Setki tysięcy wiernych na beatyfikacji koreańskich męczenników

0
0
0
/

Głównym wydarzeniem trzeciego dnia papieskiej wizyty w Korei była beatyfikacja 124 męczenników, których świadectwo naznaczyło początki Kościoła w tym kraju. Wyniesienie ich do chwały ołtarzy wywołało entuzjazm setek tysięcy wiernych, którzy zgromadzili się wokół historycznej Bramy Gwanghwamun w centrum Seulu - podaje Radio Watykańskie.

 

Świadkiem tych wydarzeń był o. Zdzisław Kijas:

 

„Męczennicy uczą nas, że bogactwa i zaszczyty mają niewielkie znaczenie: Chrystus jest jedynym prawdziwym skarbem”. Papież wskazał na to w homilii wygłoszonej w Seulu podczas Mszy beatyfikacyjnej. Słowa te umieścił też na twitterze w 10 różnych językach, tym razem także po koreańsku. Nawiązując do wyniesienia do chwały ołtarzy 124 męczenników, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pozwala to wrócić do początków Kościoła w Korei.

 

„W tajemnicy Bożej Opatrzności wiara chrześcijańska nie została przyniesiona do wybrzeży Korei przez misjonarzy. Dotarła poprzez serca i umysły samych Koreańczyków. Pobudzała ją ciekawość intelektualna, poszukiwanie prawdy religijnej. Poprzez początkowe spotkanie z Ewangelią pierwsi koreańscy chrześcijanie otworzyli swoje umysły na Jezusa. Chcieli wiedzieć więcej na temat tego Chrystusa, który cierpiał, umarł i zmartwychwstał. Ta historia wiele nam mówi o znaczeniu, godności i pięknie powołania laikatu” – powiedział Franciszek.

 

Papież przypomniał, że to wierni świeccy byli pierwszymi apostołami Korei. Wkrótce chrześcijanie musieli tam wybrać między Jezusem a światem. Zaczęły się prześladowania i stali się męczennikami.

 

„Gotowi byli do wielkich poświęceń i ogołocenia ze wszystkiego, co mogłoby ich oddalać od Chrystusa – majątków i ziemi, znaczenia i zaszczytów, bo wiedzieli, że tylko Chrystus jest ich prawdziwym skarbem. Bardzo często dziś doświadczamy, że nasza wiara jest kwestionowana przez świat i na różne sposoby wymaga się od nas rozmycia radykalnych wymogów Ewangelii i dostosowania się do ducha czasów. Jednak męczennicy przypominają, byśmy dali pierwszeństwo Chrystusowi i postrzegali wszystko inne na tym świecie w relacji do Niego i do Jego wiecznego Królestwa. Przykład męczenników uczy nas również znaczenia miłosierdzia w życiu wiary. Wyzwaniem dla sztywnych reguł społecznych ich epoki była forma życia braterskiego, do której prowadziła czystość świadectwa o Chrystusie, wyrażana w akceptacji równej godności wszystkich ochrzczonych. Ich przykład wiele mówi nam, żyjącym w społeczeństwach, gdzie obok ogromnych bogactw po cichu wzrasta najskrajniejsze ubóstwo, a wołanie biednych rzadko bierze się pod uwagę, i gdzie Chrystus nadal nas wzywa i prosi, byśmy Go miłowali i służyli Mu, wyciągając rękę ku naszym potrzebującym braciom i siostrom” – powiedział Papież.

 

Radio Watykańskie

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną