Po tym jak wicepremier Jarosław Gowin, wicemarszałek senatu Maria Koc czy przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa dr Jarosław Sachajko wypowiedzieli się krytycznie o idei bezwzględnego zamknięcia wszystkich ferm zwierząt futerkowych w Polsce (projekt ekologów firmowany przez wegetarianina z PiS, Krzysztofa Czabańskiego), głos zabrał także ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, poseł Kornel Morawiecki.
W ramach ugrupowania Wolni i Solidarni zasłużony działacz „Solidarności” wymienił argumenty, dla których – jego zdaniem – należy odrzucić procedowaną w sejmie nowelizację ustawy o ochronie zwierząt.
Przytaczamy całe stanowisko z 6 czerwca br. „Wolni i Solidarni” podpisane przez Kornela Morawieckiego:
Stanowisko Wolni i Solidarni w sprawie planowanego zakazu hodowli zwierząt futerkowych
Obecnie w Sejmie trwają prace legislacyjne nad projektami Ustaw, które mają na celu doprowadzenie do likwidacji hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.
W opinii Wolni i Solidarni wspomniane Ustawy, będą miały negatywne skutki dla gospodarki narodowej ponieważ branża zapewnia pracę około 10.000 osób bezpośrednio zatrudnionych na fermach i około 40.000 osób z branż powiązanych.
Łączna wartość eksportu polskich skór futerkowych w 2016 roku wynosiła 300 mln EUR.
Działalność branży hodowli zwierząt futerkowych jest ściśle związana z produkcją drobiu- odpady drobiowe są sprzedawane fermom zwierząt futerkowych, co czyni produkcję drobiu bardziej rentowną. Szacuje się, że delegalizacja branży hodowli zwierząt futerkowych wywoła na polskim rynku, w sposób bezpośredni, około 10% podwyżkę cen drobiu i ryb.
Beneficjentami wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce będą branża utylizacyjna zdominowana przez zagraniczne koncerny oraz producenci drobiu i skór futerkowych w innych krajach Europejskich.
Hodowcy zwierząt futerkowych obciążeniu są wysokimi kredytami inwestycyjnymi, zakaz hodowli może spowodować falę niewypłacalności i bankructw.
Do tej pory tylko cztery kraje Europejskie wprowadziły całkowity zakaz hodowli zwierząt futerkowych. We wszystkich tych krajach hodowle nie miały jednak żadnego znaczenia dla lokalnej gospodarki (Wielka Brytania, Austria, Słowenia i Chorwacja posiadały łącznie zaledwie kilkanaście ferm).
Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce posiada niemal 100-letnią tradycję. Blisko 95% ferm hodowlanych zwierząt futerkowych ma 100% polskiego kapitału.
Wolni i Solidarni są za swobodą prowadzenia działalności gospodarczej, uważamy, że ingerencja Państwa powinna występować wyłącznie w sektorach, gdzie leżą jej strategiczne interesy.
_______________________________
Przewodniczący Wolni i Solidarni
Kornel Morawiecki
Fot. Facebook WP wiadomości