Z kraju

Lasy bankrutują. Od 1 maja 2016 r. nastąpi ich wyprzedaż

Coraz więcej nadleśnictw traci płynność finansową – alarmował poseł Jan Szyszko (PiS) podczas zwołanej w Sejmie konferencji prasowej. Nie miał wątpliwości, iż jest to bezpośredni skutek nałożenia na Lasy Państwowe gigantycznego haraczu oraz zwiększenia o 50 proc. podatku od obszarów tzw. lasów ochronnych, co w skali roku stanowi obciążenie o 60 mln złotych.

 

Problemem nie jest tylko to, że część nadleśnictw nie reguluje swoich zobowiązań, ale ogromne koszty społeczne w postaci pozostawionych bez wynagrodzenia za ciężką pracę tysięcy robotników leśnych, wykonujących dotychczas swoje obowiązki (nota bene często w warunkach ekstremalnych) za 5 zł za godzinę. 

 

W tym kontekście należy spodziewać się, że te nadleśnictwa będą od 1 maja 2016 r., czyli od momentu uwolnienia w Polsce obrotu ziemią leśną i rolną, masowo przejmowane przez podmioty zagraniczne, które bez przeszkód będą mogły je wyciąć, a następnie wydobyć znajdujące się pod nimi pokłady bogactw naturalnych w postaci rud, kamienia, piasku czy minerałów.

 

– Wskutek zabrania pieniędzy część nadleśnictw musi stać się bankrutem, zatem trafią one do sprzedaży. A kto je kupi? Kupi ten, kto ma pieniądze w układzie międzynarodowym – przewiduje Jan Szyszko.
– 1,6 mld złotych zabrane lasom miało pójść na budowę dróg. Miały to być pieniądze znaczone, które posłużą do rozwoju infrastruktury drogowej w powiatach i gminach. Rok się skończył. Pytamy, które drogi są wybudowane?

 

Rząd odpowiada, że niemożliwym jest stwierdzić, które drogi, ponieważ pieniądze się wymieszały. Kolejne kłamstwo i manipulacja rządu. My jako posłowie, organ kontrolny rządu, chcemy wiedzieć, gdzie te pieniądze zostały zainwestowane – podkreślał Dariusz Bąk (PiS). Jego zdaniem jest to kolejny przykład na działanie mające na celu poszerzanie biedy w Polsce.

 

Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zgromadziło już 2,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum ws. przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi, rząd jednak czyni wszystko, aby do powszechnego głosowania w tej sprawie nie doszło. Podobnie zresztą jak i do debaty na forum Sejmu, o co bezskutecznie wielokrotnie wnosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

 

Julia Nowicka

 

Fot. sxc.hu

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

34 komentarze

34 Komentarzy

 1. George

  20 stycznia 2015 at 12:47

  Rząd PO+PSL to ewidentni zdrajcy polskiej sprawy. Tutaj tylko pluton egzekucyjny będzie właściwym zadośćuczynieniem.

 2. jerzy zimny

  20 stycznia 2015 at 16:37

  zbieramy dalej podpisy do końca…. ich albo naszego

 3. Gawrion

  20 stycznia 2015 at 17:00

  Redakcji Prawy.pl Proszę połączmy siły – włączcie się w akcję i bądźcie jej częścią:
  http://ratujlasy.niepoprawni.pl/index.php

 4. Zul

  20 stycznia 2015 at 20:04

  NADLESNICTWA nie bankrutuja. Mają się dobrze. Drewno jest w cenie i jego sprzedaż wielokrotnie przewyższa wartość pozyskanego drewna przez firmy lesne. Trochę polityczny temat. Nagonka. PO zdarło z lasów dużo pieniędzy, dotychczas nadleśnictwa wydawały te pieniądze na budowy dróg leśnych, miejsc parkingowych, remonty biur i leśniczówek, a sytuacja pracowników wcześniej i teraz jest taka sama. Wcześniej nie było lepiej mimo że Nadleśnictwa mogło przeznaczać więcej pieniędzy na prace usługowe świadczące przez firmy leśne, by mogli oni inwestować, rozwijać się i wynagradzac godnie swoich pracowników. Nie stać nas na nowy sprzęt, którym posługują się na zachodzie. Kupujemy zużyte maszyny, bo tylko na to nas obecnie stać. I nie ma się co dziwić że ludzie nie chcą pracować w lesie, bo nie są odpowiednio wynagradzani. Choć podane stawki godzinowe są strasznie zaniżone. 10 na godzinę zgoda. W naszym regionie to norma.

 5. Rafał

  20 stycznia 2015 at 21:06

  No ale jeśli mają być niskie podatki to państwo musi mieć na utrzymaniu jak najmniej obiektów, placówek, pracowników itd. Więc sprzedanie lasów będzie konieczne prędzej czy później. Ale najgorsze jest to, że te sukinkoty z PO zamiast wykorzystać tą kasę w praktyczny sposób pewnie wydadzą na drogie ośmiorniczki w drogiej knajpie, zatrudnia kolejnych asystentów albo zrobią sobie imprezkę. 🙁

 6. Daniel

  20 stycznia 2015 at 21:36

  Na ZUS to się kuźwa każdy musi składać bo system się rozpadł już dawno, a jedno z najważniejszych dóbr narodowych będzie musiało być sprywatyzowane i ciachane jak się komu podoba…

 7. Jan

  20 stycznia 2015 at 21:57

  [quote name=”Rafał”]No ale jeśli mają być niskie podatki to państwo musi mieć na utrzymaniu jak najmniej obiektów, placówek, pracowników itd. Więc sprzedanie lasów będzie konieczne prędzej czy później. Ale najgorsze jest to, że te sukinkoty z PO zamiast wykorzystać tą kasę w praktyczny sposób pewnie wydadzą na drogie ośmiorniczki w drogiej knajpie, zatrudnia kolejnych asystentów albo zrobią sobie imprezkę. :([/quote]
  Żartujesz sobie? Państwo nie utrzymuje lasów, lasy utrzymują się same, same na siebie zarabiają i jednocześnie odprowadzają ogromne kwoty do budżetu.

 8. Leśnik

  20 stycznia 2015 at 22:04

  TO ARTYKUŁ TO JEDNO WIELKIE GÓWNO !
  Wszystkie dane są fikcyjne, a tekst pisało chyba dziecko z przedszkola 🙂

 9. Piotr

  21 stycznia 2015 at 02:48

  Pieniądze z prywatyzacji lasów maja iść dla żydów, którzy domagają się odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej.
  oglądajcie dalej telewizję i głosujcie następne 25 lat na te same parszywe kurwy, to i Wasze domy sprzedadzą!!!

  [quote name=”Rafał”]No ale jeśli mają być niskie podatki to państwo musi mieć na utrzymaniu jak najmniej obiektów, placówek, pracowników itd. Więc sprzedanie lasów będzie konieczne prędzej czy później. Ale najgorsze jest to, że te sukinkoty z PO zamiast wykorzystać tą kasę w praktyczny sposób pewnie wydadzą na drogie ośmiorniczki w drogiej knajpie, zatrudnia kolejnych asystentów albo zrobią sobie imprezkę. :([/quote]

 10. lesnik

  21 stycznia 2015 at 04:48

  [quote name=”Leśnik”]TO ARTYKUŁ TO JEDNO WIELKIE GÓWNO !
  Wszystkie dane są fikcyjne, a tekst pisało chyba dziecko z przedszkola :)[/quote]
  gównem jesteś ty pajacu tępy

 11. Krzysztof

  21 stycznia 2015 at 05:50

  Trzeba doprowadzić do referendów w sprawie Lasów Państwowych i obrocie ziemią a nie jak to się dzieje nieudaczniki z po i psl wysprzedają majątek Narodowy bez zgody społeczeństwa ,czas tym zdrajcom pokazać gdzie jest ich miejsce REWOLUCJA!!!!!.

 12. Maciej

  21 stycznia 2015 at 08:18

  A może pieniądze zamiast na kolejny niepotrzebny kościół (czyt. świątynia opatrzności) przeznaczyć na Lasy Państwowe? Bo to jest nasze dobro narodowe a nie jakiś kolejny zbędny budynek…

 13. Robert

  21 stycznia 2015 at 10:29

  Aha! Czyli nie udało się przegłosować w Sejmie zmiany Konstytucji, żeby było na haracz dla Żydów, to inną drogą… „zbankrutować” lasy. Musimy coś z tym zrobić, bo rozgrabi nas to plemię w biały dzień do gołej ziemi.

 14. katarzyna

  21 stycznia 2015 at 10:45

  przecież lasy wypracowywały duże pieniądze i na nic im nie brakowało,ale niedawno zostały „opodatkowane” przez rząd i dlatego bankrutują,jak zwykle Polacy nie widzą konsekwentnego działania tego rządu, kolejka na Kasprowy też już sprzedana…

 15. Rafał

  21 stycznia 2015 at 11:07

  aż krew się gotuje jak widzę co ten rząd robi, wykopać ich na zbity pysk. Jak tak dalej pójdzie to naprawdę Polska stanie się krajem własności zagranicznej. Nie pozwólmy na to !!!!!!

 16. abigaj

  21 stycznia 2015 at 13:31

  Nasze Lasy to już od dawna wykupują Niemcy na opał żeby im w kominach eko dymek leciał, Szwedzi( Ikea)przerabiają je na tandetne głupotki,Chińczycy zapełniają puste powrotne kontenery po ich tandecie naszym surowcem naturalnym.jeszcze trochę to nie będzie co wysprzedawać chyba że smród

 17. Adrian

  21 stycznia 2015 at 14:19

  Jak mogą lasy bankrutować?:D

 18. Piotrek

  21 stycznia 2015 at 15:44

  jak to nie rentowne? , może niedźwiedź ma sprzedawać miód lub grzyby przy trasie

 19. Łukasz

  21 stycznia 2015 at 18:40

  ,,Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zgromadziło już 2,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum ws. przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi, rząd jednak czyni wszystko, aby do powszechnego głosowania w tej sprawie nie doszło. Podobnie zresztą jak i do debaty na forum Sejmu, o co bezskutecznie wielokrotnie wnosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

  Po co referendum jak i tak albo policzą głosy po swojemu, albo nie wezmą wyniku pod uwagę, jak to mają w zwyczaju te sk***syny

 20. kresowiak

  21 stycznia 2015 at 18:54

  jak to polacy poszczekają i zapomną

 21. KAROL NAWROZ

  22 stycznia 2015 at 01:39

  które drogi lokalne zostały wybudowane za pieniądze zabrane Lasom Państwowym – co miało mieć miejsce zgodnie z planami koalicji PO­-PSL, która w 2014 r. nałożyła na LP haracz w wysokości 800 mln zł rocznie?????????????????????????????????????????????????
  TUTAJ pis MA RAJE

 22. adam

  22 stycznia 2015 at 15:49

  Nie rozumie jak mogą lasy bankrutować? , moim zdaniem kolejna machlojka.

 23. Andrzej

  22 stycznia 2015 at 16:55

  1. Dlaczego „część nadleśnictw nie reguluje swoich zobowiązań”, skoro LP w 2013 miały na kontach odłożone 3mld zł?

  2. Pilarz zarabia 15-20zł/h, a nie 5.

  3. Ewentualni, nowi właściciele lasów nie będą mogli wyciąć lasu, ponieważ każdego właściciela lasu obowiązuje ustawa o lasach (bez zgody nie można nawet wyciąć drzewa w własnym ogródku).

  4. LP to jedna z najbogatszych polskich firm państwowych, do bankructwa jeszcze bardzo bardzo bardzo daleko.

  5. ‚Haracze’ płacą też inne firmy korzystające z bogactw naturalnych, m.in. kopalnie.

 24. Grażyna

  23 stycznia 2015 at 13:25

  nie módlmy się do Maryi,ale do Ojca przez Pana Jezusa Chrystusa o ochronę Polski przed cudzoziemcami i złymi naszymi,których usta mówią kłamstwo a ich prawica jest fałszywa i zdradliwa.Jak można pozwolić na rządy obcych u siebie.Przecież oni są tylko albo gośćmi albo wciskającymi się.Nie są u siebie i nie są gospodarzami u nas!

 25. dolek

  23 stycznia 2015 at 19:33

  AKCJA WYSYŁANIA LISTÓW DO PREZYDENTA RP Z APELEM O ZAWETOWANIE USTAWY O GMO – PILNE!!!
  http://www.fundacja-qlt.pl/?akcja-wysylania-listow-do-prezydenta-rp-z-apelem,76

 26. ForestGump

  23 stycznia 2015 at 20:16

  Witam. Ten artykuł jest nieco wyolbrzymiony ale pokazuje pewną prawidłowość. Niewiele osób wie, ze istnieje takie coś jak fundusz leśny. Jest to nazwijmy worek do którego wrzucają wszystkie nadleśnictwa z tego co im zostaje. Niestety są też przytoczone nadleśnictwa pod kreską, które z uwagi na wysoki procent lasów ochronnych (nie można tam wycinać drzew) lub młody wiek większości drzewostanów w tym nadleśnictwie uniemożliwia pozyskanie drewna a co za tym idzie sprzedaż drewna w takiej kwocie aby zapewniło pokrycie kosztów funkcjonowania tego nadleśnictwa. I nie są to tylko koszty związane z płacami pracowników ale koszty związane z hodowlą młodych drzewostanów i koszty ochrony przyrody! Takie nadleśnictwa dostają dotacje z tego funduszu (nazwanego wspólnym workiem). Jeżeli rząd położy rękę na tych pieniądzach to faktycznie zabraknie pieniędzy dla tych nadleśnictw pod kreską. Jednak sami leśnicy nie mają nic przeciwko wypłacaniu np tych 2% gminom bezpośrednio na budowę lokalnych dróg!

 27. tomasz

  24 stycznia 2015 at 10:30

  [quote name=”Andrzej”]1. Dlaczego „część nadleśnictw nie reguluje swoich zobowiązań”, skoro LP w 2013 miały na kontach odłożone 3mld zł?

  2. Pilarz zarabia 15-20zł/h, a nie 5.

  3. Ewentualni, nowi właściciele lasów nie będą mogli wyciąć lasu, ponieważ każdego właściciela lasu obowiązuje ustawa o lasach (bez zgody nie można nawet wyciąć drzewa w własnym ogródku).

  4. LP to jedna z najbogatszych polskich firm państwowych, do bankructwa jeszcze bardzo bardzo bardzo daleko.

  5. ‚Haracze’ płacą też inne firmy korzystające z bogactw naturalnych, m.in. kopalnie.[/quote]

  Pilarz może gdzieś zarabia 15-20, ale stawka czlowieka ktory po nim ‚obrzuca’, czyli znosi drewno na male kupki moze jak najbardziej oscylowac wokol 5 zlotych.

 28. rr

  24 stycznia 2015 at 18:40

  Pejsom będą haracze wypłacać

 29. Erazm

  24 stycznia 2015 at 23:06

  w tym artykule nie ma ani słowa prawdy- wszystko wygląda zupełnie inaczej…

 30. Tadeusz

  26 stycznia 2015 at 13:38

  Kwestia lasów jest trudna sprawa . Istnieją także Polscy właściciele setek tysięcy lasów na których żyto-komuna się uwłaszczyła . Będą następne pozwy ? …przestępcy tacy jak Bronek , Bolek ,Donek itp. ścierwa nie zdają sobie sprawy z konsekwencji .Lepiej niech pozostaną w posiadaniu Lasów Państwowych , gdyż zażądamy zwrotu mienia na kwotę 300 mld dol . I Merkel tez zapłaci 899 mld.dol . żreć to potrafi ale ze złodziejstwa jak Tusk .

 31. grzech

  26 stycznia 2015 at 14:07

  i tak się kończy sprawa zaboru kasy Lasom.

  Ps. czy ktoś zauważył że wielka działka Lasów została podzielona na mniejsze działeczki i pozakładano księgi wieczyste? Ewidentnie pod sprzedaż

 32. this sheat

  5 marca 2017 at 21:12

  4nQNfy You made some decent points there. I looked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 33. DorothyPoora

  24 kwietnia 2017 at 16:22

  wh0cd888758 viagra sale

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra