m facing a few of these issues as well..

 448. lanyard personalizado

  23 maja 2017 at 10:24

  I all the time emailed this webpage post page to all my friends, for
  the reason that if like to read it after that my contacts will too.

 449. Hi my loved one! I want to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all vital infos.
  I would like to look extra posts like this .

 450. kart askı ipi

  23 maja 2017 at 12:34

  Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a superb article… but what can I say… I put things off a whole
  lot and never seem to get nearly anything done.

 451. brindes promocionais

  23 maja 2017 at 13:12

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 452. golf wang

  23 maja 2017 at 13:15

  your RSS. I don at know why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 453. customlanyards96.populiser.com

  23 maja 2017 at 13:54

  No matter if some one searches for his necessary thing, so he/she wants to be available that in detail, thus that thing
  is maintained over here.

 454. customlanyards9.livejournal.com

  23 maja 2017 at 14:46

  I’m really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility issues?

  A number of my blog visitors have complained
  about my site not operating correctly in Explorer but
  looks great in Chrome. Do you have any solutions to
  help fix this issue?

 455. articulos promocionales

  23 maja 2017 at 15:34

  This article provides clear idea in support of the new visitors
  of blogging, that actually how to do blogging.

 456. création site web

  23 maja 2017 at 15:50

  wow, awesome article post.Really thank you! Want more.

 457. Elliot

  23 maja 2017 at 16:33

  Unquestionably consider that which you said. Your
  favorite justification appeared to be on the net
  the simplest thing to take into account of. I say to you, I certainly get
  irked even as folks think about concerns that they plainly don’t
  recognise about. You controlled to hit the nail upon the highest and also outlined out
  the whole thing without having side-effects , other people could
  take a signal. Will likely be back to get more.
  Thank you

 458. online footwear shopping

  23 maja 2017 at 19:27

  You have to specify the size and kind of the footwear and you can get it at your door.|Remember to use a good quantity of key phrases on your site content material. There are incredible discounts offered by this on-line store which will conserve your big quantity of money. Nicely, here are a couple of answers for you.|On the other hand, ladies who are currently tall ought to probably avoid footwear with higher heels. Tennis shoes, trainers, basketball shoes, ballet footwear, anything shoes. So you can buy what ever you need on-line.|Buying on-line is the real secret to creating financial savings when buying for footwear. On-line shopping comes with advantages of its personal. Take the initial step today in the direction of a healthier, happier you.|Gliders footwear range extends from beachwear to official wear. More than the knee boots for ladies are becoming famous nowadays. No more missing your favorite Tv display just simply because you have to go shopping.

 459. www.youtube.com

  23 maja 2017 at 22:06

  great put up, very informative. I ponder why the other specialists
  of this sector do not understand this. You must continue your writing.
  I am confident, you’ve a huge readers’ base already!

 460. likes reales facebook

  24 maja 2017 at 10:53

  I think this is a real great article.Really thank you! Much obliged.

 461. Dentist near me

  24 maja 2017 at 12:46

  You have remarked very interesting details ! ps nice internet site. аАа’аАТ‚аЂТ˜Tis a sharp medicine, but it will cure all that ails you. аАа’аАТ‚б‚Т€Т last words before his beheadding by Sir Walter Raleigh.

 462. Carina

  24 maja 2017 at 15:31

  You have brought up a very fantastic points , thankyou for the post.

 463. Find Used Auto and Truck Parts

  24 maja 2017 at 21:10

  This really answered my drawback, thank you!

 464. Taoist sorcery

  24 maja 2017 at 23:04

  This very blog is obviously educating and besides diverting. I have found a lot of handy stuff out of this amazing blog. I ad love to go back over and over again. Cheers!

 465. heart background

  24 maja 2017 at 23:42

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across
  a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the
  nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I found this during my search for something relating to
  this.

 466. drake type beat free

  25 maja 2017 at 01:00

  This website was how do I say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Thanks!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra