Agenci z Delegatury CBA we Wrocławiu zatrzymali 6 osób odpowiedzialnych i biorących udział w procesie prywatyzacji CIECH-u, w tym nadzorującego tą prywatyzację wiceministra skarbu z lat 2012-2014, czyli z czasów rządów okrytej jak najgorszą sławą ekipy Donalda Tuska.
Wśród pozostałych zatrzymanych znaleźli się ówcześni: radca ministra, dyrektor i główny specjalista z Ministerstwa Skarbu oraz 2 ekspertów firmy finansowej, która sporządzała wycenę prywatyzowanej spółki. Śledztwo dotyczy m.in. nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz wyrządzenia państwu szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.
Agenci CBA zatrzymali podejrzanych m.in. w Warszawie, w Łodzi i w Krakowie. Czynności trwają.
Już wcześniej, w latach 2016-2017 funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujących z resortem skarbu przy tym procesie prywatyzacji i zbycia akcji Ciech-u.
Śledztwo dotyczy sprawy niedopełnienia ciążących obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Skarbu Państwa, w związku ze zbyciem przez Skarb Państwa w odpowiedzi na publiczne wezwanie KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments 37,9 proc. akcji Ciech za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł, czym wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach przez wrocławską Delegaturę CBA.
Prywatyzacja spółki od początku budziła wiele wątpliwości co do uczciwości jej przebiegu. Wówczas jednak odpowiednie służby nie otrzymały najprawdopodobniej przyzwolenia, aby się jej przyjrzeć. Dopiero zmiana ekipy rządzącej doprowadziła do ujawnienia afery i rozpoczęcia wyjaśniania jej okoliczności.
Źródło: CBA