Dyskusja nad nową konstytucją w przeciągu ostatniego roku była szczególnie burzliwa. W związku z tym prezydent Andrzej Duda postanowił przeprowadzić w tej sprawie referendum, które ma na celu zbadanie opinii publicznej na ten temat. Prezydent złoży wniosek do Senatu o przeprowadzenie referendum w dniach 10-11 listopada 2018 roku.
W najważniejszych sprawach ustrojowych nie można decydować bez wcześniejszego zapytania obywateli o zdanie. Tą formą wypowiedzenia jest referendum – powiedział w dzisiejszym oświadczeniu Andrzej Duda.
Pierwsze pytanie dotyczy tego czy w ogóle oczekujemy zmian w Konstytucji i jeśli tak, to czy będą to poprawki czy zmiana całkowita. Pojawiają się pytania odnośnie ustroju, systemu wyborczego, czy też szczególnej ochrony polskiego rolnictwa. W pytaniach, które zostały zamieszczone w referendum, pojawiają się też dotyczące tego, czy chcemy utrzymania i podkreślenia wartości chrześcijańskich oraz szczególnej ochrony rodziny. Szczególnie te ostatnie pytania budziły zastrzeżenia już ostatnim razem, ponieważ te elementy są już zawarte w obowiązującej Konstytucji. Poważne zastrzeżenia budzi też pytanie dotyczące wpisania członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO do Konstytucji.
Pytań referendalnych jest dziesięć, czyli o pięć mniej niż w proponowanej liście przedstawionej w czerwcu. Prezydent spotkał się wtedy z falą krytyki odnośnie tego, że jest ich za dużo i są zbyt skomplikowane.
Senat podejmie decyzję w przyszłym tygodniu na ostatnim posiedzeniu przez przerwą wakacyjną.
Źródło: Media Narodowe