Z kraju

Czekając na wykonanie wyroku… Kolejna odsłona sprawy Grzegorza Brauna

Grzegorz Braun dobrowolnie zgłosił się do aresztu we Wrocławiu. Chciał odbyć nałożoną przez sąd karę tygodniowej odsiadki. Na miejscu odmówiono jednak jego przyjęcia. Teraz reżyser oczekuje na wyegzekwowanie wyroku. Nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach to nastąpi.

 

Sprawa dotyczy budzącego wiele kontrowersji procesu, który toczy się już siódmy rok. Grzegorz Braun występuje w nim jako oskarżony. Reżyserowi zarzuca się to, że sam jeden napadł na pięciu funkcjonariuszy policji i ich pobił. Tymczasem Braun twierdzi, że 12 kwietnia 2008 roku to on został poturbowany przez policjantów, którzy odmówili wylegitymowania się. Złożył w tej sprawie oficjalną skargę, którą jednak odrzucono. Niedługo po tym, to jego oskarżono.

 

Dostępne w sieci informacje dotyczące sprawy wyraźnie wskazują na stronniczość sądu oraz towarzyszące procesowi rażące nieprawidłowości. Dzięki nagraniom, które rejestrują niezależni obserwatorzy, każdy może sam zobaczyć do jakich absurdów dochodzi na sali sądowej. Jednak nie wszystkie rozprawy – a było ich już w sumie kilkadziesiąt, w kilku instancjach (!) – miały możliwość ujrzenia światła dziennego. Część z nich odbywała się za zamkniętymi drzwiami.

 

Podczas tylko jednej z ostatnich rozpraw [szczęśliwie zarejestrowanej przez dziennikarzy: TUTAJ], Grzegorzowi Braunowi odebrano jego podstawowe prawo do obrony! Sędzia Korzeniewski uniemożliwił oskarżonemu i jego obrońcy zadawanie pytań jednemu z oskarżycieli, tym samym dopuścił się skandalicznego naruszenia procedury. Stało się to po tym, jak ów oskarżyciel poprosił sędziego o zwolnienie z rozprawy, ponieważ spieszy się, gdyż ma właśnie „do podpisania kontrakt za dwa miliony”. Sąd przychylił się do jego prośby i pozwolił odejść. Braun zaprotestował wówczas przeciw zwolnieniu tak istotnego świadka, za co sąd ukarał go grzywną.

 

OBEJRZYJ NAGRANIE CZ. 1

 

 

OBEJRZYJ NAGRANIE CZ. 2

 

 

Autor: Witold Zieliński

 

Reżyser odwołał się od tej decyzji – w uzasadnieniu podał, że sąd przytoczył sformułowanie, którego nie użył [chodziło o użycie słowa „złodziej” – na nagraniu wyraźnie widzimy, że słowo takie nie padło: ZOBACZ]. Sąd Odwoławczy powtórzył jednak uzasadnienie poprzedniej decyzji i ją podtrzymał, nie pozwalając przy tym oskarżonemu przedstawić jego argumentów. Po usłyszeniu wyroku, Braun opuścił salę sądową głośno zamykając drzwi za sobą. I za to właśnie sąd skazał go na tydzień aresztu.

 

O wyroku powiadomił reżysera jego adwokat. Po otrzymaniu telefonu od swojego obrońcy – Braun przerwał prace nad filmem w Warszawie i 21 lipca dobrowolnie wstawił się do wrocławskiego aresztu, w którym miał odbyć odsiadkę. Na miejscu okazało się jednak, że papiery z sądu nie dotarły do aresztu – dotarły jedynie do obrońcy i na policję.

 

Poproszono Brauna o pokazanie wezwania, którego skazany nie posiadał. Reżyser wyjaśnił zgromadzonym przed budynkiem aresztu dziennikarzom, że faktycznie żadnego wezwania nie otrzymał. Zaznaczył jednak, iż orientuje się, że takie decyzje o nałożeniu kar porządkowych podlegają natychmiastowej egzekucji i żadną miarą nie chciałby opóźniać mielenia młynów sprawiedliwości. Niezwłoczne i dobrowolne wstawił się więc do aresztu.

 

Po odmówieniu przyjęcia w areszcie, Grzegorz Braun natychmiast udał się do siedziby Sądu Odwoławczego. Tam usłyszał od Przewodniczącego Wydziału Karnego, że ma czekać na wezwanie!

 

Cała sprawa jest już na tyle absurdalna, że zwyczajnie uniemożliwia Braunowi normalnie funkcjonować. Wystarczy wspomnieć prace nad filmem, które reżyser musi przerywać. Oczywiście nie o samą pracę zawodową tutaj chodzi, lecz o codzienne życie. Do tego dochodzą koszty finansowe, które wieloletni proces pochłania.

 

Teraz Braunowi pozostaje czekać na wykonanie wyroku, którego wyegzekwowanie nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach nastąpi! Wciąż bowiem nie wiemy w jaki sposób dojdzie do zatrzymania reżysera. Wiemy tylko tyle, że Sąd we Wrocławiu wystosował pismo do Policji z prośbą o udzielenie informacji o sposobie realizacji doprowadzenia Grzegorza Brauna do jednostki penitencjarnej (sic!).

 

Sam Braun nie wyklucza, że przy okazji egzekwowania zarządzonego przez sąd wyroku, ktoś będzie chciał zrobić cyrk. Zaznacza przy tym, że będzie to cyrk na ich własne życzenie, gdyż on sam nigdzie się nie ukrywa, dobrowolnie zgłosił się do aresztu, a na komisariacie policji dysponują jego numerem telefonu.

 

Agnieszka Piwar

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. moherowy beret

  26 lipca 2014 at 16:20

  Właściwie należy rozwiązać takie sądownictwo(czy prokuraturę),które przez 7 lat prowadzi sprawę i nie potrafi zakończyć.Wygląda to dla obserwatora na niezłą metodę przetrwania do emerytury.Nie wchodzę w głębię procesu,ale jeżeli sądownictwo nie potrafi rozwiązać sprawy w ciągu 7 lat,to nie nadaje się do pracy w sądownictwie.Można hodować ogórki lub pieczarki(nawet dłużej niż 7 lat).Polska ma kłopoty z długami,a tu dzieje się takie marnotrawstwo-7 lat procesy!!

 2. polipid

  26 lipca 2014 at 17:02

  Mam nadzieję że wszyscy umoczeni w ten sfingowany proces sędziowie, policja i prokuratura otrzymają od Boga stosowne „podziękowanie” będzie im się wiodło i ich dzieciom …będą szczęśliwi jak na to zasługują …bo jest to niegodziwość wołająca do nieba o sprawiedliwość
  amen

 3. żaden brat w wierze

  26 lipca 2014 at 20:29

  sie ŻYDY bawią naszym polskim kosztem.CAŁY ten wymiar pożal się Boże sprawiedliwości posłać nalezy do piekła w którym już są przodkowie dzisiejszych prawników,tych żydokomunistycznych bandytów i złodziei,co zamordowali POLSKĘ

 4. Danka

  26 lipca 2014 at 21:43

  Kim sa ci ludzie ubrani w togi?
  Yo nie jest jedyny przypadek dyskryminacji antykomunisty ,dyskryminacji urągajacej samej idei „panstwa prawa”,ktorego w Polsce nie ma.Należyn powolac obywatelskie grupy straznikow prawa,ktorzy beda dokladnie ewjwstrowac wszystkie takie i jeszcze „lepsze” przypadki,a w odpowiednim czasie winni stana przed polskimi sadami.Spoko, nie mysle o doraznych.O sprawiedliwych.I wszystko, co bylo dziedzictwem komunizmu,zostanie uznane za zbrodnie komunizmu ,kotre nie podlegaja przedawnieniu.

 5. niewazne kto.

  27 lipca 2014 at 11:38

  Moga zalozyc koalicje , bo tak absurdalnych spraw mamy duzo, jedna z najbardziej spektakularnych jest sparawa Pana Kekusia
  http://www.youtube.com/watch?v=hRLVHCNpsQo
  Ktory od lat walczy z absurdami w sadach.
  jest tez cala masa innych, ktorzy powinni sie ze soba skontaktowac.przy czym Kekus w ppodanym reportazu, zaraz na poczatku ujawnia jak doszlo do tego,ze juz raz splacony Zydom dlug placimym znow.chba 4 czy 5 minuta ujawnia ze Tusk doprowlnie sam zglosil sie do Zydow amerykanskich o pilnowanie jego kariery za zrabowanie Polakom 65 miliardow dolarow i przkazanie Zydom.Kazdy kto uchli rabka tajemnicy o rabowania Polski i to udowodni, ma takie absurdalne sprawy w sadach, ktore prawnie nie moga nic zrobic , ale musza, bo maja nakazy od Zydofuncjonaruszy SB,WSI czy innych ktorzy pilotowali kariery sedziow kapusiow.Zreszta watpliwe jest zeby ktorys skonczyl prawo bez bycia kapusiem i mogl zostac sedza.polecam tez strone http://www.aferyprawa.eu gdzie „uklad zamkniety” dziala

 6. władek

  27 lipca 2014 at 12:07

  [quote name=”żaden brat w wierze”]sie ŻYDY bawią naszym polskim kosztem.CAŁY ten wymiar pożal się Boże sprawiedliwości posłać nalezy do piekła w którym już są przodkowie dzisiejszych prawników,tych żydokomunistycznych bandytów i złodziei,co zamordowali POLSKĘ[/quote]
  oj,Boże,Boże żeście sie tych żydów czepili,pilnujcie tak swojego jak oni,nie zawiście,nie donoście na sąsiada a nawet blizej,rzetelne traktowanie pracy,wzajemna pomoc,hierarchia społeczna z czynnikiem ludzkim,cóż jeszcze, najwazniejsza solidarność ale nie sierpniowa tylko ludzka objaśniając krótko np.wg słownika wyrazów obcych, bez jednosci możecie gdybać…

 7. prawdomowny

  27 lipca 2014 at 12:29

  [quote name=”władek”][quote name=”żaden brat w wierze”]sie ŻYDY bawią naszym polskim kosztem.CAŁY ten wymiar pożal się Boże sprawiedliwości posłać nalezy do piekła w którym już są przodkowie dzisiejszych prawników,tych żydokomunistycznych bandytów i złodziei,co zamordowali POLSKĘ[/quote]
  oj,Boże,Boże żeście sie tych żydów czepili,pilnujcie tak swojego jak oni,nie zawiście,nie donoście na sąsiada a nawet blizej,rzetelne traktowanie pracy,wzajemna pomoc,hierarchia społeczna z czynnikiem ludzkim,cóż jeszcze, najwazniejsza solidarność ale nie sierpniowa tylko ludzka objaśniając krótko np.wg słownika wyrazów obcych, bez jednosci możecie gdybać…[/quote]
  Najpierw oni musza przstac nas pilnowac,zebysmy mogli tak robic jak piszesz.Braun wlsnie za to ma problem.

 8. niewazne kto.

  27 lipca 2014 at 12:45

  Czy Grzgorza brauna czka takie same koleje losu? Mam na celu ukazac jak absurdalne jest postepowanie sadow niezawislych.
  Ktore „cierpia na rasowe poczucie wyzszosci”, http://www.youtube.com/watch?v=bAvBqEFM1yQ

 9. niewazne kto.

  27 lipca 2014 at 13:34

  [quote name=”władek”][quote name=”żaden brat w wierze”]sie ŻYDY bawią naszym polskim kosztem.CAŁY ten wymiar pożal się Boże sprawiedliwości posłać nalezy do piekła w którym już są przodkowie dzisiejszych prawników,tych żydokomunistycznych bandytów i złodziei,co zamordowali POLSKĘ[/quote]
  oj,Boże,Boże żeście sie tych żydów czepili,pilnujcie tak swojego jak oni,nie zawiście,nie donoście na sąsiada a nawet blizej,rzetelne traktowanie pracy,wzajemna pomoc,hierarchia społeczna z czynnikiem ludzkim,cóż jeszcze, najwazniejsza solidarność ale nie sierpniowa tylko ludzka objaśniając krótko np.wg słownika wyrazów obcych, bez jednosci możecie gdybać…[/quote]
  Panie Wladku mam cos dla Pana,jak to jest z tymi Zydami, http://www.youtube.com/watch?v=ygmnAmzbaM4

 10. Boguslaw

  27 lipca 2014 at 21:24

  http://www.yelp.pl/biz_photos/przedsi%C4%99biorstwo-wielobran%C5%BCowe-kon-bud-jerzy-karpi%C5%84ski-jelenia-g%C3%B3ra?select=1h0yJ69Fk7BevMc5gqG75g#PHevcvxX7OYrTEZGFE0DvA

  Nieuczciwy biegły z Jeleniej Góry?
  Bogusław Biedrzyński brał udział w strajkach w Stoczni Gdańskiej w 1988 roku. Dziś również walczy. Tym razem – jak sam mówi – z nieuczciwym biegłym i sądami, które odrzucają kolejne zażalenia na działalność Jerzego Karpińskiego.
  http://parezja.pl/nieuczciwy-biegly-jeleniej-gory/

 11. Bez złudzeń

  28 lipca 2014 at 07:25

  No daruja sobie spektakularnego aresztowania

 12. Paweł

  28 lipca 2014 at 09:34

  Tak, papież je w stołówce, a wcześniej chodził w jarmułce i głosił brednie o wybraństwie żydów. Dlaczego stołówka dostała większą rangę od jawnych herezji i zdrady Kościoła Katolickiego?

 13. Anna

  29 lipca 2014 at 13:40

  Czy ktoś z dziennikarzy lub intelektualistów zachodnich zajmie się tą sprawą? Czy są jakieś organizacje międzynarodowe, którym nie jest obojętne cofanie się liberalizacji w Europie Wschodniej?

 14. krystyna

  30 lipca 2014 at 07:44

  To jest szokujące co się dzieje

 15. Anna

  5 sierpnia 2014 at 10:44

  To straszne – co się dzieje w naszej Ojczyźnie!Ludzi prawych dręczy się a osoby, które powinny ponieść karę chodzą w glorii ludzi nietykalnych, ponad prawem.

 16. PhyllisGlups

  25 kwietnia 2017 at 02:07

  wh0cd270376 purchase cialis

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra