Z kraju

Posłowie zdecydowali o legalizacji stosowania GMO w produkcji żywności

Sejm RP, podczas piątkowego bloku głosowań, uchwalił ustawę o wprowadzeniu w Polsce organizmów modyfikowanych genetycznie. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów. 

 

To, czego nie udało się osiągnąć w trakcie kolejnych podejść do przeforsowania w Polsce prawa zezwalającego na uprawy roślin genetycznie modyfikowanych, zdołano uzyskać poprzez trick ustawodawczy, wprowadzając GMO do naszego kraju niejako tylnymi drzwiami.

 

Jak poinformował podczas specjalnie zwołanej konferencji prof. Jan Szysko, poseł PiS, ustawa o zmianie ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych, nazywana przez koalicję PO-PSL mianem nowelizacji już istniejącej ustawy, jest tak naprawdę zupełnie nowym i tym samym odrębnym dokumentem, umożliwiającym produkcję żywności i pasz z organizmów GMO. – Za ewentualny wysiew nasion GMO tych wymienionych w rejestrze nie grozi już kara utraty wolności do 12 lat, ale likwidacja upraw oraz – ewentualnie – mandat – tłumaczył Szyszko.

 

– Mamy do czynienia ze świadomą destrukcją prawa w zakresie genetycznie modyfikowanych organizmów – mówił poseł Dariusz Bąk. – Społeczeństwo jest zajęte sprawami wyborów samorządowych, uznając że społeczeństwo nie będzie zainteresowane tym, co dzieje się w sejmie i w efekcie przeforsowano ustawę – dodał.

 

Podkreślał, iż stało się to w sytuacji powszechnego sprzeciwu obywateli oraz decyzji UE o tym, aby rządy narodowe same decydowały, czy chcą wprowadzać GMO. – To ma na celu zniszczenie środowiska naturalnego Polski oraz polskiego rolnictwa, konkurencyjnego w świecie – skonstatował.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

457 komentarzy

457 Komentarzy

 1. ,,karol nawroz,,

  28 listopada 2014 at 13:30

  TO dzieki kwasniewskiemu wbrew woli ukraincow otworzono szeroko drzwi na ukrainie dla Monsanto, DuPont i GMO -ta skazona zywnosc bez zadnych barier ochronnych trafi na polskie rynki.
  Tansza ,i trujaca.

  Kwasiewski to zdrajca i zlodziej czlonek Bilderberg Group
  zaslaniajacy sie przed odpowiedzialnoscia karna swoja wiedza mogaca pograzyc innych.

  Niema zadnej duzej afery w Polsce bez udzialu kwasniewskiego jednak nadal tak jak dla ,,kata,,emerytow buzka -nie wiezienna krata a salony na nasz koszt.

  RoyalDutchShell niezamierza placic a ukrainie odszkodowan za korzystanie z bogactw naturalnyh do tego sluza judasze typu kwachu.

  I zawsze u jego boku ,,kowalczyk,,robiacy miliony kosztem polski i polakow

 2. arkawroc

  28 listopada 2014 at 15:16

  ile dostali na konto za głosowanie za wprowadzeniem GMO?????

 3. zajac

  28 listopada 2014 at 17:23

  To po to była ta szopka z PKW?

 4. Andrzej

  28 listopada 2014 at 17:36

  W przyszłości jak znalazł jak będą siedzieć to i jeść też trzeba dać dostaną to co uchwalili.

 5. jankomuzykant

  28 listopada 2014 at 20:20

  Przecież GMO to jest trucizna rakotwórcza.
  Niech sami to żrą i zobaczymy ile będą żyć po tym i jak zdrówko dopisze. Unikajcie tego dziadostwa, przeczytałem o tym setki opinii rzetelnych naukowców i genetyków.
  Woleli by żreć chleb suchy i wodę niż to dziadostwo genetyczne. Założę się że wpierw to wprowadzą do więzień, a potem kto wie na darmowe stołówki szkolne dla biednych niedożywionych dzieci Polaków?

 6. krzysiek

  28 listopada 2014 at 21:00

  ktos jeszcze ma watpliwosci , ze zydzi chca zaglady Polskiego narodu ?

 7. Martens

  28 listopada 2014 at 22:15

  W końcu wprowadzili dobrą ustawę! Chyba pierwszy raz za kadencji PO-PSL. Ci co protestują nic nie wiedzą o GMO.

 8. Janina

  28 listopada 2014 at 22:17

  W jaki sposob mozna uchwale sejmu obalic? I czy w ogole mozna?

 9. NSZ-ZJ

  28 listopada 2014 at 22:20

  jebane faszystowskie żydy -masony lucyfera talmudyczne z MONSANTO CHCĄ UNICESTWIĆ NARÓD POLSKI I PRZEJĄĆ NASZE TERYTORIUM.trzeba ich zabić zanim sami im ulegniemy,musimy to zrobić dla naszych dzieci,i dla Boga wszechmogącego.Walka z człowiekiem jest blużnieniem Bogu

 10. Sam Diabeł

  28 listopada 2014 at 22:38

  Jak wam się nie podoba to wyjedźcie stąd 🙂

 11. Tsu

  28 listopada 2014 at 22:43

  Czy ktoś z Was w ogóle wie czym jest GMO?
  Może niech wypowie się ktoś kto ma o tym pojęcie, a nie amatorzy biotechnologi.
  Przede wszystkim- GMO nie jest rakotwórcze… Nie wiem skąd w ogóle taki pomysł, ale nie będę już tego komentować.
  Nie ma żadnych dowodów na to, że GMO jest szkodliwe dla naszego organizmu.
  Produkty GMO od tych niezmodyfikowanych różnią się np jedną sekwencją, dzięki której owoce pozostają dłużej świeże albo mają więcej jakiejś witaminy…
  Nie powinniśmy się tak bać biotechnologii, przecież ma to na celu zmodernizowanie naszego kraju, nie możemy ciągle być w tyle.

 12. Krzysiek

  28 listopada 2014 at 22:47

  [quote name=”Martens”]W końcu wprowadzili dobrą ustawę! Chyba pierwszy raz za kadencji PO-PSL. Ci co protestują nic nie wiedzą o GMO.[/quote]
  Zdejmij z nogi jednego martensa i się pierdolnij nim w ten pusty poniemiecki zbiornik, nazywany przez pomyłkę głową.

 13. Dariusz

  28 listopada 2014 at 22:53

  Do Edwarda: Punkt 8 porządku obrad. Poprawione sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska , Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
  Cytat: „Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa kierując się przesłankami, o których mowa w art. 47 ust. 2 pkt 2 regulaminu Sejmu, po ponownym rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniu w dniu 5 listopada 2014 r. wnosi: Wysoki Sejm uchwalić raczy załączony projekt ustawy.”

 14. PrzeciętnyKowaslki

  28 listopada 2014 at 23:08

  To niech sobie to sami jedzą wraz z tym popieprzonym społeczeństwem które ich wybrało.
  Smacznego

 15. Jezzy

  29 listopada 2014 at 00:56

  Do piachu z posłami, sprzedali siebie i próbują nas. Uchwalają co chcą, kiedy chcą, nie licząc się z nikim ! Precz z genetyczną żywnościa! kombinują na siłe tak aby wydłużyć okres przydatności nie licząc się z tym że produkty stracą swoje właściwości odżywcze, smak, zapach. Wszystko po to żeby napchać kieszenie pieniędzmi. Nasz własny rząd ewidentnie prowadzą nas do nikąd!

 16. Agnieszka

  29 listopada 2014 at 03:04

  Pewnie.Sztucznie przetworzona żywność… a na chemioterapie nagłego przypadku bedziemy czekać nie 3 miesiące jak teraz tylko rok. krzyz na droge . co za szmaty.

 17. Łukasz - chemik

  29 listopada 2014 at 06:09

  czemu wszyscy robią taką nagonkę na całe GMO?
  Bo jakiś niedouczony dziennikarz napisał ze jest rakotwórcze? nieraz w gazetach czytam tego typu kwiatki jak np: zapaliła się butla z tlenem (a jak uczono w gimnazjum tlen się nie pali tylko podtrzymuje palenie)
  Czemu nikt nie podeprze swoich teorii o szkodliwości GMO badaniami naukowymi? Bo takowych badań nie ma podkreślam ze do tej pory nie udowodniono w żaden sposób ze GMO zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór lub inne paskudztwo.
  Przykładowo uprawa pszenicy tradycyjna często jest traktowana przez liczne herbicydy w celu zniszczenia chwastów a nie uszkodzenia rośliny uprawianej i to wszystko pozostaje w plonie końcowym w jakimś stopniu i spożywa to finalnie człowiek (smacznego) ale jeżeli zmodyfikujemy pszenice w ten sposób ze stanie się ona odporna na glifosat (takie modyfikacje już istnieją i są z powodzenie stosowane) to tylko jeden zabieg wystarczy aby zniszczyć wszystkie chwasty w uprawie

 18. Wojciech

  29 listopada 2014 at 07:46

  Ci poslowie ktorzy glosowali w sejmie za GMO powinni zajadac sie zywnoscia zawierajaca GMO oraz konsekwentnie podawac ja swoim rodzinom. Mozna ja nabyc w krajach UE zarazonych nia. Na efekty takiej diety nie musza dlugo czekac…
  Tyle, ze polska zdrowa zywnosc przestanie byc zdrowa i konkurencyjna na rynkach swiatowych zabiegajacych o taka zdrowa zywnosc. Czy o to poslom glosujacym za GMO chodzi? Jezeli tak, to jest to sabotaz wlanego exportu rolniczego zdrowej polskiej zywnosci. Nie wspominam o polskich konsumentach zupelnie nieswiadomych fatalnych konsekwencji spozywania takiej zywnosci.
  Trudno to zrozumiec.Moze niech poslowie glosujacy za GMO przyjrza sie na wschodnich sasiadow i wezma z nich przyklad (Bialorus,Rosja)z ktorymi to prowadzili do nie tak dawna przyjazne wymiany.Oni zakazali wprowadzania GMO do wlasnego rolnictwa. Moze to ich przekona?

 19. Andrzej

  29 listopada 2014 at 08:31

  @”Łukasz – chemik”
  No i do nauki matole wprowadzający powyższy komentarz!

 20. Grazyna

  29 listopada 2014 at 08:40

  Poczytajcie książkę pt „Nasiona kłamstwa”, tam jest wszystko czarno na białym jak są ukrywane fakty szkodliwości nasion GMO,nie tylko na nasz organizm ale i na glebę,która się wyjaławia całkowicie.I tak jest bardzo mało minerałów w ziemi a teraz to będzie tylko chemia.Ten pan z nickiem Chemik,proponuję panu koniecznie przeczytać tę książkę,tak nie ma kłamstw tylko fakty. To samo dotyczy szczepionek,bo to ci sami je produkują co chcą zniszczyć ludzkość.

 21. Piter

  29 listopada 2014 at 08:54

  wkurzające jest to że coraz więcej baranów wypowiada sie tutaj o rzeczach o których nie ma pojęcia ..ja ni ejestem ekspertem ale sporo czytam i nie jednego autora by była jasność .. GMO TO ŚMIERĆ – Prof. dr hab. Jan Narkiewicz – Jodko …to jest profesor jak by nie było …i nie jedyny który alarmuje na ten temat bo nie ma nic do stracenia swoje przeżył…jeśli jakiś baran ma większą wiedze niż ten profesor choćby to może mieć zdanie a reszta nie się bierze za miotłę i łopatę a nie próbuje mądrować na forum ..i to prędko.. Na GMO nie nie działają antybiotyki ..

 22. Luna

  29 listopada 2014 at 09:10

  Czy w tym cholernym kraju ludzie mogą zacząc patrzec realnie a nie przez pryzmat pieniędzy!? Do cholery Rząd ma działac na rzecz obywateli a nie na ich szkodę. Trzeba zacząc sie buntowac, bo niedlugo nie bedziemy mieli prawa uprawiac marchewki we wlasnym ogródku dla własnych potrzeb! Istnieją dowody szkodliwości GMO polecam niedowiarkom się z nimi zapoznac. GMO to nie tylko choroby, GMO to niewola! Juz zyjemy w globalnym wiezieniu…mamy harowac, placic haracze na kazdym kroku i siedziec cicho kiedy dokonuje się zamachu na nasze zdrowie!

 23. Łukasz - chemik

  29 listopada 2014 at 09:55

  a jeżeli ktoś uważa ze rolnictwo ekologiczne jest rozwiązaniem to ok ale niechaj jeszcze będzie to rozwiązanie opłacalne również dla producenta

 24. Grzegorz

  29 listopada 2014 at 10:25

  No i co z tego? Nie ma dowodów, że GMO szkodzi ludziom. PseudoOpracowania szarlatanow jak i domniemania że to dopiero wpłynie na ludzi w następnych pokoleniach możemy wsadzić między bajki.

 25. Walenty

  29 listopada 2014 at 10:35

  Stop GMO i szczepieniom małych dzieci!

 26. AAA

  29 listopada 2014 at 10:55

  Przecież im prędzej ludzie się wykończą tym lżej dla pozostałych.

 27. Nucky

  29 listopada 2014 at 11:14

  Jeszcze nie tak dawno byłem zdecydowanym przeciwnikiem GMO. Zdałem sobie jednak sprawę, że tak naprawdę jestem zielony w temacie i zachowuję się jak Doda albo inny krzykacz-laik. Teraz jestem gdzieś pośrodku. Nic nie jest „czarno-białe”, jak to się niektórym wydaje. Krzyczą, że GMO to śmierć, a jedzą modyfikowaną kukurydzę lub soję, nawet o tym nie wiedząc. I chyba żyją.
  Prawda jest taka, że tego typu badania wymagają co najmniej 50 lat (2 pokolenia), by stwierdzić jakąkolwiek szkodliwość. Tak jak z wiarą w Boga, nie mamy 100% co do jego istnienia, bądź nieistnienia. Więc póki co, pokładam wiarę i nadzieję w naszych naukowców, którzy będą dowodzić wad lub zalet żywności GM.
  I ostatnia sprawa – uczciwość. Wiadomo, że za takimi ustawami mocno lobbują wielkie korporacje. To jest większe zagrożenie niż, domniemana, szkodliwość dla zdrowia. Nie ma równie paskudnych, co ludzie istot, dlatego należy stosować zasadę ograniczonego zaufania.

 28. shrew

  29 listopada 2014 at 11:17

  [quote name=”Grzegorz”]No i co z tego? Nie ma dowodów, że GMO szkodzi ludziom. PseudoOpracowania szarlatanow jak i domniemania że to dopiero wpłynie na ludzi w następnych pokoleniach możemy wsadzić między bajki.[/quote]
  [quote name=”Grzegorz”]No i co z tego? Nie ma dowodów, że GMO szkodzi ludziom. PseudoOpracowania szarlatanow jak i domniemania że to dopiero wpłynie na ludzi w następnych pokoleniach możemy wsadzić między bajki.[/quote] jeśli potrzebujesz do wyciągnięcia konstruktywnych wniosków dowodów, nie wystarcza ci wiedza i logika, to właściwie nie odczujesz straty środowiska naturalnego,bo dalej będziesz sobie żyć w izulorycznym świecie bajek, między które wkładasz ostrzeżenia….

 29. moni

  29 listopada 2014 at 11:26

  [quote name=”Grzegorz”]No i co z tego? Nie ma dowodów, że GMO szkodzi ludziom. [/quote]. Są! Są dowody. Wielu naukowców i lekarzy np alergolodzy ostrzegają przed gmo. Przez lata boy prowadzone badania na zwierzętach – wiadomo wiec ze skoro szkodzi im, to nam tez.

 30. stoLica

  29 listopada 2014 at 11:44

  Będą nas truć, na polecenie żydów i masonów. Kupujcie chleb, masło, mleko w małych sklepach, z małych mleczarni, mięso z małych masarni. Nie kupujcie antybiotyków, sterydów, wymyślnych leków. Kupujcie magnez, witaminę C (cytryna+skórka z cytryny, tylko trzeba ją wcześniej odmoczyć 2-3, żeby toksyny się zmyły), czosnek, propolis na przeziębienie! Nie szczepcie swoich dzieci na nic. Te szczepionki są groźne, zabójcze, a w dodatku robione są na komórkach zabitych dzieci w wyniku aborcji.

 31. Tadeusz

  29 listopada 2014 at 13:56

  Ewolucja czyli proces, w którym powstaliśmy, to jest wymiana naturalnych mutacji. GMO to ewolucja kontrolowana i przyspieszona. Złe mutacje są usuwane, dobre wdrażane. Tak więc określanie GMO jako samo zło czy samo dobro jest po prostu niemądre. Szkodliwe ekonomicznie jest zastrzeganie praw do mutacji udanych – to jest wyciąganie pieniędzy od użytkowników. Ale to problem etyki a nie biologii.

 32. jurek

  29 listopada 2014 at 13:59

  Może mi ktoś pokazać, gdzie w nowelizacji mowa jest o wprowadzaniu na rynek żywności genetycznie modyfikowanej (GMO). Osobiście jestem przeciwnikiem tego typu żywności, ale z przykrością muszę stwierdzić, że artykuł napisany jest w sposób bardzo nierzetelny. Nie wskazuje konkretnych przepisów mówiących o wprowadzaniu na rynek polski (na rynek dostępny dla konsumentów) rzeczonych produktów GMO. Brak jest jakiegokolwiek odesłania do ustawy, a co za tym idzie czytelnik nie otrzymuje jasnej informacji, która jest skorelowana z regulacją ustawową (czy też z nowelizacją, która jeszcze nie weszła w życie). Krótko mówiąc, kiepski artykuł. Pani redaktor pewnie nawet nie przejrzała pobieżnie nowelizacji… ech dziennikarze (dzisiaj chyba każdy może się nazwać dziennikarzem)

 33. Mr_LM

  29 listopada 2014 at 16:24

  Masakra przypomina mi to upgrade, modyfikacje np. komputera który ma dzialac tak jak my chcemy…w tym przypadku komputerem jest człowiek.

 34. Dorota

  29 listopada 2014 at 16:28

  Świetna wiadomość, nareszcie coś się ruszyło w tej kwestii! Mam nadzieję, że rząd szybko podejmie kolejne kroki zmierzające do powstanie w Polsce upraw GMO, to przyniesie nam same korzyści.

 35. cykor

  29 listopada 2014 at 17:04

  Może płynący do Dąbrowy Górniczej transport z Salvadoru do tego potrzebny? Przecież tam są pestycydy – używane do produkcji GMO.

 36. marcin

  29 listopada 2014 at 18:11

  natura nam za to zapłaci nie wtrącajmy się w nature

 37. Kalina

  29 listopada 2014 at 19:06

  Znikna wam w Polsce wkrotce ladne laki i bedziecie takimi samymi cyborg jak te ladne pomidory . Gratuluje swiatowi lekarzy i faramceutycznym kompaniom poniewaz pomidory beda kompletnie bez wartosci odzywczych . Genialnie glupi narod Jakiego swiat nie widzia . jestescie w tym kraju wiekszymi materialistami niz gdziekowiek na swiecie widziam .

 38. Kalina

  29 listopada 2014 at 19:10

  [quote name=”Dorota”]Świetna wiadomość, nareszcie coś się ruszyło w tej kwestii! Mam nadzieję, że rząd szybko podejmie kolejne kroki zmierzające do powstanie w Polsce upraw GMO, to przyniesie nam same korzyści.[/quote]

  Najgupsza kobieta swiata ,ktora pisze te slowa u gory . Chyba juz Cyborg pomidorowo prostomarchewkowy

 39. Grazyna

  29 listopada 2014 at 19:46

  Niektórzy chyba już są najedzeni nasionami GMO,bo piszą takie idiotyzmy,że czytać tego nie mozna.Polecam Wam ksiażke pt. Nasiona kłamstwa. Żywności na świecie mamy za dużo,tak,tak, tylko mafia chemiczna i biznesowa nie pozwoli,by ich dochody się zmniejszyły i ktos śmiał wejść do ich mafii.Bill Gates wykupił Monsanto-największą firmę chemiczną świata i oświadczył,że jest nas na świecie za dużo więc będziemy przymuszani do obowiązkowych szczepień i umierać,bo im się marzy tylko 500 milionów ludzi na świecie!!!!a nie prawie 7 miliardów.Są gorsi od hitlerowców z którymi w czasie wojny współpracowali i eksperymentowali na ludziach.Poczytajcie na yt o Gatesie.

 40. Grazyna

  29 listopada 2014 at 19:51

  [quote name=”Dorota”]Świetna wiadomość, nareszcie coś się ruszyło w tej kwestii! Mam nadzieję, że rząd szybko podejmie kolejne kroki zmierzające do powstanie w Polsce upraw GMO, to przyniesie nam same korzyści.[/quote]
  Dorota ty chyba żartujesz,przeczytaj książkę pt. Nasiona kłamstwa i o Billu Gates-ie,może wtedy zmienisz zdanie.Ziemie będą zniszczone-wyjałowione i pozbawione resztek minerałów,które i tak są w minimalnych dawkach.Nie wspomnę o chorobach; raka,alergii,zmianach w DNA ludzi i innych. To ci się podoba??

 41. kaxia

  29 listopada 2014 at 20:15

  [quote name=”Kalina”] Genialnie glupi narod Jakiego swiat nie widzia . jestescie w tym kraju wiekszymi materialistami niz gdziekowiek na swiecie widziam .[/quote]

  Kalina, to nie naród zatwierdził ustawę, lecz rząd. Naprawdę nie dostrzegasz różnicy?

 42. tom

  29 listopada 2014 at 20:17

  GMO spozywasz i umierasz.O to wlasnie chodzi zeby ludzie wymarli bo jak jest ich za duzo to bogaci traca konyrole i moga stracic wladze.

 43. adam

  29 listopada 2014 at 21:43

  Narodzie wylacz wszelkiej masci TV, oprucz TV TRWAM,a wlacz rozum ROZUM.wtedy zrozumiesz co sie dzieje w kraju. AFERA AFERA,pogania,tego nierzadu plus SLD,TR JKN,a zejdziesz na ziemie i ze zdziwieniem zobaczysz ze juz niema naszej OJCZYZNY

 44. LOBO

  29 listopada 2014 at 21:50

  Adam masz w stuprocentach racje. Ale mysle ze to jeszcze troche potrwa zanim sie ockniemy?

 45. Paweł

  29 listopada 2014 at 22:32

  Człowiek badając naturę nigdy nie pozna jej mechanizmów, które kształtowały się miliardy lat, na tyle aby je poprawić w sposób doskonały nie majacy negatywnych skutków dla całego systemu operacyjnego jakim posługę się przyroda. GMO jest wkładaniem pręta w tryby doskonałej maszyny którą jest przyroda. Coś na pewno zostanie zniszczone. GMO może dać początek wyeliminowania ciężkiej chemii stosowanej w rolnictwie dotychczas.
  niestety jak na razie w uprawach gmo stosuje jej się znacznie więcej i jest znacznie mocniejsza.

 46. Paweł

  29 listopada 2014 at 22:46

  Zadanie chemii przez nas jest na porządku dziennym. Mało kto temu zaprzecza. Bo dalej w marketach świadomie lub nieswiadomie kupujemy produkty o długich terminach ważnośći mają one zbyt wiec dalej są na rynku, proste.
  czytajcie etykiety! !!

 47. po prostu

  29 listopada 2014 at 22:59

  trzeba spdalac z tego kraju jak najdalej

 48. Paweł

  29 listopada 2014 at 23:04

  A i jakby ktoś nie wiedział świętej zasady na tej ziemi: pieniądz i wladza. GMO wprowadza się po to aby mieć monopol, aby trzymać w garści rolnictwo, sterować produkcją żywności na ziemi. Jeżeli ktoś ma do tego narzędzia-gmo- to tak jak by Putin zakręcal kurek z gazem i mówił: gaz zakręcAmy cenę podnosimy i czekamy. I tak przyjdą i zapłacą wyższa cenę.
  Zobaczycie przestanie rosnąć u nas na polu bez ich pomocy. A żeby rosło trzeba będzie kupić drogi środek.
  niszczymy to co matka natura dala nam. Kiedyś przyjedzie czas się z na rozliczyć.

 49. Paweł

  29 listopada 2014 at 23:22

  Cieszy mnie fakt ze ludzie są przeciwni gmo w rolnictwie. Jeżeli gmo nie wjedzie na dużą skalę do polski… bo juz jest … to mamy szansę uchronić się przed zniszczeniem rolnictwa i przed wladza absolutna która są koncerny. Za wygórowana sume
  każdego można kupić, patriote będącego u władzy lub nie to są tylko ludzie.
  Wiec jeżeli chcemy żyć jak do tej pory to czy na walkę z naszymi mentorami których sami wybralismy

 50. Paweł

  29 listopada 2014 at 23:44

  Tak jak już mówimy o zagrożeniach. Na YouTube wpiszcie „smugi na niebie” lub geoinżynieria. To dopiero ciekawy sposób niszczenia populacji ludzkiej.
  niedługo psycha siadzie ludziom jak będą świadomi wszystkich prezentów wysyłanych od bilderbergów.

 51. zbych

  30 listopada 2014 at 09:12

  poczytajcie o Monsanto to się wam odechce GMO

 52. Bez znaczenia

  30 listopada 2014 at 09:16

  Dorota, Ty chyba nie masz zielonego pojęcia jak zmodyfikowana żywność jest w stanie oddziaływać na organizm ludzki. Jakie konsekwencje wprowadzenia takiej żywności poniosą nasi rodacy uprawiający żywność i jakie nasze dzieci, być może już nie widząc różnicy pomiędzy żywnością gmo a tą niemodyfikowaną. Jeśli my nie zwrócimy na to uwagi, nikt tego nie zrobi.

  Odsyłam do filmu o monsanto. „świat według Monsanto”

 53. Bez znaczenia

  30 listopada 2014 at 09:17

  [quote name=”zbych”]poczytajcie o Monsanto to się wam odechce GMO[/quote]

  Zbieżność myśli. 🙂

 54. Ania 67

  30 listopada 2014 at 11:49

  [quote name=”Dorota”]
  Doskonale wiem czym jest GMO…[/quote]
  Ja nie będąc nigdy czegoś pewien, nie uważam za właściwe używanie zwrotów, doskonale wiem, wiem na pewno, nie znacie się itd
  Z działaniem GMO i jak to będzie w przyszłości, póki co nie wie nikt. Bierzesz, pobieżnie dokonania i wyniki stosowania GMO w relacjach poprawy produktu mającego na celu wyeliminowanie pewnych wad itp rzeczy, jednak kompletnie nie zauważasz, że to jest jedynie odprysk badań laboratoryjnych, niemal zupełna nisza eksperymentalna, mająca jedynie na celu zaciemnienie obrazu, rzeczywistych działań producentów GMO. Tak po prawdzie pszenica, kukurydza, soja, słonecznik i inne rośliny GMO obecnie stosowane w uprawach, mają modyfikację genetyczną stworzoną w ten sposób, by na polach można było niemal w nieskończoność wylewać tony np Roundup’u a rosliny uprawne były nań uodpornione.
  Takie działanie nie ma nic wspólnego z działaniem dla dobra ludzkości a wręcz jest objawem szkodzenia.

 55. ALEX

  30 listopada 2014 at 12:06

  A Państwo tu tak tylko gadają, czy ktoś coś zadziałał w sprawie obalenia tej ustawy? Ktoś to zgłosił mediom? Ktoś stworzył petycję, którą byśmy mogli podpisywać i potem w geście protestu przedstawić rządzącym? Ktoś chce zorganizować pikietę pod kancelarią premiera? ZRÓBMY COŚ!

 56. Tomasz

  30 listopada 2014 at 13:08

  Czy można znaleźć gdzieś listę posłów którzy głosowali za ustawą?

 57. Artur

  30 listopada 2014 at 13:46

  wpisz w google sejm głosowanie. było to głosowanie 40 danego dnia. Za całe PO, przeciw PIS

 58. Bee

  30 listopada 2014 at 14:18

  A co z pestycydami potrzebnymi do produkcji roślin GMO? Podobno potrzeba ich znacznie więcej niż do normalnych roślin? A wiemy jakie konsekwencje niosą pestycydy dla ludzi, dla ziemi, dla środowiska.Czy nie jest to dla nas zagrożeniem?

 59. Luke

  30 listopada 2014 at 14:20

  [quote name=”ALEX”]A Państwo tu tak tylko gadają, czy ktoś coś zadziałał w sprawie obalenia tej ustawy? [/quote] Może jakaś blokada drogi???

 60. Jacek

  30 listopada 2014 at 14:33

  W tej dyskusji nad GMO jakoś nie widać specjalistów od inżynierii genetycznej, ale co niektórzy próbują głosić swoje prawdy.Aby dyskusja była merytoryczna nie wystarczy liznąć trochę biologi,modyfikacja genetyczna roślin,owoców itp ma negatywny wpływ na organizm ludzki i to jest już w wielu przypadkach potwierdzono badaniami naukowymi.Produkty na bazie GMO są bardziej niebezpieczne dla organizmu ludzkiego niż zdrowa żywność produkowana w tradycyjny sposób.Natomiast na posłów – osłów z PSL-u nie głosować w przyszłorocznych wyborach, czy nadal ma im się udawać jak w tych wyborach samorządowych.Najwyższy już czas aby nasze społeczeństwo zmądrzało i durni nie wybierano do parlamentu.

 61. bob

  30 listopada 2014 at 14:36

  [quote name=”Tomasz”]Czy można znaleźć gdzieś listę posłów którzy głosowali za ustawą?[/quote]
  cala lista na stronach sejmu wszyscy z PO i prawie wszyscy z PSL a PIS głosował tak samo jak Palikot !!

 62. probant

  30 listopada 2014 at 15:04

  [quote name=”Sam Diabeł”]Jak wam się nie podoba to wyjedźcie stąd :)[/quote]
  I o to wlasnie chodzi,zebysmy wyjechali.To nie ludzie podejmuja decyzje o wyjezdzie to Zydzi
  z rzadu i roznych organizacji robia wszystko by Polski nie maial kto bronic, a Polacy znow obudzili sie z reka w nocniku.Kazdego dnia przybywa conajmniej 200 z Izraela by tu znow sie osiedlic, czka na nich praca w jednostakach kontrolujacych i mieszkania odebrane Polakom.Naiwni Polacy dali sie wymanipulowac na zmywak,zamiast wyslac na zmywak tych ktorzy przjmuja powoli Polske.

 63. Tomasz

  30 listopada 2014 at 15:46

  [quote name=”bob”][quote name=”Tomasz”]Czy można znaleźć gdzieś listę posłów którzy głosowali za ustawą?[/quote]
  cala lista na stronach sejmu wszyscy z PO i prawie wszyscy z PSL a PIS głosował tak samo jak Palikot !![/quote]
  Dzięki. Już sobie zapisałem, na kogo w przyszłości nigdy nie oddać głosu.

 64. gosia

  30 listopada 2014 at 15:50

  żądam jako obywatel obalenia tej ustawy i ponownego głosowania z udziałem SPOŁECZEŃSTWA.!!!!!!!!

 65. Zbigniew

  30 listopada 2014 at 19:20

  Ludzie kochani, dlczego chcecie mi uniemożliwić jedzenia paskudnej, niezdrowej, rakotwórczej itp żywności GMO? Czy ja wam zabraniam zdrowo się odżywiać? Więcej tolerancji dla mniejszości (?) kulinarnej!

 66. Dynamo

  30 listopada 2014 at 19:52

  231 nie może decydować za 38 milionów ludzi. Władza jest w rękach Narodu. To w temacie przypomnienia. Bo ich Ego napompowane jest już GMO.

 67. Marcin

  30 listopada 2014 at 20:23

  [quote name=”Zbigniew”]Ludzie kochani, dlczego chcecie mi uniemożliwić jedzenia paskudnej, niezdrowej, rakotwórczej itp żywności GMO? Czy ja wam zabraniam zdrowo się odżywiać? Więcej tolerancji dla mniejszości (?) kulinarnej![/quote]

  chcesz, to żryj nawet końskie gówno. problem jest w tym, że ja nie zamierzam jeść nic takiego, a zezwolenie na produkcję żywności GMO wywoła lawinę, która zaleje normalną, zdrową żywność! i to mnie wkurza!

 68. Dorota

  30 listopada 2014 at 21:15

  [quote name=”Grazyna”]
  Z działaniem GMO i jak to będzie w przyszłości, póki co nie wie nikt. [/quote]

  Wręcz przeciwnie, wie to każdy, kto ma podstawową wiedzę z zakresu genetyki. Drobne mutacje genetyczne zachodzą w organizmach samoistnie, oraz w sposób niekontrolowany były wprowadzane od damna. GMO to tylko bardziej świadome ukierunkowanie tych zmian. Na koniec zaś liczy się tylko skład danego ziarna kukurydzy, nie zaś to czy powstało ono w kolbie, czy w skutek modyfikacji genetyczny w strączku grochu. Niestety większość ludzi nie wie czym jest DNA i obawiają się tego, czego nie rozumieją.

 69. Dorota

  30 listopada 2014 at 21:18

  [quote name=”ana”]Czym są alergie, nowotwory i czemu stały się tak popularne w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat?[/quote]
  Na pewno nie z powodu GMO, którego przecież nie ma na naszym rynku od kilkudziesięciu lat.

 70. Grazyna

  30 listopada 2014 at 21:53

  [quote name=”Dorota”][quote name=”ana”]Czym są alergie, nowotwory i czemu stały się tak popularne w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat?[/quote]
  Na pewno nie z powodu GMO, którego przecież nie ma na naszym rynku od kilkudziesięciu lat.[/quote]
  Mylisz się w Polsce już od 2007 r. na Opolszczyźnie rolnicy sieją kukurydzę GMO,widziałam ten program w TVRegionalnej. Ale oprócz kukurydzy mamy już nasiona warzyw(ponoć i rzepaku) o czym nawet nie wiedzą sami zaintertesowani, O tym pisał ktoś kilka miesiecy temu.Myślałam,że nie będziemy truci ale mamy rzad antynarodowy i nie licżący się z narodem,czego mamy dowód na każdym kroku a szczególnie w ciągu ostatnich 2 tygodni.

 71. marcin

  30 listopada 2014 at 22:26

  tutaj widze jedyne wyjscie, ludzi pokroju Breivik, trzeba zgladzic ludzi z monsanto, ci co podejmuja tam kluczowe decyzje, nie widze innych rozwiazan, to jasne ze nasi politycy sa przekupienie przez firme monsanto, w gre wchodza miliardy dolcow, kto sie oprze

 72. Jerzy

  1 grudnia 2014 at 08:32

  Ci co popierają GMO nie mają świadomości, że zjadając rośliny oprócz energii, pobieramy z tej rośliny informacją. A GMO zmienia ją na inną nie zgodną z naturą.
  To spowoduje, że nasz organizm otrzymując będą informację zacznie działać z tym błędem. My tego nie odczujemy ale nasz dzieci tak. Były i są prowadzone badania, która udowodniły o zgubnym wpływie GMO na żywe organizmy, tylko że w następnych pokoleniach. Nie rozumię posłów, dlaczego nie patrzą w przyszłość, nie myślą o swych dzieciach. Tylko poddają się lobbystom z USA, żeby nam ten chłam wcisnąć. Tempota tych ludzi jest coraz większa. Myślą chyba tylko o tym żeby napchać swoje kabzy.

 73. gmo zabija

  1 grudnia 2014 at 08:35

  [quote name=”Dorota”][quote name=”Grazyna”]
  Z działaniem GMO i jak to będzie w przyszłości, póki co nie wie nikt. [/quote]

  Wręcz przeciwnie, wie to każdy, kto ma podstawową wiedzę z zakresu genetyki. Drobne mutacje genetyczne zachodzą w organizmach samoistnie, oraz w sposób niekontrolowany były wprowadzane od damna. GMO to tylko bardziej świadome ukierunkowanie tych zmian. Na koniec zaś liczy się tylko skład danego ziarna kukurydzy, nie zaś to czy powstało ono w kolbie, czy w skutek modyfikacji genetyczny w strączku grochu. Niestety większość ludzi nie wie czym jest DNA i obawiają się tego, czego nie rozumieją.[/quote]
  jedyny problem ze szczury na kukurydzy gmo staja sie bezplodne a w kolejnych pokoleniach karmione kukurydza gmo dostaja atrofi narzadow wewnetrznych a poza tym to normalne w przyrodzie ze krzyzuja sie geny roslin i zwierzat tak to bardzo normalne w twojeje zakutej przylbicy…

 74. gmo zabija

  1 grudnia 2014 at 08:41

  [quote name=”Zbigniew”]Ludzie kochani, dlczego chcecie mi uniemożliwić jedzenia paskudnej, niezdrowej, rakotwórczej itp żywności GMO? Czy ja wam zabraniam zdrowo się odżywiać? Więcej tolerancji dla mniejszości (?) kulinarnej![/quote]
  to widze ze z biologo dwojka byla… rosliny pulkujac zapladniaja sie nawzajem wiec twoja gmo bedzie zapladnac moje organik to jest problem izolacja by byla mozliwa gdyby twoje bylo pod folia a ludzie tam pracujacy chodzili w strojach kroliczkow a i to nie jest gwarancja gdyz ludzie popelniaja bledy

 75. gmo zabija

  1 grudnia 2014 at 08:46

  [quote name=”Dorota”][quote name=”ana”]Czym są alergie, nowotwory i czemu stały się tak popularne w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat?[/quote]
  Na pewno nie z powodu GMO, którego przecież nie ma na naszym rynku od kilkudziesięciu lat.[/quote]
  od 20 lat polska sprowadza tony pasz gmo z usa czech brazyli argentyny i mieso mleko z tych krow gmo takze jest zmienione gentycznie stad mamy tyle alergi rakow gdyz organizm walczy z sztucznym jedzeniem rozpoznawajac je jako wroga tak samo atakuje wlane komorki ktore zostaly genetycznie zmienione przez zjedzone produkty gmo, w stanach mleko i mieso ze zwierzat karmionych gmo nie moze byc sprzedawane jako eko/organik wlasnie dlatego ze zmienia nam dna

 76. probant

  1 grudnia 2014 at 09:04

  [quote name=”Jerzy”]Ci co popierają GMO nie mają świadomości, że zjadając rośliny oprócz energii, pobieramy z tej rośliny informacją. A GMO zmienia ją na inną nie zgodną z naturą.
  To spowoduje, że nasz organizm otrzymując będą informację zacznie działać z tym błędem. My tego nie odczujemy ale nasz dzieci tak. Były i są prowadzone badania, która udowodniły o zgubnym wpływie GMO na żywe organizmy, tylko że w następnych pokoleniach. Nie rozumię posłów, dlaczego nie patrzą w przyszłość, nie myślą o swych dzieciach. Tylko poddają się lobbystom z USA, żeby nam ten chłam wcisnąć. Tempota tych ludzi jest coraz większa. Myślą chyba tylko o tym żeby napchać swoje kabzy.[/quote]
  Oni to wszystko wiedza, GMO , jest wprowadzane dla depopulacji ludzkosci, a nie dla innych celow.Dla politykow glosy na nie, oznacza koniec kariery.

 77. Magdalena

  1 grudnia 2014 at 11:52

  Hańba!

 78. probant

  1 grudnia 2014 at 12:02

  [quote name=”Dorota”][quote name=”Grazyna”]
  Z działaniem GMO i jak to będzie w przyszłości, póki co nie wie nikt. [/quote]

  Wręcz przeciwnie, wie to każdy, kto ma podstawową wiedzę z zakresu genetyki. Drobne mutacje genetyczne zachodzą w organizmach samoistnie, oraz w sposób niekontrolowany były wprowadzane od damna. GMO to tylko bardziej świadome ukierunkowanie tych zmian. Na koniec zaś liczy się tylko skład danego ziarna kukurydzy, nie zaś to czy powstało ono w kolbie, czy w skutek modyfikacji genetyczny w strączku grochu. Niestety większość ludzi nie wie czym jest DNA i obawiają się tego, czego nie rozumieją.[/quote]
  Nie odrozniasz hodowli od manipulacji GMO.Jak dwie rosliny, tego samego gatunku lub rodziny, sie skrzyzuje , zaszczepi, to jest hodowla, a jak skrzyzuje sie krowe z oslem ,czy gruszke z kapusta, to jest manipulacja GMO.W naturze nie ma zaplodniej psa z kotem, czy jeza ,ze slimakiem.A naukofce chca ,zeby to bylo.Czy teraz juz kapujesz co to jest GMO?

 79. Magdalena

  1 grudnia 2014 at 13:36

  Wybrane demokratycznie przekupne półgłówki rządzą i podejmują takie decyzje. Po nich choćby popop.

 80. karol

  1 grudnia 2014 at 19:44

  Artur Zawisza to żyd ,głosował w sejmie za oddaniem żydom 65 miliardów dolarów !!!

 81. dan

  1 grudnia 2014 at 21:29

  Jakie kurwy,sami ta beda jesc pozniej i ich dzieci.GRATULUJE

 82. Gabriel

  1 grudnia 2014 at 22:58

  Sami srają do własnego gniazda. Ich dzieci, wnuki i kolejne pokolenia na pewno będą im za to wdzięczne.

 83. probant

  1 grudnia 2014 at 23:59

  [quote name=”karol”]Artur Zawisza to żyd ,głosował w sejmie za oddaniem żydom 65 miliardów dolarów !!![/quote]
  A czego Ty innego sie spodziewales? Dalej wierzysz , ze moze powsatac cos co nie jest „zatwierdzone”? Ale pochwalam czujnosc.
  W moich oczach dzis tylko wieznowie polityczni i to nie wszyscy, sa godni zaufania.Nie ma ani partii, nai ruchu, ani niczego co cos udaje ze moze jak nie jest zatwierdzone. Tak samo „prawy” to nic innego jak narzedzie do wylowienia wrogow Zydow budujacych w Polsce Judeopolonie.Po owocach ich poznacie.A i owoce w wiekszosci dzis sa zarazone ,zgnojone, ocenzurowane,a drzewo ktore zdrowe wydaje, sciete
  Rob zapasy i je ukryj, bo to juz niedlugo, jak sprowokuja Dume, po tym jak odwiedzi Putina seryjny samobojca, Ruscy przejda przez nasz kraj 2 razy idac na tourne az do Renu.
  Pamietaj taylko ze po drodze zgwalca ci zone i corki i odbiora wszelkie zapasy jedzenia.

 84. Karol

  2 grudnia 2014 at 11:20

  POlecam dalsze głosowanie na PO!

 85. danuta

  2 grudnia 2014 at 11:31

  [quote name=”gmo zabija”][quote name=”Zbigniew”]Ludzie kochani, dlczego chcecie mi uniemożliwić jedzenia paskudnej, niezdrowej, rakotwórczej itp żywności GMO? Czy ja wam zabraniam zdrowo się odżywiać? Więcej tolerancji dla mniejszości (?) kulinarnej![/quote]
  to widze ze z biologo dwojka byla… rosliny pulkujac zapladniaja sie nawzajem wiec twoja gmo bedzie zapladnac moje organik to jest problem izolacja by byla mozliwa gdyby twoje bylo pod folia a ludzie tam pracujacy chodzili w strojach kroliczkow a i to nie jest gwarancja gdyz ludzie popelniaja bledy[/quote]

 86. danuta

  2 grudnia 2014 at 11:38

  [quote name=”Magdalena”]Wybrane demokratycznie przekupne półgłówki rządzą i podejmują takie decyzje. Po nich choćby popop.[/quote]
  ja jako polka mam prawo decydowac czy chce aby to paskudztwo było produkowane w polsce jesli to PO przegłosowało to ja głośno krzycze nie głosujcie na takich posłów .Niech sobie w ogródkach to choduja

 87. danuta

  2 grudnia 2014 at 11:43

  jesli to Po przegłosowała to świństwo to ja jako polka niechce takich w rzadzie ludzie niegłosujcie na takich bezmuzgowców co chca zatruc społeczeństw Dla swoich interesów .Niech sobie w swoim ogrugdku to choduja i sami żra

 88. 234

  2 grudnia 2014 at 12:36

  Wyjazd mi z tym shitem

 89. Justyna

  2 grudnia 2014 at 12:45

  jak sprawdzić czy ten tekst jest wiarygodny?

 90. ALEX

  2 grudnia 2014 at 14:48

  No właśnie – jak sprawdzić, czy ten tekst jest wiarygodny? I dlaczego cisza o tym w mediach, nawet w tych lubiących sensacje?

 91. Bee

  2 grudnia 2014 at 15:18

  No własnie… dlaczego taka cisza na ten temat w mediach? Zastanawia mnie to…

 92. Aleksandra

  2 grudnia 2014 at 16:49

  Wszystkim specjalistom od zagrożeń związanych z GMO radzę zajrzeć do pierwszego lepszego podręcznika biologii dla szkół ponadgimnazjalnych. Owszem nic nie jest czarno-białe, GMO może być zagrożeniem dla środowiska naturalnego i może również być bardziej uczulające, a nawet w jakiś sposób niebezpieczne dla zdrowia, ale żeby to stwierdzić trzeba spojrzeć na konkretną modyfikacje a nie ogół zjawiska. Po to się robi różne testy by sprawdzić czy zmodyfikowana roślina nadaje się do spożycia. Twierdzenie, że szkodliwe jest zjedzenie zmodyfikowanego genomu jako samego w sobie jest śmieszne. DNA tego co jemy nie wpływa na nas, chyba, że będzie kodowało szkodliwe białka. Zaszkodzi nam zjedzenie białka, nie genomu. Poza tym piszecie tylko o organizmach transgenicznych, a niektóre modyfikacje polegają po prostu na powieleniu genów, by uzyskać większe plony. A tych którzy uważają mieszanie w genach za tak wielkie zło zapytam skąd wezmą insulinę gdy zachorują na cukrzycę?

 93. Aleksandra

  2 grudnia 2014 at 22:51

  Tak, ale portal prawy.pl i piszący tu dziennikarze nie są dla mnie wiarygodnym źródłem, proszę mi pokazać te informacje w jakimkolwiek innym medium.

 94. Aleksandra

  3 grudnia 2014 at 10:45

  Błagam nich ktos zorganizuje porzadny protest, tak jak to kiedys była mobilizacja w sprawie ACTA.
  Jeśli będzie taki protest, to na pewno sie na niego wybiore, a wraz ze mna cala moja rodzina!!! NIE DLA GMO!

 95. Jacek

  3 grudnia 2014 at 11:38

  Pogrzeb dla POLSKICH ROLNIKÓW !!! Kolejny pretekst dla Putina aby nie importować z Polski żywności.

 96. Dorota

  3 grudnia 2014 at 13:27

  [quote name=”gmo zabija”]
  jedyny problem ze szczury na kukurydzy gmo staja sie bezplodne a w kolejnych pokoleniach karmione kukurydza gmo dostaja atrofi narzadow wewnetrznych a poza tym to normalne w przyrodzie ze krzyzuja sie geny roslin i zwierzat tak to bardzo normalne w twojeje zakutej przylbicy…[/quote]

  Geny roślin i zwierząt się nie krzyżują!!! Nie ma takiej fizycznej możliwości. Krzyżują się tylko geny organizmów tego samego gatunku, czyli na przykład pomiędzy ludźmi, pomiędzy kotami, pomiędzy jabłonkami. Geny kota i jabłonki nie mogą się skrzyżować. Chociaż czytając takie teksty jak powyżej to naprawdę mam wrażenie, że niektórym mózgi się skrzyżowały z amebą.

 97. Tomasz

  3 grudnia 2014 at 13:34

  @cansyezz
  Słucham w takim razie, w jaki sposób GMO ma wpływać na ludzki organizm – a przede wszystkim w jaki sposób ma modyfikować ludzki kod genetyczny. W jaki sposób cokolwiek po prostu spożytego i strawionego miałoby mieć jakikolwiek wpływ na DNA, bo takim jestem głąbem, że nie jestem w stanie tego pojąć.

  Wiesz, że truskawka też jest zmodyfikowaną genetycznie poziomką? Słucham więc też, jaki wpływ na ludzki organizm ma jedzenie truskawek.

 98. Tomasz

  3 grudnia 2014 at 13:36

  @cansyezz
  Ach, i faktycznie – nie jestem biologiem. Nigdzie nie napisałem, że podaję link do własnego tekstu.

 99. Dorota

  3 grudnia 2014 at 13:41

  [quote name=”Tomasz”]
  Wiesz, że truskawka też jest zmodyfikowaną genetycznie poziomką? Słucham więc też, jaki wpływ na ludzki organizm ma jedzenie truskawek.[/quote]

  To tylko jeden z milionów przykładów. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że większość roślin uprawnych to zmodyfikowane genetycznie rośliny. Czy ktoś widział występujące w naturze zboża? NIE! To genetycznie zmodyfikowane trafy. Żyto nie występuje naturalnie w przyrodzie. Tak samo jak drzewa owocowe. Nowoczesna inżyniera genetyczna pozwala po prostu wprowadzać zmiany w bardziej celowy i przynoszący korzyści sposób.

 100. Luke

  3 grudnia 2014 at 13:43

  [quote name=”Tomasz”]@cansyezz
  Słucham w takim razie, w jaki sposób GMO ma wpływać na ludzki organizm – a przede wszystkim w jaki sposób ma modyfikować ludzki kod genetyczny[/quote]

  Naukowcy doszli do wniosku, że kodzie DNA istnieją aktywne i nieaktywne ‚pasy danych’ i na przykład przez chroniczny stres bądź działanie jakichś środków chemicznych mogę aktywować lub dezaktywować pewne informację w swoim organiźmie i w organizmach moich dzieci. Poszukajcie w necie o tym informacji.

 101. niegrzebwDNA

  3 grudnia 2014 at 14:26

  ” Tak samo jak drzewa owocowe. Nowoczesna inżyniera genetyczna pozwala po prostu wprowadzać zmiany w bardziej celowy i przynoszący korzyści sposób.[/quote]”

  Wiec zycze smacznego. Ja po prostu zjem jagode z lasu.

  ps.
  a na modyfikacje genetyczna ludzi tez sie Pani tak pozytywnie zapatruje? Bedzie to po prostu lepsza wersja istniejacej naturalnie sytuacji….

 102. niegrzebwDNA

  3 grudnia 2014 at 14:44

  [quote name=”Tomasz”]Naprawdę? Spożywanie GMO zmieni nasz kod genetyczny? Czy autor tego komentarza ukończył cokolwiek ponad 4. klasę szkoły podstawowej? Bo braki z zakresu biologii są zatrważające.

  mysle ze nie chodzi o to ze zmieni nasze DNA, ale jako przyszly uzytkownik tych roslin z probowki poprosilbym przynajmniej o rzetelna informacje na ten temat poparta dlugoterminowymi badaniami (np jak spozywanie odpornej na RoundUp kukurydzy) wplynie na moje dzieci za 15 lat. Albo co – jesli w ogole cos – jeszcze urosnie na ziemi zalanej tym żrącym herbicydem.

  a jedyne co tak naprawde przynosi GMO to to (cyt za wikipedia): Raport z 2012 roku znalazł szereg korzyści wynikających z uprawy GMO. W 2010 r. plony kukurydzy były o 31 milionów ton wyższe, a soi o 14 milionów ton wyższe niż byłyby bez GMO. Na skutek tego zysk rolników – głównie z krajów rozwijających się – zwiększył się o 14 mld USD. Od 1996 roku zyski te zwiększyły się o 78,4 mld USD.

 103. niegrzebwDNA

  3 grudnia 2014 at 14:48

  [quote name=”Dorota”]
  Czy ktoś widział występujące w naturze zboża? NIE! To genetycznie zmodyfikowane trafy. Żyto nie występuje naturalnie w przyrodzie. Tak samo jak drzewa owocowe. Nowoczesna inżyniera genetyczna pozwala po prostu wprowadzać zmiany w bardziej celowy i przynoszący korzyści sposób.[/quote]

  Jesli dobrze rozumuje to moja prababcia od ktorej mam przepis na jablecznik robila go ze GMO drzewek w sadzie tak? I plemiona biegajace w bananowych lisciach wokol bioder nie wiedza o tym ze nosza na sobie GMO? cyt za producentem GMO: Pierwsze GMO zostało stworzone w 1973 roku[3], a pierwsze próby polowe miały miejsce w 1986 roku i dotyczyły tytoniu

 104. Grazyna

  3 grudnia 2014 at 15:02

  [quote name=”niegrzebwDNA”]” Tak samo jak drzewa owocowe. Nowoczesna inżyniera genetyczna pozwala po prostu wprowadzać zmiany w bardziej celowy i przynoszący korzyści sposób.[/quote]”

  Wiec zycze smacznego. Ja po prostu zjem jagode z lasu.

  ps.
  a na modyfikacje genetyczna ludzi tez sie Pani tak pozytywnie zapatruje? Bedzie to po prostu lepsza wersja istniejacej naturalnie sytuacji….[/quote]
  Polecam książke pt. Nasiona kłamstwa.

 105. probant

  3 grudnia 2014 at 15:07

  Najsprawiedliwszym byloby,zeby Ci lepiej poinformowani o GMO, powinni byc zywieni GMO, a ci co uwazaja ,ze zdrowsze sa produkty naturalne jadac sobie produkty naturalne.
  Problem polega na tym, ze to niemozliwe, bo nie da sie ,zeby wiatr wial jak by czlowiek chcial i owadow tez nie da podzielic i skierowac jedne na pola GMO, Problem jest,ze GMO wcy mogo sterroryzowac ,zwolennikow natury i ci nie moga nic zrobic, tj moga, ale nie umieja bezlitosci w pien wyciac psychopatow i psychopatow powtarzajacych po psychopatach GMOwcow.Dlatego boziu wam pomorze.Nie ma nic bardziej zbawiennego dla swiata jak depopulacja w formie wojny, jak tylko liczba durnow na tym swiecie przewyzszy madrych i niezdecydowanych.Mam nadzieje ,ze tym razem czas az durnota sie odrodzi, bedzie dluzszy.W kantynie sejmowej od dzis powinno byc tylko gmo zarcie pelne chemii.Niech zra to za czym glosuja

 106. Dorota

  3 grudnia 2014 at 15:26

  [quote name=”niegrzebwDNA”Jesli dobrze rozumuje to moja prababcia od ktorej mam przepis na jablecznik robila go ze GMO drzewek w sadzie tak?[/quote]

  Niestety źle rozumiesz, służę wyjaśnienie cytując z tego samego tekstu co Ty: ‚Organizmy modyfikowane genetycznie (GMO) – organizmy, których genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej.’ Inżyniera genetyczna to coś jak chirurgia i powstała stosunkowo niedawno. Natomiast naukowcy już od dawna wpływali na genom mniej subtelnymi metodami, które z kolei można porównać do ‚chirurgii’ sprzed 200lat.
  Taki przykład- weź nasiona pomidora lub jeśli wolisz królika- poddaj je długotrwałemu promieniowaniu. Na bank zmodyfikujesz genom. Ale czy to będzie GMO- nie! Bo choć będzie to organizm zmodyfikowany genetycznie nie nazywamy go GMO, bo nie powstał w wyniku inżynierii genetycznej, ale w skutek modyfikacji genetycznej przeprowadzonej w inny sposób.

 107. Dorota

  3 grudnia 2014 at 15:35

  [quote name=”Grazyna”]Poza tym chcę o tym przeczytać zanim kupię,a tego boi się Polska Komorowskiego!![/quote]

  Na tym polega demokracja niestety – MY POLSKA KOMOROWSKIEGO stanowimy większość, więc WY MNIEJSZOŚĆ możecie albo jeść NASZE GMO albo wyjechać do Afryki 🙂

 108. niegrzebwDNA

  3 grudnia 2014 at 15:47

  [quote name=”Dorota”]

  Niestety źle rozumiesz, ……[/quote]

  zgodzilbym sie gdyby szly za tym JAWNE, potwierdzone dlugoterminowe badania oraz jesli wciaz mialbym wybor. Przez ekspansywnosc firm produkujacych te modyfikacje, Wykupowanie sobie grubymi milionami poparcia dla tej obrzydliwej (dla mnie osobiscie) technologii, Ja/Ty nie mamy wyboru i kupujemy te pomidory ktore wygladaja jak z drukarki 3D i niosa ze soba informacje o modyfikacji. A potem 13latnie dzieci maja raka, a 8 na 15 dzieci w szkole ma jakies alergie/adhd/niedoczynnosci/nadczynnosci itd. I to nie tylko nowa wiedza o chorobach zwieksza ich ilosc. Takie zdanie moglby powiedziec ktos kto naprawde oglada swiat przez okulary sponsorowane przez Monstanto lub pochodne.

 109. niegrzebwDNA

  3 grudnia 2014 at 15:50

  [quote name=”Dorota”]

  Na tym polega demokracja niestety – MY POLSKA KOMOROWSKIEGO stanowimy większość, więc WY MNIEJSZOŚĆ możecie albo jeść NASZE GMO albo wyjechać do Afryki :)[/quote]

  no tu juz grubo…. I niema mowy o zadnej Waszej wiekszosci tylko jest wiekszosc kupczacych politykow. Ot wiekszosc….
  I jeszcze pytanie z poprzedniego wpisu Pani Doroto – jak sie Pani zaptruje na eksperymenty GMO na innych zywych organizmach w tym ludzkich? To tez po prostu udoskonalanie i hej ho przygodo?

 110. roman andrzej śniady

  4 grudnia 2014 at 14:36

  Wzywam PRawy.pl, do zapoznania się z tematem GMO w Polsce, bo nie ma o tym zielonego/czerwonego, a nawet tęczowego pojęcia.

  Ekspert ds. zagrożenia ze strony rolnictwa-GMO w Polsce

 111. Kate

  4 grudnia 2014 at 14:58

  [quote name=”niegrzebwDNA”][quote name=”Dorota”][/quote]

  Na tym polega demokracja niestety – MY POLSKA KOMOROWSKIEGO stanowimy większość, więc WY MNIEJSZOŚĆ możecie albo jeść NASZE GMO albo wyjechać do Afryki :)[/quote]

  Ależ Pani Dootko GMO nie jest koszerne 😉

 112. alekw

  7 grudnia 2014 at 12:22

  Suweren,Naród Polski został ubezwłasnowolniony przez „elyty”III RP i przez system parlamentarno gabinetowy. Tylko demokracja bezpośrednia jest w stanie przywrócić należne suwerenowi konstytucyjne prawa !

 113. Wolny

  8 grudnia 2014 at 15:24

  Spoleczenstwo mie korzysta z swoich praw, czyli np. nie bierze udzialu w wyborach. Frekwencja na poziomie ponizej 50 proc. jest przyzwoleniem na takie rzady. Wybory przy frekwencji np. 85 lub 90 % jest zapewne duzo trudniej sfalszowac.
  Ta ustawa i wiele podobnychjest konsekwencja wyboru spoleczenstwa. Zastanowmy sie w przyszlosci czy warto isc do wyborow czy dac przyzwolenie na dalsze rzady tego Nieierzadu

 114. probant

  8 grudnia 2014 at 15:57

  [quote name=”Wolny”]Spoleczenstwo mie korzysta z swoich praw, czyli np. nie bierze udzialu w wyborach. Frekwencja na poziomie ponizej 50 proc. jest przyzwoleniem na takie rzady. Wybory przy frekwencji np. 85 lub 90 % jest zapewne duzo trudniej sfalszowac.
  Ta ustawa i wiele podobnychjest konsekwencja wyboru spoleczenstwa. Zastanowmy sie w przyszlosci czy warto isc do wyborow czy dac przyzwolenie na dalsze rzady tego Nieierzadu[/quote]
  Spoleczensto wie ,ze obojetne kto wygra wybory to bedzie tak samo.Jezeli Ty wierzysz,ze kierowca lokomotywy rzdzi gdzie pojedzie pociag, to jestes naiwny jak dziecko.Wybieramy tylko kierowce lokomtywy, a nie wlasciela kolei, tak wiec chodzenie oddawac swoj glos, jest tylko wyrazem ilosci glupich i naiwnych w narodzie.

 115. Bee

  8 grudnia 2014 at 16:03

  [guote]Spoleczensto wie ,ze obojetne kto wygra wybory to bedzie tak samo.Jezeli Ty wierzysz,ze kierowca lokomotywy rzdzi gdzie pojedzie pociag, to jestes naiwny jak dziecko.Wybieramy tylko kierowce lokomtywy, a nie wlasciela kolei, tak wiec chodzenie oddawac swoj glos, jest tylko wyrazem ilosci glupich i naiwnych w narodzie.[/quote] Dokłanie tak! Ja nie głosuję od lat bo nie chcę brać w tym dziadostwie udziału.Poza tym nie ma nikogo kogo mogłabym wybrać, same jełopy!Mam ich w dupie tak jak oni mnie. Trzeba samemu walczyć o przetrwanie.

 116. romek

  13 grudnia 2014 at 12:47

  w magdalence sie dogadali ze beda sie klocic miedzy soba i w ten spoosob nie dopuszcza inne sily spoleczne

 117. Dsodtccip

  18 lipca 2017 at 19:50

  google.com – #000999uuquuqyshshshx

 118. Bedcblott

  24 lipca 2017 at 03:19

  low interest rate personal loans – https://personalloan365ergh.org/ online payday loan [url=https://personalloan365ergh.org/]bad credit personal installment loan[/url] ’

 119. GavBem

  24 lipca 2017 at 06:33

  bad credit payday loans – https://installmentloan24erg.org/ unsecured loans [url=https://installmentloan24erg.org/]instant loan[/url] ’

 120. VekLem

  24 lipca 2017 at 15:53

  loans – https://paydayloans365erh.org/ payday loans direct lender no credit check [url=https://paydayloans365erh.org/]quick payday loan no[/url] ’

 121. KjhTigh

  25 lipca 2017 at 00:17

  axcess payday loans – http://personalloanvryn24.org/ direct lender payday loans [url=http://personalloanvryn24.org/]personal loans[/url] ’

 122. CumBem

  25 lipca 2017 at 06:33

  advance – http://installmentloanzrv55.org/ direct payday lenders no teletrack [url=http://installmentloanzrv55.org/]payday loans[/url] ’

 123. Bhnblott

  27 lipca 2017 at 02:54

  bad credit debt consolidation internet payday loan – https://an6paydayloans.org/ usa payday loan store [url=https://an6paydayloans.org/]usa payday advance[/url] ’

 124. HmzdBem

  27 lipca 2017 at 04:58

  unsecured personal loan – https://do5loansbadcredit.org/ advances payday loans [url=https://do5loansbadcredit.org/]payday loans near me[/url] ’

 125. GevcLem

  27 lipca 2017 at 14:01

  fresno – https://hu4installmentloan.org/ what is debt consolidation [url=https://hu4installmentloan.org/]instant payday loans[/url] ’

 126. KlaTigh

  31 lipca 2017 at 07:12

  free viagra sample – http://viagraonlinecnakd.com cheapest generic viagra [url=http://viagraonlinecnakd.com]online viagra[/url] ’

 127. FyhhTigh

  31 lipca 2017 at 08:31

  buy cialis soft – http://cialisonlinedmaz.com cheap cialis professional [url=http://cialisonlinedmaz.com]online cialis[/url] ’

 128. KopDoke

  31 lipca 2017 at 15:35

  cialis professional – https://genericcialisndrnc.com price for cialis [url=https://genericcialisndrnc.com]online cialis[/url] ’

 129. Hklfub

  31 lipca 2017 at 15:50

  viagra toronto – http://genericviagravria.com how to get viagra [url=http://genericviagravria.com]viagra online[/url] ’

 130. Fkoreeby

  31 lipca 2017 at 17:11

  side effects of cialis – http://buycialisonlinecman.com cialis available in india [url=http://buycialisonlinecman.com]online cialis[/url] ’

 131. Nrctex

  31 lipca 2017 at 23:50

  quick bad credit loan – https://installmentrthcloan.org/ 100 payday loan [url=https://installmentrthcloan.org/]quick installment loans[/url] ’

 132. Ferkess

  1 sierpnia 2017 at 08:21

  1500 payday loan guaranteed – https://paydayavrloans.org/ poor credit loan [url=https://paydayavrloans.org/]payday loans online same day[/url] ’

 133. DebLem

  1 sierpnia 2017 at 12:02

  average interest rate on a payday loan – https://personalaumloan.org/ instant payday loans for [url=https://personalaumloan.org/]best personal loans[/url] ’

 134. SdeSnups

  1 sierpnia 2017 at 12:13

  advance – https://paydaytniloans.org/ bad credit loans that are not payday loans [url=https://paydaytniloans.org/]same day payday loans[/url] ’

 135. KioTigh

  1 sierpnia 2017 at 13:07

  quick personal loans – https://personalukoloan.org/ payday loans with bad credit [url=https://personalukoloan.org/]quick personal loans online[/url] ’

 136. KanTigh

  1 sierpnia 2017 at 14:03

  loan payment calculator – https://installmentzhtloan.org/ loans no bank account [url=https://installmentzhtloan.org/]installment loans online[/url] ’

 137. GynBarma

  1 sierpnia 2017 at 14:31

  consolidated credit – https://paydayaikloans.org/ consumer credit counseling [url=https://paydayaikloans.org/]payday loans online[/url] ’

 138. BszRow

  1 sierpnia 2017 at 14:45

  500 payday loans – https://loansbadrehcredit.org/ student loan forgiveness programs [url=https://loansbadrehcredit.org/]loans bad credit[/url] ’

 139. FbySync

  2 sierpnia 2017 at 18:44

  cialis 100mg – https://cialisneab.com/ cialis 20mg [url=https://cialisneab.com/]cialis online[/url] ’

 140. Lxcfaky

  2 sierpnia 2017 at 20:35

  buy cialis from canada – https://cialisonlm.com/ buying cialis [url=https://cialisonlm.com/]cialis no prescription[/url] ’

 141. BfvcLize

  3 sierpnia 2017 at 03:35

  insurance claims – https://carinsurance7vry.org/ best home insurance [url=https://carinsurance7vry.org/]cheap car insurance quotes[/url]

 142. FrcMix

  3 sierpnia 2017 at 11:17

  florida auto insurance quote – https://autoinsurance24vey.org/ find cheapest car insurance [url=https://autoinsurance24vey.org/]best car insurance companies[/url] ’

 143. Sawjaf

  3 sierpnia 2017 at 11:42

  safe generic viagra – https://viagraciom.com/ buying viagra online [url=https://viagraciom.com/]purchase viagra[/url] ’

 144. FvbRaR

  3 sierpnia 2017 at 12:21

  viagra patent – https://viagratty.com/ generic viagra reviews [url=https://viagratty.com/]cheap generic viagra[/url] ’

 145. Vtnsues

  3 sierpnia 2017 at 12:49

  cialis 5mg reviews – https://cialisceol.com/ cialis generico [url=https://cialisceol.com/]cialis daily[/url] ’

 146. Vrtbula

  3 sierpnia 2017 at 12:59

  what is cialis – https://cialisonlin.com/ cialis uk online [url=https://cialisonlin.com/]cialis online[/url] ’

 147. Fkoreeby

  3 sierpnia 2017 at 13:26

  allstate insurance quote – https://carinsurance365baz.org/ car insurance pa [url=https://carinsurance365baz.org/]best cheap car insurance[/url]

 148. KkjTieda

  4 sierpnia 2017 at 04:51

  instant online loans no credit check – http://personalnaeloan.com/ consolidate credit card [url=http://personalnaeloan.com/]personal loan rates[/url] ’

 149. JhgInole

  4 sierpnia 2017 at 07:18

  debt consolidation loans – http://paydayvikloans.com/ get loan bad credit [url=http://paydayvikloans.com/]get payday loan[/url] ’

 150. LanWami

  4 sierpnia 2017 at 09:25

  best payday loans online – http://loansbadzwecredit.com/ loan calculators [url=http://loansbadzwecredit.com/]student loan[/url] ’

 151. VetLem

  4 sierpnia 2017 at 13:55

  no fax no teletrack payday loans – http://paydayqxeloans.com/ 1 hour payday loans no credit check [url=http://paydayqxeloans.com/]pay day loans[/url] ’

 152. BrtTieda

  8 sierpnia 2017 at 18:49

  payday advance – https://personalnae.org freedom debt relief [url=https://personalnae.org]personal loan online[/url] ’

 153. ByuInole

  8 sierpnia 2017 at 21:36

  payday loan lenders – https://paydayvi.org payday loans with bad credit [url=https://paydayvi.org]payday day loans[/url] ’

 154. JhkWami

  8 sierpnia 2017 at 23:23

  consolidate – https://loansbadzwe.org payday loans for bad credit [url=https://loansbadzwe.org]payday advance[/url] ’

 155. HjkLem

  9 sierpnia 2017 at 04:15

  no hassle payday loans – https://paydayvtulo.org no credit check non payday loan [url=https://paydayvtulo.org]online payday loans[/url] ’

 156. HdsBarma

  9 sierpnia 2017 at 05:52

  american online marketing payday loan – https://installmentokm.org free credit check [url=https://installmentokm.org]personal installment loans poor credit[/url] ’

 157. BbfTigh

  9 sierpnia 2017 at 06:38

  get loan bad credit – https://installmentaec.org payday loan in texas [url=https://installmentaec.org]bad credit payday loans[/url] ’

 158. KetTigh

  9 sierpnia 2017 at 06:48

  direct online lender – https://personalarc.org quick payday loan no [url=https://personalarc.org]find personal loan[/url] ’

 159. SkiSnups

  9 sierpnia 2017 at 08:22

  credit card debt relief – https://paydayzrtblo.org payday loan online [url=https://paydayzrtblo.org]payday loan lenders[/url] ’

 160. BjdTieda

  9 sierpnia 2017 at 22:42

  payday loans no credit check – https://personalaae.org startup business loans [url=https://personalaae.org]personal loan bad credit[/url] ’

 161. LbsdRow

  10 sierpnia 2017 at 14:09

  irs tax debt relief – https://paydayaazt.org online loans [url=https://paydayaazt.org]payday loans near me[/url] ’

 162. Kennethzew

  31 sierpnia 2017 at 04:34

  wh0cd270759 i found it

 163. Charlesovarl

  1 września 2017 at 17:19

 164. Michaelutece

  1 września 2017 at 20:19

 165. AlfredJeM

  1 września 2017 at 20:48

 166. Kennethzew

  1 września 2017 at 20:58

 167. Charlesovarl

  1 września 2017 at 23:54

 168. Charlesovarl

  2 września 2017 at 03:15

 169. Kennethzew

  2 września 2017 at 17:20

 170. Kennethzew

  2 września 2017 at 19:56

 171. Kennethzew

  6 września 2017 at 08:36

  wh0cd744355 diflucan

 172. JohnOrawn

  6 września 2017 at 11:20

 173. JohnOrawn

  6 września 2017 at 17:07

 174. JohnOrawn

  7 września 2017 at 01:17

 175. JohnOrawn

  7 września 2017 at 04:43

 176. AaronDroli

  10 września 2017 at 07:45

  wh0cd6834200 sildenafil from india

 177. Vtnblappoke

  18 września 2017 at 17:36

  small personal loans bad credit – http://personalnerloan.org/ payday loans companies [url=http://personalnerloan.org/]unsecured personal loan[/url] ’

 178. Mmneappoke

  18 września 2017 at 18:56

  american online marketing payday loan – http://personalnerloan.org/ low interest rate personal loans [url=http://personalnerloan.org/]easy personal loans[/url] ’

 179. Vetbappoke

  20 września 2017 at 13:04

  apple pay day loans – http://personalnerloan.org/ auto payday loans [url=http://personalnerloan.org/]personal loans[/url] ’

 180. Lmtuindubs

  21 września 2017 at 00:29

  advanced payday loan – http://paydaydvtb.com/ bad credit no fax payday loans [url=http://paydaydvtb.com/]payday day loans[/url] ’

 181. Bbnvfliday

  21 września 2017 at 00:30

  open online bank account – http://paydayvax.org/ a fast payday loan [url=http://paydayvax.org/]payday loans near me[/url] ’

 182. LmmnErugh

  21 września 2017 at 02:15

  bad credit loans online – http://personalervxv.com/ quick loan lenders [url=http://personalervxv.com/]online personal loans[/url] ’

 183. Fvezxcrymn

  21 września 2017 at 02:25

  instant payday loans for – http://personalacrb.org/ payday [url=http://personalacrb.org/]online personal loans[/url] ’

 184. GghnRhyday

  21 września 2017 at 03:56

  quick payday loan 1 – http://paydayacevt.com/ consolidate student loans [url=http://paydayacevt.com/]same day payday loans[/url] ’

 185. Bbmjkinvaps

  21 września 2017 at 04:24

  consolidate credit card debt – http://paydayhhkl.org/ credit card debt [url=http://paydayhhkl.org/]payday loan lenders[/url] ’

 186. Bsgvaccumb

  21 września 2017 at 04:39

  cash back payday loans – http://cashzwvgx.org/ easy get payday loans [url=http://cashzwvgx.org/]payday loans[/url] ’

 187. Vrbyordito

  21 września 2017 at 08:29

  one hour payday loan – http://loansvtna.org/ actual payday loan lenders [url=http://loansvtna.org/]best payday loans[/url] ’

 188. Olfikranty

  21 września 2017 at 09:02

  american advance payday loans – http://paydaervx.com/ open online bank account [url=http://paydaervx.com/]payday loans bad credit[/url] ’

 189. VsplSnups

  21 września 2017 at 09:57

  loans with no credit check – http://cashrkol.com/ loans online [url=http://cashrkol.com/]online payday advance[/url] ’

 190. KvsAutolo

  21 września 2017 at 23:22

  instant online payday loans bad credit instant payday loans bad credit instant loans [url=http://paydaydvtb.com/]payday loans[/url] ’

 191. Bazecusemo

  22 września 2017 at 00:22

  need loan personal loan online payday loan company [url=http://personalervxv.com/]easy personal loans[/url] ’

 192. Bbecsquind

  22 września 2017 at 03:28

  consolidate credit card pay day loan fast online payday loans [url=http://paydayvax.org/]online payday loans[/url] ’

 193. Bvbntrumma

  22 września 2017 at 04:47

  cash instant loan best payday loans online payday loans direct lender [url=http://paydayhhkl.org/]payday day loans[/url] ’

 194. Lbsipsyday

  22 września 2017 at 05:37

  1000 easy payday loan payday loans bad credit quick low interest payday loan [url=http://paydayacevt.com/]payday loans[/url] ’

 195. Blopkadole

  22 września 2017 at 10:41

  100 online payday loan pay day loan bank account online [url=http://loansvtna.org/]best payday loans[/url] ’

 196. Bzevswonna

  22 września 2017 at 10:50

  approval no fax payday loans payday advance loans cash advance loan [url=http://paydaervx.com/]payday loans[/url] ’

 197. CbaxArcamn

  22 września 2017 at 12:01

  easy online payday loans cash advances online installment loans [url=http://cashrkol.com/]payday advances[/url] ’

 198. KmjjerrofS

  22 września 2017 at 22:54

  buying viagra online generic viagra viagra sales online [url=http://viagrapfhze.com/]cheap viagra[/url] ’

 199. Fvbdausy

  23 września 2017 at 00:03

  what dose of cialis should i take buy cialis cialis sale [url=http://cialisovnas.com/]cialis[/url] ’

 200. Fvvsloalia

  23 września 2017 at 03:18

  cialis 5mg tablets buy cialis cialis without prescription [url=http://cialisoanzb.com/]buy cialis[/url] ’

 201. FfvIgnigo

  23 września 2017 at 05:03

  cialis india cheap cialis cheap cialis prices [url=http://cialisovnnc.com/]buy cialis[/url] ’

 202. Vffgwoope

  23 września 2017 at 05:05

  cialis directions cheap cialis cheap cialis professional [url=http://cialisivndh.com/]cialis online[/url] ’

 203. NnbcNoicy

  23 września 2017 at 05:26

  buy viagra meds online viagra effects of viagra [url=http://viagraghhde.com/]cheap viagra[/url] ’

 204. Jncxboora

  23 września 2017 at 06:54

  how much is viagra buy viagra uk viagra sales [url=http://viagraocns.com/]generic viagra[/url] ’

 205. Scrbsnonge

  23 września 2017 at 10:35

  purchase cialis cialis buy cialis daily prices [url=http://cialisofkl.com/]cheap cialis[/url] ’

 206. KndtAntake

  23 września 2017 at 11:05

  how much does viagra cost buy viagra viagra alternatives [url=http://viagraveikd.com/]cheap viagra[/url] ’

 207. Llkmpunse

  23 września 2017 at 12:11

  sildenafil viagra viagra canada viagra [url=http://viagraoplws.com/]buy viagra[/url] ’

 208. sverigapotek

  23 września 2017 at 13:14

  bestalla receptfritt, http://sverige-apotek.life/minoclin.html , generisk Sverige apoteket.

 209. KbtyjerrofS

  24 września 2017 at 15:04

  viagra england cheap viagra viagra free sample [url=http://viagracnar.com/]buy viagra[/url] ’

 210. KencArtili

  24 września 2017 at 16:11

  viagra wholesale generic viagra viagra usa [url=http://viagrapbna.com/]viagra online[/url] ’

 211. Fsvloalia

  24 września 2017 at 19:29

  cialis 5 mg daily cialis online cialis mail order [url=http://retcialis.com/]buy cialis[/url] ’

 212. Vqvqwoope

  24 września 2017 at 21:16

  cialis wholesale generic cialis tadalafil generic cialis [url=http://gawcialis.com/]generic cialis[/url] ’

 213. FfvgIgnigo

  24 września 2017 at 21:34

  cialis drug impotence cialis online generic cialis no prescription [url=http://veucialis.com/]cialis online[/url] ’

 214. JnrcNoicy

  24 września 2017 at 21:54

  best viagra price generic viagra cheap viagra from india [url=http://viagracefo.com/]generic viagra[/url] ’

 215. Jvfvboora

  24 września 2017 at 23:02

  best place to buy viagra generic viagra viagra discount online [url=http://aaeviagrat.com/]buy viagra[/url] ’

 216. FvvbAntake

  25 września 2017 at 03:22

  viagra online consult brand generic viagra generic viagra review [url=http://fviagrajjj.com/]viagra online[/url] ’

 217. LdvAccemy

  25 września 2017 at 03:35

  herbal alternative to viagra generic viagra viagra sildenafil citrate [url=http://fuyviagraf.com/]viagra online[/url] ’

 218. Lmttpunse

  25 września 2017 at 04:09

  buy viagra pills viagra online generic viagra canada [url=http://viagrapaoe.com/]generic viagra[/url] ’

 219. KmnhjerrofS

  25 września 2017 at 16:18

  viagra buy cheap viagra viagra canada online pharmacy [url=http://viagraazmhj.com/]viagra[/url] ’

 220. Lewfherari

  25 września 2017 at 20:20

  viagra canada pharmacy cheap viagra viagra where to buy [url=https://viagrawasdc.com/]cheap viagra[/url] ’

 221. Bhnjroaste

  25 września 2017 at 22:01

  viagra testimonials viagra viagra canada [url=http://viagracekan.com/]generic viagra[/url] ’

 222. Bbnhpaturl

  25 września 2017 at 22:03

  womens viagra cheap viagra free viagra without prescription [url=http://viagrakjkmn.com/]viagra[/url] ’

 223. JnmkIntece

  25 września 2017 at 22:59

  cialis best price buy cialis cialis usa [url=http://cialiseimah.com/]cheap cialis[/url] ’

 224. Lmjnunjulk

  26 września 2017 at 00:25

  buy generic cialis online cialis online cialis best price [url=http://cialisjrncd.com/]generic cialis[/url] ’

 225. apoteksverige

  26 września 2017 at 03:09

  billiga recept, http://sverige-apotek.life/vermin.html , generiska alternativ till köpa.

 226. AzsvAccemy

  26 września 2017 at 04:30

  what would happen if a girl took viagra buy viagra price of viagra [url=http://viagraonszb.com/]generic viagra[/url] ’

 227. Vgtiisnant

  26 września 2017 at 04:38

  cialis low dose price generic cialis cheap liquid cialis [url=http://cialiseiand.com/]generic cialis[/url] ’

 228. DcvrIonita

  26 września 2017 at 04:51

  daily cialis 5mg generic buy cialis cialis soft tabs dosage [url=http://cialisoakdm.com/]cialis online[/url] ’

 229. Vxzvzdausy

  26 września 2017 at 21:22

  cialis everyday india generic cialis cialis soft [url=http://cialiseimah.com/]cialis[/url] ’

 230. DrvpbRhyday

  27 września 2017 at 00:21

  canada viagra generic – http://viagraonszb.com/ viagra 100 mg dose [url=http://viagraonszb.com/]buy viagra[/url] ’

 231. JubiRhyday

  27 września 2017 at 00:35

  cialis generic price – https://cialisonlin.com best cialis price [url=https://cialisonlin.com]cheap cialis[/url] ’

 232. how do i get a loan

  27 września 2017 at 01:10

  one day loan
  how do i get a loan
  direct loan lenders online

 233. JvevfIntece

  27 września 2017 at 02:57

  cialis mexico cheap cialis buy cialis soft tabs [url=http://cialiseiand.com/]buy cialis[/url] ’

 234. Dccolindids

  27 września 2017 at 04:13

  buy cialis without prescription – http://cialisotjs.com/ cialis order online [url=http://cialisotjs.com/]generic cialis[/url] ’

 235. Vtnosues

  27 września 2017 at 05:34

  cialis tadalafil – https://jrucialis.com cialis 5mg tablets [url=https://jrucialis.com]cialis online[/url] ’

 236. KrtpImputt

  27 września 2017 at 05:37

  female cialis does it work – http://haycialis.com/ cialis online without prescription [url=http://haycialis.com/]generic cialis[/url] ’

 237. BvvbArcamn

  27 września 2017 at 06:46

  cheap cialis soft tabs – http://cialisivndh.com/ cialis online overnight [url=http://cialisivndh.com/]generic cialis[/url] ’

 238. LvvdElurdy

  27 września 2017 at 08:17

  ordering viagra – https://viagraciom.com free trial of viagra [url=https://viagraciom.com]cheap viagra[/url] ’

 239. FlmTigh

  27 września 2017 at 08:20

  generic cialis overnight delivery – http://cialiskanr.com cialis soft tabs uk [url=http://cialiskanr.com]cialis[/url] ’

 240. Miguneingzep

  27 września 2017 at 11:20

  Cialis Terapia cialis price History Of Cephalexin Cialis Pour Femme En Pharmacie Viagra Rezeptpflichtig Holland

 241. KmrcDurimb

  28 września 2017 at 15:19

  easy personal loans best payday loans personal installment loans poor credit [url=https://paydaaexc.com/]pay day loan[/url] ’

 242. Pametrumma

  28 września 2017 at 15:44

  quick loans no credit check bad credit installment loans debt consolidation [url=https://installmentsvfacr.com/]instant payday loans[/url] ’

 243. LmazSourgy

  28 września 2017 at 18:13

  auto payday loans cash advance lenders home loans today [url=https://paydayrvyaf.com/]pay day loan[/url] ’

 244. CvecArcamn

  28 września 2017 at 19:39

  fast payday loan online small personal loans freedom debt relief [url=https://personalvrdcg.org/]bad credit personal loan[/url] ’

 245. Fvthssquind

  29 września 2017 at 00:12

  a payday loan company cash advance online fast cash loans [url=https://cashrvyn.com/]cash advance[/url] ’

 246. Ikmekadole

  29 września 2017 at 00:24

  payday loan companies payday loans online credit card bad credit [url=https://paydayrvjlo.com/]same day payday loans[/url] ’

 247. Lmbtswonna

  29 września 2017 at 04:52

  bank personal loan cash advance 1000 payday loan [url=https://cashshybn.com/]cash advance america[/url] ’

 248. KmrdcAutolo

  29 września 2017 at 08:08

  personal installment loans cash advances loans with bad credit [url=https://paydaytbukl.org/]payday loans online[/url] ’

 249. Bvezcusemo

  29 września 2017 at 12:24

  poor credit loans payday loan 100 faxless payday loans [url=https://loansbtxsa.org/]payday loan online[/url] ’

 250. equassy

  30 września 2017 at 04:14

  viagra e doping
  generic viagra
  2 viagra in one day
  cheap viagra online

 251. KvevDurimb

  30 września 2017 at 11:31

  cash advance loan online payday loans direct lenders of payday loan [url=https://nowpayday1.com]payday loans no credit check[/url] ’

 252. vwqetrumma

  30 września 2017 at 11:49

  bad credit car loan online installment loans bad credit installment loans [url=https://installmentloanvelam.com]installment loan[/url] ’

 253. Lqvzipsyday

  30 września 2017 at 13:41

  open online bank account online payday loans cash advance near me [url=https://leopaydayadvanceonlinefastpayday.org]payday loans[/url] ’

 254. FvrcSourgy

  30 września 2017 at 14:21

  american online marketing payday loan payday loans no credit check applying for payday loans [url=https://cashadvanceamericasev.org]pay day loans[/url] ’

 255. CsbhcArcamn

  30 września 2017 at 16:03

  low interest loan apply personal loan personal loans poor credit [url=https://personalloansntui.com]personal loan[/url] ’

 256. Febbsquind

  30 września 2017 at 20:21

  poor credit loan payday advances a payday loan uk [url=https://paydaykmae.com]payday loans[/url] ’

 257. Fvtekadole

  30 września 2017 at 20:29

  no fax payday loans direct lenders online payday loan payday loan [url=https://loansonlinevaec.org]payday loans online[/url] ’

 258. Lbdbtswonna

  1 października 2017 at 01:08

  no fax same day payday loans cash advance online personal loans for people with bad credit [url=https://cashadvanceamericavatn.org]cash advance loans[/url] ’

 259. KbebcAutolo

  1 października 2017 at 04:45

  and fast payday loans payday advance loans online loans no credit check instant approval [url=https://paydayvrvi.org]payday loans online[/url] ’

 260. Bheccusemo

  1 października 2017 at 08:46

  payday loans austin texas payday loans online between payday loans inc [url=https://badcreditnyrc.org]quick loans[/url] ’

 261. MVrtKnism

  1 października 2017 at 20:57

  safe generic viagra – http://viagraghhde.com/ buy cheap viagra online [url=http://viagraghhde.com/]generic viagra[/url] ’

 262. Banozgreshy

  1 października 2017 at 21:15

  viagra spam – http://viagraocns.com/ viagra brand sale [url=http://viagraocns.com/]generic viagra[/url] ’

 263. KlmfSpindy

  1 października 2017 at 23:02

  cialis no prescription canada – http://cialisofkl.com/ rx cialis low price [url=http://cialisofkl.com/]generic cialis[/url] ’

 264. Vuonambito

  1 października 2017 at 23:46

  generic brands of viagra online – http://viagraveikd.com/ pfizer viagra for sale [url=http://viagraveikd.com/]buy viagra[/url] ’

 265. generic viagra

  1 października 2017 at 23:55

  what happens if an 18 year old takes viagra
  http://viagrabs.com/ – viagra generic
  natural herb like viagra
  buy viagra online
  viagra healthexpress.fr
  [url=http://viagraeiu.com/]viagra-cheap[/url]
  viagra power jamaican play

 266. LmtbArcamn

  2 października 2017 at 01:30

  brand cialis name online order – http://cialisovnnc.com/ professional cialis [url=http://cialisovnnc.com/]generic cialis[/url] ’

 267. DrbecRhyday

  2 października 2017 at 05:58

  cheapest viagra – http://viagraoplws.com/ viagra directions [url=http://viagraoplws.com/]viagra pills[/url] ’

 268. LvvodElurdy

  2 października 2017 at 06:01

  cheap viagra online – http://viagrapfhze.com/ viagra directions [url=http://viagrapfhze.com/]buy viagra[/url] ’

 269. Flmfcoilm

  2 października 2017 at 08:38

  buy cialis tadalafil – http://cialisovnas.com/ cialis generic [url=http://cialisovnas.com/]generic cialis[/url] ’

 270. KvgvevDurimb

  3 października 2017 at 14:28

  online loan payday loans online canadian payday loan [url=https://paydayloanswwe.com/]payday loan[/url] ’

 271. Bvevroaste

  3 października 2017 at 14:42

  online generic viagra viagra online pfizer viagra [url=http://ericviaed.com/]viagra generic[/url] ’

 272. JazwNoicy

  3 października 2017 at 16:43

  low price viagra viagra online viagra wiki [url=http://genericviaser.com/]buy viagra[/url] ’

 273. JtnbSourgy

  3 października 2017 at 17:13

  1 hour payday loan payday loans payday loan brokers [url=https://paydayloamec.com/]cash advance[/url] ’

 274. Lbbepunse

  3 października 2017 at 19:02

  viagra expiration date buy viagra alternative to viagra [url=http://aaviagla.com/]generic viagra[/url] ’

 275. Muntrerari

  3 października 2017 at 23:27

  natural viagra substitute viagra viagra costs [url=http://sexviagen.com/]generic viagra[/url] ’

 276. Fwjjkadole

  3 października 2017 at 23:27

  cash in advance payday loans cash loans [url=https://paydayllae.com/]pay day loan[/url] ’

 277. FvvbPaitLe

  4 października 2017 at 02:28

  online viagra generic viagra generic viagra [url=http://menedkkr.com/]viagra online[/url] ’

 278. JeffMymn

  4 października 2017 at 05:37

  Cialis Lagerung Viagra Ipertensione Polmonare Generic Cialis Soft cialis Enterococcus Faecalis Treated With Amoxicillin Buy Claravis Accutane Cialis Professional Online

 279. KvvbAutolo

  4 października 2017 at 07:30

  payday loans america payday day loans auto payday loans [url=https://cashadmme.com/]payday loans online[/url] ’

 280. Bcxvvcusemo

  4 października 2017 at 11:51

  loans payday loan credit counselling [url=https://cashnowemr.com]bad credit payday loans[/url] ’

 281. Bsbfaccumb

  4 października 2017 at 22:20

  cheap personal loans – https://paydayloanswwe.com/ poor credit loans [url=https://paydayloanswwe.com/]payday loan[/url] ’

 282. Bebbgreshy

  4 października 2017 at 22:36

  best place to buy viagra – http://ericviaed.com/ pfizer viagra for sale [url=http://ericviaed.com/]viagra generic[/url] ’

 283. Miguneingzep

  4 października 2017 at 23:01

  Comprare Viagra In Parafarmacia Cialis Generique Site Serieux Citalopram Without Perscription viagra Web Store For Cialis

 284. Brtevbreeby

  5 października 2017 at 00:24

  viagra buy on line – http://genericviaser.com/ viagra canada no prescription [url=http://genericviaser.com/]cheap viagra[/url] ’

 285. Fnrxcrymn

  5 października 2017 at 01:10

  loans poor credit – https://paydayloamec.com/ bad credit loans guaranteed approval [url=https://paydayloamec.com/]payday loans online[/url] ’

 286. Sfbxdjaf

  5 października 2017 at 02:42

  generic cheap viagra – http://aaviagla.com/ viagra 100 mg dose [url=http://aaviagla.com/]viagra generic[/url] ’

 287. Vbwgxordito

  5 października 2017 at 07:15

  payday loan online – https://paydayllae.com/ credit card debt [url=https://paydayllae.com/]payday loans online[/url] ’

 288. Vbewcacaday

  5 października 2017 at 10:13

  generic cheap viagra – http://menedkkr.com/ viagra pfizer online [url=http://menedkkr.com/]viagra[/url] ’

 289. Lexntindubs

  5 października 2017 at 14:47

  instant payday loan no credit – https://cashadmme.com/ loans personal loans [url=https://cashadmme.com/]same day payday loans[/url] ’

 290. LrbsdErugh

  5 października 2017 at 19:14

  bad credit payday loan – https://cashnowemr.com advanced america payday loans [url=https://cashnowemr.com]payday cash loan[/url] ’

 291. Bvwcgaccumb

  6 października 2017 at 14:20

  check cash – https://cashecbya.com/ debt consolidation help [url=https://cashecbya.com/]payday loans online[/url] ’

 292. Vtvzvdsues

  6 października 2017 at 14:30

  cialis 5mg price – https://genonlinecialis.com cialis without a prescription [url=https://genonlinecialis.com]online cialis[/url] ’

 293. KlmfsfSpindy

  6 października 2017 at 16:17

  cialis generic canada – https://cheapcheapcialis.com/ cialis vs over the counter [url=https://cheapcheapcialis.com/]cialis 100mg[/url] ’

 294. Fnveecrymn

  6 października 2017 at 17:02

  online personal loans – https://paydaybdrfs.com/ a quick payday loan [url=https://paydaybdrfs.com/]payday loans online[/url] ’

 295. LsdbArcamn

  6 października 2017 at 18:46

  buy cialis cheap – https://buybuybuycialis.com/ cialis australia [url=https://buybuybuycialis.com/]cialis online[/url] ’

 296. Bwevvfliday

  6 października 2017 at 22:55

  payday loans – https://paydayloawdcr.com/ payday loans no credit check [url=https://paydayloawdcr.com/]payday loans near me[/url] ’

 297. Vrtevbula

  6 października 2017 at 23:00

  cialis price comparison – https://onlineonlinecialis.com/ cialis 5mg [url=https://onlineonlinecialis.com/]cialis[/url] ’

 298. Fwebfcoilm

  7 października 2017 at 04:07

  cheap cialis prices – https://genericgenericcialis.com/ cialis online without prescription [url=https://genericgenericcialis.com/]generic cialis[/url] ’

 299. Lebweindubs

  7 października 2017 at 06:54

  need payday loan today – https://paydayloansrvhj.com/ payday title loan consolidation [url=https://paydayloansrvhj.com/]payday loan online[/url] ’

 300. LrbvsdErugh

  7 października 2017 at 11:38

  tax debt problems – https://cashcevth.com payday advance [url=https://cashcevth.com]get payday loan[/url] ’

 301. KikloDurimb

  7 października 2017 at 21:49

  loans unemployed payday loan 1000 payday loan [url=https://cashecbya.com/]payday loans online[/url] ’

 302. Vbolwoope

  7 października 2017 at 22:07

  cialis for women online cialis cialis online canada [url=https://genonlinecialis.com]cialis[/url] ’

 303. JbtjIntece

  7 października 2017 at 23:54

  cialis soft tab cialis online cialis professional generic [url=https://cheapcheapcialis.com/]buy cialis[/url] ’

 304. JtnvbSourgy

  8 października 2017 at 00:42

  car title and payday loan cash advance online payday loans no credit check [url=https://paydaybdrfs.com/]payday loans online[/url] ’

 305. DjjdvIonita

  8 października 2017 at 02:19

  cialis women side effects cialis online cialis price [url=https://buybuybuycialis.com/]cialis[/url] ’

 306. Febbbsquind

  8 października 2017 at 06:28

  avoiding payday loan debt 3 month payday loans loans people bad credit [url=https://paydayloawdcr.com/]payday loans no credit check[/url] ’

 307. Scrbbsnonge

  8 października 2017 at 06:34

  cialis generic best price cialis online buy 20 mg cialis online [url=https://onlineonlinecialis.com/]cheap cialis[/url] ’

 308. tender dating site

  8 października 2017 at 11:31

  I feel that is among the most vital information for me.

  And i’m happy studying your article. But wanna remark on some common issues, The website taste is perfect, the articles is
  actually great : D. Good activity, cheers

 309. Vujrtsnant

  8 października 2017 at 11:38

  order generic cialis cialis cialis low dose price [url=https://genericgenericcialis.com/]generic cialis[/url] ’

 310. KktyAutolo

  8 października 2017 at 14:43

  poor credit loans best payday loans bad credit payday loans [url=https://paydayloansrvhj.com/]payday day loans[/url] ’

 311. tinder

  9 października 2017 at 05:17

  Currently it seems like Movable Type is the top blogging platform
  out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 312. tinder dating

  10 października 2017 at 11:17

  Hey would you mind letting me know which web host you’re
  using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must
  say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at
  a honest price? Thanks, I appreciate it!

 313. Jycolindids

  10 października 2017 at 19:56

  cialis professional generic – http://cialisonline-vipmej.com/ canadian pharmacy cialis [url=http://cialisonline-vipmej.com/]cheap cialis[/url] ’

 314. AqrhdexhauS

  10 października 2017 at 20:17

  prices cialis – http://genericcialis-viaed.com/ cialis tadalafil 5mg once a day [url=http://genericcialis-viaed.com/]cialis canada[/url] ’

 315. Vwebgambito

  10 października 2017 at 22:51

  cheap herbal viagra – http://viagraonline-getonl.com/ viagra prices [url=http://viagraonline-getonl.com/]viagra dose[/url] ’

 316. Fvtjdjaf

  11 października 2017 at 00:29

  viagra purchase – http://cheapviagra-edmen.com/ viagra 100 mg dose [url=http://cheapviagra-edmen.com/]viagra uk[/url] ’

 317. JntbwUnmake

  11 października 2017 at 04:13

  cialis tadalafil side effects – http://buycialis-menedpil.com/ generic cialis next day delivery [url=http://buycialis-menedpil.com/]order cialis online[/url] ’

 318. TbkoElurdy

  11 października 2017 at 04:20

  viagra alternative – http://genericviagra-buyeds.com/ viagra from canada [url=http://genericviagra-buyeds.com/]cheap viagra online[/url] ’

 319. Gnyiacaday

  11 października 2017 at 07:49

  brand viagra best price – http://buyviagra-edgetpil.com/ viagra information [url=http://buyviagra-edgetpil.com/]generic viagra[/url] ’

 320. Ltbivadvone

  11 października 2017 at 10:55

  cialis order – http://cialisonline-pricepil.com/ cialis canada no prescription [url=http://cialisonline-pricepil.com/]generic cialis[/url] ’

 321. TracyVaw

  11 października 2017 at 12:04

 322. Charlesmit

  11 października 2017 at 12:15

 323. TracyVaw

  11 października 2017 at 13:19

  x mind map for essay passion

 324. Charlesmit

  11 października 2017 at 13:32

 325. TracyVaw

  11 października 2017 at 14:33

 326. Charlesmit

  11 października 2017 at 14:49

 327. TracyVaw

  11 października 2017 at 15:48

 328. Charlesmit

  11 października 2017 at 16:06

 329. TracyVaw

  11 października 2017 at 17:04

 330. Likcvreeby

  11 października 2017 at 17:21

  cialis no prescription canada – http://onlinecialis-cialisvip.com cialis buy [url=http://onlinecialis-cialisvip.com]cialis how it works[/url] ’

 331. Charlesmit

  11 października 2017 at 17:22

 332. TracyVaw

  11 października 2017 at 18:20

 333. Charlesmit

  11 października 2017 at 18:39

 334. TracyVaw

  11 października 2017 at 19:37

 335. Charlesmit

  11 października 2017 at 19:57

 336. TracyVaw

  11 października 2017 at 20:53

 337. Charlesmit

  11 października 2017 at 21:13

 338. TracyVaw

  11 października 2017 at 22:10

 339. Charlesmit

  11 października 2017 at 22:31

 340. Lxcnunjulk

  11 października 2017 at 22:31

  cialis 40 mg purchase cialis online cialis 50mg [url=http://cialisonline-vipmej.com/]cheapest cialis[/url] ’

 341. Vbholwoope

  11 października 2017 at 22:52

  cialis name brand cheapest online prices order cialis online generic cialis does it work [url=http://genericcialis-viaed.com/]buy cialis[/url] ’

 342. TracyVaw

  11 października 2017 at 23:27

 343. Charlesmit

  11 października 2017 at 23:49

 344. JazwhNoicy

  12 października 2017 at 00:39

  viagra without a prescription viagra how it works best prices on brand viagra [url=http://onlineviagra-genericed.com/]generic viagra[/url] ’

 345. TracyVaw

  12 października 2017 at 00:43

 346. Charlesmit

  12 października 2017 at 01:07

 347. Bbtbpaturl

  12 października 2017 at 01:25

  viagra tablets viagra pills viagra free samples [url=http://viagraonline-getonl.com/]generic viagra[/url] ’

 348. Charlesmit

  12 października 2017 at 02:27

 349. Lbbevpunse

  12 października 2017 at 03:00

  cheapest viagra professional viagra viagra brands [url=http://cheapviagra-edmen.com/]cheap viagra[/url] ’

 350. TracyVaw

  12 października 2017 at 03:18

 351. Charlesmit

  12 października 2017 at 03:46

 352. Charlesmit

  12 października 2017 at 05:05

 353. Charlesmit

  12 października 2017 at 06:24

 354. Fsfvloalia

  12 października 2017 at 07:04

  cheap generic cialis buy cialis canadian generic cialis [url=http://buycialis-menedpil.com/]generic cialis[/url] ’

 355. AwbghAccemy

  12 października 2017 at 07:06

  viagra online discount generic viagra buy real viagra [url=http://genericviagra-buyeds.com/]order viagra[/url] ’

 356. TracyVaw

  12 października 2017 at 07:13

 357. Charlesmit

  12 października 2017 at 07:44

 358. TracyVaw

  12 października 2017 at 08:33

 359. TracyVaw

  12 października 2017 at 09:52

 360. FbsdPaitLe

  12 października 2017 at 10:26

  brand generic viagra generic viagra cheap viagra no prescription [url=http://buyviagra-edgetpil.com/]online viagra[/url] ’

 361. Charlesmit

  12 października 2017 at 10:27

 362. TracyVaw

  12 października 2017 at 11:11

 363. Charlesmit

  12 października 2017 at 11:50

 364. TracyVaw

  12 października 2017 at 12:31

 365. Charlesmit

  12 października 2017 at 13:13

 366. Ftsvijar

  12 października 2017 at 13:17

  does female cialis work for women generic cialis cialis.com free offer [url=http://cialisonline-pricepil.com/]buy cialis online[/url] ’

 367. TracyVaw

  12 października 2017 at 13:52

  n essays website pardon

 368. Charlesmit

  12 października 2017 at 14:37

 369. TracyVaw

  12 października 2017 at 15:13

 370. Charlesmit

  12 października 2017 at 16:01

 371. TracyVaw

  12 października 2017 at 16:35

 372. Charlesmit

  12 października 2017 at 17:24

 373. TracyVaw

  12 października 2017 at 17:56

 374. Charlesmit

  12 października 2017 at 18:47

 375. Volvgdausy

  12 października 2017 at 20:00

  cialis canada free sample cialis brand cialis buy online [url=http://onlinecialis-cialisvip.com]purchase cialis online[/url] ’

 376. Charlesmit

  12 października 2017 at 20:09

 377. TracyVaw

  12 października 2017 at 20:40

 378. Charlesmit

  12 października 2017 at 21:32

 379. TracyVaw

  12 października 2017 at 22:01

 380. Charlesmit

  12 października 2017 at 22:54

 381. TracyVaw

  12 października 2017 at 23:24

 382. Charlesmit

  13 października 2017 at 00:16

 383. TracyVaw

  13 października 2017 at 00:32

 384. Charlesmit

  13 października 2017 at 01:12

 385. TracyVaw

  13 października 2017 at 01:41

 386. Charlesmit

  13 października 2017 at 02:01

 387. TracyVaw

  13 października 2017 at 02:48

  b cheap essay uk whenever

 388. Charlesmit

  13 października 2017 at 02:50

 389. TracyVaw

  13 października 2017 at 04:00

 390. Charlesmit

  13 października 2017 at 04:31

 391. TracyVaw

  13 października 2017 at 05:07

 392. Charlesmit

  13 października 2017 at 05:21

  d essay on ambition respect

 393. TracyVaw

  13 października 2017 at 06:14

 394. Charlesmit

  13 października 2017 at 08:41

 395. TracyVaw

  13 października 2017 at 09:41

  i publish phd thesis confidence

 396. tinder dating

  13 października 2017 at 11:15

  Very shortly this web page will be famous amid all blog visitors, due to it’s good articles

 397. Miguneingzep

  13 października 2017 at 12:08

  Cialis Soft Tabs For Sale Cialis Tous Les Jours levitra online buying europe Amoxicillin 500 Mg Side Effects

 398. Zetunelve

  13 października 2017 at 16:05

 399. Miguneingzep

  15 października 2017 at 19:35

  Antabuse Buyantabuse viagra Antibiotic Keflex And The Liver

 400. tinder

  16 października 2017 at 07:56

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails
  with the same comment. Is there any way you
  can remove people from that service? Thanks!

 401. Secvvinvaps

  17 października 2017 at 17:56

  1000 no fax payday loan – https://loansczne.com/ bmg group payday loan [url=https://loansczne.com/]payday loan lenders[/url] ’

 402. Hjntaccumb

  17 października 2017 at 18:46

  low interest loan – https://loanenav.net/ cash loan advance [url=https://loanenav.net/]payday loans[/url] ’

 403. GsbnRhyday

  17 października 2017 at 20:54

  online loans bad credit – https://loanscerj.com/ absolutely no fax payday loan [url=https://loanscerj.com/]payday loans[/url] ’

 404. Kmrcncrymn

  17 października 2017 at 20:59

  loan calculator – https://paydaycnrs.net/ payday loan lenders [url=https://paydaycnrs.net/]payday loans online[/url] ’

 405. BAqzxfliday

  18 października 2017 at 00:55

  best payday loans – https://paydayobns.com/ get payday loan online [url=https://paydayobns.com/]get payday loan[/url] ’

 406. Gencordito

  18 października 2017 at 00:56

  credit card consolidation loans – https://paydayceinf.org/ get loan bad credit [url=https://paydayceinf.org/]loans payday[/url] ’

 407. VvhklSnups

  18 października 2017 at 08:46

  payday loans direct lender – https://loans7foal.com/ bad credit credit cards [url=https://loans7foal.com/]best online payday loans[/url] ’

 408. Fmtygranty

  18 października 2017 at 08:54

  no credit check online payday loans – https://loansnerc.org/ online loan [url=https://loansnerc.org/]payday loans online[/url] ’

 409. Kmrcindubs

  18 października 2017 at 17:16

  loan online payday loan – https://loans24rjn.com/ apply for payday loans online [url=https://loans24rjn.com/]cash advance online[/url] ’

 410. Egqetrumma

  18 października 2017 at 21:50

  all online payday loans payday cash loan online bank account [url=https://loansczne.com/]payday loans bad credit[/url] ’

 411. JtnbvbSourgy

  19 października 2017 at 00:21

  credit card consolidation loans payday loans bad credit payday loan lenders [url=https://paydaycnrs.net/]best payday loans[/url] ’

 412. LfedsdErugh

  19 października 2017 at 00:50

  same day payday loan – https://loansnzyr.com/ 24 hour payday loans online [url=https://loansnzyr.com/]payday loans online[/url] ’

 413. Dvegsquind

  19 października 2017 at 05:54

  consolidation payday loans online loan payday savings [url=https://paydayobns.com/]payday loans[/url] ’

 414. KshffDurimb

  19 października 2017 at 07:43

  online payday loans fast payday loans online personal loans [url=https://loanenav.net/]payday loans online[/url] ’

 415. Minyipsyday

  19 października 2017 at 09:47

  same day loans no credit fast loans quick loans for bad credit [url=https://loanscerj.com/]payday loans[/url] ’

 416. CdhhcArcamn

  19 października 2017 at 12:14

  same day loans cash advance definition cash payday loans [url=https://loans7foal.com/]cash advance near me[/url] ’

 417. CetyAutolo

  19 października 2017 at 20:40

  student loan forgiveness programs payday loans free credit check [url=https://loans24rjn.com/]online payday loans[/url] ’

 418. Lvbnyswonna

  19 października 2017 at 21:09

  car loan website fast payday loan best payday loans lenders [url=https://loansnerc.org/]payday loan online[/url] ’

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra