Szacowanie kosztów budowy nowego domu

0
0
0
/

Podstawą każdego kosztorysu jest projekt domu. To od właściwie dobranego projektu zależą nasze przyszłe koszty i wydatki.

Przeglądając projekty domów należy bacznie przyglądać się szacunkowym kosztom wykonania stanu surowego zamkniętego. Każdy projekt ma bowiem takie koszty wstępne wyliczone. Nasza decyzja powinna być świadoma i przekalkulowana. Należy bowiem wybrać dom, na który nas stać. Niektóre katalogi posiadają orientacyjne koszty budowy poszczególnych etapów. Stanu zero, czyli robót ziemnych, wytyczenia budynku, ław i ścian fundamentowych, wraz z izolacjami. Stanu surowego otwartego, czyli ścian zewnętrznych, ścian wewnętrznych murowanych i kominów, stropów, żelbetowych schodów wewnętrznych, konstrukcji i pokrycia dachu oraz rynien. Wyliczeniu podlega również stan surowy zamknięty, czyli okna, drzwi zewnętrzne, brama garażowa, izolacja przeciwwilgociowa, cieplna, czy też warstwy podłogi na gruncie i stropy. Podliczyć należy również instalacje oraz wykończenia zewnętrzne, typu tynki, ocieplenia, parapety, elewacje itp.

Kwoty przewidziane w katalogach mają wymiar orientacyjny, ponieważ zakłada się w nich średni standard wykonania. Przyjmuje się średnie krajowe ceny materiałów oraz robocizny. Są to ceny bez VAT-u.

Warto zainwestować w kosztorys inwestorski. Jego cena waha się od 300- 1000 zł. Jego podstawowym elementem jest kosztorys ślepy, który posłuży w wyborze wykonawcy. Przekazuje się go do wypełnienia firmom budowlanym, co pozwala na porównanie kilku ofert. Taki punkt odniesienia to możliwość sprawdzenia, czy oferta firmy jest dla nas odpowiednia, a co najważniejsze, czy nie jest zawyżona.

Jednak ostateczny kosztorys zależy od wielu różnych czynników. Jeśli wykonamy cześć prac systemem gospodarczym koszt automatycznie zmniejszy się. Jeśli zatrudnimy kilka różnych ekip i wynegocjujemy ceny, koszt również może ulec zmianie. Podobnie rabaty i zniżki w hurtowniach mogą obniżyć koszty budowy domu. Możemy również budować z innych materiałów niż w projekcie. Duże znaczenie ma region budowy, bowiem ceny w całym kraju bardzo się różnią. Zasada ta działa również w drugą stronę. Jeśli wybierzemy wyższy standard materiałów, pokrycia dachu, okien, czy też elementów wykończenia, koszt budowy znacznie wzrośnie.

Kosztorys inwestorski ma też inne bardzo istotne zadanie. Na jego podstawie można sporządzić szczegółowy harmonogram prac budowlanych, podparty informacjami o możliwościach finansowych inwestora. Z kosztorysu dowiemy się ile musimy zapłacić za daną usługę a z harmonogramu, kiedy mamy dokonać płatności. Łatwo podliczymy jaką część budowy sfinansujemy sami a na jaką, i w którym momencie będziemy musieli zaciągnąć kredyt.

Koszt budowy domu jednorodzinnego zależy głownie od wielkości oraz kształtu budynku, i od tego, jaki dom zamierzamy zbudować, czy będzie to dom parterowy, czy też z użytkowym poddaszem. Bryła zatem powinna być prosta, a dach mieć jak najmniej załamań, bez balkonów i lukarn. Zamiast drogiej dachówki ceramicznej, dach można pokryć blachodachówką. Dużo też zależy od technologii wykonania. Czym bardziej rozłożysta bryła budynku i skomplikowany dach, tym koszt budowy większy. Dom można zbudować na kilka sposobów i każdy z nich będzie inaczej kosztował. Dom można wznieść w technologii murowanej, szkieletowej, zbudować z drewna, lub zamówić z prefabrykatów. Tania i szybka w budowie jest technologia szkieletowa. Natomiast domy murowane są droższe, ale uchodzą za trwalsze i solidniejsze. Domy z bali wznosi się bardzo szybko, ale wymagają precyzji wykonania i dlatego cena ich jest wysoka.

Jeśli mamy ograniczony budżet, są elementy, z których możemy zrezygnować. Jednym z nich jest piwnica, której wykonanie to znaczny koszt. Dodatkowo ucieka przez nią ciepło, chyba że jest dobrze ocieplona, ale to już dodatkowy wydatek. Sporo zaoszczędzimy również budując dom bez garażu. Można go zastąpić wiatą.

Warto poświęcić czas na poszukiwanie tańszych materiałów, w hurtowniach, sklepach czy też na aukcjach internetowych, różnice w cenach sięgają nawet 20%.

 

fot. sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną