Z kraju

Posłowie zdecydowali o legalizacji stosowania GMO w produkcji żywności

Sejm RP, podczas piątkowego bloku głosowań, uchwalił ustawę o wprowadzeniu w Polsce organizmów modyfikowanych genetycznie. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów. 

 

To, czego nie udało się osiągnąć w trakcie kolejnych podejść do przeforsowania w Polsce prawa zezwalającego na uprawy roślin genetycznie modyfikowanych, zdołano uzyskać poprzez trick ustawodawczy, wprowadzając GMO do naszego kraju niejako tylnymi drzwiami.

 

Jak poinformował podczas specjalnie zwołanej konferencji prof. Jan Szysko, poseł PiS, ustawa o zmianie ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych, nazywana przez koalicję PO-PSL mianem nowelizacji już istniejącej ustawy, jest tak naprawdę zupełnie nowym i tym samym odrębnym dokumentem, umożliwiającym produkcję żywności i pasz z organizmów GMO. – Za ewentualny wysiew nasion GMO tych wymienionych w rejestrze nie grozi już kara utraty wolności do 12 lat, ale likwidacja upraw oraz – ewentualnie – mandat – tłumaczył Szyszko.

 

– Mamy do czynienia ze świadomą destrukcją prawa w zakresie genetycznie modyfikowanych organizmów – mówił poseł Dariusz Bąk. – Społeczeństwo jest zajęte sprawami wyborów samorządowych, uznając że społeczeństwo nie będzie zainteresowane tym, co dzieje się w sejmie i w efekcie przeforsowano ustawę – dodał.

 

Podkreślał, iż stało się to w sytuacji powszechnego sprzeciwu obywateli oraz decyzji UE o tym, aby rządy narodowe same decydowały, czy chcą wprowadzać GMO. – To ma na celu zniszczenie środowiska naturalnego Polski oraz polskiego rolnictwa, konkurencyjnego w świecie – skonstatował.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

326 komentarzy

326 Komentarzy

 1. ,,karol nawroz,,

  28 listopada 2014 at 13:30

  TO dzieki kwasniewskiemu wbrew woli ukraincow otworzono szeroko drzwi na ukrainie dla Monsanto, DuPont i GMO -ta skazona zywnosc bez zadnych barier ochronnych trafi na polskie rynki.
  Tansza ,i trujaca.

  Kwasiewski to zdrajca i zlodziej czlonek Bilderberg Group
  zaslaniajacy sie przed odpowiedzialnoscia karna swoja wiedza mogaca pograzyc innych.

  Niema zadnej duzej afery w Polsce bez udzialu kwasniewskiego jednak nadal tak jak dla ,,kata,,emerytow buzka -nie wiezienna krata a salony na nasz koszt.

  RoyalDutchShell niezamierza placic a ukrainie odszkodowan za korzystanie z bogactw naturalnyh do tego sluza judasze typu kwachu.

  I zawsze u jego boku ,,kowalczyk,,robiacy miliony kosztem polski i polakow

  • b

   5 listopada 2016 at 00:25

   Prozę o zmianę włądzy, nie wiem jak na wprowadzanie takiej trucizny można się godzić

 2. arkawroc

  28 listopada 2014 at 15:16

  ile dostali na konto za głosowanie za wprowadzeniem GMO?????

 3. zajac

  28 listopada 2014 at 17:23

  To po to była ta szopka z PKW?

 4. ,,karol nawroz,,

  28 listopada 2014 at 17:29

  jestes tym co jesz…
  nie ignorujmy tego.
  Monsanto, DuPont i GMO to nowy ,,cyklon,,nowego oblicza pos nazistowskiego IG-FARBEN made in bruksela
  to zabija podobnie jak nasza ignorancja rzeczywistosci.
  i faktu zagrozenia glodem,,,,

  lubelszczyzna i rolnicy ,,poznanskiego,, to cel posthitlerowskiej europy w wywlaszczeniu ,,polskiej zdrowej zywnosci,,

  Kto z was wie ze na ukrainie jest najwiekszy ,,bazar europy -podrabianej oddziey,zywnosci dla dzieci i srodkow ochrony roslin,,
  bazar jest wlasnoscia mafii policyjnej …a towary trafiaja do Polski.

  myslicie ze jest nadzor nad srodkami ochrony roslin,to bardziej dochodowe jak narkotyki i bardziej trujace

 5. Andrzej

  28 listopada 2014 at 17:36

  W przyszłości jak znalazł jak będą siedzieć to i jeść też trzeba dać dostaną to co uchwalili.

 6. jankomuzykant

  28 listopada 2014 at 20:20

  Przecież GMO to jest trucizna rakotwórcza.
  Niech sami to żrą i zobaczymy ile będą żyć po tym i jak zdrówko dopisze. Unikajcie tego dziadostwa, przeczytałem o tym setki opinii rzetelnych naukowców i genetyków.
  Woleli by żreć chleb suchy i wodę niż to dziadostwo genetyczne. Założę się że wpierw to wprowadzą do więzień, a potem kto wie na darmowe stołówki szkolne dla biednych niedożywionych dzieci Polaków?

 7. ,,karol nawroz,,

  28 listopada 2014 at 20:40

  witamina c w sokach-to utrwalacz
  a wszelkie produkty proteinowe sa wzbogacane soja GMO-to tak jak zywienie roslinozernego krolika preparatami z bialkiem zwierzecym-kanibalizm

  interwencja ,,nano,, w zywnosc to drugi etap ,,swiadomej kastracji spoleczenstw,,
  co do sokow wbrew pozorom zdrowiej taniej sokowirowka i fermentowana zywnosc na zime

 8. krzysiek

  28 listopada 2014 at 21:00

  ktos jeszcze ma watpliwosci , ze zydzi chca zaglady Polskiego narodu ?

 9. Martens

  28 listopada 2014 at 22:15

  W końcu wprowadzili dobrą ustawę! Chyba pierwszy raz za kadencji PO-PSL. Ci co protestują nic nie wiedzą o GMO.

 10. Janina

  28 listopada 2014 at 22:17

  W jaki sposob mozna uchwale sejmu obalic? I czy w ogole mozna?

 11. NSZ-ZJ

  28 listopada 2014 at 22:20

  jebane faszystowskie żydy -masony lucyfera talmudyczne z MONSANTO CHCĄ UNICESTWIĆ NARÓD POLSKI I PRZEJĄĆ NASZE TERYTORIUM.trzeba ich zabić zanim sami im ulegniemy,musimy to zrobić dla naszych dzieci,i dla Boga wszechmogącego.Walka z człowiekiem jest blużnieniem Bogu

 12. Sam Diabeł

  28 listopada 2014 at 22:38

  Jak wam się nie podoba to wyjedźcie stąd 🙂

 13. Tsu

  28 listopada 2014 at 22:43

  Czy ktoś z Was w ogóle wie czym jest GMO?
  Może niech wypowie się ktoś kto ma o tym pojęcie, a nie amatorzy biotechnologi.
  Przede wszystkim- GMO nie jest rakotwórcze… Nie wiem skąd w ogóle taki pomysł, ale nie będę już tego komentować.
  Nie ma żadnych dowodów na to, że GMO jest szkodliwe dla naszego organizmu.
  Produkty GMO od tych niezmodyfikowanych różnią się np jedną sekwencją, dzięki której owoce pozostają dłużej świeże albo mają więcej jakiejś witaminy…
  Nie powinniśmy się tak bać biotechnologii, przecież ma to na celu zmodernizowanie naszego kraju, nie możemy ciągle być w tyle.

 14. Krzysiek

  28 listopada 2014 at 22:47

  [quote name=”Martens”]W końcu wprowadzili dobrą ustawę! Chyba pierwszy raz za kadencji PO-PSL. Ci co protestują nic nie wiedzą o GMO.[/quote]
  Zdejmij z nogi jednego martensa i się pierdolnij nim w ten pusty poniemiecki zbiornik, nazywany przez pomyłkę głową.

 15. Dariusz

  28 listopada 2014 at 22:53

  Do Edwarda: Punkt 8 porządku obrad. Poprawione sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska , Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
  Cytat: „Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa kierując się przesłankami, o których mowa w art. 47 ust. 2 pkt 2 regulaminu Sejmu, po ponownym rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniu w dniu 5 listopada 2014 r. wnosi: Wysoki Sejm uchwalić raczy załączony projekt ustawy.”

 16. PrzeciętnyKowaslki

  28 listopada 2014 at 23:08

  To niech sobie to sami jedzą wraz z tym popieprzonym społeczeństwem które ich wybrało.
  Smacznego

 17. iza

  29 listopada 2014 at 00:23

  [quote name=”Tsu”]Czy ktoś z Was w ogóle wie czym jest GMO?
  Może niech wypowie się ktoś kto ma o tym poowodów na to, że GMO jest szkodliwe dla naszego organizmu.
  Produkty GMO od tych niezmodyfikowanych różnią się np jedną sekwencją, dzięki której owoce pozostają dłużej świeże albo mają więcej jakiejś witaminy…
  Nie powinniśmy się tak bać biotechnologii, przecież ma to na celu zmodernizowanie naszego kraju, nie możemy ciągle być w tyle.[/quote]
  Po pierwsze-wystarczy spojrzeć jak GMO służy narodowi amerykańskiemu. Po drugie człowieka od goryla też różni genetycznie sekwencja… rzeczywiście nie widać różnicy… po trzecie takie utwardzane pomidorki zostały wycofane np w USA bo są źle trawione i prowadzą do nowotworów. No ale monsanto musi gdzieś upchnąć cud-nasionka… Jestem na NIE. Niemcy będą kasę robić na żywności eko, a my się będziemy zwijac zamiast rozwijać. Sama kupię niemieckie eko.

 18. Jezzy

  29 listopada 2014 at 00:56

  Do piachu z posłami, sprzedali siebie i próbują nas. Uchwalają co chcą, kiedy chcą, nie licząc się z nikim ! Precz z genetyczną żywnościa! kombinują na siłe tak aby wydłużyć okres przydatności nie licząc się z tym że produkty stracą swoje właściwości odżywcze, smak, zapach. Wszystko po to żeby napchać kieszenie pieniędzmi. Nasz własny rząd ewidentnie prowadzą nas do nikąd!

 19. Agnieszka

  29 listopada 2014 at 03:04

  Pewnie.Sztucznie przetworzona żywność… a na chemioterapie nagłego przypadku bedziemy czekać nie 3 miesiące jak teraz tylko rok. krzyz na droge . co za szmaty.

 20. Łukasz - chemik

  29 listopada 2014 at 06:09

  czemu wszyscy robią taką nagonkę na całe GMO?
  Bo jakiś niedouczony dziennikarz napisał ze jest rakotwórcze? nieraz w gazetach czytam tego typu kwiatki jak np: zapaliła się butla z tlenem (a jak uczono w gimnazjum tlen się nie pali tylko podtrzymuje palenie)
  Czemu nikt nie podeprze swoich teorii o szkodliwości GMO badaniami naukowymi? Bo takowych badań nie ma podkreślam ze do tej pory nie udowodniono w żaden sposób ze GMO zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór lub inne paskudztwo.
  Przykładowo uprawa pszenicy tradycyjna często jest traktowana przez liczne herbicydy w celu zniszczenia chwastów a nie uszkodzenia rośliny uprawianej i to wszystko pozostaje w plonie końcowym w jakimś stopniu i spożywa to finalnie człowiek (smacznego) ale jeżeli zmodyfikujemy pszenice w ten sposób ze stanie się ona odporna na glifosat (takie modyfikacje już istnieją i są z powodzenie stosowane) to tylko jeden zabieg wystarczy aby zniszczyć wszystkie chwasty w uprawie

 21. Wojciech

  29 listopada 2014 at 07:46

  Ci poslowie ktorzy glosowali w sejmie za GMO powinni zajadac sie zywnoscia zawierajaca GMO oraz konsekwentnie podawac ja swoim rodzinom. Mozna ja nabyc w krajach UE zarazonych nia. Na efekty takiej diety nie musza dlugo czekac…
  Tyle, ze polska zdrowa zywnosc przestanie byc zdrowa i konkurencyjna na rynkach swiatowych zabiegajacych o taka zdrowa zywnosc. Czy o to poslom glosujacym za GMO chodzi? Jezeli tak, to jest to sabotaz wlanego exportu rolniczego zdrowej polskiej zywnosci. Nie wspominam o polskich konsumentach zupelnie nieswiadomych fatalnych konsekwencji spozywania takiej zywnosci.
  Trudno to zrozumiec.Moze niech poslowie glosujacy za GMO przyjrza sie na wschodnich sasiadow i wezma z nich przyklad (Bialorus,Rosja)z ktorymi to prowadzili do nie tak dawna przyjazne wymiany.Oni zakazali wprowadzania GMO do wlasnego rolnictwa. Moze to ich przekona?

 22. Andrzej

  29 listopada 2014 at 08:31

  @”Łukasz – chemik”
  No i do nauki matole wprowadzający powyższy komentarz!

 23. Grazyna

  29 listopada 2014 at 08:40

  Poczytajcie książkę pt „Nasiona kłamstwa”, tam jest wszystko czarno na białym jak są ukrywane fakty szkodliwości nasion GMO,nie tylko na nasz organizm ale i na glebę,która się wyjaławia całkowicie.I tak jest bardzo mało minerałów w ziemi a teraz to będzie tylko chemia.Ten pan z nickiem Chemik,proponuję panu koniecznie przeczytać tę książkę,tak nie ma kłamstw tylko fakty. To samo dotyczy szczepionek,bo to ci sami je produkują co chcą zniszczyć ludzkość.

 24. Piter

  29 listopada 2014 at 08:54

  wkurzające jest to że coraz więcej baranów wypowiada sie tutaj o rzeczach o których nie ma pojęcia ..ja ni ejestem ekspertem ale sporo czytam i nie jednego autora by była jasność .. GMO TO ŚMIERĆ – Prof. dr hab. Jan Narkiewicz – Jodko …to jest profesor jak by nie było …i nie jedyny który alarmuje na ten temat bo nie ma nic do stracenia swoje przeżył…jeśli jakiś baran ma większą wiedze niż ten profesor choćby to może mieć zdanie a reszta nie się bierze za miotłę i łopatę a nie próbuje mądrować na forum ..i to prędko.. Na GMO nie nie działają antybiotyki ..

 25. Luna

  29 listopada 2014 at 09:10

  Czy w tym cholernym kraju ludzie mogą zacząc patrzec realnie a nie przez pryzmat pieniędzy!? Do cholery Rząd ma działac na rzecz obywateli a nie na ich szkodę. Trzeba zacząc sie buntowac, bo niedlugo nie bedziemy mieli prawa uprawiac marchewki we wlasnym ogródku dla własnych potrzeb! Istnieją dowody szkodliwości GMO polecam niedowiarkom się z nimi zapoznac. GMO to nie tylko choroby, GMO to niewola! Juz zyjemy w globalnym wiezieniu…mamy harowac, placic haracze na kazdym kroku i siedziec cicho kiedy dokonuje się zamachu na nasze zdrowie!

 26. Łukasz - chemik

  29 listopada 2014 at 09:54

  Anrdzeju słyszałem ze całe życie człowiek się uczy jak ty juz przestałeś se uczyć to gratuluje

  Zawodowo zajmuje się produktami biobójczymi i jeżeli te same substancje czynne są zawarte np: w trutkach na szczury i w środkach ochrony roślin gdzie te drugie razem z plonem finalnie w śladowych ilościach zjada człowiek to ja wolę ryzyko z GMO niż świadomość ze w chlebie można znaleźć cały układ okresowy pierwiastków w możliwie najgorszym połączeniu

 27. Łukasz - chemik

  29 listopada 2014 at 09:55

  a jeżeli ktoś uważa ze rolnictwo ekologiczne jest rozwiązaniem to ok ale niechaj jeszcze będzie to rozwiązanie opłacalne również dla producenta

 28. Grzegorz

  29 listopada 2014 at 10:25

  No i co z tego? Nie ma dowodów, że GMO szkodzi ludziom. PseudoOpracowania szarlatanow jak i domniemania że to dopiero wpłynie na ludzi w następnych pokoleniach możemy wsadzić między bajki.

 29. Walenty

  29 listopada 2014 at 10:35

  Stop GMO i szczepieniom małych dzieci!

 30. AAA

  29 listopada 2014 at 10:55

  Przecież im prędzej ludzie się wykończą tym lżej dla pozostałych.

 31. Nucky

  29 listopada 2014 at 11:14

  Jeszcze nie tak dawno byłem zdecydowanym przeciwnikiem GMO. Zdałem sobie jednak sprawę, że tak naprawdę jestem zielony w temacie i zachowuję się jak Doda albo inny krzykacz-laik. Teraz jestem gdzieś pośrodku. Nic nie jest „czarno-białe”, jak to się niektórym wydaje. Krzyczą, że GMO to śmierć, a jedzą modyfikowaną kukurydzę lub soję, nawet o tym nie wiedząc. I chyba żyją.
  Prawda jest taka, że tego typu badania wymagają co najmniej 50 lat (2 pokolenia), by stwierdzić jakąkolwiek szkodliwość. Tak jak z wiarą w Boga, nie mamy 100% co do jego istnienia, bądź nieistnienia. Więc póki co, pokładam wiarę i nadzieję w naszych naukowców, którzy będą dowodzić wad lub zalet żywności GM.
  I ostatnia sprawa – uczciwość. Wiadomo, że za takimi ustawami mocno lobbują wielkie korporacje. To jest większe zagrożenie niż, domniemana, szkodliwość dla zdrowia. Nie ma równie paskudnych, co ludzie istot, dlatego należy stosować zasadę ograniczonego zaufania.

 32. shrew

  29 listopada 2014 at 11:17

  [quote name=”Grzegorz”]No i co z tego? Nie ma dowodów, że GMO szkodzi ludziom. PseudoOpracowania szarlatanow jak i domniemania że to dopiero wpłynie na ludzi w następnych pokoleniach możemy wsadzić między bajki.[/quote]
  [quote name=”Grzegorz”]No i co z tego? Nie ma dowodów, że GMO szkodzi ludziom. PseudoOpracowania szarlatanow jak i domniemania że to dopiero wpłynie na ludzi w następnych pokoleniach możemy wsadzić między bajki.[/quote] jeśli potrzebujesz do wyciągnięcia konstruktywnych wniosków dowodów, nie wystarcza ci wiedza i logika, to właściwie nie odczujesz straty środowiska naturalnego,bo dalej będziesz sobie żyć w izulorycznym świecie bajek, między które wkładasz ostrzeżenia….

 33. moni

  29 listopada 2014 at 11:26

  [quote name=”Grzegorz”]No i co z tego? Nie ma dowodów, że GMO szkodzi ludziom. [/quote]. Są! Są dowody. Wielu naukowców i lekarzy np alergolodzy ostrzegają przed gmo. Przez lata boy prowadzone badania na zwierzętach – wiadomo wiec ze skoro szkodzi im, to nam tez.

 34. stoLica

  29 listopada 2014 at 11:44

  Będą nas truć, na polecenie żydów i masonów. Kupujcie chleb, masło, mleko w małych sklepach, z małych mleczarni, mięso z małych masarni. Nie kupujcie antybiotyków, sterydów, wymyślnych leków. Kupujcie magnez, witaminę C (cytryna+skórka z cytryny, tylko trzeba ją wcześniej odmoczyć 2-3, żeby toksyny się zmyły), czosnek, propolis na przeziębienie! Nie szczepcie swoich dzieci na nic. Te szczepionki są groźne, zabójcze, a w dodatku robione są na komórkach zabitych dzieci w wyniku aborcji.

 35. ,,karol nawroz,,

  29 listopada 2014 at 12:36

  cytuje
  ,,a jeżeli ktoś uważa ze rolnictwo ekologiczne jest rozwiązaniem to ok ale niechaj jeszcze będzie to rozwiązanie opłacalne również dla producenta,,,

  wystarczy rozwiazac problem nieuczciwego posrednika w RP.
  Uprawy GMO dzialaja destrukcyjnie na glebe,srodowisko wode.
  metody tzw bezorki-to sa nowoczesne uprawy rzepaka.
  Ingerencja w genetyke zywnosci jest forma faszystowskiej eugeniki wobec niewolniczej masy ludzkiej.
  Po przekroczeniu wieku produkcyjnego masz szybko tanio i bezswiadomie sam umrzec.
  Nowa neokolonialna post hitlerowska metoda ,,swiadczen socjalnych nowych panstw policyjnych,,

 36. ,,karol nawroz,,

  29 listopada 2014 at 12:44

  Jest nadal mozliwa olacalna w miare zdrowa produkcja roslina i zwierzeca w Polsce…
  dlatego wlasnie niszczy sie polskiego niewolnika.

  Szczegolnie rolnictwo poznaniakow i ich kultura jest ,,sola w oku,,posthitlerowskiej brukseli.
  Bedzie glod i jeszcze wieksza bieda w RP …
  Panstwo wycofuje sie z wszystkich zobowiazan socjalnych wobec polskiego narodu w zamian jeszcze bardziej nas okradajac.
  Fakt OFE i bezkarnosci buzka oraz reszty jej tworcow jasno potwierdza ze Bruksela niczym hitler hojnie wynagradza oprawcow narodu polskiego.
  w ich oczach Polska ma jedna najwieksza wade-jest w niej za duzo Polakow!!!
  Trucie zmienia nazwe i potrzebe karania za ten czyn o ile jest rozciagniete w wiekszym przedziale czasowym.
  Po co w naszej wodzie pitnej fluor???
  Coz cyklonu nie dalo sie tam wspypac….

 37. Tadeusz

  29 listopada 2014 at 13:56

  Ewolucja czyli proces, w którym powstaliśmy, to jest wymiana naturalnych mutacji. GMO to ewolucja kontrolowana i przyspieszona. Złe mutacje są usuwane, dobre wdrażane. Tak więc określanie GMO jako samo zło czy samo dobro jest po prostu niemądre. Szkodliwe ekonomicznie jest zastrzeganie praw do mutacji udanych – to jest wyciąganie pieniędzy od użytkowników. Ale to problem etyki a nie biologii.

 38. jurek

  29 listopada 2014 at 13:59

  Może mi ktoś pokazać, gdzie w nowelizacji mowa jest o wprowadzaniu na rynek żywności genetycznie modyfikowanej (GMO). Osobiście jestem przeciwnikiem tego typu żywności, ale z przykrością muszę stwierdzić, że artykuł napisany jest w sposób bardzo nierzetelny. Nie wskazuje konkretnych przepisów mówiących o wprowadzaniu na rynek polski (na rynek dostępny dla konsumentów) rzeczonych produktów GMO. Brak jest jakiegokolwiek odesłania do ustawy, a co za tym idzie czytelnik nie otrzymuje jasnej informacji, która jest skorelowana z regulacją ustawową (czy też z nowelizacją, która jeszcze nie weszła w życie). Krótko mówiąc, kiepski artykuł. Pani redaktor pewnie nawet nie przejrzała pobieżnie nowelizacji… ech dziennikarze (dzisiaj chyba każdy może się nazwać dziennikarzem)

 39. Mr_LM

  29 listopada 2014 at 16:24

  Masakra przypomina mi to upgrade, modyfikacje np. komputera który ma dzialac tak jak my chcemy…w tym przypadku komputerem jest człowiek.

 40. Dorota

  29 listopada 2014 at 16:28

  Świetna wiadomość, nareszcie coś się ruszyło w tej kwestii! Mam nadzieję, że rząd szybko podejmie kolejne kroki zmierzające do powstanie w Polsce upraw GMO, to przyniesie nam same korzyści.

 41. cykor

  29 listopada 2014 at 17:04

  Może płynący do Dąbrowy Górniczej transport z Salvadoru do tego potrzebny? Przecież tam są pestycydy – używane do produkcji GMO.

 42. marcin

  29 listopada 2014 at 18:11

  natura nam za to zapłaci nie wtrącajmy się w nature

 43. Tsu

  29 listopada 2014 at 18:22

  [/quote]
  Po pierwsze-wystarczy spojrzeć jak GMO służy narodowi amerykańskiemu. Po drugie człowieka od goryla też różni genetycznie sekwencja… rzeczywiście nie widać różnicy… po trzecie takie utwardzane pomidorki zostały wycofane np w USA bo są źle trawione i prowadzą do nowotworów. No ale monsanto musi gdzieś upchnąć cud-nasionka… Jestem na NIE. Niemcy będą kasę robić na żywności eko, a my się będziemy zwijac zamiast rozwijać. Sama kupię niemieckie eko.[/quote]

  może Ciebie tak, ale mnie od Goryla różni trochę więcej niż jedna sekwencja…

 44. Kalina

  29 listopada 2014 at 19:06

  Znikna wam w Polsce wkrotce ladne laki i bedziecie takimi samymi cyborg jak te ladne pomidory . Gratuluje swiatowi lekarzy i faramceutycznym kompaniom poniewaz pomidory beda kompletnie bez wartosci odzywczych . Genialnie glupi narod Jakiego swiat nie widzia . jestescie w tym kraju wiekszymi materialistami niz gdziekowiek na swiecie widziam .

 45. Kalina

  29 listopada 2014 at 19:10

  [quote name=”Dorota”]Świetna wiadomość, nareszcie coś się ruszyło w tej kwestii! Mam nadzieję, że rząd szybko podejmie kolejne kroki zmierzające do powstanie w Polsce upraw GMO, to przyniesie nam same korzyści.[/quote]

  Najgupsza kobieta swiata ,ktora pisze te slowa u gory . Chyba juz Cyborg pomidorowo prostomarchewkowy

 46. Grazyna

  29 listopada 2014 at 19:46

  Niektórzy chyba już są najedzeni nasionami GMO,bo piszą takie idiotyzmy,że czytać tego nie mozna.Polecam Wam ksiażke pt. Nasiona kłamstwa. Żywności na świecie mamy za dużo,tak,tak, tylko mafia chemiczna i biznesowa nie pozwoli,by ich dochody się zmniejszyły i ktos śmiał wejść do ich mafii.Bill Gates wykupił Monsanto-największą firmę chemiczną świata i oświadczył,że jest nas na świecie za dużo więc będziemy przymuszani do obowiązkowych szczepień i umierać,bo im się marzy tylko 500 milionów ludzi na świecie!!!!a nie prawie 7 miliardów.Są gorsi od hitlerowców z którymi w czasie wojny współpracowali i eksperymentowali na ludziach.Poczytajcie na yt o Gatesie.

 47. Grazyna

  29 listopada 2014 at 19:51

  [quote name=”Dorota”]Świetna wiadomość, nareszcie coś się ruszyło w tej kwestii! Mam nadzieję, że rząd szybko podejmie kolejne kroki zmierzające do powstanie w Polsce upraw GMO, to przyniesie nam same korzyści.[/quote]
  Dorota ty chyba żartujesz,przeczytaj książkę pt. Nasiona kłamstwa i o Billu Gates-ie,może wtedy zmienisz zdanie.Ziemie będą zniszczone-wyjałowione i pozbawione resztek minerałów,które i tak są w minimalnych dawkach.Nie wspomnę o chorobach; raka,alergii,zmianach w DNA ludzi i innych. To ci się podoba??

 48. kaxia

  29 listopada 2014 at 20:15

  [quote name=”Kalina”] Genialnie glupi narod Jakiego swiat nie widzia . jestescie w tym kraju wiekszymi materialistami niz gdziekowiek na swiecie widziam .[/quote]

  Kalina, to nie naród zatwierdził ustawę, lecz rząd. Naprawdę nie dostrzegasz różnicy?

 49. tom

  29 listopada 2014 at 20:17

  GMO spozywasz i umierasz.O to wlasnie chodzi zeby ludzie wymarli bo jak jest ich za duzo to bogaci traca konyrole i moga stracic wladze.

 50. adam

  29 listopada 2014 at 21:43

  Narodzie wylacz wszelkiej masci TV, oprucz TV TRWAM,a wlacz rozum ROZUM.wtedy zrozumiesz co sie dzieje w kraju. AFERA AFERA,pogania,tego nierzadu plus SLD,TR JKN,a zejdziesz na ziemie i ze zdziwieniem zobaczysz ze juz niema naszej OJCZYZNY

 51. LOBO

  29 listopada 2014 at 21:50

  Adam masz w stuprocentach racje. Ale mysle ze to jeszcze troche potrwa zanim sie ockniemy?

 52. Paweł

  29 listopada 2014 at 22:32

  Człowiek badając naturę nigdy nie pozna jej mechanizmów, które kształtowały się miliardy lat, na tyle aby je poprawić w sposób doskonały nie majacy negatywnych skutków dla całego systemu operacyjnego jakim posługę się przyroda. GMO jest wkładaniem pręta w tryby doskonałej maszyny którą jest przyroda. Coś na pewno zostanie zniszczone. GMO może dać początek wyeliminowania ciężkiej chemii stosowanej w rolnictwie dotychczas.
  niestety jak na razie w uprawach gmo stosuje jej się znacznie więcej i jest znacznie mocniejsza.

 53. Paweł

  29 listopada 2014 at 22:46

  Zadanie chemii przez nas jest na porządku dziennym. Mało kto temu zaprzecza. Bo dalej w marketach świadomie lub nieswiadomie kupujemy produkty o długich terminach ważnośći mają one zbyt wiec dalej są na rynku, proste.
  czytajcie etykiety! !!

 54. po prostu

  29 listopada 2014 at 22:59

  trzeba spdalac z tego kraju jak najdalej

 55. Paweł

  29 listopada 2014 at 23:04

  A i jakby ktoś nie wiedział świętej zasady na tej ziemi: pieniądz i wladza. GMO wprowadza się po to aby mieć monopol, aby trzymać w garści rolnictwo, sterować produkcją żywności na ziemi. Jeżeli ktoś ma do tego narzędzia-gmo- to tak jak by Putin zakręcal kurek z gazem i mówił: gaz zakręcAmy cenę podnosimy i czekamy. I tak przyjdą i zapłacą wyższa cenę.
  Zobaczycie przestanie rosnąć u nas na polu bez ich pomocy. A żeby rosło trzeba będzie kupić drogi środek.
  niszczymy to co matka natura dala nam. Kiedyś przyjedzie czas się z na rozliczyć.

 56. Paweł

  29 listopada 2014 at 23:22

  Cieszy mnie fakt ze ludzie są przeciwni gmo w rolnictwie. Jeżeli gmo nie wjedzie na dużą skalę do polski… bo juz jest … to mamy szansę uchronić się przed zniszczeniem rolnictwa i przed wladza absolutna która są koncerny. Za wygórowana sume
  każdego można kupić, patriote będącego u władzy lub nie to są tylko ludzie.
  Wiec jeżeli chcemy żyć jak do tej pory to czy na walkę z naszymi mentorami których sami wybralismy

 57. Paweł

  29 listopada 2014 at 23:44

  Tak jak już mówimy o zagrożeniach. Na YouTube wpiszcie „smugi na niebie” lub geoinżynieria. To dopiero ciekawy sposób niszczenia populacji ludzkiej.
  niedługo psycha siadzie ludziom jak będą świadomi wszystkich prezentów wysyłanych od bilderbergów.

 58. Dorota

  30 listopada 2014 at 00:01

  [quote name=”Grazyna”]
  Dorota ty chyba żartujesz,przeczytaj książkę pt. Nasiona kłamstwa i o Billu Gates-ie,może wtedy zmienisz zdanie.Ziemie będą zniszczone-wyjałowione i pozbawione resztek minerałów,które i tak są w minimalnych dawkach.Nie wspomnę o chorobach; raka,alergii,zmianach w DNA ludzi i innych. To ci się podoba??[/quote]

  Doskonale wiem czym jest GMO i jeśli ktoś uważa, że zmiana w DNA pomidora może spowodować zmianę w DNA ludzi to znaczy, że nie ma podstawowej wiedzy z zakresu biologii. Pomidor do nie wirus, żeby modyfikować DNA. Jest fizycznie niemożliwe, żeby DNA jednego organizmu wpływało na DNA drugiego, bo DNA to białko, które trawi się w przewodzie pokarmowym. Niestety ludzie nie rozumieją czym jest GMO i powtarzają kłamstwa, co ogłupia kolejnych ludzi. Na szczęście tego już się nie da zatrzymać.

 59. zbych

  30 listopada 2014 at 09:12

  poczytajcie o Monsanto to się wam odechce GMO

 60. Bez znaczenia

  30 listopada 2014 at 09:16

  Dorota, Ty chyba nie masz zielonego pojęcia jak zmodyfikowana żywność jest w stanie oddziaływać na organizm ludzki. Jakie konsekwencje wprowadzenia takiej żywności poniosą nasi rodacy uprawiający żywność i jakie nasze dzieci, być może już nie widząc różnicy pomiędzy żywnością gmo a tą niemodyfikowaną. Jeśli my nie zwrócimy na to uwagi, nikt tego nie zrobi.

  Odsyłam do filmu o monsanto. „świat według Monsanto”

 61. Bez znaczenia

  30 listopada 2014 at 09:17

  [quote name=”zbych”]poczytajcie o Monsanto to się wam odechce GMO[/quote]

  Zbieżność myśli. 🙂

 62. Ania 67

  30 listopada 2014 at 11:49

  [quote name=”Dorota”]
  Doskonale wiem czym jest GMO…[/quote]
  Ja nie będąc nigdy czegoś pewien, nie uważam za właściwe używanie zwrotów, doskonale wiem, wiem na pewno, nie znacie się itd
  Z działaniem GMO i jak to będzie w przyszłości, póki co nie wie nikt. Bierzesz, pobieżnie dokonania i wyniki stosowania GMO w relacjach poprawy produktu mającego na celu wyeliminowanie pewnych wad itp rzeczy, jednak kompletnie nie zauważasz, że to jest jedynie odprysk badań laboratoryjnych, niemal zupełna nisza eksperymentalna, mająca jedynie na celu zaciemnienie obrazu, rzeczywistych działań producentów GMO. Tak po prawdzie pszenica, kukurydza, soja, słonecznik i inne rośliny GMO obecnie stosowane w uprawach, mają modyfikację genetyczną stworzoną w ten sposób, by na polach można było niemal w nieskończoność wylewać tony np Roundup’u a rosliny uprawne były nań uodpornione.
  Takie działanie nie ma nic wspólnego z działaniem dla dobra ludzkości a wręcz jest objawem szkodzenia.

 63. ALEX

  30 listopada 2014 at 12:06

  A Państwo tu tak tylko gadają, czy ktoś coś zadziałał w sprawie obalenia tej ustawy? Ktoś to zgłosił mediom? Ktoś stworzył petycję, którą byśmy mogli podpisywać i potem w geście protestu przedstawić rządzącym? Ktoś chce zorganizować pikietę pod kancelarią premiera? ZRÓBMY COŚ!

 64. Tomasz

  30 listopada 2014 at 13:08

  Czy można znaleźć gdzieś listę posłów którzy głosowali za ustawą?

 65. Artur

  30 listopada 2014 at 13:46

  wpisz w google sejm głosowanie. było to głosowanie 40 danego dnia. Za całe PO, przeciw PIS

 66. ana

  30 listopada 2014 at 14:04

  Proponuję również poczytać trochę współczesnej literatury dotyczącej biologii, biochemii, biofizyki…nauka idzie do przodu,technologie również, a co więcej mamy możliwość aktualizowania swojej wiedzy, to czego uczono nas 10-20 lat temu jest już w wielu przypadkach nie aktualne(tak samo jak 100 czy 200 lat temu);ale temat edukacji odłóżmy na później…
  Nowe odkrycia w dziedzinie biofizyki kwantowej(a właściwie nie takie nowe, bo badania na ten temat prowadzono w USA i UK już w latach ’60)w jasny sposób obrazują czym jest DNA,czym jest kod zapisany w DNA i jak można nim manipulować na różne sposoby;
  obecnie głośnym tematem są komórki macierzyste,które się „programuje”, wszczepia w zmienione chorobowo miejsce, które po kilku tygodniach zaczyna zdrowieć;to nic innego jak wprowadzenie nowej informacji z jednych komórek do drugich. Tak samo działają leki czy chemiczne czy naturalne (określony skład chemiczny,z zapisaną inf) oraz to co jemy….
  „Jesteś tym co jesz”

 67. Bee

  30 listopada 2014 at 14:18

  A co z pestycydami potrzebnymi do produkcji roślin GMO? Podobno potrzeba ich znacznie więcej niż do normalnych roślin? A wiemy jakie konsekwencje niosą pestycydy dla ludzi, dla ziemi, dla środowiska.Czy nie jest to dla nas zagrożeniem?

 68. Luke

  30 listopada 2014 at 14:20

  [quote name=”ALEX”]A Państwo tu tak tylko gadają, czy ktoś coś zadziałał w sprawie obalenia tej ustawy? [/quote] Może jakaś blokada drogi???

 69. Jacek

  30 listopada 2014 at 14:33

  W tej dyskusji nad GMO jakoś nie widać specjalistów od inżynierii genetycznej, ale co niektórzy próbują głosić swoje prawdy.Aby dyskusja była merytoryczna nie wystarczy liznąć trochę biologi,modyfikacja genetyczna roślin,owoców itp ma negatywny wpływ na organizm ludzki i to jest już w wielu przypadkach potwierdzono badaniami naukowymi.Produkty na bazie GMO są bardziej niebezpieczne dla organizmu ludzkiego niż zdrowa żywność produkowana w tradycyjny sposób.Natomiast na posłów – osłów z PSL-u nie głosować w przyszłorocznych wyborach, czy nadal ma im się udawać jak w tych wyborach samorządowych.Najwyższy już czas aby nasze społeczeństwo zmądrzało i durni nie wybierano do parlamentu.

 70. bob

  30 listopada 2014 at 14:36

  [quote name=”Tomasz”]Czy można znaleźć gdzieś listę posłów którzy głosowali za ustawą?[/quote]
  cala lista na stronach sejmu wszyscy z PO i prawie wszyscy z PSL a PIS głosował tak samo jak Palikot !!

 71. probant

  30 listopada 2014 at 15:04

  [quote name=”Sam Diabeł”]Jak wam się nie podoba to wyjedźcie stąd :)[/quote]
  I o to wlasnie chodzi,zebysmy wyjechali.To nie ludzie podejmuja decyzje o wyjezdzie to Zydzi
  z rzadu i roznych organizacji robia wszystko by Polski nie maial kto bronic, a Polacy znow obudzili sie z reka w nocniku.Kazdego dnia przybywa conajmniej 200 z Izraela by tu znow sie osiedlic, czka na nich praca w jednostakach kontrolujacych i mieszkania odebrane Polakom.Naiwni Polacy dali sie wymanipulowac na zmywak,zamiast wyslac na zmywak tych ktorzy przjmuja powoli Polske.

 72. Tomasz

  30 listopada 2014 at 15:46

  [quote name=”bob”][quote name=”Tomasz”]Czy można znaleźć gdzieś listę posłów którzy głosowali za ustawą?[/quote]
  cala lista na stronach sejmu wszyscy z PO i prawie wszyscy z PSL a PIS głosował tak samo jak Palikot !![/quote]
  Dzięki. Już sobie zapisałem, na kogo w przyszłości nigdy nie oddać głosu.

 73. gosia

  30 listopada 2014 at 15:50

  żądam jako obywatel obalenia tej ustawy i ponownego głosowania z udziałem SPOŁECZEŃSTWA.!!!!!!!!

 74. Zbigniew

  30 listopada 2014 at 19:20

  Ludzie kochani, dlczego chcecie mi uniemożliwić jedzenia paskudnej, niezdrowej, rakotwórczej itp żywności GMO? Czy ja wam zabraniam zdrowo się odżywiać? Więcej tolerancji dla mniejszości (?) kulinarnej!

 75. Dynamo

  30 listopada 2014 at 19:52

  231 nie może decydować za 38 milionów ludzi. Władza jest w rękach Narodu. To w temacie przypomnienia. Bo ich Ego napompowane jest już GMO.

 76. Marcin

  30 listopada 2014 at 20:23

  [quote name=”Zbigniew”]Ludzie kochani, dlczego chcecie mi uniemożliwić jedzenia paskudnej, niezdrowej, rakotwórczej itp żywności GMO? Czy ja wam zabraniam zdrowo się odżywiać? Więcej tolerancji dla mniejszości (?) kulinarnej![/quote]

  chcesz, to żryj nawet końskie gówno. problem jest w tym, że ja nie zamierzam jeść nic takiego, a zezwolenie na produkcję żywności GMO wywoła lawinę, która zaleje normalną, zdrową żywność! i to mnie wkurza!

 77. Dorota

  30 listopada 2014 at 21:15

  [quote name=”Grazyna”]
  Z działaniem GMO i jak to będzie w przyszłości, póki co nie wie nikt. [/quote]

  Wręcz przeciwnie, wie to każdy, kto ma podstawową wiedzę z zakresu genetyki. Drobne mutacje genetyczne zachodzą w organizmach samoistnie, oraz w sposób niekontrolowany były wprowadzane od damna. GMO to tylko bardziej świadome ukierunkowanie tych zmian. Na koniec zaś liczy się tylko skład danego ziarna kukurydzy, nie zaś to czy powstało ono w kolbie, czy w skutek modyfikacji genetyczny w strączku grochu. Niestety większość ludzi nie wie czym jest DNA i obawiają się tego, czego nie rozumieją.

 78. Dorota

  30 listopada 2014 at 21:18

  [quote name=”ana”]Czym są alergie, nowotwory i czemu stały się tak popularne w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat?[/quote]
  Na pewno nie z powodu GMO, którego przecież nie ma na naszym rynku od kilkudziesięciu lat.

 79. Grazyna

  30 listopada 2014 at 21:53

  [quote name=”Dorota”][quote name=”ana”]Czym są alergie, nowotwory i czemu stały się tak popularne w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat?[/quote]
  Na pewno nie z powodu GMO, którego przecież nie ma na naszym rynku od kilkudziesięciu lat.[/quote]
  Mylisz się w Polsce już od 2007 r. na Opolszczyźnie rolnicy sieją kukurydzę GMO,widziałam ten program w TVRegionalnej. Ale oprócz kukurydzy mamy już nasiona warzyw(ponoć i rzepaku) o czym nawet nie wiedzą sami zaintertesowani, O tym pisał ktoś kilka miesiecy temu.Myślałam,że nie będziemy truci ale mamy rzad antynarodowy i nie licżący się z narodem,czego mamy dowód na każdym kroku a szczególnie w ciągu ostatnich 2 tygodni.

 80. marcin

  30 listopada 2014 at 22:26

  tutaj widze jedyne wyjscie, ludzi pokroju Breivik, trzeba zgladzic ludzi z monsanto, ci co podejmuja tam kluczowe decyzje, nie widze innych rozwiazan, to jasne ze nasi politycy sa przekupienie przez firme monsanto, w gre wchodza miliardy dolcow, kto sie oprze

 81. Jerzy

  1 grudnia 2014 at 08:32

  Ci co popierają GMO nie mają świadomości, że zjadając rośliny oprócz energii, pobieramy z tej rośliny informacją. A GMO zmienia ją na inną nie zgodną z naturą.
  To spowoduje, że nasz organizm otrzymując będą informację zacznie działać z tym błędem. My tego nie odczujemy ale nasz dzieci tak. Były i są prowadzone badania, która udowodniły o zgubnym wpływie GMO na żywe organizmy, tylko że w następnych pokoleniach. Nie rozumię posłów, dlaczego nie patrzą w przyszłość, nie myślą o swych dzieciach. Tylko poddają się lobbystom z USA, żeby nam ten chłam wcisnąć. Tempota tych ludzi jest coraz większa. Myślą chyba tylko o tym żeby napchać swoje kabzy.

 82. gmo zabija

  1 grudnia 2014 at 08:35

  [quote name=”Dorota”][quote name=”Grazyna”]
  Z działaniem GMO i jak to będzie w przyszłości, póki co nie wie nikt. [/quote]

  Wręcz przeciwnie, wie to każdy, kto ma podstawową wiedzę z zakresu genetyki. Drobne mutacje genetyczne zachodzą w organizmach samoistnie, oraz w sposób niekontrolowany były wprowadzane od damna. GMO to tylko bardziej świadome ukierunkowanie tych zmian. Na koniec zaś liczy się tylko skład danego ziarna kukurydzy, nie zaś to czy powstało ono w kolbie, czy w skutek modyfikacji genetyczny w strączku grochu. Niestety większość ludzi nie wie czym jest DNA i obawiają się tego, czego nie rozumieją.[/quote]
  jedyny problem ze szczury na kukurydzy gmo staja sie bezplodne a w kolejnych pokoleniach karmione kukurydza gmo dostaja atrofi narzadow wewnetrznych a poza tym to normalne w przyrodzie ze krzyzuja sie geny roslin i zwierzat tak to bardzo normalne w twojeje zakutej przylbicy…

 83. gmo zabija

  1 grudnia 2014 at 08:41

  [quote name=”Zbigniew”]Ludzie kochani, dlczego chcecie mi uniemożliwić jedzenia paskudnej, niezdrowej, rakotwórczej itp żywności GMO? Czy ja wam zabraniam zdrowo się odżywiać? Więcej tolerancji dla mniejszości (?) kulinarnej![/quote]
  to widze ze z biologo dwojka byla… rosliny pulkujac zapladniaja sie nawzajem wiec twoja gmo bedzie zapladnac moje organik to jest problem izolacja by byla mozliwa gdyby twoje bylo pod folia a ludzie tam pracujacy chodzili w strojach kroliczkow a i to nie jest gwarancja gdyz ludzie popelniaja bledy

 84. gmo zabija

  1 grudnia 2014 at 08:46

  [quote name=”Dorota”][quote name=”ana”]Czym są alergie, nowotwory i czemu stały się tak popularne w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat?[/quote]
  Na pewno nie z powodu GMO, którego przecież nie ma na naszym rynku od kilkudziesięciu lat.[/quote]
  od 20 lat polska sprowadza tony pasz gmo z usa czech brazyli argentyny i mieso mleko z tych krow gmo takze jest zmienione gentycznie stad mamy tyle alergi rakow gdyz organizm walczy z sztucznym jedzeniem rozpoznawajac je jako wroga tak samo atakuje wlane komorki ktore zostaly genetycznie zmienione przez zjedzone produkty gmo, w stanach mleko i mieso ze zwierzat karmionych gmo nie moze byc sprzedawane jako eko/organik wlasnie dlatego ze zmienia nam dna

 85. probant

  1 grudnia 2014 at 09:04

  [quote name=”Jerzy”]Ci co popierają GMO nie mają świadomości, że zjadając rośliny oprócz energii, pobieramy z tej rośliny informacją. A GMO zmienia ją na inną nie zgodną z naturą.
  To spowoduje, że nasz organizm otrzymując będą informację zacznie działać z tym błędem. My tego nie odczujemy ale nasz dzieci tak. Były i są prowadzone badania, która udowodniły o zgubnym wpływie GMO na żywe organizmy, tylko że w następnych pokoleniach. Nie rozumię posłów, dlaczego nie patrzą w przyszłość, nie myślą o swych dzieciach. Tylko poddają się lobbystom z USA, żeby nam ten chłam wcisnąć. Tempota tych ludzi jest coraz większa. Myślą chyba tylko o tym żeby napchać swoje kabzy.[/quote]
  Oni to wszystko wiedza, GMO , jest wprowadzane dla depopulacji ludzkosci, a nie dla innych celow.Dla politykow glosy na nie, oznacza koniec kariery.

 86. Magdalena

  1 grudnia 2014 at 11:52

  Hańba!

 87. probant

  1 grudnia 2014 at 12:02

  [quote name=”Dorota”][quote name=”Grazyna”]
  Z działaniem GMO i jak to będzie w przyszłości, póki co nie wie nikt. [/quote]

  Wręcz przeciwnie, wie to każdy, kto ma podstawową wiedzę z zakresu genetyki. Drobne mutacje genetyczne zachodzą w organizmach samoistnie, oraz w sposób niekontrolowany były wprowadzane od damna. GMO to tylko bardziej świadome ukierunkowanie tych zmian. Na koniec zaś liczy się tylko skład danego ziarna kukurydzy, nie zaś to czy powstało ono w kolbie, czy w skutek modyfikacji genetyczny w strączku grochu. Niestety większość ludzi nie wie czym jest DNA i obawiają się tego, czego nie rozumieją.[/quote]
  Nie odrozniasz hodowli od manipulacji GMO.Jak dwie rosliny, tego samego gatunku lub rodziny, sie skrzyzuje , zaszczepi, to jest hodowla, a jak skrzyzuje sie krowe z oslem ,czy gruszke z kapusta, to jest manipulacja GMO.W naturze nie ma zaplodniej psa z kotem, czy jeza ,ze slimakiem.A naukofce chca ,zeby to bylo.Czy teraz juz kapujesz co to jest GMO?

 88. Magdalena

  1 grudnia 2014 at 13:36

  Wybrane demokratycznie przekupne półgłówki rządzą i podejmują takie decyzje. Po nich choćby popop.

 89. Kuba

  1 grudnia 2014 at 15:35

  Dodam tylko, że za GMO uważane są modyfikacje genetyczne, które uodparniają rośliny na tzw Roundup, czyli substancję, która zabija wszystko, co zostanie nią na polu spryskane. Tu nie chodzi o krzyżówki organizmów typu gruszy z jabłonią, tylko stworzenie organizmu odpornego na ciężką chemię. I faktem jest, że badania udowodniły poważne zmiany chorobowe w organizmach szczurów karmionych GMO. Zmiany te jednak były zauważalne po ponad roku karmienia ich paszą GMO, podczas gdy firmy stające w obronie GMO postanowiły brać pod uwagę efekt tylko trzymiesięcznego okresu badań.
  P.S. Z tego, co zrozumiałem z powyższego artykułu, to nikt nie pozwolił na hodowlę organizmów GMO w Polsce, tylko zmniejszono karę za posiadanie takiej hodowli, więc, póki co tragedii chyba nie ma.

 90. karol

  1 grudnia 2014 at 19:44

  Artur Zawisza to żyd ,głosował w sejmie za oddaniem żydom 65 miliardów dolarów !!!

 91. dan

  1 grudnia 2014 at 21:29

  Jakie kurwy,sami ta beda jesc pozniej i ich dzieci.GRATULUJE

 92. Gabriel

  1 grudnia 2014 at 22:58

  Sami srają do własnego gniazda. Ich dzieci, wnuki i kolejne pokolenia na pewno będą im za to wdzięczne.

 93. probant

  1 grudnia 2014 at 23:59

  [quote name=”karol”]Artur Zawisza to żyd ,głosował w sejmie za oddaniem żydom 65 miliardów dolarów !!![/quote]
  A czego Ty innego sie spodziewales? Dalej wierzysz , ze moze powsatac cos co nie jest „zatwierdzone”? Ale pochwalam czujnosc.
  W moich oczach dzis tylko wieznowie polityczni i to nie wszyscy, sa godni zaufania.Nie ma ani partii, nai ruchu, ani niczego co cos udaje ze moze jak nie jest zatwierdzone. Tak samo „prawy” to nic innego jak narzedzie do wylowienia wrogow Zydow budujacych w Polsce Judeopolonie.Po owocach ich poznacie.A i owoce w wiekszosci dzis sa zarazone ,zgnojone, ocenzurowane,a drzewo ktore zdrowe wydaje, sciete
  Rob zapasy i je ukryj, bo to juz niedlugo, jak sprowokuja Dume, po tym jak odwiedzi Putina seryjny samobojca, Ruscy przejda przez nasz kraj 2 razy idac na tourne az do Renu.
  Pamietaj taylko ze po drodze zgwalca ci zone i corki i odbiora wszelkie zapasy jedzenia.

 94. Karol

  2 grudnia 2014 at 11:20

  POlecam dalsze głosowanie na PO!

 95. danuta

  2 grudnia 2014 at 11:31

  [quote name=”gmo zabija”][quote name=”Zbigniew”]Ludzie kochani, dlczego chcecie mi uniemożliwić jedzenia paskudnej, niezdrowej, rakotwórczej itp żywności GMO? Czy ja wam zabraniam zdrowo się odżywiać? Więcej tolerancji dla mniejszości (?) kulinarnej![/quote]
  to widze ze z biologo dwojka byla… rosliny pulkujac zapladniaja sie nawzajem wiec twoja gmo bedzie zapladnac moje organik to jest problem izolacja by byla mozliwa gdyby twoje bylo pod folia a ludzie tam pracujacy chodzili w strojach kroliczkow a i to nie jest gwarancja gdyz ludzie popelniaja bledy[/quote]

 96. danuta

  2 grudnia 2014 at 11:38

  [quote name=”Magdalena”]Wybrane demokratycznie przekupne półgłówki rządzą i podejmują takie decyzje. Po nich choćby popop.[/quote]
  ja jako polka mam prawo decydowac czy chce aby to paskudztwo było produkowane w polsce jesli to PO przegłosowało to ja głośno krzycze nie głosujcie na takich posłów .Niech sobie w ogródkach to choduja

 97. danuta

  2 grudnia 2014 at 11:43

  jesli to Po przegłosowała to świństwo to ja jako polka niechce takich w rzadzie ludzie niegłosujcie na takich bezmuzgowców co chca zatruc społeczeństw Dla swoich interesów .Niech sobie w swoim ogrugdku to choduja i sami żra

 98. 234

  2 grudnia 2014 at 12:36

  Wyjazd mi z tym shitem

 99. Justyna

  2 grudnia 2014 at 12:45

  jak sprawdzić czy ten tekst jest wiarygodny?

 100. ALEX

  2 grudnia 2014 at 14:48

  No właśnie – jak sprawdzić, czy ten tekst jest wiarygodny? I dlaczego cisza o tym w mediach, nawet w tych lubiących sensacje?

 101. Bee

  2 grudnia 2014 at 15:18

  No własnie… dlaczego taka cisza na ten temat w mediach? Zastanawia mnie to…

 102. Aleksandra

  2 grudnia 2014 at 16:49

  Wszystkim specjalistom od zagrożeń związanych z GMO radzę zajrzeć do pierwszego lepszego podręcznika biologii dla szkół ponadgimnazjalnych. Owszem nic nie jest czarno-białe, GMO może być zagrożeniem dla środowiska naturalnego i może również być bardziej uczulające, a nawet w jakiś sposób niebezpieczne dla zdrowia, ale żeby to stwierdzić trzeba spojrzeć na konkretną modyfikacje a nie ogół zjawiska. Po to się robi różne testy by sprawdzić czy zmodyfikowana roślina nadaje się do spożycia. Twierdzenie, że szkodliwe jest zjedzenie zmodyfikowanego genomu jako samego w sobie jest śmieszne. DNA tego co jemy nie wpływa na nas, chyba, że będzie kodowało szkodliwe białka. Zaszkodzi nam zjedzenie białka, nie genomu. Poza tym piszecie tylko o organizmach transgenicznych, a niektóre modyfikacje polegają po prostu na powieleniu genów, by uzyskać większe plony. A tych którzy uważają mieszanie w genach za tak wielkie zło zapytam skąd wezmą insulinę gdy zachorują na cukrzycę?

 103. Aleksandra

  2 grudnia 2014 at 22:51

  Tak, ale portal prawy.pl i piszący tu dziennikarze nie są dla mnie wiarygodnym źródłem, proszę mi pokazać te informacje w jakimkolwiek innym medium.

 104. Aleksandra

  3 grudnia 2014 at 10:45

  Błagam nich ktos zorganizuje porzadny protest, tak jak to kiedys była mobilizacja w sprawie ACTA.
  Jeśli będzie taki protest, to na pewno sie na niego wybiore, a wraz ze mna cala moja rodzina!!! NIE DLA GMO!

 105. Jacek

  3 grudnia 2014 at 11:38

  Pogrzeb dla POLSKICH ROLNIKÓW !!! Kolejny pretekst dla Putina aby nie importować z Polski żywności.

 106. Dorota

  3 grudnia 2014 at 13:27

  [quote name=”gmo zabija”]
  jedyny problem ze szczury na kukurydzy gmo staja sie bezplodne a w kolejnych pokoleniach karmione kukurydza gmo dostaja atrofi narzadow wewnetrznych a poza tym to normalne w przyrodzie ze krzyzuja sie geny roslin i zwierzat tak to bardzo normalne w twojeje zakutej przylbicy…[/quote]

  Geny roślin i zwierząt się nie krzyżują!!! Nie ma takiej fizycznej możliwości. Krzyżują się tylko geny organizmów tego samego gatunku, czyli na przykład pomiędzy ludźmi, pomiędzy kotami, pomiędzy jabłonkami. Geny kota i jabłonki nie mogą się skrzyżować. Chociaż czytając takie teksty jak powyżej to naprawdę mam wrażenie, że niektórym mózgi się skrzyżowały z amebą.

 107. Tomasz

  3 grudnia 2014 at 13:34

  @cansyezz
  Słucham w takim razie, w jaki sposób GMO ma wpływać na ludzki organizm – a przede wszystkim w jaki sposób ma modyfikować ludzki kod genetyczny. W jaki sposób cokolwiek po prostu spożytego i strawionego miałoby mieć jakikolwiek wpływ na DNA, bo takim jestem głąbem, że nie jestem w stanie tego pojąć.

  Wiesz, że truskawka też jest zmodyfikowaną genetycznie poziomką? Słucham więc też, jaki wpływ na ludzki organizm ma jedzenie truskawek.

 108. Tomasz

  3 grudnia 2014 at 13:36

  @cansyezz
  Ach, i faktycznie – nie jestem biologiem. Nigdzie nie napisałem, że podaję link do własnego tekstu.

 109. Dorota

  3 grudnia 2014 at 13:41

  [quote name=”Tomasz”]
  Wiesz, że truskawka też jest zmodyfikowaną genetycznie poziomką? Słucham więc też, jaki wpływ na ludzki organizm ma jedzenie truskawek.[/quote]

  To tylko jeden z milionów przykładów. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że większość roślin uprawnych to zmodyfikowane genetycznie rośliny. Czy ktoś widział występujące w naturze zboża? NIE! To genetycznie zmodyfikowane trafy. Żyto nie występuje naturalnie w przyrodzie. Tak samo jak drzewa owocowe. Nowoczesna inżyniera genetyczna pozwala po prostu wprowadzać zmiany w bardziej celowy i przynoszący korzyści sposób.

 110. Luke

  3 grudnia 2014 at 13:43

  [quote name=”Tomasz”]@cansyezz
  Słucham w takim razie, w jaki sposób GMO ma wpływać na ludzki organizm – a przede wszystkim w jaki sposób ma modyfikować ludzki kod genetyczny[/quote]

  Naukowcy doszli do wniosku, że kodzie DNA istnieją aktywne i nieaktywne ‚pasy danych’ i na przykład przez chroniczny stres bądź działanie jakichś środków chemicznych mogę aktywować lub dezaktywować pewne informację w swoim organiźmie i w organizmach moich dzieci. Poszukajcie w necie o tym informacji.

 111. niegrzebwDNA

  3 grudnia 2014 at 14:26

  ” Tak samo jak drzewa owocowe. Nowoczesna inżyniera genetyczna pozwala po prostu wprowadzać zmiany w bardziej celowy i przynoszący korzyści sposób.[/quote]”

  Wiec zycze smacznego. Ja po prostu zjem jagode z lasu.

  ps.
  a na modyfikacje genetyczna ludzi tez sie Pani tak pozytywnie zapatruje? Bedzie to po prostu lepsza wersja istniejacej naturalnie sytuacji….

 112. niegrzebwDNA

  3 grudnia 2014 at 14:44

  [quote name=”Tomasz”]Naprawdę? Spożywanie GMO zmieni nasz kod genetyczny? Czy autor tego komentarza ukończył cokolwiek ponad 4. klasę szkoły podstawowej? Bo braki z zakresu biologii są zatrważające.

  mysle ze nie chodzi o to ze zmieni nasze DNA, ale jako przyszly uzytkownik tych roslin z probowki poprosilbym przynajmniej o rzetelna informacje na ten temat poparta dlugoterminowymi badaniami (np jak spozywanie odpornej na RoundUp kukurydzy) wplynie na moje dzieci za 15 lat. Albo co – jesli w ogole cos – jeszcze urosnie na ziemi zalanej tym żrącym herbicydem.

  a jedyne co tak naprawde przynosi GMO to to (cyt za wikipedia): Raport z 2012 roku znalazł szereg korzyści wynikających z uprawy GMO. W 2010 r. plony kukurydzy były o 31 milionów ton wyższe, a soi o 14 milionów ton wyższe niż byłyby bez GMO. Na skutek tego zysk rolników – głównie z krajów rozwijających się – zwiększył się o 14 mld USD. Od 1996 roku zyski te zwiększyły się o 78,4 mld USD.

 113. niegrzebwDNA

  3 grudnia 2014 at 14:48

  [quote name=”Dorota”]
  Czy ktoś widział występujące w naturze zboża? NIE! To genetycznie zmodyfikowane trafy. Żyto nie występuje naturalnie w przyrodzie. Tak samo jak drzewa owocowe. Nowoczesna inżyniera genetyczna pozwala po prostu wprowadzać zmiany w bardziej celowy i przynoszący korzyści sposób.[/quote]

  Jesli dobrze rozumuje to moja prababcia od ktorej mam przepis na jablecznik robila go ze GMO drzewek w sadzie tak? I plemiona biegajace w bananowych lisciach wokol bioder nie wiedza o tym ze nosza na sobie GMO? cyt za producentem GMO: Pierwsze GMO zostało stworzone w 1973 roku[3], a pierwsze próby polowe miały miejsce w 1986 roku i dotyczyły tytoniu

 114. Grazyna

  3 grudnia 2014 at 15:02

  [quote name=”niegrzebwDNA”]” Tak samo jak drzewa owocowe. Nowoczesna inżyniera genetyczna pozwala po prostu wprowadzać zmiany w bardziej celowy i przynoszący korzyści sposób.[/quote]”

  Wiec zycze smacznego. Ja po prostu zjem jagode z lasu.

  ps.
  a na modyfikacje genetyczna ludzi tez sie Pani tak pozytywnie zapatruje? Bedzie to po prostu lepsza wersja istniejacej naturalnie sytuacji….[/quote]
  Polecam książke pt. Nasiona kłamstwa.

 115. probant

  3 grudnia 2014 at 15:07

  Najsprawiedliwszym byloby,zeby Ci lepiej poinformowani o GMO, powinni byc zywieni GMO, a ci co uwazaja ,ze zdrowsze sa produkty naturalne jadac sobie produkty naturalne.
  Problem polega na tym, ze to niemozliwe, bo nie da sie ,zeby wiatr wial jak by czlowiek chcial i owadow tez nie da podzielic i skierowac jedne na pola GMO, Problem jest,ze GMO wcy mogo sterroryzowac ,zwolennikow natury i ci nie moga nic zrobic, tj moga, ale nie umieja bezlitosci w pien wyciac psychopatow i psychopatow powtarzajacych po psychopatach GMOwcow.Dlatego boziu wam pomorze.Nie ma nic bardziej zbawiennego dla swiata jak depopulacja w formie wojny, jak tylko liczba durnow na tym swiecie przewyzszy madrych i niezdecydowanych.Mam nadzieje ,ze tym razem czas az durnota sie odrodzi, bedzie dluzszy.W kantynie sejmowej od dzis powinno byc tylko gmo zarcie pelne chemii.Niech zra to za czym glosuja

 116. Grazyna

  3 grudnia 2014 at 15:10

  [quote name=”niegrzebwDNA”][quote name=”Dorota”]
  Czy ktoś widział występujące w naturze zboża? NIE! To genetycznie zmodyfikowane trafy. Żyto nie występuje naturalnie w przyrodzie. Tak samo jak drzewa owocowe. Nowoczesna inżyniera genetyczna pozwala po prostu wprowadzać zmiany w bardziej celowy i przynoszący korzyści sposób.[/quote]

  Pszenica jest chyba pierwszym zbożem zmodyfikowanym i teraz mamy tego owoce,ludzie choruja na mukowiscydozę,na alergie pokarmowe i inne świństwa,których nie mieli przez wieki. Niby taki postęp w nauce,medycynie,genetyce a podstawowych chorób nie potrafią wyleczyć.Dzieci rodza się już z nowotworami mózgu,wątroby,białaczką, to ma byc ten postęp? Ja dziękuję,wolęjeść marchewkę i owoce z robaczkami. Mięso też chcę od czasu do czasu zjeść zdrowe a nie naładowane kukurydzą GMO czy soją jajka itp.Poza tym chcę o tym przeczytać zanim kupię,a tego boi się Polska Komorowskiego!!

 117. Dorota

  3 grudnia 2014 at 15:26

  [quote name=”niegrzebwDNA”Jesli dobrze rozumuje to moja prababcia od ktorej mam przepis na jablecznik robila go ze GMO drzewek w sadzie tak?[/quote]

  Niestety źle rozumiesz, służę wyjaśnienie cytując z tego samego tekstu co Ty: ‚Organizmy modyfikowane genetycznie (GMO) – organizmy, których genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej.’ Inżyniera genetyczna to coś jak chirurgia i powstała stosunkowo niedawno. Natomiast naukowcy już od dawna wpływali na genom mniej subtelnymi metodami, które z kolei można porównać do ‚chirurgii’ sprzed 200lat.
  Taki przykład- weź nasiona pomidora lub jeśli wolisz królika- poddaj je długotrwałemu promieniowaniu. Na bank zmodyfikujesz genom. Ale czy to będzie GMO- nie! Bo choć będzie to organizm zmodyfikowany genetycznie nie nazywamy go GMO, bo nie powstał w wyniku inżynierii genetycznej, ale w skutek modyfikacji genetycznej przeprowadzonej w inny sposób.

 118. Dorota

  3 grudnia 2014 at 15:33

  [quote name=”Grazyna”]
  Pszenica jest chyba pierwszym zbożem zmodyfikowanym i teraz mamy tego owoce,ludzie choruja na mukowiscydozę,na alergie pokarmowe i inne świństwa,których nie mieli przez wieki. Niby taki postęp w nauce,medycynie,genetyce a podstawowych chorób nie potrafią wyleczyć.Dzieci rodza się już z nowotworami mózgu,wątroby,białaczką, to ma byc ten postęp? [/quote]

  A nie przyszło Ci do głowy, że efektem postępu jest właśnie to, że wiesz o tych chorobach?. Kiedyś słabe osobniki po prostu umierały. Kiedyś nie podtrzymywało się ciąży. Śmiertelność wśród noworodków i małych dzieci była znacznie wyższa. I nie było facebooka, na którym ktoś mógłby apelować o środki na leczenie raka mózgu dziecka. Takie dziecko po prostu umierało i nikt nawet nie wiedział na co. Więcej dzieci choruje? Bzdura! Więcej dzieci choruje przewlekle, ale w totalu choruje mnie. Kiedyś chorowało więcej, tylko szybko umierały. Takiego powrotu do natury chcesz?

 119. Dorota

  3 grudnia 2014 at 15:35

  [quote name=”Grazyna”]Poza tym chcę o tym przeczytać zanim kupię,a tego boi się Polska Komorowskiego!![/quote]

  Na tym polega demokracja niestety – MY POLSKA KOMOROWSKIEGO stanowimy większość, więc WY MNIEJSZOŚĆ możecie albo jeść NASZE GMO albo wyjechać do Afryki 🙂

 120. niegrzebwDNA

  3 grudnia 2014 at 15:47

  [quote name=”Dorota”]

  Niestety źle rozumiesz, ……[/quote]

  zgodzilbym sie gdyby szly za tym JAWNE, potwierdzone dlugoterminowe badania oraz jesli wciaz mialbym wybor. Przez ekspansywnosc firm produkujacych te modyfikacje, Wykupowanie sobie grubymi milionami poparcia dla tej obrzydliwej (dla mnie osobiscie) technologii, Ja/Ty nie mamy wyboru i kupujemy te pomidory ktore wygladaja jak z drukarki 3D i niosa ze soba informacje o modyfikacji. A potem 13latnie dzieci maja raka, a 8 na 15 dzieci w szkole ma jakies alergie/adhd/niedoczynnosci/nadczynnosci itd. I to nie tylko nowa wiedza o chorobach zwieksza ich ilosc. Takie zdanie moglby powiedziec ktos kto naprawde oglada swiat przez okulary sponsorowane przez Monstanto lub pochodne.

 121. niegrzebwDNA

  3 grudnia 2014 at 15:50

  [quote name=”Dorota”]

  Na tym polega demokracja niestety – MY POLSKA KOMOROWSKIEGO stanowimy większość, więc WY MNIEJSZOŚĆ możecie albo jeść NASZE GMO albo wyjechać do Afryki :)[/quote]

  no tu juz grubo…. I niema mowy o zadnej Waszej wiekszosci tylko jest wiekszosc kupczacych politykow. Ot wiekszosc….
  I jeszcze pytanie z poprzedniego wpisu Pani Doroto – jak sie Pani zaptruje na eksperymenty GMO na innych zywych organizmach w tym ludzkich? To tez po prostu udoskonalanie i hej ho przygodo?

 122. niegrzebwDNA

  3 grudnia 2014 at 16:02

  [quote name=”Dorota”][/quote]

  Na tym polega demokracja niestety – MY POLSKA KOMOROWSKIEGO stanowimy większość, więc WY MNIEJSZOŚĆ możecie albo jeść NASZE GMO albo wyjechać do Afryki :)[/quote]

  poza tym Demokracja polega na mozliwosci wyboru przez wiekszosc sposorod jakwnych, przejrzystych, umozliwiajacych porownanie opcji a nie narzuconych przez ludzi ktorzy przypuszczam znaja sie na tym mniej niz Pani i ja, a ten spor tutaj i ten ogolnokrajowy pokazuje ze nie ma w tym za krzty ani jawnosci, ani dostepu do informacji ani mozliwosci wyboru. Przypomne ze postujemy pod artykulem ktory mowi ze JUZ klepnieto te ustawe. Bez informacji. To jest wg Pani Demokracja? to ja faktycznie wole do Afryki…

 123. roman andrzej śniady

  4 grudnia 2014 at 14:36

  Wzywam PRawy.pl, do zapoznania się z tematem GMO w Polsce, bo nie ma o tym zielonego/czerwonego, a nawet tęczowego pojęcia.

  Ekspert ds. zagrożenia ze strony rolnictwa-GMO w Polsce

 124. Kate

  4 grudnia 2014 at 14:58

  [quote name=”niegrzebwDNA”][quote name=”Dorota”][/quote]

  Na tym polega demokracja niestety – MY POLSKA KOMOROWSKIEGO stanowimy większość, więc WY MNIEJSZOŚĆ możecie albo jeść NASZE GMO albo wyjechać do Afryki :)[/quote]

  Ależ Pani Dootko GMO nie jest koszerne 😉

 125. alekw

  7 grudnia 2014 at 12:22

  Suweren,Naród Polski został ubezwłasnowolniony przez „elyty”III RP i przez system parlamentarno gabinetowy. Tylko demokracja bezpośrednia jest w stanie przywrócić należne suwerenowi konstytucyjne prawa !

 126. Wolny

  8 grudnia 2014 at 15:24

  Spoleczenstwo mie korzysta z swoich praw, czyli np. nie bierze udzialu w wyborach. Frekwencja na poziomie ponizej 50 proc. jest przyzwoleniem na takie rzady. Wybory przy frekwencji np. 85 lub 90 % jest zapewne duzo trudniej sfalszowac.
  Ta ustawa i wiele podobnychjest konsekwencja wyboru spoleczenstwa. Zastanowmy sie w przyszlosci czy warto isc do wyborow czy dac przyzwolenie na dalsze rzady tego Nieierzadu

 127. probant

  8 grudnia 2014 at 15:57

  [quote name=”Wolny”]Spoleczenstwo mie korzysta z swoich praw, czyli np. nie bierze udzialu w wyborach. Frekwencja na poziomie ponizej 50 proc. jest przyzwoleniem na takie rzady. Wybory przy frekwencji np. 85 lub 90 % jest zapewne duzo trudniej sfalszowac.
  Ta ustawa i wiele podobnychjest konsekwencja wyboru spoleczenstwa. Zastanowmy sie w przyszlosci czy warto isc do wyborow czy dac przyzwolenie na dalsze rzady tego Nieierzadu[/quote]
  Spoleczensto wie ,ze obojetne kto wygra wybory to bedzie tak samo.Jezeli Ty wierzysz,ze kierowca lokomotywy rzdzi gdzie pojedzie pociag, to jestes naiwny jak dziecko.Wybieramy tylko kierowce lokomtywy, a nie wlasciela kolei, tak wiec chodzenie oddawac swoj glos, jest tylko wyrazem ilosci glupich i naiwnych w narodzie.

 128. Bee

  8 grudnia 2014 at 16:03

  [guote]Spoleczensto wie ,ze obojetne kto wygra wybory to bedzie tak samo.Jezeli Ty wierzysz,ze kierowca lokomotywy rzdzi gdzie pojedzie pociag, to jestes naiwny jak dziecko.Wybieramy tylko kierowce lokomtywy, a nie wlasciela kolei, tak wiec chodzenie oddawac swoj glos, jest tylko wyrazem ilosci glupich i naiwnych w narodzie.[/quote] Dokłanie tak! Ja nie głosuję od lat bo nie chcę brać w tym dziadostwie udziału.Poza tym nie ma nikogo kogo mogłabym wybrać, same jełopy!Mam ich w dupie tak jak oni mnie. Trzeba samemu walczyć o przetrwanie.

 129. romek

  13 grudnia 2014 at 12:47

  w magdalence sie dogadali ze beda sie klocic miedzy soba i w ten spoosob nie dopuszcza inne sily spoleczne

 130. JhyTah

  18 lipca 2017 at 07:39

  small personal loans quick personal loans bad credit auto loans people bad credit [url=https://loansbadcreditcilm.org/]bad credit personal installment loan[/url] ’

 131. VercvAp

  18 lipca 2017 at 08:26

  axcess payday loans payday loans online bad credit loans for military payday loans for military [url=https://paydayloansdnid.org/]cash advance now[/url] ’

 132. LmcBevy

  18 lipca 2017 at 11:11

  consolidation debt online payday loans no credit check bad credit no fax payday loan [url=https://cashadvanceamericavatn.org/]pay day loan[/url] ’

 133. Dsodtccip

  18 lipca 2017 at 19:50

  google.com – #000999uuquuqyshshshx

 134. NtbAnago

  19 lipca 2017 at 01:08

  best payday loans payday loans no credit check easy payday loan online [url=https://installmentloanztvb.net/]get installment loan[/url] ’

 135. GrbvAp

  19 lipca 2017 at 01:09

  startup business loans cash advance america online loans no credit [url=https://cashadvanceonlinevarc.net/]pay day loans[/url] ’

 136. LmnbBevy

  19 lipca 2017 at 03:44

  best payday loan companies application cash fast loan car loan website [url=https://cashadvanceloanszrbu.net/]payday loans[/url] ’

 137. HjkLog

  19 lipca 2017 at 03:44

  1000 no fax payday loan payday loan cash 1 payday loan [url=https://loansbadcreditzuik.net/]best payday loans[/url] ’

 138. BtyTah

  19 lipca 2017 at 03:56

  canadian payday loans online instant payday loans payday loans bad credit [url=https://personalloanvikm.net/]same day payday loan[/url] ’

 139. Bzabax

  19 lipca 2017 at 06:58

  guaranteed loan approval online cash advance now instant personal loan [url=https://cashadvancevrnk.net/]fast payday loans[/url] ’

 140. FkobEroge

  19 lipca 2017 at 17:09

  quick cash payday loans consolidated credit [url=https://onlinepaydayloansolpl.net/]payday advance[/url] ’

 141. NtvCask

  19 lipca 2017 at 20:08

  best payday loan lenders payday loans near me same day payday loans no credit check [url=https://paydayloansbet.net/]online payday loans[/url] ’

 142. LkjAnago

  20 lipca 2017 at 03:58

  approval no fax payday loans debt consolidation loan guaranteed online personal loans [url=https://loansbadcredit365m.org/]bad credit loans[/url] ’

 143. NybCask

  20 lipca 2017 at 07:00

  payday advance loan fast payday loans instant online payday loan [url=https://cashadvance24vrg.org/]cash advance loans online[/url] ’

 144. NnmEroge

  20 lipca 2017 at 11:28

  100 guaranteed payday loans no fax same day payday loans emergency loan [url=https://personalloan24rvb.org/]bad credit personal loans[/url] ’

 145. Bxvbax

  20 lipca 2017 at 13:20

  loan affiliate programs pay day loans get loan online [url=https://paydayloans7dnk.org/]instant payday loans[/url] ’

 146. NhyLog

  20 lipca 2017 at 14:31

  payday loans 1 hour bad credit personal installment loan texas title payday loans [url=https://installmentloan7vrt.org/]online installment loans[/url] ’

 147. GrvcBevy

  20 lipca 2017 at 20:37

  bank account online cash advance near me advance payday loans [url=https://paydayloans24nty.org/]cash advance near me[/url] ’

 148. JybTah

  20 lipca 2017 at 20:45

  fast loan a payday loan can payday loans garnish your wages [url=https://paydayloans24brt.org/]payday loan in[/url] ’

 149. ChasBiarge

  21 lipca 2017 at 03:40

  Acheter Kamagra Grenoble viagra Best Buy Propecia

 150. VrtAnago

  21 lipca 2017 at 05:53

  quick personal loans bad credit payday title loan consolidation quick personal loans [url=https://loansbadcredit24hvm.org/]payday loans online[/url] ’

 151. KennHitthype

  21 lipca 2017 at 06:22

  Rezeptfrei Viagra Preis cialis Ciprofloaxin And Amoxicillin

 152. JmeCask

  21 lipca 2017 at 08:08

  bad credit payday loans online pay day loan business payday loans [url=https://cashadvance300nty.org/]cash advance america[/url] ’

 153. NcxEroge

  21 lipca 2017 at 11:40

  consolidate credit cards instant payday loan no credit payday loan lenders [url=https://personalloan365ergh.org/]guaranteed personal loans[/url] ’

 154. SdfLog

  21 lipca 2017 at 14:14

  cash loans installment loan payday loan installment [url=https://installmentloan24erg.org/]bad credit installment loans[/url] ’

 155. Nfrbax

  21 lipca 2017 at 15:39

  loans now instant payday loans instant payday loans for [url=https://paydayloans77ewfb.org/]best online payday loans[/url] ’

 156. GjkTah

  21 lipca 2017 at 19:01

  tax debt quick payday loan 1 payday loan in [url=https://paydayloans365erh.org/]no credit check non payday loan[/url] ’

 157. BrvBevy

  22 lipca 2017 at 21:54

  of payday loan 3 month payday loans loans [url=https://paydayloans365vra.org/]payday loans near me[/url] ’

 158. Lmntex

  23 lipca 2017 at 20:58

  loans with no credit check – https://loansbadcredit24hvm.org/ payday cash loan [url=https://loansbadcredit24hvm.org/]loans personal loans[/url] ’

 159. LahTigh

  23 lipca 2017 at 23:51

  bad credit credit cards – https://cashadvance300nty.org/ credit card debt consolidation [url=https://cashadvance300nty.org/]cash advance now[/url] ’

 160. KelChalkhic

  24 lipca 2017 at 00:52

  No Prescription Medicine cialis Viagra And Cialis Ordering In Canada

 161. Bedcblott

  24 lipca 2017 at 03:19

  low interest rate personal loans – https://personalloan365ergh.org/ online payday loan [url=https://personalloan365ergh.org/]bad credit personal installment loan[/url] ’

 162. GavBem

  24 lipca 2017 at 06:33

  bad credit payday loans – https://installmentloan24erg.org/ unsecured loans [url=https://installmentloan24erg.org/]instant loan[/url] ’

 163. Bermkess

  24 lipca 2017 at 07:54

  business payday loans – https://paydayloans77ewfb.org/ car loan website [url=https://paydayloans77ewfb.org/]payday loans online direct lenders only[/url] ’

 164. Lkjjhuts

  24 lipca 2017 at 15:03

  cash advances online fast payday loans – https://paydayloans365vra.org/ loan bad credit [url=https://paydayloans365vra.org/]cash advance american express[/url] ’

 165. VekLem

  24 lipca 2017 at 15:53

  loans – https://paydayloans365erh.org/ payday loans direct lender no credit check [url=https://paydayloans365erh.org/]quick payday loan no[/url] ’

 166. NtvBarma

  24 lipca 2017 at 17:46

  payday loans for – https://cashadvance7abt.org/ canadian payday advance [url=https://cashadvance7abt.org/]cash advance america[/url] ’

 167. MukAnago

  24 lipca 2017 at 22:10

  paydayloans chicago payday loan fast cash payday loans online [url=http://paydayloansvrtb77.org/]payday loan[/url] ’

 168. KjhTigh

  25 lipca 2017 at 00:17

  axcess payday loans – http://personalloanvryn24.org/ direct lender payday loans [url=http://personalloanvryn24.org/]personal loans[/url] ’

 169. VexEroge

  25 lipca 2017 at 04:05

  100 online payday loans instant cash 1 hour payday loans [url=http://installmentloanzrv55.org/]personal installment loan[/url] ’

 170. CumBem

  25 lipca 2017 at 06:33

  advance – http://installmentloanzrv55.org/ direct payday lenders no teletrack [url=http://installmentloanzrv55.org/]payday loans[/url] ’

 171. Volbax

  25 lipca 2017 at 10:28

  bad payday loans cash advance auto loans for bad credit [url=http://paydayloanscerv365.org/]payday loan[/url] ’

 172. Gjjhuts

  25 lipca 2017 at 11:47

  fast payday loan online – http://paydayloanscerv365.org/ credit card debt [url=http://paydayloanscerv365.org/]cash advance online[/url] ’

 173. LmzLem

  25 lipca 2017 at 13:56

  instant cash loans – http://paydayloansvrtb77.org/ no fax no teletrack payday loans [url=http://paydayloansvrtb77.org/]cash advance[/url] ’

 174. MnmvAp

  25 lipca 2017 at 14:26

  no credit check non payday loan personal loans bad credit personal loan [url=http://personalloanvryn24.org/]fast cash personal loans[/url] ’

 175. HjkAnago

  25 lipca 2017 at 19:32

  payday loans for bad credit instant payday loans paydayloansinchicago [url=http://loansbadcreditvrna24.org/]cash advance[/url] ’

 176. KscTigh

  26 lipca 2017 at 00:33

  online personal loans – http://paydayloansrbui365.org/ loan cash [url=http://paydayloansrbui365.org/]personal loans[/url] ’

 177. JmqEroge

  26 lipca 2017 at 00:56

  bad credit debt consolidation internet payday loan student online payday loans no credit check 100 payday loan [url=http://cashadvancevrtb7.org/]payday loans near me[/url] ’

 178. HmzBem

  26 lipca 2017 at 03:00

  instant loans – http://cashadvancevrtb7.org/ fast cash payday loan [url=http://cashadvancevrtb7.org/]cash advance loans[/url] ’

 179. GecLem

  26 lipca 2017 at 08:21

  a payday loan check – http://loansbadcreditvrna24.org/ fast cash loans [url=http://loansbadcreditvrna24.org/]cash advance online[/url] ’

 180. Vovlbax

  26 lipca 2017 at 09:03

  actual payday loan lender best online payday loans personal loans no faxing [url=http://cashadvancetnum300.org/]cash advance loans[/url] ’

 181. MymvAp

  26 lipca 2017 at 09:06

  loan online payday loan bad credit loans payday loans no faxing no credit checks [url=http://paydayloansrbui365.org/]cash advance online[/url] ’

 182. Gsjjhuts

  26 lipca 2017 at 17:52

  consumer credit counseling – http://cashadvancetnum300.org/ best payday loan service [url=http://cashadvancetnum300.org/]payday loans online direct lenders only[/url] ’

 183. Kmdtex

  26 lipca 2017 at 22:29

  credit cards for bad credit – https://lp3personalloan.org/ cash loans no credit check [url=https://lp3personalloan.org/]same day loans no credit[/url] ’

 184. KscvTigh

  27 lipca 2017 at 00:24

  cash loans no credit check – https://jk2paydayloans.org/ personal installment loan [url=https://jk2paydayloans.org/]quick and easy payday loan[/url] ’

 185. Bhnblott

  27 lipca 2017 at 02:54

  bad credit debt consolidation internet payday loan – https://an6paydayloans.org/ usa payday loan store [url=https://an6paydayloans.org/]usa payday advance[/url] ’

 186. HmzdBem

  27 lipca 2017 at 04:58

  unsecured personal loan – https://do5loansbadcredit.org/ advances payday loans [url=https://do5loansbadcredit.org/]payday loans near me[/url] ’

 187. Bbbnkess

  27 lipca 2017 at 07:21

  best payday loan lender – https://fo7cashadvance.org/ fast cash payday loans online [url=https://fo7cashadvance.org/]payday loans[/url] ’

 188. Grjhuts

  27 lipca 2017 at 12:50

  cash back payday loans – https://vl8cashadvance.org/ internet payday loans [url=https://vl8cashadvance.org/]best online payday loans[/url] ’

 189. GevcLem

  27 lipca 2017 at 14:01

  fresno – https://hu4installmentloan.org/ what is debt consolidation [url=https://hu4installmentloan.org/]instant payday loans[/url] ’

 190. NtvfBarma

  27 lipca 2017 at 14:50

  payday direct – https://e1paydayloans.org/ instant cash personal loan [url=https://e1paydayloans.org/]loan payday savings[/url] ’

 191. HjkdAnago

  27 lipca 2017 at 19:34

  loans online payday personal loans bad credit installment loans [url=https://lp3personalloan.org/]usa payday advance[/url] ’

 192. JmdeCask

  27 lipca 2017 at 21:14

  money loan loan payday savings quick easy personal loans [url=https://jk2paydayloans.org/]lead loans[/url] ’

 193. JmdqEroge

  27 lipca 2017 at 23:47

  credit card consolidation loan payday loans no credit check loan with bad credit [url=https://an6paydayloans.org/]loans for bad credit[/url] ’

 194. SddfLog

  28 lipca 2017 at 01:41

  small personal loans online best payday loans cash loans payday [url=https://do5loansbadcredit.org/]cash advance america[/url] ’

 195. Vsflbax

  28 lipca 2017 at 03:59

  1000 easy payday loan cash advance inc emergency loans [url=https://fo7cashadvance.org/]online payday loans no credit check[/url] ’

 196. GjdkTah

  28 lipca 2017 at 07:23

  bad credit instant payday loans usa payday advance bad credit home loans [url=https://hu4installmentloan.org/]cash loans[/url] ’

 197. BrdvBevy

  28 lipca 2017 at 12:24

  a payday loan best online payday loans bill consolidation loans [url=https://vl8cashadvance.org/]cash advance on credit card[/url] ’

 198. MydmvAp

  28 lipca 2017 at 13:20

  payday direct quick bucks payday loan loan companies [url=https://e1paydayloans.org/]no fax no teletrack payday loans[/url] ’

 199. HjkdAnago

  28 lipca 2017 at 20:38

  no hassle payday loans loans bad credit cash loan [url=https://lp3personalloan.org/]speedy cash[/url] ’

 200. JmdeCask

  28 lipca 2017 at 21:38

  no fax payday loans online cash advance low interest rate personal loans [url=https://jk2paydayloans.org/]lead loans[/url] ’

 201. JmdqEroge

  29 lipca 2017 at 00:59

  home loans people bad credit bad check to payday loan instant online loans no credit check [url=https://an6paydayloans.org/]loans personal loans[/url] ’

 202. SddfLog

  29 lipca 2017 at 18:47

  debt online payday loans direct lenders a no fax payday loan [url=https://do5loansbadcredit.org/]online payday loans direct lenders[/url] ’

 203. Vsflbax

  30 lipca 2017 at 04:05

  no credit check loan payday loans near me auto loans bad credit [url=https://fo7cashadvance.org/]payday loans online same day[/url] ’

 204. Fnurida

  31 lipca 2017 at 00:47

  order viagra without prescription – http://buyviagraceok.com viagra online uk [url=http://buyviagraceok.com]viagra price[/url] ’

 205. Folpawn

  31 lipca 2017 at 02:30

  online prescription viagra buy viagra viagra brand 50 mg generic [url=http://genericviagravria.com]generic viagra[/url] ’

 206. KamPluck

  31 lipca 2017 at 05:25

  viagra free sample viagra pills viagra shelf life [url=http://viagraonlinecnakd.com]viagra pills[/url] ’

 207. KlaTigh

  31 lipca 2017 at 07:12

  free viagra sample – http://viagraonlinecnakd.com cheapest generic viagra [url=http://viagraonlinecnakd.com]online viagra[/url] ’

 208. FyhhTigh

  31 lipca 2017 at 08:31

  buy cialis soft – http://cialisonlinedmaz.com cheap cialis professional [url=http://cialisonlinedmaz.com]online cialis[/url] ’

 209. LmeNak

  31 lipca 2017 at 12:39

  cialis price comparison cheap cialis cialis without prescription in canada [url=http://cialisonlinedmaz.com]cialis[/url] ’

 210. FkopSwini

  31 lipca 2017 at 13:29

  viagra brands generic viagra viagra cost [url=http://buyviagraceok.com]viagra online[/url] ’

 211. Efcapacy

  31 lipca 2017 at 15:05

  generic cialis cheap cialis price cialis price canada [url=http://buycialisonlinecman.com]generic cialis[/url] ’

 212. Ftijar

  31 lipca 2017 at 15:34

  cialis online canada cialis cheapest cialis online [url=https://genericcialisndrnc.com]cialis price[/url] ’

 213. KopDoke

  31 lipca 2017 at 15:35

  cialis professional – https://genericcialisndrnc.com price for cialis [url=https://genericcialisndrnc.com]online cialis[/url] ’

 214. Hklfub

  31 lipca 2017 at 15:50

  viagra toronto – http://genericviagravria.com how to get viagra [url=http://genericviagravria.com]viagra online[/url] ’

 215. Fkoreeby

  31 lipca 2017 at 17:11

  side effects of cialis – http://buycialisonlinecman.com cialis available in india [url=http://buycialisonlinecman.com]online cialis[/url] ’

 216. Nrctex

  31 lipca 2017 at 23:50

  quick bad credit loan – https://installmentrthcloan.org/ 100 payday loan [url=https://installmentrthcloan.org/]quick installment loans[/url] ’

 217. JnyTieda

  1 sierpnia 2017 at 01:34

  payday cash advance loan – https://paydayikmloans.org/ apply for payday loans online [url=https://paydayikmloans.org/]payday loans near me[/url] ’

 218. GbeInole

  1 sierpnia 2017 at 04:17

  instant loans bad credit – https://cashbtuadvance.org/ fast payday loan [url=https://cashbtuadvance.org/]payday advances[/url] ’

 219. DevWami

  1 sierpnia 2017 at 06:21

  canadian online payday loan – https://cashryzadvance.org/ no fax same day payday loans [url=https://cashryzadvance.org/]bad credit loan[/url] ’

 220. Ferkess

  1 sierpnia 2017 at 08:21

  1500 payday loan guaranteed – https://paydayavrloans.org/ poor credit loan [url=https://paydayavrloans.org/]payday loans online same day[/url] ’

 221. DebLem

  1 sierpnia 2017 at 12:02

  average interest rate on a payday loan – https://personalaumloan.org/ instant payday loans for [url=https://personalaumloan.org/]best personal loans[/url] ’

 222. SdeSnups

  1 sierpnia 2017 at 12:13

  advance – https://paydaytniloans.org/ bad credit loans that are not payday loans [url=https://paydaytniloans.org/]same day payday loans[/url] ’

 223. Grjvof

  1 sierpnia 2017 at 12:43

  credit loans – https://paydayumaloans.org/ a payday loan company [url=https://paydayumaloans.org/]cash advance near me[/url] ’

 224. KioTigh

  1 sierpnia 2017 at 13:07

  quick personal loans – https://personalukoloan.org/ payday loans with bad credit [url=https://personalukoloan.org/]quick personal loans online[/url] ’

 225. KanTigh

  1 sierpnia 2017 at 14:03

  loan payment calculator – https://installmentzhtloan.org/ loans no bank account [url=https://installmentzhtloan.org/]installment loans online[/url] ’

 226. GynBarma

  1 sierpnia 2017 at 14:31

  consolidated credit – https://paydayaikloans.org/ consumer credit counseling [url=https://paydayaikloans.org/]payday loans online[/url] ’

 227. BszRow

  1 sierpnia 2017 at 14:45

  500 payday loans – https://loansbadrehcredit.org/ student loan forgiveness programs [url=https://loansbadrehcredit.org/]loans bad credit[/url] ’

 228. LloAnago

  1 sierpnia 2017 at 18:40

  1000 payday loans quick installment loans small loans [url=https://installmentrthcloan.org/]quick installment loans[/url] ’

 229. JrvCask

  1 sierpnia 2017 at 20:28

  cash loans online instant payday loans startup business loans [url=https://paydayikmloans.org/]payday loans near me[/url] ’

 230. FrvEroge

  1 sierpnia 2017 at 23:08

  fast online payday loans online payday loans american payday loans inc [url=https://cashbtuadvance.org/]loans no credit check[/url] ’

 231. FvcLog

  2 sierpnia 2017 at 01:56

  same day payday loans direct lenders online payday loan americash payday loan [url=https://cashryzadvance.org/]direct lender payday loans[/url] ’

 232. Vflbax

  2 sierpnia 2017 at 03:30

  payday loan no credit check pay day loan payday day loans [url=https://paydayavrloans.org/]instant payday loans[/url] ’

 233. CxgCheva

  2 sierpnia 2017 at 08:26

  apply for payday loan easy personal loans cheap personal loans [url=https://personalukoloan.org/]personal loan bad credit[/url] ’

 234. SvrCheva

  2 sierpnia 2017 at 08:38

  advance loans installment loans bad credit easy get payday loans [url=https://installmentzhtloan.org/]personal installment loans[/url] ’

 235. LavCheva

  2 sierpnia 2017 at 08:43

  quick personal loans bad credit online payday loans cash net [url=https://paydaytniloans.org/]online payday loans direct lenders[/url] ’

 236. FrbTah

  2 sierpnia 2017 at 08:58

  small payday loans online online personal loans bad credit loans that are not payday loans [url=https://personalaumloan.org/]unsecured personal loan[/url] ’

 237. NtgCheva

  2 sierpnia 2017 at 09:33

  bad check topayday loan best payday loans instant online loans no credit check [url=https://loansbadrehcredit.org/]same day payday loans[/url] ’

 238. JtvBevy

  2 sierpnia 2017 at 10:08

  unsecured loan online payday loans direct lenders cash and payday loans [url=https://paydayumaloans.org/]online payday loans direct lenders[/url] ’

 239. FikvAp

  2 sierpnia 2017 at 11:19

  cash loan advance payday loans near me consumer credit counseling [url=https://paydayaikloans.org/]best online payday loans[/url] ’

 240. AlfredJeM

  2 sierpnia 2017 at 15:31

  wh0cd78077 PURCHASE CYMBALTA

 241. FbySync

  2 sierpnia 2017 at 18:44

  cialis 100mg – https://cialisneab.com/ cialis 20mg [url=https://cialisneab.com/]cialis online[/url] ’

 242. Lxcfaky

  2 sierpnia 2017 at 20:35

  buy cialis from canada – https://cialisonlm.com/ buying cialis [url=https://cialisonlm.com/]cialis no prescription[/url] ’

 243. FvtMozy

  2 sierpnia 2017 at 23:07

  viagra brand by online – https://viagraceol.com/ name brand viagra online [url=https://viagraceol.com/]viagra sample[/url] ’

 244. Kjnbit

  3 sierpnia 2017 at 01:09

  order generic cialis – https://cialiskka.com/ low dose cialis daily in canada [url=https://cialiskka.com/]generic cialis[/url] ’

 245. BfvcLize

  3 sierpnia 2017 at 03:35

  insurance claims – https://carinsurance7vry.org/ best home insurance [url=https://carinsurance7vry.org/]cheap car insurance quotes[/url]

 246. FrcMix

  3 sierpnia 2017 at 11:17

  florida auto insurance quote – https://autoinsurance24vey.org/ find cheapest car insurance [url=https://autoinsurance24vey.org/]best car insurance companies[/url] ’

 247. Sawjaf

  3 sierpnia 2017 at 11:42

  safe generic viagra – https://viagraciom.com/ buying viagra online [url=https://viagraciom.com/]purchase viagra[/url] ’

 248. FvbRaR

  3 sierpnia 2017 at 12:21

  viagra patent – https://viagratty.com/ generic viagra reviews [url=https://viagratty.com/]cheap generic viagra[/url] ’

 249. Vtnsues

  3 sierpnia 2017 at 12:49

  cialis 5mg reviews – https://cialisceol.com/ cialis generico [url=https://cialisceol.com/]cialis daily[/url] ’

 250. Vernerm

  3 sierpnia 2017 at 12:58

  cialis for sale online – https://autoinsurance12bry.org/ cialis canada online pharmacy [url=https://autoinsurance12bry.org/]car insurance quotes[/url] ’

 251. Vrtbula

  3 sierpnia 2017 at 12:59

  what is cialis – https://cialisonlin.com/ cialis uk online [url=https://cialisonlin.com/]cialis online[/url] ’

 252. Fkoreeby

  3 sierpnia 2017 at 13:26

  allstate insurance quote – https://carinsurance365baz.org/ car insurance pa [url=https://carinsurance365baz.org/]best cheap car insurance[/url]

 253. Kubtex

  4 sierpnia 2017 at 03:04

  bad credit – http://paydayvtuloans.com/ 30 day payday loans [url=http://paydayvtuloans.com/]cash advance usa[/url] ’

 254. KkjTieda

  4 sierpnia 2017 at 04:51

  instant online loans no credit check – http://personalnaeloan.com/ consolidate credit card [url=http://personalnaeloan.com/]personal loan rates[/url] ’

 255. JhgInole

  4 sierpnia 2017 at 07:18

  debt consolidation loans – http://paydayvikloans.com/ get loan bad credit [url=http://paydayvikloans.com/]get payday loan[/url] ’

 256. LanWami

  4 sierpnia 2017 at 09:25

  best payday loans online – http://loansbadzwecredit.com/ loan calculators [url=http://loansbadzwecredit.com/]student loan[/url] ’

 257. VetLem

  4 sierpnia 2017 at 13:55

  no fax no teletrack payday loans – http://paydayqxeloans.com/ 1 hour payday loans no credit check [url=http://paydayqxeloans.com/]pay day loans[/url] ’

 258. LsloAnago

  4 sierpnia 2017 at 19:18

  az payday loan laws cash advance loan fast online payday loans [url=http://paydayvtuloans.com/]instant payday loans[/url] ’

 259. JrvdCask

  4 sierpnia 2017 at 20:37

  quick bad credit loan easy personal loans bad credit loans andnot payday loan [url=http://personalnaeloan.com/]small personal loans[/url] ’

 260. FdrvEroge

  4 sierpnia 2017 at 23:31

  fresno same day payday loans loans poor credit [url=http://paydayvikloans.com/]payday loans online[/url] ’

 261. FdvcLog

  5 sierpnia 2017 at 01:27

  quick loan online bad credit loan payday advance loan [url=http://loansbadzwecredit.com/]www loans[/url] ’

 262. Vfdlbax

  5 sierpnia 2017 at 02:33

  buy payday loan leads installment loans payday loan in [url=http://cashzqwadvance.com/]cash advance lenders[/url] ’

 263. JtdvBevy

  5 sierpnia 2017 at 22:10

  a payday loan company cash advance american express payday cash advance loan [url=http://cashikdadvance.com/]cash advance online[/url] ’

 264. LavdCheva

  6 sierpnia 2017 at 05:12

  loan bad credit cash advance online payday loan [url=http://paydayzrtbloans.com/]payday cash loan[/url] ’

 265. CxsgCheva

  6 sierpnia 2017 at 06:52

  online loans no credit check instant approval loans people bad credit best payday advance loans [url=http://installmentaecrloan.com/]installment loans for poor credit[/url] ’

 266. NtgdCheva

  6 sierpnia 2017 at 07:45

  bad credit payday loans online payday advance for online payday loans [url=http://paydayacerloans.com/]payday loans[/url] ’

 267. FiksvAp

  6 sierpnia 2017 at 08:12

  poor credit personal loans installment loans near me bad credit instant payday loans [url=http://installmentokmloan.com/]installment loans near me[/url] ’

 268. FrbsTah

  6 sierpnia 2017 at 12:15

  canadian payday loan cash advance lenders small loans for bad credit [url=http://paydayqxeloans.com/]cash advance america[/url] ’

 269. LvtyAnago

  6 sierpnia 2017 at 21:22

  cash advances online fast payday loans payday loans no credit check mortgage loan calculator [url=https://paydaytniloans.org]payday loans[/url] ’

 270. JsvdCask

  6 sierpnia 2017 at 22:57

  fast cash personal loan bad credit cash advance payday loan [url=https://personalaumloan.org]easy personal loan[/url] ’

 271. Vnybax

  7 sierpnia 2017 at 06:13

  payday advance loan cash advance lenders bad credit loan [url=https://cashadvancebmmk.com]payday loans[/url] ’

 272. NyuAnago

  7 sierpnia 2017 at 22:10

  cash loans best payday loans 24 hour payday loans online [url=https://paydayqxej.org]cash advance near me[/url] ’

 273. NtyCask

  7 sierpnia 2017 at 23:52

  low interest loan personal loan bad credit open bank account online [url=https://personalnae.org]find personal loan[/url] ’

 274. AwxEroge

  8 sierpnia 2017 at 02:47

  no fax payday loans online same day payday loan a payday loan uk [url=https://paydayvi.org]bad credit payday loans[/url] ’

 275. BqaLog

  8 sierpnia 2017 at 04:31

  loans online cash loans payday loans online [url=https://loansbadzwe.org]loan calculator[/url] ’

 276. Aqzbax

  8 sierpnia 2017 at 06:49

  fast online loans cash advance loan personal loans poor credit [url=https://cashzqwadva.org]installment loans[/url] ’

 277. BekBevy

  8 sierpnia 2017 at 10:43

  payday loan no credit check payday loan business loan [url=https://cashikdad.org]payday loans[/url] ’

 278. BryCheva

  8 sierpnia 2017 at 11:50

  consolidate credit card debt installment loans bad credit car title loans [url=https://installmentaec.org]installment loans near me[/url] ’

 279. HjfCheva

  8 sierpnia 2017 at 12:02

  payday loans cash advances personal loans payday loans online [url=https://personalarc.org]personal loan bad credit[/url] ’

 280. LnyTah

  8 sierpnia 2017 at 12:27

  quick and easy payday loan cash advance inc bad credit credit card [url=https://paydayvtulo.org]payday loans online[/url] ’

 281. LrcvAp

  8 sierpnia 2017 at 12:36

  online bank account personal installment loans bad credit payday loans online [url=https://installmentokm.org]installment loans near me[/url] ’

 282. LnmCheva

  8 sierpnia 2017 at 13:20

  free credit check payday loan installment payday loans [url=https://paydayzrtblo.org]payday day loans[/url] ’

 283. VetCheva

  8 sierpnia 2017 at 13:26

  bad credit car loan payday loans near me payday advance cash america [url=https://paydayacerl.org]cash advance online[/url] ’

 284. Lpotex

  8 sierpnia 2017 at 17:00

  bad credit payday loans lenders – https://paydayqxej.org cash advances [url=https://paydayqxej.org]cash advance definition[/url] ’

 285. BrtTieda

  8 sierpnia 2017 at 18:49

  payday advance – https://personalnae.org freedom debt relief [url=https://personalnae.org]personal loan online[/url] ’

 286. ByuInole

  8 sierpnia 2017 at 21:36

  payday loan lenders – https://paydayvi.org payday loans with bad credit [url=https://paydayvi.org]payday day loans[/url] ’

 287. JhkWami

  8 sierpnia 2017 at 23:23

  consolidate – https://loansbadzwe.org payday loans for bad credit [url=https://loansbadzwe.org]payday advance[/url] ’

 288. Brykess

  9 sierpnia 2017 at 01:48

  loans small business – https://cashzqwadva.org 1 hour payday loans [url=https://cashzqwadva.org]payday loan[/url] ’

 289. HjkLem

  9 sierpnia 2017 at 04:15

  no hassle payday loans – https://paydayvtulo.org no credit check non payday loan [url=https://paydayvtulo.org]online payday loans[/url] ’

 290. Plmvof

  9 sierpnia 2017 at 05:47

  30 day payday loans online – https://cashikdad.org payday loan cash advance [url=https://cashikdad.org]cash advance credit card[/url] ’

 291. HdsBarma

  9 sierpnia 2017 at 05:52

  american online marketing payday loan – https://installmentokm.org free credit check [url=https://installmentokm.org]personal installment loans poor credit[/url] ’

 292. BbfTigh

  9 sierpnia 2017 at 06:38

  get loan bad credit – https://installmentaec.org payday loan in texas [url=https://installmentaec.org]bad credit payday loans[/url] ’

 293. KetTigh

  9 sierpnia 2017 at 06:48

  direct online lender – https://personalarc.org quick payday loan no [url=https://personalarc.org]find personal loan[/url] ’

 294. SkiSnups

  9 sierpnia 2017 at 08:22

  credit card debt relief – https://paydayzrtblo.org payday loan online [url=https://paydayzrtblo.org]payday loan lenders[/url] ’

 295. LnsRow

  9 sierpnia 2017 at 08:22

  loan payday – https://paydayacerl.org backers for payday loan opperations [url=https://paydayacerl.org]cash advances[/url] ’

 296. Lvdotex

  9 sierpnia 2017 at 20:54

  1500 dollar payday loans – https://paydaykko.org bank account online [url=https://paydaykko.org]cash advance now[/url] ’

 297. BjdTieda

  9 sierpnia 2017 at 22:42

  payday loans no credit check – https://personalaae.org startup business loans [url=https://personalaae.org]personal loan bad credit[/url] ’

 298. BbgInole

  10 sierpnia 2017 at 01:29

  online payday loan companies – https://paydaybuc.org best company faxless loan payday [url=https://paydaybuc.org]payday cash loan[/url] ’

 299. JvsWami

  10 sierpnia 2017 at 03:45

  no fax payday loans online – https://loansbadnni.org bad credit instant approval payday loans [url=https://loansbadnni.org]cash loans[/url] ’

 300. Bbsdkess

  10 sierpnia 2017 at 05:32

  bad credit no payday loan – https://cashmml.org 100 online payday loans [url=https://cashmml.org]payday loan[/url] ’

 301. Pbsvof

  10 sierpnia 2017 at 12:07

  federal student loans – https://cashzqwaan.org instant payday loan no credit [url=https://cashzqwaan.org]cash advance now[/url] ’

 302. KveTigh

  10 sierpnia 2017 at 12:20

  cash in advance – https://personalmmol.org ameriloan payday loan [url=https://personalmmol.org]easy personal loan[/url] ’

 303. BsbdTigh

  10 sierpnia 2017 at 12:50

  payday loans same day deposit – https://installmentaac.org cash advance america [url=https://installmentaac.org]payday loans bad credit[/url] ’

 304. HnrBarma

  10 sierpnia 2017 at 13:03

  advance cash loan payday payroll – https://installmentccy.org car title payday loan [url=https://installmentccy.org]installment payday loans[/url] ’

 305. HbfLem

  10 sierpnia 2017 at 13:10

  fast auto payday loans – https://paydayvrvi.org cash loans [url=https://paydayvrvi.org]cash advance usa[/url] ’

 306. SkidsSnups

  10 sierpnia 2017 at 13:15

  payday loans no faxing no credit checks – https://paydaynnoo.org payday cash loan [url=https://paydaynnoo.org]payday loans bad credit[/url] ’

 307. LbsdRow

  10 sierpnia 2017 at 14:09

  irs tax debt relief – https://paydayaazt.org online loans [url=https://paydayaazt.org]payday loans near me[/url] ’

 308. BtuAnago

  10 sierpnia 2017 at 19:11

  bad credit no payday loan cash advance credit card one hour payday loan [url=https://paydaykko.org]cash advance usa[/url] ’

 309. sbdCask

  10 sierpnia 2017 at 20:39

  online loans no credit easy personal loan consumer credit counseling [url=https://personalaae.org]easy personal loan[/url] ’

 310. BryTah

  11 sierpnia 2017 at 06:18

  cheap loans bad credit payday loans near me payday loans for [url=https://paydayvrvi.org]online payday loans[/url] ’

 311. BreyCheva

  11 sierpnia 2017 at 08:40

  account now payday loans personal installment loans personal loan [url=https://installmentaac.org]instant payday loans[/url] ’

 312. HjfwdCheva

  11 sierpnia 2017 at 08:46

  debt settlement companies best personal loans personal loan low interest [url=https://personalmmol.org]best personal loans[/url] ’

 313. LrvcvAp

  11 sierpnia 2017 at 09:12

  small personal loans online installment loan credit repair [url=https://installmentccy.org]installment loans near me[/url] ’

 314. LbsCheva

  11 sierpnia 2017 at 09:40

  best personal loans bad credit payday advances cash advance loans [url=https://paydaynnoo.org]payday loans bad credit[/url] ’

 315. VbsCheva

  11 sierpnia 2017 at 09:45

  bill consolidation loans payday loan online cash instant loan [url=https://paydayaazt.org]instant payday loans[/url] ’

 316. bdsbax

  12 sierpnia 2017 at 01:51

  canadian faxless payday loans cash advance online capital finance one payday loans [url=https://cashmml.org]cash advance online[/url] ’

 317. SecBevy

  12 sierpnia 2017 at 21:19

  unsecured personal loans bad credit installment loans canadian payday loan companies [url=https://cashzqwaan.org]cash advance online[/url] ’

 318. BukCask

  13 sierpnia 2017 at 18:48

  quick loan online bad credit personal loans fast personal loans [url=https://personalaae.org]online personal loans[/url] ’

 319. HjfwdCheva

  14 sierpnia 2017 at 20:23

  what is payday loan bad credit personal loans personal loans with bad credit [url=https://personalmmol.org]easy personal loan[/url] ’

 320. LbsCheva

  14 sierpnia 2017 at 20:45

  canadian payday loan companies payday loan lenders bad credit loans for military payday loans for military [url=https://paydaynnoo.org]instant payday loans[/url] ’

 321. BukCask

  16 sierpnia 2017 at 01:57

  bank accounts unsecured personal loans 24 hour payday loans [url=https://personalaae.org]unsecured personal loan[/url] ’

 322. VerCask

  17 sierpnia 2017 at 23:59

  debt help personal loan bad credit loans online fast approval [url=https://personalaae.org]unsecured personal loan[/url] ’

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra