Z kraju

Zamiast halloween – Bal Wszystkich Świętych

Kiedy mieszkająca w Norwegii polska katechetka usłyszała, że w Polskiej Szkole Katolickiej, gdzie pracuje jako wolontariusz, nauczyciele i rodzice zamierzają urządzić dla uczniów Halloween, nie tylko że nie dopuściła do satanistycznej imprezy, ale zaproponowała dzieciom w zamian zupełnie nowatorskie rozwiązanie, które na stałe weszło do szkolnego kalendarza.

 

 

Ideą Balu Wszystkich Świętych jest ukazanie dzieciom świętości jako najważniejszego celu każdego chrześcijanina. Ma pokazać, że chrześcijanin to człowiek radości, potrafiący cieszyć się swoją wiarą. 

 

– Mieszkam w Norwegii od 10 lat i tu, w tym kraju, się nawróciłam. Od ponad 4 lat działam w naszej parafii św. Svithuna w Stavanger. Dwa lata temu zaistniał mały problem w naszej szkole – dowiedziałam się, że panie w młodszych klasach chcą zorganizować halloween, a właśnie skończyłam katechezy w starszych klasach, w trakcie których uświadamiałam młodzież, jak niebezpieczna jest to zabawa – wspominała w rozmowie z portalem Prawy.pl Aneta Ciężarek.

 

Wskutek interwencji Anety Ciężarek u przełożonych halloween został odwołany. Realizacji doczekał się za to pomysł zorganizowania Balu Wszystkich Świętych pod nazwą "Holly wins" czyli "Święty zwycięża". Pierwszy bal zakończył się niebywałym sukcesem i władze szkoły poprosiły o jego kontynuację. Nie tylko, że stanowił dla maluchów nie lada atrakcję, promując jednocześnie chrześcijańskie wzorce, ale pozwolił na zintegrowanie lokalnej społeczności.

 

– Z Gdańska zaprosiłam Olafa Orłowskiego, który przygotował cudowny program dla dzieci. Natomiast państwo ze sklepu polskiego fundują paczki ze słodyczami. Panie pieką ciastka i jest poczęstunek dla wszystkich – mówiła Ciężarek.

 

Bal przeznaczony jest głównie dla dzieci od 2 do 12 roku życia. Świadomość zagrożeń duchowych w Norwegii, nawet wśród społeczności katolickich jest bardzo słaba. – Rodzice często nie mają pojęcia, o co chodzi, a z dziećmi coraz gorzej – podsumowała Ciężarek.

 

Tegoroczna impreza odbędzie się 25 października. Warto, aby i w Polsce szkoły zrezygnowały z Halloween i wzięły przykład ze szkoły norweskiej…

 

Anna Wiejak

 

Fot. Aneta Ciężarek

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

104 komentarze

104 Komentarzy

  1. Jannette Giulian

    18 grudnia 2017 at 09:19

    Incredible points. Sound arguments. Keep up the amazing effort.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra