Z zagranicy

ONZ: Izrael dokonuje zbrodni wojennych

Rada ds. Praw Człowieka przy ONZ zdecydowała o wszczęciu niezależnego śledztwa w sprawie ostatnich wydarzeń na okupowanych przez Izrael terytoriach palestyńskich, ze wschodnią częścią Jerozolimy włącznie. Doszło tam do kolejnej masakry palestyńskiej ludności cywilnej, którą przedstawiciele ONZ określili mianem zbrodni wojennej.

 

Podczas zwołanego w środę nadzwyczajnego posiedzenia Rada przyjęła rezolucję, aby w rejon Strefy Gazy i terytoriów okupowanych wysłać ekipę śledczą, przeciwko czemu w głosowaniu opowiedziały się jedynie Stany Zjednoczone. ONZ potępiło w mocnych ponadto trwającą izraelską agresję oraz okupację terytorium jako "szeroko zakrojoną, systematyczną i poważnie gwałcącą międzynarodowe prawa człowieka oraz fundamentalne wolności".

 

W przyjętej rezolucji Rada domaga się, aby Izrael natychmiast otworzył okupowaną Strefę Gazy oraz wzywa społeczność międzynarodową do natychmiastowego udzielenia pomocy humanitarnej ludności palestyńskiej.

 

Z ostatniej masakry, tym razem w Khan Younis, ocaleli nieliczni. Nalot izraelskich bombowców nastąpił niespodziewanie, bez uprzedzenia i dania szansy cywilom na opuszczenie osady. Ci, którym udało się przeżyć bombardowanie, padali od kuli snajpera. Podobnie było w wioskach Khuza'a, Al Fukhari, Abasan Alkabir, Albasan Al Sa'ir, Jarara oraz Bani Suhela. Szpital w Abasan Alkabir musiano ewakuować, obawiając się o życie pacjentów, gdyż murów placówki sięgały izraelskie pociski.

 

Mimo dramatycznych apeli do Międzynarodowej Komisji Czerwonego Krzyża, aby pomogła znaleźć bezpieczną drogę oraz bezpieczne wozy dla uciekinierów, Czerwony Krzyż długo nie był w stanie uzyskać jakiejkolwiek odpowiedzi od izraelskich władz.

 

Liczba zabitych i rannych w tym konflikcie jest nieznana, ponieważ Strefa Gazy jest zamknięta nawet dla karetek pogotowia. Zresztą nawet gdyby nie była, to i tak nie udałoby się ratownikom ocalić w niej uwięzionych, ponieważ rozlokowani w ruinach domostw izraelscy snajperzy strzelają do wszystkiego, co się rusza, nie zważając na to, czy jest to członek ruchu oporu, cywil, czy pracownik międzynarodowej organizacji, niosący pomoc rannym. Według szacunków ONZ 74 proc. ofiar izraelskich ataków to ludność cywilna, z czego jedna trzecia to dzieci. Przez ostatnie dwa dni w Gazie co godzinę ginęło jedno dziecko.

 

Agresja żydowska oraz blokada, na co wskazuje ONZ, zniszczyły palestyńską gospodarkę, co jest równoznaczne z rosnącymi w stopniu piramidalnym bezrobociem oraz zależnością od międzynarodowej pomocy, nie tylko humanitarnej.

 

Obecnie doszło do tego jeszcze odcięcie energii elektrycznej – elektrownia w Gazie została zamknięta – oraz wody i usług komunalnych, co oznacza, że wkrótce tych, których nie zabiła izraelska kula, dobije epidemia – w tych warunkach jest to jedynie kwestią czasu.

 

Palestyńczycy bronią się, jednak bez skutku. Co najmniej 2000 wystrzelonych rakiet w kierunku żydowskich osiedli okazało się równie skuteczne co brzęczenie komara. Tymczasem armia izraelska zrównała z ziemią 2900 celów po stronie palestyńskiej, w tym przynajmniej 18 ośrodków medycznych włącznie z pięcioma prowadzonymi przez UNRWA oraz co najmniej jedna szkoła.

 

Anna Wiejak

 

Źródło: ONZ, Ministerstwo Zdrowia, PNN

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra