Nie zaparł się kapłaństwa. Ks. Stefan Radtke

0
0
0
/

Dziś mija 74. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Stefana Radtke, jednego ze 122 Sług Bożych, wobec których we wrześniu 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy kapłanów-męczenników z okresu II wojny światowej.


Przyszły kandydat na ołtarze urodził się 2 marca 1890 r. we wsi Dębogórze koło Pucka na Kaszubach. Uczęszczał do gimnazjów w Wejherowie i Elblągu, gdzie zdał maturę. Gdy wybuchła I wojna światowa, został wcielony do armii pruskiej i brał udział w walkach na froncie francuskim. Trafił do niewoli, którą opuścił dopiero w 1918 r. Za zasługi został odznaczony niemieckim Krzyżem Żelaznym II klasy.

Po powrocie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Po ich ukończeniu w czerwcu 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Chełmży, Miłobądzu koło Tczewa oraz Popowie Biskupim. Z początkiem 1933 r. został mianowany kuratusem nowo utworzonej parafii w Gdyni Małym Kacku, gdzie rozpoczął budowę kościoła.

W październiku 1938 r. skierowano go do Rożentala koło Lubawy, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. Aresztowany już w pierwszych dniach września przez lokalny Selbstschutz, został uwięziony w Olsztynku. Później przebywał kolejno w więzieniach w Nowym Mieście, Brodnicy, Rypinie, Oborach i Grudziądzu. W marcu 1940 r. został przewieziony do obozu Stutthof, a następnie do Sachsenhausen.

Od samego początku rodzina kapłana podejmowała starania o zwolnienie. Przestawiona niemieckim władzom w Berlinie prośba, podpisana przez byłych parafian, została rozpatrzona pozytywnie, ale ostateczna decyzję miały podjąć władze obozowe.

W tym celu ksiądz Radtke został wezwany na rozmowę. Wypytywano go o różne sprawy, m.in. o jego udział w pierwszej wojnie światowej na froncie francuskim. Gdy zadano mu pytanie, kim jest i jaki ma zawód, oświadczył, iż jest katolickim duchownym. Ta odpowiedź przekreśliła jego szanse na uwolnienie.

Ksiądz Stefan Radtke zmarł z wycieńczenia 29 października 1940 r. jak męczennik za wiarę, który nie zaparł się swego kapłaństwa. Jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których w 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej.

opr. Paweł Brojek
Źródło: meczennicy.pelplin.pl


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną