Z zagranicy

Niemiecki rząd pod lupą amerykańskiego wywiadu

Portal WikiLeaks opublikował dokumenty dowodzące, że Stany Zjednoczone szpiegowały nie tylko kanclerz Niemiec Angelę Merkel, lecz również wielu ministrów tego kraju, w tym ministra finansów, gospodarki i rolnictwa.

 

O sprawie poinformował niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, dodając, iż WikiLeaks opublikował listę 69 numerów telefonów ministrów i wyższych rangą urzędników, którzy stali się obiektem zainteresowania amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA). Wśród rozpracowywanych przez NSA znalazł się m.in. obecny minister gospodarki i wicekanclerz Sigmar Gabriel. 

 

Z opublikowanych dokumentów wynika, że NSA podsłuchiwała niemieckie władze już latach 90. i – jak stwierdza niemiecka gazeta – możliwe, że robi to nadal. W operacjach tych udział brała prawdopodobnie także jedna z tajnych służb brytyjskich.

 

Zapytany o dokumenty rzecznik niemieckiego rządu oświadczył, iż "bez bliższej znajomości stanu rzeczy" ich ocena nie jest obecnie możliwa.

 

Kilka dni temu WikiLeaks poinformował, że NSA podsłuchiwała w latach 2006-12 francuskich prezydentów: Jacques'a Chiraca, Nicolasa Sarkozy'ego i Francois Hollande'a. Podsłuchiwano także innych wysokich rangą przedstawicieli francuskich władz, w tym ministrów i dyplomatów. USA zaprzeczyły.

 

Julia Nowicka

 

Źródło: Press TV, pap.pl

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra