Co każdy patriota wiedzieć powinien przed wyjściem na demonstrację

0
0
0
/

Szkodliwa działalność rządzących sprawia, że co kilka dni ma miejsce jakaś ważna manifestacja. Za pieniądze podatników wystawiana jest w kilkudziesięciu teatrach w Polsce szerząca nienawiść i pogardę do katolików sztuka Golgota Picnic. Warszawski plac Zbawiciela plugawi swoją obecnością sodomicka tęcza. Kelnerzy ujawniają demoralizacje władz III RP. Wszystkie te wydarzenia skłaniają tysiące Polaków do udziału w manifestacjach.

 

Warto uczestniczyć we wszelkich protestach. Nie po to by apelować do sumienia rządzących, bo sumienie to dla nich przesąd burżuazyjny. Ale po to by za pośrednictwem mediów dotrzeć z prawdą o III RP do milionów Polaków.

 

Uczestnicy manifestacji powinni znać przy tym przepisy regulujące kwestie zgromadzeń publicznych. Wiedza taka chroni przed wszelkimi konsekwencjami prawnymi i pozwala ukrócić bezprawie funkcjonariuszy państwa, prowadzących antydemokratyczne działania wrogie wobec uczestników protestów.

 

Jednym z ciekawych źródeł wiedzy o przepisach jest oficjalna strona policji, gdzie można znaleźć artykuł o zgromadzeniach publicznych. Znajduje się on TUTAJ.

 

Według artykułu zamieszczonego na stronie policji zgromadzenie to grupa powyżej 16 osób. Protest osób w mniej licznej grupie nie jest już zgromadzeniem i nie podlega takim rygorom jak zgromadzenie.

 

Zgromadzenie musi mieć charakter pokojowy, nie może więc stosować przemocy i przymusu wobec innych osób oraz funkcjonariuszy, nie może niszczyć mienia publicznego lub prywatnego.

 

Organizator zgromadzenia musi powiadomić organ gminy o organizacji zgromadzenia „3 dni, a najwcześniej 30 dni przed datą zgromadzenia". Fakt powiadomienia czyni zgromadzenie legalnym. Organ władzy nie wydaje żadnego zezwolenia na zgromadzenie.

 

Organ może zakazać zgromadzenia jeżeli zgromadzenie ma na celu popełnienie przestępstwa, lub zgromadzenie zagraża ludziom lub mieniu. Decyzje o zakazie organizator dostaje w ciągu 3 dni przed zgromadzeniem ale „nie później niż 24 godziny przed planowanym terminem rozpoczęcia zgromadzenia". Odwołanie od decyzji organu gminu składa się do 3 dni od otrzymania decyzji. „Jego wniesienie nie wstrzymuje wykonania decyzji". Organ odwoławczy ma 3 dni na rozpatrzenie odwołania.

 

Rada gminy może określić miejsca gdzie można demonstrować bez zawiadomienia.

 

Według autora tekstu na stronie policji „Istnieje również tzw. zgromadzenie ,,spontaniczne", które chociaż jest instytucją nieuregulowaną w ustawie o zgromadzeniach, to stanowi formę realizacji konstytucyjnej wolności zgromadzenia. Polega ono na możliwości natychmiastowej reakcji na najważniejsze wydarzenia i zmiany zachodzące w przestrzeni publicznej. Jego cechą charakterystyczną jest chęć wyrażenia opinii „na gorąco", zajęcia określonego stanowiska w związku z jakimś nieprzewidzianym wcześniej wydarzeniem, mającym miejsce w sferze społecznej lub politycznej".

 

„Każde zgromadzenie publiczne powinno mieć przewodniczącego, który otwiera zgromadzenie, kieruje jego przebiegiem i je zamyka". Przewodzący zgromadzeniu może zwrócić się do funkcjonariuszy o usunięcie z zgromadzenia osób, które zakłócają zgromadzenie lub uniemożliwiają jego przeprowadzenie.

 

„Z chwilą rozwiązania lub zamknięcia zgromadzenia jego uczestnicy mają obowiązek opuścić miejsce, w którym się ono odbywało. Zgromadzenie może być też rozwiązane przez przedstawiciela organu gminy, jeżeli jego przebieg zagraża zdrowiu lub życiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach lub gdy narusza przepisy prawa o zgromadzeniach albo przepisy ustaw karnych".

 

Artykuł 52 par 2 kodeksu wykroczeń przewiduje kary za „przeszkadzanie w organizowaniu lub przebiegu niezakazanego zgromadzenia", „zwoływanie zgromadzenia bez wymaganego zawiadomienia lub przewodniczenie takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu", „przewodniczenie zgromadzeniu po rozwiązaniu go przez przewodniczącego lub przedstawiciela organów gminy", „branie udziału w zgromadzeniu posiadając przy sobie broń, materiały wybuchowe lub inne niebezpieczne narzędzia" oraz po nowelizacji używanie pirotechniki podczas zgromadzenia.

 

tekst i foto: Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną