Władysław Konopczyński o Konfederacji barskiej – pierwszym polskim powstaniu narodowy

Nakładem wydawnictwa Zysk została opublikowana 1300 stronicowa praca Władysława Konopczyńskiego „Konfederacja barska”. Praca przybliża czytelnikom trwający od 1768 do 1772 zbrojny związek szlachty utworzony w Barze na Podolu pod hasłem obrony wiary katolickiej i wolności.

 

Nasi przodkowie zjednoczeni w konfederacji barskiej sprzeciwiali się szkodliwej antypolskiej polityce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i ingerowaniu Rosji w wewnętrzne sprawy Polski. Wrogowie Polski i Polaków krytykowali i krytykują konfederacje barską za anty rosyjskość, obronę wolności i trwanie w katolicyzmie.

 

Po raz pierwszy wydana w drugiej połowie lat 30 XX wieku dwutomowa „Konfederacja Barska” Władysława Konopczyńskiego przybliża czytelnikom knowania obcych dworów, polskojęzycznych polityków, służalczość króla wobec Rosji, antypolską politykę Rosjan, i przebieg zrywu narodowego.

 

Żyjący na przełomie XIX i XX wieku Władysław Konopczyński był historykiem i wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Znał 14 języków, był ekspertem delegacji polskiej na paryskiej konferencji pokojowej w 1919 roku, walczył z Rosją bolszewicką w 1920 roku, został przez Niemców osadzony w niemieckich obozach koncentracyjnych, a po wojnie polskojęzyczni komuniści pozbawili go możliwości pracy zawodowej.

 

Historia jest nauczycielka życia. Bez znajomości historii jesteśmy skazywani na popełnianie tych samych błędów i nie możemy korzystać niezwykle wartościowego dziedzictwa jakim są chlubne dokonania naszych przodków, takich jak konfederaci barscy. Historia to fundamenty naszego dziedzictwa na którym zbudowana jest nasza tożsamość – dlatego lewica chce z naszej świadomości wyrugować naszą narodową historie lub przedstawić ją w krzywym zwierciadle. Nie możemy na to pozwolić, nie tylko przez pamięć bohaterów narodowych, ale także w swoim własnym interesie.

 

Dzieje konfederacji barskiej to nie są tylko dzieje sprzed wieków, ale niezwykle aktualna rzeczywistość. Rosja jak był, tak jest, zagrożeniem dla naszego bytu narodowego. Rosjanie jak ingerowali w Polską politykę, tak dalej ingerują. Imperializm rosyjski jest tym samym imperializmem co w czasach carów i bolszewików. I tak jak katolicyzm, idee wolnościowe i tradycja Rzeczpospolitej były jedyną drogą obrony istnienia naszego naród i państwa, tak dalej nim są.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra