II KONGRES WARTOŚCI ŻYCIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH- między cierpieniem a nadzieją

0
0
0
/

Drugi już Kongres wartości życia osób niepełnosprawnych, jaki w sobotę odbył się w Krakowie, zdominowała problematyka aborcji, prawa do życia oraz codziennych zmagań osób niepełnosprawnych ze swoimi ograniczeniami. Głos zabierali zarówno uczeni, prawnicy, jak i same osoby niepełnosprawne. Nie zabrakło także pytań z sali, niekiedy  obszerniejszych komentarzy, a czasami nawet polemiki.0
W swoim przemówieniu prof. dr hab. Jadwiga Wyczesany z Uniwersytetu pedagogicznego w Krakowie mówiła o przemianach wartości wśród społeczeństwa  do lat 90-tych  XX wieku, które to zmierzają do potrzeby posiadania kosztem bycia. Pani Profesor mówiła jednocześnie o  edukacji i właściwym postrzeganiu osób z niepełnosprawnością.  Podkreśliła w swym wystąpieniu,  iż z końcem lat 70. zaczęło się powszechne  myślenie „o tym, jak żyć łatwiej”.
Dr Marta Cywińska znana Państwu również z felietonów na portalu Prawy.pl   podkreślała w swym wystąpieniu, że cierpienie jest krzyżem, który nieustannie uszlachetnia. Mówiła też o tym w jaki sposób troska o chorych i słabszych jest miarą naszego człowieczeństwa szczególnie w czasach cywilizacji śmierci.
Mecenas Jerzy Kwaśniewski z Ordo luris  objaśnił, w jaki sposób prawo i Konstytucja mogą służyć ochronie życia nienarodzonego. Wypowiedział się też obszerniej na temat inicjatywy obywatelskiej dążącej do tego samego celu: w Trybunale Konstytucyjnym złożono wniosek o zbadanie zgodności polskiej ustawy zezwalającej na dokonywanie aborcji eugenicznej z Konstytucją, zaś w Sejmie znalazł się obywatelski projekt ustawy o wykreśleniu przesłanki odnoszącej się do podejrzenia o chorobę bądź niepełnosprawność.
W ocenie kolejnego prelegenta -  dr Tomasza Korneckiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie potrzebne jest uwrażliwienie na osoby niepełnosprawne, zarówno w życiu społecznym, w relacjach pomiędzy osobami, ale też w życiu codziennym.
Główny organizator Kongresu dr teologii Bawer Aondo-Akaa podkreślił, że debata, w której uczestniczą osoby niepełnosprawne jest w dzisiejszych czasach niezwykle potrzebna: „Po pierwsze, scala środowisko osób niepełnosprawnych w całej Polsce. Po drugie, ważniejsze, jest to afirmacja życia wszystkich ludzi, niezależnie od tego, czy są pełnosprawni, czy niepełnosprawni, czy są chorzy, czy zdrowi. Po trzecie, ma za zadanie pokazać, że osoby niepełnosprawne mają swoją duchowość, która ma swoją specyfikę” - zaakcentował dobitnie, opowiadając się za reformą świadczeń socjalnych, pracy i usług medycznych.
Na prośbę Organizatorów Kongresu podzieliłem się świadectwem na temat roli duchowości w życiu osób z zespołem Aspergera. Warto w tym miejscu uwrażliwić, że każdy Aspi sprawy wiary traktuje inaczej, każdy ma inną duchowość. W obliczu tragedii jedna osoba staje się bardziej wierząca, ponieważ chce zaufać Bogu, wierzy, że jest to jakiś boski plan. A są też osoby, które w takiej sytuacji będą wściekłe na Boga za to, że przyzwala na zło i niesprawiedliwość. Współorganizatorami sobotniego kongresu byli: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie,  Narodowa Organizacja Kobiet, Fundacja Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi, Fundacja Pro – Prawo do Życia, Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Prawica Rzeczypospolitej oraz CitizenGO Polska. Kongresowi towarzyszyła  wystawa Specjalnego ośrodka Szkolna wychowawczego w Chrzanowie, Fotoklubu Trzebińskiej Kinematografii przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini i pracowni fotograficznej prowadzonej przez Karola Mroziewskiego.
Fot. Stefan Aleksander Dziekoński

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną