Z kraju

Dowód na skrajną partiokrację – strona społeczna pominięta w zmianach kodeksu wyborczego

Posłowie PiS w głosowaniu odrzucili wniosek Kukiz’15 o wysłuchanie publiczne projektu ustawy wprowadzającej JOW-y na wszystkich szczeblach samorządu. 7 posłów głosowało za tym projektem, 9 – przeciw.
Wniosek złożył poseł Tomasz Jaskóła wraz z wnioskiem o odroczenie prac Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego do czasu, kiedy w tej sprawie wypowiedzą się organizacje samorządowe, tworzące Komisję Wspólną Rządu i Samorządu. – Zgodnie z przepisami zasięgnięcie tej opinii i dostarczenie jej członkom komisji sejmowych jest obligatoryjne, podkreślam, przy rozpatrywaniu ustaw, których przyjęcie może powodować zmiany w funkcjonowaniu samorządu terytorialnego, a co do tego nie ma żadnych wątpliwości, że właśnie nad tym procedujemy – tłumaczył Jaskóła.

– Wysłuchanie publiczne to nie jest element obstrukcji, ale element prawa zapisany w regulaminie polskiego Sejmu, to element udziału obywateli w legislacji. To jest prawo a nie przywilej – przekonywał do przeprowadzenia wysłuchania publicznego poseł Andrzej Maciejewski, który przypomniał, że wysłuchanie publiczne to udział obywateli w tworzeniu prawa.

Posłowie Kukiz’15 wskazywali, iż Prawo i Sprawiedliwość celowo przedłożyło swój projekt jako poselski, ponieważ takowy nie wymaga konsultacji społecznych. Nie mieli też wątpliwości, że gdyby doszło do tych ostatnich, dokument nie wytrzymałby krytyki.

Zastrzeżenia do tego projektu złożyli samorządowcy, w tym Związek Miast Polskich. Również osoby niepełnosprawne nie zgadzają się z proponowanymi przez PiS zmianami, które – jeżeli wejdą w życie – pozbawią prawa głosu około 4 mln Polaków.

– Są łamane prawa osób z niepełnosprawnością i są łamane prawa konstytucyjne osób z niepełnosprawnością poprzez tą nowelizację – mówiła podczas posiedzenia Komisji przedstawicielka osób niepełnosprawnych Justyna Kucińska z Polskiego Związku Niewidomych. – Nowelizacja, którą państwo wprowadzicie nie może pozbawić 4 mln Polaków prawa do głosowania – alarmowała, dodając, iż dotyczy to także seniorów, którzy również będą potrzebowali alternatywnych rozwiązań, analogicznych do osób z niepełnosprawnością.

Znamienne, że PiS nie dopuściło, aby na sali znaleźli się inni przedstawiciele strony społecznej, krytycznie nastawieni do zmian w ustawie kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. hansi

  29 listopada 2017 at 06:26

  A co to jest w ogóle ta „strona społeczna” ?
  W INNYCH sprawach, gdzie NIE JEST ona „pomijana”, jakoby ? 🙂
  Kilka wybranych kolesiów i koleżanki z piaskownicy ? 🙂
  Jakaś wspólna biba gdzieś i ogłoszenie potem medialne,
  że „odbyły się konsultacje społeczne” ? 🙂 ..
  Jakie, gdzie z kim – odbyły się „konsultacje społeczne” w sprawie „SZCZEPIEŃ i ich PRZYMUSU ? 🙂
  W sprawie udawania debila przez Pana Szyszkę w sprawie GMO ?
  Pana Chazana łaskawie przywraca się (acz z oporami, bo żydy niełatwo cofają się przed Gojem, w DOWOLNEJ sprawie..), bo w sumie NIE SZKODZI żydowi, żeby skrobanek zakazano, bo to w sumie niewielki odsetek (w porównaniu do MASOWEGO i ZINSTYTUCJONALIZOWANEGO MORDU na noworodkach, za pomocą „szczepień”..), a ZAKAZ „zabijania życia poczętego” TEŻ jest na korzyść żyda, bo TYM WIĘCEJ będzie różnych powikłanych downów, których będzie można „leczyć”, oraz przymusowo urodzonych, NIECHCIANYCH dzieci, na których zarobi żyd właśnie, szczególnie ten farmaceutyczny i onkologiczny potem… No i KREDYTÓW, statystycznie rzecz ujmując – TEŻ na pewno więcej żyd będzie mógł tym niewyskrobanym Gojom udzielić..
  Dobrze mówię ?..
  Czy też cosik mię umknęłło ?..

  • Pola kowalska

   29 listopada 2017 at 14:10

   Hansi calkowicie sie z toba zgadzam .Zrobja w TV dzien autysty dawna i beda spikerami na jeden dzien.A caly kraj bedzie ZLIKWIDOWANY przez SEMITOW To jest jawna wojna ZDRAJCY STANU ustanawiaja uchwaly o wprowadzaniu GMO w paszy nawozach .Matka z dzieckiem nie przyjdzie manifestowac jak ma udar mozgu czy inne powiklania a rodzicom sie wmawia ze to ich wina bo maja zle geny.Jeden zyd bedzie nas likwidowal a nastepny wysylal na wojne i tym sposobem mamy z 38mil Polakow 15 mil NIEWOLNIKOW POLSKICH

 2. Szukający Drogi

  29 listopada 2017 at 07:42

  Pani Ania trzyma poziom. Zero merytoryki i informacji tylko szczucie. Może do gw przyjmą?

 3. Soplica

  29 listopada 2017 at 12:16

  Nie po to zostali raz wybrani aby ciągle „konsultować” ze wszystkimi o wszystkim.

  • Pola kowalska

   29 listopada 2017 at 14:14

   Soplica to nie konsultacja TO LIKWIDACJA NARODU POLSKIEGO. Poczekaj i tobie sie do D****y dobiora bo to sa ci sami co was w GETTACH TRZYMALI.POWTORKA z HOLKAUSTU tylko na wiesza SKALE

   • Czaruś

    29 listopada 2017 at 14:51

    Jemu się mogą nie dobrać, bo może ma „właściwe” geny???

  • Alik

   29 listopada 2017 at 14:22

   „Raz zdobytej władzy nie oddamy nigdy!” – Jarosław Gomułka.

  • Danka

   29 listopada 2017 at 18:27

   Zostali wybrani, zeby Sluzyc wyborcom, a nie oszukiwac wyborcow.Maja obowiazek konsultowac wazne reformy.

 4. Danka

  29 listopada 2017 at 16:35

  Alik, Jaroslaw? Gomulce 1 Sekretarzowi KC PZPR /1956-1970/bylo Wladyslaw….

 5. Danka

  29 listopada 2017 at 16:42

  Czytalam gdzies,ze nawet nie w smak im „Mezowie Zaufania”, maja byc to „Mezowie” partyjni wylacznie. To juz zupelnie totalniacki pomylony projekt.Inna sprawa, ktora trzeba obserwowac, to ustawa o „Jawnosci zycia publicznego”. Wyglada podobnie, bo maja by ukryte oswiadczenia majatkowe notariuszy i umowy biznesowe samorzadow oraz Spolek SP. Czyli totalna niejawnosc przed spoleczenstwem najwazniejszych sektorow Panstwa. To rozbiory i korupcja gigantyczna w perspektywie, bo poza kontrola spoleczna.
  Niestety, wszystko wskazuje na to,ze w PISie wtyki ostro pracuja nad wykopem PIS-u na trwale.Sam Kaczynski sprawia wrazenie,ze nie ogarnia wszystkiego. Grozi mu szpital na przeciazenie kolana. Lepsze kolano niz premierostwo.

 6. Danka

  29 listopada 2017 at 18:24

  Dolozyli kilkadziesiat poprawek, Duda oswiadczyl, ze wszystko znowu zawetuje i takie kpiny sobie urzadzaja z Panstwa i Polakow, bo robia, jak i co im kaza z centrali.Wczoraj jeszcze Sasin zapewnial, ze nie doloza zadnych poprawek, jtorych nie widzial prwz.Duda. Czyli ma byc, jak jest i tak PIS oklamal wyborcow.Za to wciskaja antypolskie ustawy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra