Ksiądz Ch. Uche: Muzułmanie to nasi bracia!

0
0
0
/

Polski kapłan, nigeryjskiego pochodzenia Christogonus Uche przyznaje: - Muzułmanie to nasi bracia. Oni nie zabijają chrześcijan, jak terroryści z Boko Haram.

 

Jutro w Kościele katolickim będzie obchodzony Dzień Islamu. Chodzi o doprowadzenie do pojednania między obiema religiami.

 

Przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego do muzułmanów na koniec miesiąca Ramadan w 2014 r. nosi tytuł „Ku prawdziwemu braterstwu między muzułmanami i chrześcijanami” i jest hasłem tegorocznego Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

 

Przewodniczący PRDM kard. Jean-Louis Tauran zachęca w nim do podjęcia wspólnego wysiłku budowania pokoju i pojednania zwłaszcza tam, gdzie chrześcijanie i muzułmanie wspólnie cierpią z powodu okrucieństw wojny. „Oby nasza przyjaźń zawsze inspirowała nas do współpracy w mądrym i roztropnym stawianiu czoła tym licznym wyzwaniom. W ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia napięć i konfliktów oraz do rozwijania dobra wspólnego. Pokażmy również, że religie mogą być źródłem zgody z pożytkiem dla całego społeczeństwa” – pisze kard. Tauran.

 

Zachęca, by modlitwa, pojednanie, sprawiedliwość, pokój i rozwój pozostały naszymi priorytetami dla pomyślności i dobra całej rodziny ludzkiej.

 

Ogólnopolskie obchody Dnia Islamu, będą miały miejsce, jak co roku, w Warszawie. 26 stycznia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się sesja naukowa i jubileuszowa. Spotkanie rozpocznie o godzinie 11.00 bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu KEP ds. dialogu z religiami niechrześcijańskimi. Następnie przedstawiciele obydwu religii czytać będą Pismo Święte i Koran, modlić się i dyskutować.

 

W trakcie sesji naukowej dr Artur Konopacki (Uniwersytet w Białymstoku, RWKM) wygłosi referat pt. „Muzułmanie w Polsce – ostatnie wydarzenia. Status prawny a zdarzenia ksenofobiczne”. Bogusław Zagórski (Collegium Civitas, RWKM) zabierze zaś głos na temat „Kalifat – ISIS – państwo muzułmańskie?”, a dr Agata S. Nalborczyk (Uniwersytet Warszawski, RWKM) opowie o „Muzułmańskich reakcjach na tzw. Islamskie Państwo”.

 

W ramach sesji jubileuszowej ks. dr Adam Wąs SVD (KUL, RWKM) podsumuje 15 lat Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce w nawiązaniu do nauczania Soboru Watykańskiego II. Następnie J.E. Mufti Tomasz Miśkiewicz omówi recepcję Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce wśród muzułmanów. Dr Mariola Kozubek (Uniwersytet Śląski, RWKM) oraz przedstawiciel muzułmanów ze Śląska przedstawią doświadczenia i rezultaty obchodów Dnia Islamu w Katowicach.

Na zakończenie spotkania zaplanowana jest Liturgia Słowa, modlitwa oraz przekazanie znaku pokoju.

 

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Współpracuje z nimi Instytut Dialogu Kultury i Religii UKSW i Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.

 

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach „Dni Tatarów w Warszawie”. Współprzewodniczącą ze strony katolickiej jest dr Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej – Andrzej Saramowicz.

 

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa w ramach Rady do Spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszym przewodniczącym Komitetu był bp Tadeusz Pikus. Od 2007 roku jest nim bp Romuald Kamiński biskup pomocniczy z Ełku.

 

"Ku prawdziwemu braterstwu między chrześcijanami a muzułmanami"

Drodzy Muzułmańscy Bracia i Siostry,

odczuwamy wielką radość, gdy przesyłamy Wam serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia  z okazji święta ?Id al-Fitr na zakończenie Ramadanu, miesiąca postu, modlitwy i pomocy ubogim.

W zeszłym roku, inaugurując posługiwanie na Stolicy Piotrowej, Papież Franciszek osobiście podpisał Przesłanie skierowane do Was z okazji ?Id al-Fitr. Zwracając się  przy innej okazji, użył zwrotu „nasi bracia i siostry” (Anioł Pański, l1 sierpnia 2013). Wszyscy uznajemy wielkie znaczenie tych słów. Faktycznie, Chrześcijanie i Muzułmanie są braćmi i siostrami jednej rodziny ludzkiej stworzonej przez jednego Boga.

Przypomnijmy również słowa papieża Jana Pawła II skierowane do muzułmańskich przywódców religijnych w roku 1982 roku: „My wszyscy, Chrześcijanie i  Muzułmanie, żyjemy pod słońcem jedynego, miłosiernego Boga. Wspólnie wierzymy w jedynego Boga, Stworzyciela człowieka. Uznajemy Boże panowanie i bronimy godności człowieka jako sługi Boga. Wielbimy Boga i wyznajemy całkowite poddanie się Jemu. Tak więc prawdziwie możemy nazwać się wzajemnie braćmi i siostrami w wierze w jedynego Boga” (Kaduna, Nigeria, 14 lutego 1982).

Składamy dzięki Wszechmogącemu za to wszystko, co nas łączy, pozostając jednocześnie świadomymi istniejących pomiędzy nami różnic. Dostrzegamy, jak ważne jest wspieranie owocnego dialogu opartego na wzajemnym szacunku i przyjaźni. Inspirowani wspólnymi wartościami i umacniani uczuciem prawdziwego braterstwa, jesteśmy wezwani do współpracy na rzecz sprawiedliwości, pokoju oraz poszanowania praw człowieka i godności każdej osoby. W szczególny sposób czujemy się odpowiedzialni za najbardziej potrzebujących: ubogich, chorych, sieroty, imigrantów, ofiary handlu ludźmi i tych wszystkich, którzy cierpią z powodu każdej formy uzależnienia.

Jak wiadomo, współczesny świat staje w obliczu poważnych wyzwań, które wymagają solidarności wszystkich ludzi dobrej woli. Wśród tych wyzwań dominuje zagrożenie środowiska naturalnego, globalny kryzys gospodarczy i wysoki poziom bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych. Tego rodzaju sytuacje rodzą poczucie zranienia i brak nadziei na przyszłość. Nie możemy zapomnieć również o problemach tak wielu rodzin, których członkowie zmuszeni są do opuszczenia najbliższych, a często nawet swoich małych dzieci.

Podejmijmy więc wspólny wysiłek budowania mostów pokoju i promowania pojednania szczególnie tam, gdzie Chrześcijanie i Muzułmanie wspólnie cierpią z powodu okrucieństwa wojen. Oby nasza przyjaźń zawsze inspirowała nas do współpracy w mądrym i roztropnym stawianiu czoła tym licznym wyzwaniom. W ten sposób przyczynimy się do zmniejszania napięć i konfliktów oraz do rozwijania dobra wspólnego. Pokażemy również, że religie mogą być źródłem zgody z pożytkiem dla całego społeczeństwa.

Módlmy się, aby pojednanie, sprawiedliwość, pokój i rozwój pozostały naszymi priorytetami dla pomyślności i dobra całej rodziny ludzkiej.

W łączności z Papieżem Franciszkiem przekazujemy Wam z wielką przyjemnością najserdeczniejsze życzenia radosnego świętowania oraz dostatniego życia w pokoju.

 

Kardynał Jean-Louis Taran – Przewodniczący

Ojciec Miguel Angel Ayuso Guixot, MCCJ – Sekretarz

 

Ks. Christogonus Uche na antenie Radia Plus Radom podkreśla, że Boko Haram to grupa terrorystyczna, która nie działa w imieniu islamu. - To fundamentaliści, którzy na początku swojej działalności byli przeciwko wszystkiemu co pochodzi z Zachodu. Nie uznają szkół i edukacji dziewcząt - mówi kapłan.

 

Zgodził się z opinią, że w zachodnich relacjach medialnych problem prześladowanych chrześcijan jest marginalny. - To polityka. Jeżeli ktoś nie ma w tym interesu, to i tematu nie będzie. Bolesne jest, że ludzie nie mają dostatecznych informacji, co tam się dzieje. Dziennikarze boją się dotrzeć na tereny, gdzie działa Boko Haram. Również organizacje międzynarodowe niezbyt mocno angażują się w rozwiązanie tego konfliktu. Boko Haram działa bo ma poparcie pewnych ludzi. Są aktywni, bo prezydentem Nigerii jest chrześcijanin - uważa ks. Christogonus Uche.

 

15 stycznia doszło do masakry chrześcijan w północnej Nigerii. Zginęło ok. 2 tys. osób.

 

Michał Polak

za: episkopat.pl, radioplus.com.pl

fot. aleskayan/flickr.com/creative commons

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną