Hieronim Suszczyński urodził się 12 października 1895 r. w Ałatyrze na terenie Rosji. Uczył się w Instytucie Mikołaja I w Gatczynie, gdzie w 1914 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. Później przez pewien czas studiował chemię Politechnice Warszawskiej.
Od maja 1915 r. służył ochotniczo w armii rosyjskiej. W czasie I wojny światowej walczył jako dowódca plutonu artylerii. W 1918 r. służył w Legii Rycerskiej wchodzącej w skład I Korpusu Polskiego w Rosji.
Po powrocie do Polski w 1919 r. odbył kurs w Rembertowie. Walczył w wojnie z bolszewikami w 3 pułku artylerii ciężkiej jako dowódca plutonu, a następnie baterii. W XX-leciu międzywojennym pełnił różne funkcje w wojsku jako dowódca bądź oficer sztabowy.
W lipcu 1939 r. objął dowództwo 26 pułku artylerii lekkiej w Skierniewicach. Na jego czele brał udział w wojnie obronnej, wspierając piechotę na linii Noteci oraz walcząc w bitwie nad Bzurą. Ranny przebywał w szpitalach w Łodzi i w Warszawie.
Od jesieni 1939 r. działał w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej. W 1941 r. został komendantem Polskiej Organizacji Zbrojnej, którą w następnym roku została scalona z AK. W listopadzie 1942 r. został komendantem Podokręgu Wschód Obszaru Warszawskiego AK.
W lipcu 1944 r. objął dowództwo odtwarzanej 8 Dywizji Piechoty AK i kierował akcją „Burza” w swoim podokręgu. Wziął udział w bitwie o Radzymin, współdziałając z Armią Czerwoną, po czym ujawnił się przed dowódcami sowieckimi.
7 sierpnia 1944 r. został rozbrojony i internowany w rejonie Mińska Mazowieckiego, wraz ze swoim sztabem i żołnierzami swojej grupy. Przetrzymywano go w obozie Majdanek w Lublinie, skąd został przewieziony do więzienia Lefortowo w Moskwie, gdzie przez trzy tygodnie był poddawany przesłuchaniom.
Od września 1944 r. przebywał w różnych obozach na terenie ZSRR. Repatriowany do kraju w listopadzie 1947, po powrocie zamieszkał w Warszawie. Zmarł 20 sierpnia 1964 r., w następstwie wypadku samochodowego. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Płk Hieronim Suszczyński był odznaczony m.in.: Orderem Virtuti Militari IV i V klasy, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych.
Źródła: dws-xip.pl, muzeum-ak.pl