Benedykt XVI w Afryce

0
0
0
/

Benedykt XVI rozpoczął swoją drugą pielgrzymkę do Afryki. Przez trzy najbliższe dni Ojciec Święty będzie spotykał się z wiernymi w Beninie. Celem wizyty jest przedstawienie 40 biskupom państw Czarnego Lądu adhortacji apostolskiej „Africae munus” („Zaangażowanie Afryki”).


W piątkowe popołudnie Ojciec Święty wylądował w największym mieście Beninu - Kotonu. W słowie powitalnym Ojciec Święty przedstawił trzy powody dlaczego pielgrzymuje do tego afrykańskiego państwa. Pierwszy to zaproszenie jakie wystosował prezydent Thomas Boni Yayi wraz z Konferencją Episkopatu Beninu.

- Można powiedzieć, że są one szczęśliwe, ponieważ zbiegają się z czterdziestą rocznicą nawiązania przez Benin stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską i 150. rocznicą jego ewangelizacji. Przebywając wśród was będę miał okazję do licznych spotkań. Cieszę się na nie. Będą się one różniły między sobą, a ich kulminacją będzie Eucharystia, którą odprawię na krótko przed odlotem - powiedział Ojciec Święty.

- Wraz z tą pielgrzymką - kontynuował Benedykt XVI - realizuje się również moje pragnienie, aby na ziemi afrykańskiej przekazać posynodalną adhortację apostolską "Africae munus". Zawarte w niej refleksje będą prowadziły w nadchodzących latach działalność duszpasterską wielu wspólnot chrześcijańskich. Ten dokument może ją kształtować, rozwijać i sprawiać, by przynosiła owoc "stokrotny, sześćdziesięciokrotny lub trzydziestokrotny" (por. Mt 13, 23), jak to powiedział Jezus Chrystus – dodał Benedykt XVI.

Kolejny, trzeci powód przybycia do Beninu Ojciec Święty określił jako osobisty.

- Wreszcie, jest jeszcze trzeci powód, bardziej osobisty lub sentymentalny. Zawsze bardzo ceniłem jednego z synów tego kraju, kardynała Bernardina Gantina. Przez wiele lat obydwaj pracowaliśmy, każdy w ramach swoich uprawnień, służąc tej samej winnicy. Pomagaliśmy jak najlepiej potrafiliśmy, mojemu poprzednikowi, błogosławionemu Janowi Pawłowi II w wykonywaniu jego posługi Piotrowej. Wielokrotnie się spotykaliśmy, aby dogłębnie omówić problemy oraz wspólnie się modlić. Kardynał Gantin pozyskał szacunek i miłość wielu osób. Dlatego też wydawało mi się słuszne, aby przybyć do jego ojczyzny i modlić się przy jego grobie, a także podziękować Beninowi, że dał Kościołowi tego wybitnego syna - wyznał następca św. Piotra.

W dalszej części przemówienia powitalnego Ojciec Święty odniósł się do obecnej sytuacji kraju.

- Benin to kraj dawnych i szlachetnych tradycji. Jego historia cieszy się poważaniem. Chciałbym skorzystać z tej okazji, aby pozdrowić przywódców tradycyjnych. Ich wkład jest ważny dla budowania przyszłości tego kraju. Pragnę zachęcić, aby poprzez swą mądrość i zrozumienie obyczajów wnosili oni swój wkład w dokonywane obecnie delikatne przejście od tradycji do nowoczesności - zachęcał.

- Przejście do nowoczesności musi być oparte na pewnych kryteriach- przypomniał Ojciec Święty- opartych na uznanych cnotach, tych które wymienia wasze hasło narodowe, ale także tych, które są zakorzenione w godności osoby, wielkości rodziny i poszanowaniu dla życia. Wszystkie te wartości mają na względzie dobro wspólne, które jedynie powinno mieć pierwszeństwo i które jedynie powinno być przedmiotem troski wszystkich odpowiedzialnych. Bóg ufa człowiekowi i pragnie jego dobra. Do nas należy uczciwa i sumienna odpowiedź na miarę Jego zaufania - wołał biskup Rzymu.

Drugiego dnia pobytu w Afryce, w sobotę, Benedykt XVI spotka się z przedstawicielami władz, korpusem dyplomatycznym i reprezentantami największych religii.
Następnie Ojciec Święty uda się na spotkanie z prezydentem Thomas Boni Yayi, do jego siedziby. Prezydent Beninu to były muzułmanin, obecnie ewangelik.

Kolejnym miastem jakie gościć będzie Ojca Świętego to Ouidah. Benedykt XVI odda tam hołd kardynałowi Gantina, przy jego grobie, w kaplicy miejscowego seminarium. Ouidah jest miastem, do którego przed 150 laty przybyli pierwsi katoliccy misjonarze a w XVIII wieku znajdował się wielki ośrodek handlu niewolnikami.

Także w sobotę Benedykt XVI spotka się z przedstawicielami duchowieństwa. W bazylice Niepokalanego Poczęcia w Ouidah złoży podpis pod 80-stronicową adhortacją apostolską „Africae munus” („Zaangażowanie Afryki”). Moment ten będzie podsumowaniem synodu biskupów dla Afryki. Kapłani wysłuchają przemówienie Ojca Świętego.

Po czym Benedykt XVI uda się ponownie do Kotonu. Spotka się tam z misjonarzami i z dziećmi w parafii katolickiej oraz z biskupami.

W niedzielę Ojciec Święty przewodniczyć będzie Eucharystii. W czasie Mszy św. adhortacja zostanie wręczona biskupom Afryki.
 
Pierwsza pielgrzymka Benedykta XVI do Afryki odbyła się w  2009 roku. Ojciec Święty nawiedził wtedy Angolę i Kamerun.
 
Agata Bruchwald

fot. prezydent.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną