Ostatni reportaż o neonazistach z Polski nadany przez TVN zainspirował mnie do poszukiwań polskich nazistów. Pomocny w tym poszukiwaniach okazał się portal Lewica.pl, na łamach którego zostali opisani polscy narodowi socjaliści związani z pismem „Pobudka”.
W opublikowanym na Lewica.pl artykule „Gmina Narodowo-Socjalistyczna 1888-1893” Jakub Woroncow opisał organizacje polskich nazistów działająca wśród polskich emigrantów w Paryżu. Jej założycielami byli działacze niepodległościowi związani z ruchem robotniczym, którym obcy był internacjonalizm oraz którzy założyli Stowarzyszenie Socjalistyczne Lud Polski. Ich liderem był Bolesław Limanowski. SSLP odrzucało walkę klasową i internacjonalizm, dążyło do powstania suwerennej Polski, o ustroju bliskim ideom głoszonym przez marksistów.
Gmina Narodowo-Socjalistyczna powstała między innymi z aktywistów SSLP. Jak pisze publicysta portalu Lewica.pl: „(...) organizacja łączyła w sobie elementy narodowo-wyzwoleńcze z elementami troski o sprawy polskiego proletariatu. Była częścią Ligi Polskiej, której celem istnienia było stać się główną konspiracyjną organizacją niepodległościową”.
Na stronie Lewica.pl można przeczytać„program narodowo-socjalistyczny został opublikowany w styczniu 1889 w piśmie "Pobudka"”. Gmina ta opowiadała się za niepodległością Polski i walką z kapitalizmem. Liderami organizacji byli Limanowski oraz Brański. Celem organizacji było upaństwowienie gruntów, nieruchomości i narzędzi, wolność polityczna, równość, ochrona socjalna i powszechna edukacja. Organizacja odrzucała komunistyczny postulat walki klas oraz dyktatury proletariatu.
Jak informuje Lewica.pl „członkowie Gminy: Jan Lorentowicz, Władysław Ratuld i Maria Szeliga oraz ich były już towarzysz Bolesław Limanowski, wzięli udział w spotkaniu założycielskim Polskiej Partii Socjalistycznej.