Z kraju

Porozmawiają o Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ. ZAPLANUJ SPOTKANIE!

Wydawnictwo Capital serdecznie zaprasza na spotkanie z Leszkiem Żebrowskim, podczas którego swoją premierę będzie mieć jego najnowsza książka pt. „Brygada Świętokrzyska NSZ w fotografiach i dokumentach". Wieczór poprowadzi Tadeusz M. Płużański.

 

Spotkanie odbędzie się 31 lipca o godz. 18.00 w Domu Dziennikarza, ul.

Foksal 3/5 w Warszawie.

 

 

O książce:

Brygada Świętokrzyska NSZ działająca na Kielecczyźnie toczyła walki z niemieckimi siłami okupacyjnymi oraz z grupami komunistycznymi, które uważała za współokupantów i forpocztę NKWD na ziemiach polskich. W styczniu 1945 r., gdy ruszył front wschodni, Brygada rozpoczęła marsz na zachód, wykorzystując chaos na zapleczu frontu. Od kilkudziesięciu lat trwają kontrowersje dotyczące walki oraz jej przemarszu na zachód.

 

Z okazji 70. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej przypadającej w tym roku –prezentujemy album złożony z fotografii i dokumentów (często dotychczas nieznanych). Ma to pozwolić przybliżyć jej dzieje i wyrobić sobie samodzielny sąd na jej temat.

 

Brygada Świętokrzyska NSZ była jedną z największych formacji partyzanckich działających na ziemiach polskich w latach 1944-1945. Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i podziemiem komunistycznym – awangardą nowej, sowieckiej okupacji.

 

Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, a także mądrej i umiejętnej dyplomacji dowódców, całej jednostce udało się przedostać na Zachód, unikając rozbicia zarówno ze strony Niemców, jak i Armii Czerwonej.

 

Brygada była jedynym oddziałem polskiego podziemia niepodległościowego, który połączył się z wojskami zachodnich aliantów i współdziałał z nimi taktycznie w walce przeciwko Wehrmachtowi i Waffen-SS w ostatnich dniach wojny. Warto poznać historię Brygady Świętokrzyskiej, gdyż była ona jednym z niewielu chwalebnych i zwycięskich epizodów udziału Polaków w II wojnie światowej.

(dr Wojciech J. Muszyński red. naczelny półrocznika naukowego „GLAUKOPIS”)

 

O autorze:

Leszek Żebrowski – historyk, publicysta. Autor m.in. takich pozycji, jak „Mity przeciwko Polsce“, „Paszkwil Wyborczej”, „Walka o prawdę” czy „Zatruwanie pamięci”. Specjalizuje się w dziejach polskich organizacji konspiracyjnych w okresie II wojny światowej i narodowego odłamu Żołnierzy Wyklętych, a także komunistycznej konspiracji i partyzantki z lat 1942-1945 oraz stalinowskiej bezpieki.

 

 

POLECA: Wydawnictwo Capital

e-mail: sklep@capitalbook.pl

tel.: +48 533 496 436

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 
 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Michigan

    28 lipca 2014 at 08:45

    BARDZO WAŻNE PYTANIE do Leszka Żebrowskiego, Tadeusz M. Płużańskiego i Michała Polaka: Czy w tej nowej książce są też opublikowane zdięcią oraz dokumenty, które zostały spakowane do skrzyni o pojemności ok. 1 metra sześciennego i następnie przesłane w 2005 roku do archiwum Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie po likwidacji Muzem Brygady Świętokrzyskiej NSZ-u w Orchard Lakie w Michigan, USA ?? Tych oryginałów zdięc było około 500 sztuk w kilku albumach. Tych orginałów dokumentów Brygady Świętokrzyskiej NSZ łącznie ze wszystkimi oryginałami rozkazów oraz ostatnim listem Dowódcy Brygady i NSZ-u do żołnierzy były właśnie w tej przesyłce. Dokumentów było bardzo dużo. Orginalnie dokumenty były składowane w 3-ch 4-o piętrowych File Cabintes i drewnianej szafe. Czy Leszek Żebrowski i inni UCZCIWI historycy widzieli SPIS i zawartośc tej przesyłki i STUDIOWALI zawartośc tej przesyłki z Orchard Lake z Michigan do Archiwum UJ w Krakowie po likwidacji Muzeum NSZ-u w USA ?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra