Z kraju

Lasy bankrutują. Od 1 maja 2016 r. nastąpi ich wyprzedaż

Coraz więcej nadleśnictw traci płynność finansową – alarmował poseł Jan Szyszko (PiS) podczas zwołanej w Sejmie konferencji prasowej. Nie miał wątpliwości, iż jest to bezpośredni skutek nałożenia na Lasy Państwowe gigantycznego haraczu oraz zwiększenia o 50 proc. podatku od obszarów tzw. lasów ochronnych, co w skali roku stanowi obciążenie o 60 mln złotych.

 

Problemem nie jest tylko to, że część nadleśnictw nie reguluje swoich zobowiązań, ale ogromne koszty społeczne w postaci pozostawionych bez wynagrodzenia za ciężką pracę tysięcy robotników leśnych, wykonujących dotychczas swoje obowiązki (nota bene często w warunkach ekstremalnych) za 5 zł za godzinę. 

 

W tym kontekście należy spodziewać się, że te nadleśnictwa będą od 1 maja 2016 r., czyli od momentu uwolnienia w Polsce obrotu ziemią leśną i rolną, masowo przejmowane przez podmioty zagraniczne, które bez przeszkód będą mogły je wyciąć, a następnie wydobyć znajdujące się pod nimi pokłady bogactw naturalnych w postaci rud, kamienia, piasku czy minerałów.

 

– Wskutek zabrania pieniędzy część nadleśnictw musi stać się bankrutem, zatem trafią one do sprzedaży. A kto je kupi? Kupi ten, kto ma pieniądze w układzie międzynarodowym – przewiduje Jan Szyszko.
– 1,6 mld złotych zabrane lasom miało pójść na budowę dróg. Miały to być pieniądze znaczone, które posłużą do rozwoju infrastruktury drogowej w powiatach i gminach. Rok się skończył. Pytamy, które drogi są wybudowane?

 

Rząd odpowiada, że niemożliwym jest stwierdzić, które drogi, ponieważ pieniądze się wymieszały. Kolejne kłamstwo i manipulacja rządu. My jako posłowie, organ kontrolny rządu, chcemy wiedzieć, gdzie te pieniądze zostały zainwestowane – podkreślał Dariusz Bąk (PiS). Jego zdaniem jest to kolejny przykład na działanie mające na celu poszerzanie biedy w Polsce.

 

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zgromadziło już 2,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum ws. przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi, rząd jednak czyni wszystko, aby do powszechnego głosowania w tej sprawie nie doszło. Podobnie zresztą jak i do debaty na forum Sejmu, o co bezskutecznie wielokrotnie wnosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

 

Julia Nowicka

 

Fot. sxc.hu

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

43 komentarze

43 Komentarzy

 1. George

  20 stycznia 2015 at 12:47

  Rząd PO+PSL to ewidentni zdrajcy polskiej sprawy. Tutaj tylko pluton egzekucyjny będzie właściwym zadośćuczynieniem.

 2. jerzy zimny

  20 stycznia 2015 at 16:37

  zbieramy dalej podpisy do końca…. ich albo naszego

 3. Zul

  20 stycznia 2015 at 20:04

  NADLESNICTWA nie bankrutuja. Mają się dobrze. Drewno jest w cenie i jego sprzedaż wielokrotnie przewyższa wartość pozyskanego drewna przez firmy lesne. Trochę polityczny temat. Nagonka. PO zdarło z lasów dużo pieniędzy, dotychczas nadleśnictwa wydawały te pieniądze na budowy dróg leśnych, miejsc parkingowych, remonty biur i leśniczówek, a sytuacja pracowników wcześniej i teraz jest taka sama. Wcześniej nie było lepiej mimo że Nadleśnictwa mogło przeznaczać więcej pieniędzy na prace usługowe świadczące przez firmy leśne, by mogli oni inwestować, rozwijać się i wynagradzac godnie swoich pracowników. Nie stać nas na nowy sprzęt, którym posługują się na zachodzie. Kupujemy zużyte maszyny, bo tylko na to nas obecnie stać. I nie ma się co dziwić że ludzie nie chcą pracować w lesie, bo nie są odpowiednio wynagradzani. Choć podane stawki godzinowe są strasznie zaniżone. 10 na godzinę zgoda. W naszym regionie to norma.

 4. Rafał

  20 stycznia 2015 at 21:06

  No ale jeśli mają być niskie podatki to państwo musi mieć na utrzymaniu jak najmniej obiektów, placówek, pracowników itd. Więc sprzedanie lasów będzie konieczne prędzej czy później. Ale najgorsze jest to, że te sukinkoty z PO zamiast wykorzystać tą kasę w praktyczny sposób pewnie wydadzą na drogie ośmiorniczki w drogiej knajpie, zatrudnia kolejnych asystentów albo zrobią sobie imprezkę. 🙁

 5. Daniel

  20 stycznia 2015 at 21:36

  Na ZUS to się kuźwa każdy musi składać bo system się rozpadł już dawno, a jedno z najważniejszych dóbr narodowych będzie musiało być sprywatyzowane i ciachane jak się komu podoba…

 6. Jan

  20 stycznia 2015 at 21:57

  [quote name=”Rafał”]No ale jeśli mają być niskie podatki to państwo musi mieć na utrzymaniu jak najmniej obiektów, placówek, pracowników itd. Więc sprzedanie lasów będzie konieczne prędzej czy później. Ale najgorsze jest to, że te sukinkoty z PO zamiast wykorzystać tą kasę w praktyczny sposób pewnie wydadzą na drogie ośmiorniczki w drogiej knajpie, zatrudnia kolejnych asystentów albo zrobią sobie imprezkę. :([/quote]
  Żartujesz sobie? Państwo nie utrzymuje lasów, lasy utrzymują się same, same na siebie zarabiają i jednocześnie odprowadzają ogromne kwoty do budżetu.

 7. Leśnik

  20 stycznia 2015 at 22:04

  TO ARTYKUŁ TO JEDNO WIELKIE GÓWNO !
  Wszystkie dane są fikcyjne, a tekst pisało chyba dziecko z przedszkola 🙂

 8. Piotr

  21 stycznia 2015 at 02:48

  Pieniądze z prywatyzacji lasów maja iść dla żydów, którzy domagają się odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej.
  oglądajcie dalej telewizję i głosujcie następne 25 lat na te same parszywe kurwy, to i Wasze domy sprzedadzą!!!

  [quote name=”Rafał”]No ale jeśli mają być niskie podatki to państwo musi mieć na utrzymaniu jak najmniej obiektów, placówek, pracowników itd. Więc sprzedanie lasów będzie konieczne prędzej czy później. Ale najgorsze jest to, że te sukinkoty z PO zamiast wykorzystać tą kasę w praktyczny sposób pewnie wydadzą na drogie ośmiorniczki w drogiej knajpie, zatrudnia kolejnych asystentów albo zrobią sobie imprezkę. :([/quote]

 9. lesnik

  21 stycznia 2015 at 04:48

  [quote name=”Leśnik”]TO ARTYKUŁ TO JEDNO WIELKIE GÓWNO !
  Wszystkie dane są fikcyjne, a tekst pisało chyba dziecko z przedszkola :)[/quote]
  gównem jesteś ty pajacu tępy

 10. Krzysztof

  21 stycznia 2015 at 05:50

  Trzeba doprowadzić do referendów w sprawie Lasów Państwowych i obrocie ziemią a nie jak to się dzieje nieudaczniki z po i psl wysprzedają majątek Narodowy bez zgody społeczeństwa ,czas tym zdrajcom pokazać gdzie jest ich miejsce REWOLUCJA!!!!!.

 11. Maciej

  21 stycznia 2015 at 08:18

  A może pieniądze zamiast na kolejny niepotrzebny kościół (czyt. świątynia opatrzności) przeznaczyć na Lasy Państwowe? Bo to jest nasze dobro narodowe a nie jakiś kolejny zbędny budynek…

 12. Robert

  21 stycznia 2015 at 10:29

  Aha! Czyli nie udało się przegłosować w Sejmie zmiany Konstytucji, żeby było na haracz dla Żydów, to inną drogą… „zbankrutować” lasy. Musimy coś z tym zrobić, bo rozgrabi nas to plemię w biały dzień do gołej ziemi.

 13. katarzyna

  21 stycznia 2015 at 10:45

  przecież lasy wypracowywały duże pieniądze i na nic im nie brakowało,ale niedawno zostały „opodatkowane” przez rząd i dlatego bankrutują,jak zwykle Polacy nie widzą konsekwentnego działania tego rządu, kolejka na Kasprowy też już sprzedana…

 14. Rafał

  21 stycznia 2015 at 11:07

  aż krew się gotuje jak widzę co ten rząd robi, wykopać ich na zbity pysk. Jak tak dalej pójdzie to naprawdę Polska stanie się krajem własności zagranicznej. Nie pozwólmy na to !!!!!!

 15. Adrian

  21 stycznia 2015 at 14:19

  Jak mogą lasy bankrutować?:D

 16. Piotrek

  21 stycznia 2015 at 15:44

  jak to nie rentowne? , może niedźwiedź ma sprzedawać miód lub grzyby przy trasie

 17. Łukasz

  21 stycznia 2015 at 18:40

  ,,Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zgromadziło już 2,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum ws. przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi, rząd jednak czyni wszystko, aby do powszechnego głosowania w tej sprawie nie doszło. Podobnie zresztą jak i do debaty na forum Sejmu, o co bezskutecznie wielokrotnie wnosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

  Po co referendum jak i tak albo policzą głosy po swojemu, albo nie wezmą wyniku pod uwagę, jak to mają w zwyczaju te sk***syny

 18. kresowiak

  21 stycznia 2015 at 18:54

  jak to polacy poszczekają i zapomną

 19. KAROL NAWROZ

  22 stycznia 2015 at 01:39

  które drogi lokalne zostały wybudowane za pieniądze zabrane Lasom Państwowym – co miało mieć miejsce zgodnie z planami koalicji PO­-PSL, która w 2014 r. nałożyła na LP haracz w wysokości 800 mln zł rocznie?????????????????????????????????????????????????
  TUTAJ pis MA RAJE

 20. adam

  22 stycznia 2015 at 15:49

  Nie rozumie jak mogą lasy bankrutować? , moim zdaniem kolejna machlojka.

 21. Andrzej

  22 stycznia 2015 at 16:55

  1. Dlaczego „część nadleśnictw nie reguluje swoich zobowiązań”, skoro LP w 2013 miały na kontach odłożone 3mld zł?

  2. Pilarz zarabia 15-20zł/h, a nie 5.

  3. Ewentualni, nowi właściciele lasów nie będą mogli wyciąć lasu, ponieważ każdego właściciela lasu obowiązuje ustawa o lasach (bez zgody nie można nawet wyciąć drzewa w własnym ogródku).

  4. LP to jedna z najbogatszych polskich firm państwowych, do bankructwa jeszcze bardzo bardzo bardzo daleko.

  5. ‚Haracze’ płacą też inne firmy korzystające z bogactw naturalnych, m.in. kopalnie.

 22. Grażyna

  23 stycznia 2015 at 13:25

  nie módlmy się do Maryi,ale do Ojca przez Pana Jezusa Chrystusa o ochronę Polski przed cudzoziemcami i złymi naszymi,których usta mówią kłamstwo a ich prawica jest fałszywa i zdradliwa.Jak można pozwolić na rządy obcych u siebie.Przecież oni są tylko albo gośćmi albo wciskającymi się.Nie są u siebie i nie są gospodarzami u nas!

 23. ForestGump

  23 stycznia 2015 at 20:16

  Witam. Ten artykuł jest nieco wyolbrzymiony ale pokazuje pewną prawidłowość. Niewiele osób wie, ze istnieje takie coś jak fundusz leśny. Jest to nazwijmy worek do którego wrzucają wszystkie nadleśnictwa z tego co im zostaje. Niestety są też przytoczone nadleśnictwa pod kreską, które z uwagi na wysoki procent lasów ochronnych (nie można tam wycinać drzew) lub młody wiek większości drzewostanów w tym nadleśnictwie uniemożliwia pozyskanie drewna a co za tym idzie sprzedaż drewna w takiej kwocie aby zapewniło pokrycie kosztów funkcjonowania tego nadleśnictwa. I nie są to tylko koszty związane z płacami pracowników ale koszty związane z hodowlą młodych drzewostanów i koszty ochrony przyrody! Takie nadleśnictwa dostają dotacje z tego funduszu (nazwanego wspólnym workiem). Jeżeli rząd położy rękę na tych pieniądzach to faktycznie zabraknie pieniędzy dla tych nadleśnictw pod kreską. Jednak sami leśnicy nie mają nic przeciwko wypłacaniu np tych 2% gminom bezpośrednio na budowę lokalnych dróg!

 24. rr

  24 stycznia 2015 at 18:40

  Pejsom będą haracze wypłacać

 25. Erazm

  24 stycznia 2015 at 23:06

  w tym artykule nie ma ani słowa prawdy- wszystko wygląda zupełnie inaczej…

 26. Tadeusz

  26 stycznia 2015 at 13:38

  Kwestia lasów jest trudna sprawa . Istnieją także Polscy właściciele setek tysięcy lasów na których żyto-komuna się uwłaszczyła . Będą następne pozwy ? …przestępcy tacy jak Bronek , Bolek ,Donek itp. ścierwa nie zdają sobie sprawy z konsekwencji .Lepiej niech pozostaną w posiadaniu Lasów Państwowych , gdyż zażądamy zwrotu mienia na kwotę 300 mld dol . I Merkel tez zapłaci 899 mld.dol . żreć to potrafi ale ze złodziejstwa jak Tusk .

 27. grzech

  26 stycznia 2015 at 14:07

  i tak się kończy sprawa zaboru kasy Lasom.

  Ps. czy ktoś zauważył że wielka działka Lasów została podzielona na mniejsze działeczki i pozakładano księgi wieczyste? Ewidentnie pod sprzedaż

 28. suba me

  15 maja 2017 at 17:04

  uhJGBn It as wonderful that you are getting ideas from this paragraph as well as from our argument made at this place.

 29. Kennethzew

  2 września 2017 at 01:55

 30. JohnOrawn

  6 września 2017 at 08:30

 31. Larzews

  25 września 2017 at 18:48

  Viagra Rezept Online Wie Bekomme Ich Viagra Ohne Rezept Cytotec Online Purchase In Singapore viagra cialis Onlinemexicanpharmacy Viagra Vergleich Test

 32. Larzews

  4 października 2017 at 08:46

  Malegra Pro viagra prescription Viagra Rezeptfrei 25 Mg Buy Cialis 100mg Online 468 On Line Drugs

 33. Larzews

  4 października 2017 at 09:18

  Acheter Amoxicillin Pharmacie A Bon Compte France buy viagra online Cialis Brevetto Online Keflex No Rx Needed

 34. Larzews

  6 października 2017 at 23:20

  Kamagra Gelatina Orale Francia Where To Buy Lasix Online Amoxicillin Side Affets viagra online pharmacy Propecia Erection Problems Nolvadex Posologie Cialis Viagra Forum

 35. Larzews

  10 października 2017 at 09:42

  Viagra Mentina Priligy Forum Uk cheap cialis Generic Viagra Super Generic Cialis Safety

 36. Larzews

  13 października 2017 at 11:52

  Propecia Low Testosterone Libido Drug Interaction Dogs Cephalexin Diphenhydramine viagra prescription 5 Mg Propecia Finasteride Propecia Y Aerobic

 37. Larzews

  15 października 2017 at 13:17

  Candianpharmacies online pharmacy Crestor Cheap Viagra 3 5 Day Shipping

 38. Larzews

  16 października 2017 at 12:40

  Propecia Hipertension levitra professional reviews Super Cialis 100mg

 39. Larzews

  24 października 2017 at 20:46

  Zithromax Doseage Viagra From Canada Pharmacy generic cialis Drugs Cialis Generico A Cosa Serve India Drugstore Online

 40. Larzews

  28 października 2017 at 21:53

  Progesterone Medicine cialis Kamagra Belgio A Acheter Du Viagra Pas Cher

 41. Larzews

  2 listopada 2017 at 10:02

  Amoxicillin And Cost Rx Customer Care Comprar Cialis En Valencia viagra Achat Kamagra France

 42. Larzews

  16 listopada 2017 at 18:12

  Ebay Cialis Offerta Cialis Tomar Media Pastilla cialis Comprar Cialis Espana Online

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra