Instytut Ordo Iuris w imieniu Caritas Polska złożył oficjalną propozycję zmian w ustawie o pieczy zastępczej. Projekt nowych przepisów poparły liczne organizacje pozarządowe pracujące z rodzinami. Zmierza on do przyznania pełnomocnika z urzędu we wszystkich sprawach, w których zdecydowano o odebraniu dziecka rodzicom.
Jak wynika z badań Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, w wielu takich sprawach rodziny pozostają obecnie bez wsparcia profesjonalisty w skomplikowanych procedurach prawnych.
Zgodnie z proponowanymi zmianami przedstawionymi przez ekspertów Ordo Iuris - obowiązkowe byłoby wyznaczenie pełnomocnika rodziców w przypadku odebrania im dzieci i umieszczenia ich w rodzinie zastępczej. Propozycja wprowadzałaby również konieczność zwołania przez sąd, co dwa lata, posiedzenia mającego ocenić dalszą zasadność pozostawania dziecka poza jego naturalną rodziną, podczas którego wysłuchani byliby także biologiczni rodzice dziecka. Takie rozwiązania spotkały się z poparciem wielu organizacji pozarządowych zrzeszonych w Federacji na Rzecz Reintegracji Społecznej.
Jak wskazują pomysłodawcy, wsparcie rodzin pomocą pełnomocnika z urzędu służy realizacji prawa do sądu, niezbędnego dla pełnego zabezpieczenia konstytucyjnej zasady ochrony życia rodzinnego i autonomii rodziny. Jak dotąd, nawet w 90% takich spraw rodzice nie byli reprezentowani przez adwokata lub radcę prawnego. W ten sposób pozostawali oni bez jakiejkolwiek prawnej pomocy w złożonej procedurze, która często prowadziła do bezzasadnego odebrania dzieci z rodzinnego domu.
„Prawnicy Ordo Iuris reprezentujący Caritas Polska uczestniczyli w trzech spotkaniach dotyczących tej ustawy organizowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Propozycja obowiązkowego wyznaczenia pełnomocnika dla rodziców zyskała poparcie przedstawicieli resortu. Projekt zmian w przepisach zaaprobowały także organizacje broniące praw rodzin. Spotkał się on natomiast z krytyką środowisk lewicowych" – podkreślił mec. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
Opinię w tej sprawie, wraz z poparciem dla rozwiązań Ordo Iuris, wydała Federacja na Rzecz Reintegracji Społecznej. ,,Nierzadko rodziny nie otrzymują wystarczającej pomocy i wsparcia zanim zostanie podjęta decyzja o umieszczeniu dzieci w pieczy zastępczej. W wielu przypadkach przyczyną zabierania dzieci z domu są bieda, niepowodzenia szkolne lub niewydolność wychowawcza rodziców i brak zaangażowania służb w realną pomoc rodzinie" – czytamy w dokumencie. Pod opinią podpisały się takie organizacje jak m.in. Powiślańskie Towarzystwo Społeczne, czy Stowarzyszenie ,,Nowy Dom".
Źródło: Ordo Iuris
Poradnia Zdrowego Rodzicielstwa zaprasza >>