Z kraju

„Banderowska agentura w Polsce!”

Tak dr Lucyna Kulińska skomentowała wypowiedź dr Kazimierza Wóycickiego, który oświadczył, że banderowska flaga to symbol walki z rosyjską agresją i nie ma nic wspólnego z mordowaniem Polaków na Wołyniu, natomiast każdy, kto śmie twierdzić inaczej jest albo ignorantem, albo siewcą proputinowskiej propagandy.

 

Występując do rektora przemyskiej uczelni, na jakiej studiowali młodzi ludzie, którzy na parkingu fotografowali się z czaro-czerwoną flagą, Wóycicki (wykładowca UW) potępił postępowanie posła Stanisława Pięty, domagającego się relegowania z Państwowej Wyższej Szkoły Europy Wschodniej wspomnianych neobanderowców.

 

"Szanowny Panie Rektorze, jestem do głębi oburzony haniebnym postępowaniem posła Stanisława Pięty. W postępowaniu ukraińskich studentów Pańskiej uczelni fotografujących się z czaro-czerwoną flagą nie widzę nic nagannego. Jest to dla współcześnie żyjącej na Ukrainie młodzieży symbol walki z agresją rosyjską. Kojarzenie tej flagi z tragicznymi wydarzeniami sprzed 70 lat i zbrodnią wołyńską może być tylko wynikiem ignorancji albo złej woli, co ma miejsce z pewnością w przypadku portali internetowych nasączonych putinowską propagandą" napisał w liście. Wzywając wszystkich do działania w obronie ukraińskich studentów, podkreślał, iż "do akcji Pięty dołączyły się najbardziej parszywe, szowinistyczne lub wprost rosyjskie potrale". 

 

Wóycicki zarzucił rektorowi tchórzostwo, natomiast nazwisko posła Pięty sparafrazował jako "poseł Piętak". "Ponadto jeśli studenci ci mają kartę Polaka to znaczy są ukraińskimi Polakami. Ich czyn świadczy o poparciu dla niepodległości Ukrainy i tak swoje zdjęcie rozumieją. Za co ma się ich karać? Rektor powinien w ostry sposób odpowiedzieć posłowi Piętakowi a nie karać studentów" napisał na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych.

 

Postawa Kazimierza Wóycickiego odbiła się szerokim echem w środowiskach naukowych, wzbudzając oburzenie przede wszystkim historyków zajmujących się dziejami Kresów.

 

14 października w Przemyślu, w celu uczczenia przypadającego w tym dniu banderowskiego ,,Święta Krwi", doszło do nieformalnego zebrania sympatyków neobanderowskiej organizacji, którzy wykonali pamiątkowe zdjęcie na tle rozwiniętej czerwono-czarnej flagi UPA. Wśród propagatorów ideologii Stepana Bandery znajdowało się 6 studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Wykonane zdjęcie zostało opublikowane przez nich na ukraińskim portalu społecznościowym, obok fotografii przedstawiających ćwiczenia zamaskowanych członków UPA, dygnitarzy faszystowskich, a nawet scen z podrzynaniem gardła.

 

Anna Wiejak

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

93 komentarze

93 Komentarzy

 1. marian

  3 listopada 2014 at 08:38

  Być może stanowisko dr byłoby i słuszne gdyby nie kontekst uczczenia banderowskiego Święta krwi.Lepiej gdyby dr zapoznał się ze wszystkimi faktami zanim zacznie wygłaszać „humanitarne” teorie. Ukraińców, którzy bawią się w ten sport należy ostrzec (nie znamy nieformalne naciski ukraińskich rezunów )nawet gdy są polskiego pochodzenia. Niestety boli mnie także gdy Prawy zajmuje się szczuciem zamiast rzetelnym przedstawianiem faktów, chodzi o tytuł artykułu

 2. moherowy beret

  3 listopada 2014 at 09:58

  Skoro Wóycicki uważa,że niektóre portale są proputinowskie,to on jest probanderowski,bo jak inaczej należy rozumieć jego paplanie?Niech lepiej poczyta więcej na temat ideologii UPA-OUN,o Doncowie,o Banderze i jaki to miało wpływ na ukraińską dzicz.Kiedy ta dzicz przeprosi za swoich dziadków/pradziadków,którzy mordowali Polaków?Właściwie to powinni materialnie wynagrodzić straty rodzinom/krewnym co pozostali po mordach.Żydom Niemcy wypłacili niezłe pieniądze.

 3. Matwiej Pielgrzym

  3 listopada 2014 at 11:38

  U struj tzw. Realny Socjalizm był złem i można się oburzać lub nie na jego ,,dokonania”.Ale największe pretensje można mieć że rozpoczynano daną robotę ,a nie dokończono.Np: akcja ,,Wisła” powinno się przesiedlić na tereny Ukrainy WSZYSTKICH Ukraińców,Łemków ,Bojków,nie pozostawiając NIKOGO.Czyli wyplenić do oseska ,lub k………. …..

 4. jerzy kleban

  3 listopada 2014 at 11:40

  Należy zwrócić uwagę na karierę tego człowieka-najprawdopodobniej Chazara.
  To lewak, mający wyraźnie związki z Niemcami(otrzymał nawet Krzyż Zasługi na wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec) co czyni jego banderowskie ciągoty zupełnie zrozumiałymi. Nie tylko, ze zdobywał szlify pod Mazowieckim ale i pracę magisterska na temat lewaka francuskiego, Jean Grenier.
  Jeżeli weźmiemy to wszystko pod uwagę to już na milę zalatuje niemiecką agenturą.

 5. TenKtos

  3 listopada 2014 at 11:41

  Banderowcy to niczym dżentelmeni w porównaniu z żydowskimi zbrodniarzami z ZSRR.

 6. Andrzej

  3 listopada 2014 at 11:47

  Chcąc nie chcąc Polska jest osaczona przez różne agentury a pisanie, że tylko rosyjska tu jest a innych nie ma jest bez sensu.

 7. Stefan

  3 listopada 2014 at 15:50

  @maria. To nie szczucie, tylko wypowiedź p. Kulińskiej. Jest cudzysłów. A jeżeli szczuciem nazywa pan mówienie prawdy. Wszystkie media z nielicznymi wyjątkami huczą o ruskiej agenturze, posądzając o nią najczęściej Bogu ducha winnych ludzi, którzy maja inne zdanie. Dlatego na takiej samej zasadzie można z czystym sumieniem nazywać „ukraińskimi agentami” wszystkich miłośników Majdanu.
  Z Bogiem.

 8. ppp

  3 listopada 2014 at 16:06

  http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz%2Fgdy-banderowiec-staje-sie-polskim-bohaterem

  http://sowaleaks.blox.pl/2011/02/zydzi-robia-za-Polaka-i-Niemca-Bartoszewski.html

  http://kot-od-strony-ogona.blog.onet.pl/2011/04/23/spiacy-narod-czesc-iii/

  „K.W. to były redaktor naczelny „Życia Warszawy”. To również długoletni dyrektor Instytutu Polskiego (antypolskiego) w Dusseldorfie. Wyróżniał się w tej funkcji „bratnią” współpracą z niemieckimi związkami przesiedleńców, (…) . Dodatkowo … szeroko piętnował na gruncie „polskiego” Instytutu w Dusseldorfie rzekomy „polski antysemityzm”, co oznacza, że była to działalność jawnie dywersyjna ….”

 9. ppp

  3 listopada 2014 at 16:08

  jego „złota” (antypolska) myśl:

  http://kot-od-strony-ogona.blog.onet.pl/2011/04/23/spiacy-narod-czesc-iii/

  (…) społeczeństwo polskie powinno stopniowo rezygnować z zasad suwerenności państwowej na rzecz struktur integrującej Europy (…) eksponowania swej dumy narodowej, winni krytycznie odnosić się do tradycji narodowej i ograniczać jej rolę w wychowaniu, zwłaszcza w kształtowaniu postaw młodego pokolenia („Po prostu” 9/1991).

 10. ppp

  3 listopada 2014 at 16:14

  [quote name=”TenKtos”]Banderowcy to niczym dżentelmeni w porównaniu z żydowskimi zbrodniarzami z ZSRR.[/quote]

  http://wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/

  Tak oczywiście „dżentelmeni” a lista ich „dokonań” jest bardzo długa – nabijanie dzieci na sztachety czy przybijanie matki z dziećmi do ściany z ukraińskim napisem: „Polskie orły”albo przecinanie tułowia na wpół specjalną piłą drewnianą.

 11. Rydz

  3 listopada 2014 at 17:32

  Co za bzdury. a polska flaga może niektórym się kojarzyć z brutalnymi prześladowaniami Ukraińców / Rusinów przed wojną, już nie mówiąc o innych mniejszościach. Niszczenie cerkwii i domów kultury pod pozorem walki z „terroryzmem” (antypalestyński styl izraelski lub antyczeczeński rosyjski) + przymusowa katolicyzacja i polonizacja chłopów, osiedlanie Polaków celem zwiększenia procentu polskiej populacji + aresztowania, tortury, więzienie w Berezie Kartuskiej (ukraińscy działacze OUN osadzani razem z KPP i ONR haha). Typowa faszystowska polityka, kolonizacja rodem z III Rzeszy. Czemu niby polonizacja miałaby być czymś lepszym niż zwykła germanziacja i rusyfikacja? http://pl.wikipedia.org/wiki/Polonizacja / http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_polonizacyjno-rewindykacyjna_1938_roku

 12. norman finkelstein

  3 listopada 2014 at 21:41

  żydy sponsorują Majdan,żydy maczały brudne od krwi swych współplemieńców łapska w mordach i ludobójstwie na Polakach na kresach,a co najbardziej zdumiewa,sami jako plemię będac ofiarami bandytów u-kraińskich z UPA,mordowali Polaków wespół z u-kraińcami z oun-upa.Czy słyszał kto kiedy żydowskie biadolenie,w stronę u-KRAINY ABY TA ODPOWIEDZIAŁA ZA MORDY NA ZYDACH,LUB PŁACIŁA JAKIEŚ ZADOŚĆUCZYNIENIA???wIĘC NIE DZIWI ŻĘ ŻYDOWSKI priorytet to poparcie ukr-bander-landu,i co pierdzi ten smieszniutki misiek WOOYYCIPICKI to mu żydy-chazary bardziej napisały na kartce.Smutne że ta niby prawica-czyli PIS,KIERUJE SIE tym samym priorytetem żydowskim na niekorzyść Polski bo przyjdzie czas że bandery skierują nienawiść powtórnie w Polskę

 13. che

  4 listopada 2014 at 07:38

  jak takie cos moze byc polskim poslem ? kto wybral go do sejmu ? zeczywiscie banderowcy sa juz we wszystkich struktorach naszego kraju,a ABW spi,

 14. xyz

  4 listopada 2014 at 09:53

  Wybrali go „odpowiedni ludzie”.
  A rabin niezły zamęt siejesz na prawym.

 15. lucek

  4 listopada 2014 at 18:36

  Piszcie kochani o rosyjskiej agenturze w Polsce, agentach wplywu, sprzedajnych politykach I pozytecznych idiotach. To stanowi realne zagrozenie naszej Ojczyzny. Tzw. banderowcy wykreowani przez rosyjska machine propagandowa to polityczny folklore.

 16. Antek

  5 listopada 2014 at 19:42

  A niemieckiej to tutaj nie ma?

 17. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 16:01

  Hello fantastic website! Does running a blog similar to this
  take a lot of work? I have virtually no knowledge of programming however I had been hoping to start
  my own blog soon. Anyway, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off topic nevertheless I simply needed to ask.
  Appreciate it!

 18. Britt

  19 marca 2017 at 09:27

  Its such as you read my mind! You appear to understand a lot approximately this, like you wrote the guide in it or something.
  I think that you just can do with a few percent to pressure the message house
  a little bit, but other than that, that is magnificent blog.

  A great read. I’ll definitely be back.

 19. Jude

  21 marca 2017 at 01:41

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site?
  My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a
  lot of the information you provide here. Please let me know if this ok
  with you. Thanks!

 20. Jai

  21 marca 2017 at 04:29

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 21. Will

  21 marca 2017 at 05:40

  I am really happy to glance at this webpage posts which includes plenty of helpful data, thanks for providing such information.

 22. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 05:56

  My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less.
  I’ve been using Movable-type on several websites for
  about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?

  Any kind of help would be greatly appreciated!

 23. Kara

  21 marca 2017 at 09:56

  I love what you guys are usually up too. This kind of clever work and coverage!

  Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll.

 24. corrupt financial

  22 marca 2017 at 00:52

  Hiya very cool site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I am satisfied to seek out so many helpful information here in the
  submit, we want work out more strategies on this regard, thank
  you for sharing. . . . . .

 25. internet marketing

  22 marca 2017 at 03:57

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 26. Shelly

  22 marca 2017 at 07:49

  Awesome site you have here but I was wanting to know if you knew of
  any message boards that cover the same topics
  discussed here? I’d really like to be a part of online community where
  I can get comments from other experienced people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Bless you!

 27. Tresa

  22 marca 2017 at 12:56

  Stunning story there. What happened after? Good luck!

 28. Charis

  22 marca 2017 at 20:58

  I quite like reading through an article that can make
  men and women think. Also, many thanks for allowing for me to comment!

 29. business acumen

  22 marca 2017 at 22:42

  Hi! I understand this is sort of off-topic but I needed to ask.
  Does running a well-established website such as yours take a massive amount work?
  I’m brand new to operating a blog but I do write in my journal everyday.

  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and views
  online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips
  for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 30. Itamar Serpa Fernandes

  23 marca 2017 at 00:34

  This article provides clear idea in favor of the new viewers of blogging, that
  truly how to do blogging.

 31. Andres

  23 marca 2017 at 01:45

  Greetings! Very helpful advice in this particular article!

  It’s the little changes that produce the greatest changes.

  Many thanks for sharing!

 32. Egli Diana Pinto

  23 marca 2017 at 06:40

  Hi there, I log on to your blogs on a regular basis. Your humoristic style is witty,
  keep up the good work!

 33. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 09:52

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found
  that it is really informative. I’m gonna watch out
  for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.

  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 34. antibiotic-resistant strep throat

  23 marca 2017 at 16:33

  Someone essentially assist to make severely articles I would state.
  That is the first time I frequented your website page and up to now?
  I surprised with the research you made to make this particular submit incredible.
  Great activity!

 35. car keys

  24 marca 2017 at 02:47

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are
  just extremely excellent. I really like what
  you have acquired here, really like what you’re stating and the way
  in which you say it. You make it enjoyable and
  you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you.
  This is actually a great site.

 36. Georges Sadala

  24 marca 2017 at 12:11

  What you wrote made a lot of sense. However, what about this?
  what if you wrote a catchier title? I mean, I don’t want to tell you how to run your
  blog, however suppose you added something to possibly grab
  folk’s attention? I mean „Banderowska agentura w
  Polsce!” – Prawy.pl is a little vanilla.

  You should look at Yahoo’s front page and watch how they create article headlines to grab viewers to
  click. You might try adding a video or a related picture or two to
  get readers excited about everything’ve written. Just my
  opinion, it would make your blog a little bit more interesting.

 37. Carolyn

  24 marca 2017 at 18:36

  Unquestionably imagine that which you said.
  Your favourite reason appeared to be at the internet the simplest factor
  to keep in mind of. I say to you, I definitely get annoyed whilst other folks think
  about worries that they plainly don’t recognise about.
  You managed to hit the nail upon the highest and defined out the entire thing without having side-effects
  , folks could take a signal. Will likely be again to get more.
  Thanks

 38. Mikayla

  24 marca 2017 at 20:07

  Exceptional post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Thanks!

 39. financial advisor

  24 marca 2017 at 20:37

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I
  have found It positively helpful and it has aided me out loads.
  I am hoping to give a contribution & aid other users like
  its helped me. Good job.

 40. Egli Diana Pinto

  25 marca 2017 at 06:45

  Thanks for sharing your thoughts about ig.
  Regards

 41. Itamar Serpa Fernandes

  25 marca 2017 at 09:47

  What a information of un-ambiguity and preserveness
  of valuable know-how concerning unexpected emotions.

 42. start forex

  25 marca 2017 at 09:54

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It’s the little changes that make the greatest changes. Thanks
  for sharing!

 43. Juli

  25 marca 2017 at 19:51

  Have you ever considered about adding a little
  bit more than just your articles? I mean, what you say is important
  and everything. Nevertheless think of if you added some great visuals or videos to give your
  posts more, „pop”! Your content is excellent but with
  pics and clips, this blog could certainly be one of the
  most beneficial in its field. Wonderful blog!

 44. Egli Diana Pinto

  26 marca 2017 at 01:21

  Yes! Finally someone writes about ig.

 45. credit card debt

  26 marca 2017 at 03:27

  I have read so many posts about the blogger lovers except this post
  is truly a nice paragraph, keep it up.

 46. Egli Diana Pinto

  26 marca 2017 at 05:29

  It’s great that you are getting thoughts from this
  piece of writing as well as from our argument made at this place.

 47. audio book format

  26 marca 2017 at 18:24

  Can you tell us more about this? I’d want to find out some additional information.

 48. Evelyne

  28 marca 2017 at 09:42

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 49. car computer exchange

  29 marca 2017 at 02:39

  Hello it’s me, I am also visiting this website
  daily, this web page is actually good and the people are actually sharing fastidious thoughts.

 50. Allan

  29 marca 2017 at 07:34

  I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite certain I will learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 51. enhancing body shaping

  30 marca 2017 at 18:30

  Wonderful article! This is the kind of information that are supposed
  to be shared across the internet. Shame on Google for no
  longer positioning this post upper! Come on over and talk over with
  my website . Thank you =)

 52. Rochelle

  31 marca 2017 at 14:36

  Hey superb website! Does running a blog such as this take a massive amount work?
  I have absolutely no knowledge of programming however
  I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any ideas
  or techniques for new blog owners please share. I understand this
  is off topic but I simply needed to ask. Thank you!

 53. Carlota

  1 kwietnia 2017 at 06:18

  Howdy very nice site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your website and take the feeds also?

  I’m satisfied to find numerous helpful info here within the post, we want work out more techniques on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 54. body system

  2 kwietnia 2017 at 02:31

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how about unpredicted feelings.

 55. Lieselotte

  3 kwietnia 2017 at 07:15

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem
  on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 56. Rocco

  3 kwietnia 2017 at 10:23

  What’s up it’s me, I am also visiting this website daily, this web
  site is genuinely nice and the users are really sharing nice thoughts.

 57. Cathern

  4 kwietnia 2017 at 03:20

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly
  loved browsing your blog posts. After all I will be subscribing
  for your rss feed and I am hoping you write again very soon!

 58. Itamar Serpa Fernandes

  4 kwietnia 2017 at 22:17

  It is actually a nice and useful piece of information. I’m satisfied
  that you just shared this useful info with us. Please keep us informed like this.

  Thanks for sharing.

 59. Celsa

  5 kwietnia 2017 at 07:06

  Hello, i feel that i noticed you visited my site so i got here to
  go back the prefer?.I’m trying to in finding issues to enhance my web site!I assume its ok to use
  some of your ideas!!

 60. Milford

  5 kwietnia 2017 at 14:28

  Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s web site link on your page at suitable
  place and other person will also do same in support of you.

 61. yard dumpster

  6 kwietnia 2017 at 14:25

  Thanks for sharing your thoughts on company baskets.
  Regards

 62. pest control activities

  7 kwietnia 2017 at 03:19

  Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you will be a great author.
  I will make sure to bookmark your blog and may come
  back in the foreseeable future. I want to encourage continue your great work, have
  a nice day!

 63. Augusto de Arruda Botelho

  7 kwietnia 2017 at 21:17

  We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website offered us with helpful info to work on. You’ve done a formidable
  activity and our entire neighborhood will probably be thankful to you.

 64. Precious

  8 kwietnia 2017 at 04:06

  I think this is one of the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark
  on few general things, The web site style
  is perfect, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

 65. Dallas

  8 kwietnia 2017 at 17:53

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website?
  My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would really benefit from some of the
  information you provide here. Please let me know if this okay with you.

  Cheers!

 66. Yong

  9 kwietnia 2017 at 23:07

  Please let me know if you’re looking for a author for your site.
  You have some really good posts and I think I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write
  some material for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Cheers!

 67. Palma

  10 kwietnia 2017 at 00:57

  There’s definately a lot to know about this topic.
  I really like all the points you’ve made.

 68. Tobias

  10 kwietnia 2017 at 02:31

  Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 69. Cathern

  11 kwietnia 2017 at 00:43

  Hello Dear, are you actually visiting this web site daily, if so afterward you will without doubt obtain fastidious knowledge.

 70. Sherman

  11 kwietnia 2017 at 12:59

  You’re so interesting! I don’t think I have read through something like that before.
  So wonderful to find someone with a few unique thoughts on this subject matter.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that is required on the internet, someone with a little originality!

 71. Hiram

  11 kwietnia 2017 at 15:56

  After exploring a number of the articles on your website, I seriously appreciate your technique of writing a blog.
  I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website too and tell me how you feel.

 72. Augustus

  12 kwietnia 2017 at 16:51

  If you want to increase your familiarity just keep visiting this web site and
  be updated with the newest information posted here.

 73. http://www.goodsjz.com/

  12 kwietnia 2017 at 21:40

  Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you
  using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because
  I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.

  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 74. halygames.com

  13 kwietnia 2017 at 03:19

  Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday.
  It’s always interesting to read articles from other authors and practice a little something from other websites.

 75. Harold

  13 kwietnia 2017 at 15:52

  I really like what you guys tend to be up too.
  This kind of clever work and exposure! Keep up the superb works guys I’ve included you guys to my blogroll.

 76. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 07:56

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.

  I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks!

 77. Augusto de Arruda Botelho

  14 kwietnia 2017 at 15:39

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 78. Teresa

  14 kwietnia 2017 at 19:57

  Incredible quest there. What occurred after? Thanks!

 79. Donnie

  15 kwietnia 2017 at 03:55

  Excellent post. I used to be checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very useful information specifically the remaining part 🙂 I deal with such info a lot.
  I used to be looking for this particular
  info for a very lengthy time. Thank you and best of
  luck.

 80. fotografia.folha.uol.com.br

  16 kwietnia 2017 at 00:10

  Very rapidly this web page will be famous among all blog users,
  due to it’s good articles

 81. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 14:00

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
  could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
  you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I
  look forward to your new updates.

 82. Augusto de Arruda Botelho

  17 kwietnia 2017 at 03:18

  I’m really inspired together with your writing skills and
  also with the format on your weblog. Is that this a paid topic or did you modify it yourself?

  Either way keep up the nice high quality writing,
  it’s rare to peer a nice blog like this one these days..

 83. car computer exchange

  18 kwietnia 2017 at 20:51

  Hello! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Many thanks

 84. Matt

  19 kwietnia 2017 at 09:30

  I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was wondering what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be
  greatly appreciated. Cheers

 85. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 10:32

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is
  required to get setup? I’m assuming having a blog like yours
  would cost a pretty penny? I’m not very internet
  smart so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 86. Quyen

  20 kwietnia 2017 at 11:42

  Hey! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to
  fix this problem. If you have any recommendations, please share.
  Many thanks!

 87. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 21:51

  My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I might check
  things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking into your web page again.

 88. Martina

  20 kwietnia 2017 at 22:52

  I do not even know the way I ended up here, however I assumed
  this put up was once great. I do not recognize who you might be however certainly you’re going to
  a well-known blogger if you happen to are not already.
  Cheers!

 89. banks exist everywhere

  22 kwietnia 2017 at 13:35

  Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the
  images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 90. Milford

  23 kwietnia 2017 at 09:28

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that
  it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 91. rental residences

  23 kwietnia 2017 at 13:57

  Because the admin of this site is working, no doubt very quickly it will be well-known, due to its quality contents.

 92. Mariano

  24 kwietnia 2017 at 22:52

  Hi there would you mind letting me know which hosting company
  you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely
  different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Many thanks, I appreciate it!

 93. car computer exchange

  25 kwietnia 2017 at 00:20

  For newest information you have to go to see internet and on internet I found this web site as a
  most excellent website for most up-to-date updates.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra