Gdy wybuchło powstanie warszawskie, nowicjusz z zakonu karmelitów bosych, Franciszek Jerzy Powiertowski, ofiarował Bogu swoje życie, by nie zginął nikt z jego najbliższych. Jego rodzina ocalała, on zaś 24 sierpnia 1944 r. został zastrzelony przez Niemców.
Jerzy Powiertowski przyszedł na świat 3 grudnia 1917 r. w Warszawie, w rodzinie rzemieślniczej. Jego rodzice zajmowali się krawiectwem. Uczęszczał do Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego w Milanówku, a następnie do Państwowego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
W 1935 r., po zdaniu tzw. małej matury, przerwał edukację, postanawiając zostać krawcem. Rozpoczął naukę i pracę w zakładzie ojca, gdzie uzyskał tytuł czeladnika. Równocześnie rozwijał zainteresowanie muzyką, biorąc prywatne lekcje. Rozpoczął nawet studia w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, które jednak przerwał po dwóch latach.
Poszukiwany sensu życia odnalazł w powołaniu do życia zakonnego. W marcu 1944 r. wstąpił Karmelu Terezjańskiego z siedzibą w Czernej w Małopolsce i przyjął imię zakonne Franciszek od św. Józefa. Pełnił m.in. obowiązek furtiana nowicjatu i kapelana Najświętszej Maryi Panny oraz wykonywał różne prace porządkowe w klasztorze.
24 sierpnia 1944 r. udał się wraz z innymi zakonnikami do oddalonego o kilka kilometrów Siedlca, gdzie przy żniwach w tamtejszym klasztornym gospodarstwie pracowali klerycy. W drodze powrotnej na skraju lasu natknęli się na patrol niemieckich żołnierzy, którzy zabronili im wchodzić do lasu i zalecili iść ścieżką obok lasu.
W pewnym momencie padły strzały z broni palnej, z których jeden ugodził śmiertelnie brata Franciszka. Upadłszy na ziemię, stracił przytomność, a po kilku minutach nie dawał już znaków życia. Jeszcze tego samego dnia ciało przewieziono furmanką do klasztoru w Czernej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 sierpnia 1944 r. na przyklasztornym cmentarzu.
Brat Franciszek od św. Józefa jest jednym z 122 Sług Bożych, drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej, których proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 r.
Źródło: karmel.pl