Z kraju

„Banderowska agentura w Polsce!”

Tak dr Lucyna Kulińska skomentowała wypowiedź dr Kazimierza Wóycickiego, który oświadczył, że banderowska flaga to symbol walki z rosyjską agresją i nie ma nic wspólnego z mordowaniem Polaków na Wołyniu, natomiast każdy, kto śmie twierdzić inaczej jest albo ignorantem, albo siewcą proputinowskiej propagandy.

 

Występując do rektora przemyskiej uczelni, na jakiej studiowali młodzi ludzie, którzy na parkingu fotografowali się z czaro-czerwoną flagą, Wóycicki (wykładowca UW) potępił postępowanie posła Stanisława Pięty, domagającego się relegowania z Państwowej Wyższej Szkoły Europy Wschodniej wspomnianych neobanderowców.

 

"Szanowny Panie Rektorze, jestem do głębi oburzony haniebnym postępowaniem posła Stanisława Pięty. W postępowaniu ukraińskich studentów Pańskiej uczelni fotografujących się z czaro-czerwoną flagą nie widzę nic nagannego. Jest to dla współcześnie żyjącej na Ukrainie młodzieży symbol walki z agresją rosyjską. Kojarzenie tej flagi z tragicznymi wydarzeniami sprzed 70 lat i zbrodnią wołyńską może być tylko wynikiem ignorancji albo złej woli, co ma miejsce z pewnością w przypadku portali internetowych nasączonych putinowską propagandą" napisał w liście. Wzywając wszystkich do działania w obronie ukraińskich studentów, podkreślał, iż "do akcji Pięty dołączyły się najbardziej parszywe, szowinistyczne lub wprost rosyjskie potrale". 

 

Wóycicki zarzucił rektorowi tchórzostwo, natomiast nazwisko posła Pięty sparafrazował jako "poseł Piętak". "Ponadto jeśli studenci ci mają kartę Polaka to znaczy są ukraińskimi Polakami. Ich czyn świadczy o poparciu dla niepodległości Ukrainy i tak swoje zdjęcie rozumieją. Za co ma się ich karać? Rektor powinien w ostry sposób odpowiedzieć posłowi Piętakowi a nie karać studentów" napisał na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych.

 

Postawa Kazimierza Wóycickiego odbiła się szerokim echem w środowiskach naukowych, wzbudzając oburzenie przede wszystkim historyków zajmujących się dziejami Kresów.

 

14 października w Przemyślu, w celu uczczenia przypadającego w tym dniu banderowskiego ,,Święta Krwi", doszło do nieformalnego zebrania sympatyków neobanderowskiej organizacji, którzy wykonali pamiątkowe zdjęcie na tle rozwiniętej czerwono-czarnej flagi UPA. Wśród propagatorów ideologii Stepana Bandery znajdowało się 6 studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Wykonane zdjęcie zostało opublikowane przez nich na ukraińskim portalu społecznościowym, obok fotografii przedstawiających ćwiczenia zamaskowanych członków UPA, dygnitarzy faszystowskich, a nawet scen z podrzynaniem gardła.

 

Anna Wiejak

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. marian

  3 listopada 2014 at 08:38

  Być może stanowisko dr byłoby i słuszne gdyby nie kontekst uczczenia banderowskiego Święta krwi.Lepiej gdyby dr zapoznał się ze wszystkimi faktami zanim zacznie wygłaszać „humanitarne” teorie. Ukraińców, którzy bawią się w ten sport należy ostrzec (nie znamy nieformalne naciski ukraińskich rezunów )nawet gdy są polskiego pochodzenia. Niestety boli mnie także gdy Prawy zajmuje się szczuciem zamiast rzetelnym przedstawianiem faktów, chodzi o tytuł artykułu

 2. moherowy beret

  3 listopada 2014 at 09:58

  Skoro Wóycicki uważa,że niektóre portale są proputinowskie,to on jest probanderowski,bo jak inaczej należy rozumieć jego paplanie?Niech lepiej poczyta więcej na temat ideologii UPA-OUN,o Doncowie,o Banderze i jaki to miało wpływ na ukraińską dzicz.Kiedy ta dzicz przeprosi za swoich dziadków/pradziadków,którzy mordowali Polaków?Właściwie to powinni materialnie wynagrodzić straty rodzinom/krewnym co pozostali po mordach.Żydom Niemcy wypłacili niezłe pieniądze.

 3. Matwiej Pielgrzym

  3 listopada 2014 at 11:38

  U struj tzw. Realny Socjalizm był złem i można się oburzać lub nie na jego ,,dokonania”.Ale największe pretensje można mieć że rozpoczynano daną robotę ,a nie dokończono.Np: akcja ,,Wisła” powinno się przesiedlić na tereny Ukrainy WSZYSTKICH Ukraińców,Łemków ,Bojków,nie pozostawiając NIKOGO.Czyli wyplenić do oseska ,lub k………. …..

 4. jerzy kleban

  3 listopada 2014 at 11:40

  Należy zwrócić uwagę na karierę tego człowieka-najprawdopodobniej Chazara.
  To lewak, mający wyraźnie związki z Niemcami(otrzymał nawet Krzyż Zasługi na wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec) co czyni jego banderowskie ciągoty zupełnie zrozumiałymi. Nie tylko, ze zdobywał szlify pod Mazowieckim ale i pracę magisterska na temat lewaka francuskiego, Jean Grenier.
  Jeżeli weźmiemy to wszystko pod uwagę to już na milę zalatuje niemiecką agenturą.

 5. TenKtos

  3 listopada 2014 at 11:41

  Banderowcy to niczym dżentelmeni w porównaniu z żydowskimi zbrodniarzami z ZSRR.

 6. Andrzej

  3 listopada 2014 at 11:47

  Chcąc nie chcąc Polska jest osaczona przez różne agentury a pisanie, że tylko rosyjska tu jest a innych nie ma jest bez sensu.

 7. Stefan

  3 listopada 2014 at 15:50

  @maria. To nie szczucie, tylko wypowiedź p. Kulińskiej. Jest cudzysłów. A jeżeli szczuciem nazywa pan mówienie prawdy. Wszystkie media z nielicznymi wyjątkami huczą o ruskiej agenturze, posądzając o nią najczęściej Bogu ducha winnych ludzi, którzy maja inne zdanie. Dlatego na takiej samej zasadzie można z czystym sumieniem nazywać „ukraińskimi agentami” wszystkich miłośników Majdanu.
  Z Bogiem.

 8. ppp

  3 listopada 2014 at 16:06

  http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz%2Fgdy-banderowiec-staje-sie-polskim-bohaterem

  http://sowaleaks.blox.pl/2011/02/zydzi-robia-za-Polaka-i-Niemca-Bartoszewski.html

  http://kot-od-strony-ogona.blog.onet.pl/2011/04/23/spiacy-narod-czesc-iii/

  „K.W. to były redaktor naczelny „Życia Warszawy”. To również długoletni dyrektor Instytutu Polskiego (antypolskiego) w Dusseldorfie. Wyróżniał się w tej funkcji „bratnią” współpracą z niemieckimi związkami przesiedleńców, (…) . Dodatkowo … szeroko piętnował na gruncie „polskiego” Instytutu w Dusseldorfie rzekomy „polski antysemityzm”, co oznacza, że była to działalność jawnie dywersyjna ….”

 9. ppp

  3 listopada 2014 at 16:08

  jego „złota” (antypolska) myśl:

  http://kot-od-strony-ogona.blog.onet.pl/2011/04/23/spiacy-narod-czesc-iii/

  (…) społeczeństwo polskie powinno stopniowo rezygnować z zasad suwerenności państwowej na rzecz struktur integrującej Europy (…) eksponowania swej dumy narodowej, winni krytycznie odnosić się do tradycji narodowej i ograniczać jej rolę w wychowaniu, zwłaszcza w kształtowaniu postaw młodego pokolenia („Po prostu” 9/1991).

 10. ppp

  3 listopada 2014 at 16:14

  [quote name=”TenKtos”]Banderowcy to niczym dżentelmeni w porównaniu z żydowskimi zbrodniarzami z ZSRR.[/quote]

  http://wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/

  Tak oczywiście „dżentelmeni” a lista ich „dokonań” jest bardzo długa – nabijanie dzieci na sztachety czy przybijanie matki z dziećmi do ściany z ukraińskim napisem: „Polskie orły”albo przecinanie tułowia na wpół specjalną piłą drewnianą.

 11. Rydz

  3 listopada 2014 at 17:32

  Co za bzdury. a polska flaga może niektórym się kojarzyć z brutalnymi prześladowaniami Ukraińców / Rusinów przed wojną, już nie mówiąc o innych mniejszościach. Niszczenie cerkwii i domów kultury pod pozorem walki z „terroryzmem” (antypalestyński styl izraelski lub antyczeczeński rosyjski) + przymusowa katolicyzacja i polonizacja chłopów, osiedlanie Polaków celem zwiększenia procentu polskiej populacji + aresztowania, tortury, więzienie w Berezie Kartuskiej (ukraińscy działacze OUN osadzani razem z KPP i ONR haha). Typowa faszystowska polityka, kolonizacja rodem z III Rzeszy. Czemu niby polonizacja miałaby być czymś lepszym niż zwykła germanziacja i rusyfikacja? http://pl.wikipedia.org/wiki/Polonizacja / http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_polonizacyjno-rewindykacyjna_1938_roku

 12. norman finkelstein

  3 listopada 2014 at 21:41

  żydy sponsorują Majdan,żydy maczały brudne od krwi swych współplemieńców łapska w mordach i ludobójstwie na Polakach na kresach,a co najbardziej zdumiewa,sami jako plemię będac ofiarami bandytów u-kraińskich z UPA,mordowali Polaków wespół z u-kraińcami z oun-upa.Czy słyszał kto kiedy żydowskie biadolenie,w stronę u-KRAINY ABY TA ODPOWIEDZIAŁA ZA MORDY NA ZYDACH,LUB PŁACIŁA JAKIEŚ ZADOŚĆUCZYNIENIA???wIĘC NIE DZIWI ŻĘ ŻYDOWSKI priorytet to poparcie ukr-bander-landu,i co pierdzi ten smieszniutki misiek WOOYYCIPICKI to mu żydy-chazary bardziej napisały na kartce.Smutne że ta niby prawica-czyli PIS,KIERUJE SIE tym samym priorytetem żydowskim na niekorzyść Polski bo przyjdzie czas że bandery skierują nienawiść powtórnie w Polskę

 13. che

  4 listopada 2014 at 07:38

  jak takie cos moze byc polskim poslem ? kto wybral go do sejmu ? zeczywiscie banderowcy sa juz we wszystkich struktorach naszego kraju,a ABW spi,

 14. xyz

  4 listopada 2014 at 09:53

  Wybrali go „odpowiedni ludzie”.
  A rabin niezły zamęt siejesz na prawym.

 15. lucek

  4 listopada 2014 at 18:36

  Piszcie kochani o rosyjskiej agenturze w Polsce, agentach wplywu, sprzedajnych politykach I pozytecznych idiotach. To stanowi realne zagrozenie naszej Ojczyzny. Tzw. banderowcy wykreowani przez rosyjska machine propagandowa to polityczny folklore.

 16. Antek

  5 listopada 2014 at 19:42

  A niemieckiej to tutaj nie ma?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra