Z kraju

Solidarność: Z premedytacją doprowadzono do upadku polskie koleje

"Wyczerpaliśmy wszelkie możliwe formy nacisku na decydentów, za wyjątkiem jednego – strajku! Nie możemy dopuścić do utraty naszych miejsc pracy!" – napisali we wspólnym komunikacie przedstawiciele kolejarskiej "Solidarności" i pozostałych związków zawodowych działających w Przewozach Regionalnych. Strajk protestacyjny zostanie przeprowadzony 29 czerwca.

 

"Rząd, jako autor ustawy o usamorządowieniu PR i Marszałkowie województw nie udźwignęli ciężaru odpowiedzialności za Przewozy Regionalne" napisali związkowcy w specjalnie wydanym oświadczeniu, podkreślając, iż niektórzy politycy z premedytacją prowadzą destrukcyjne działania wobec wspomnianej firmy.

 

"Realizowane wcześniej przez spółkę PR zadania obecnie przejmowane są przez nowo tworzone spółki marszałkowskie, a pracownicy PR tracą pracę. Pociągów jest coraz mniej, ludzie nie mają czym dojeżdżać do pracy i szkoły, w zamian tworzone są struktury nowych spółek z kosztownymi zarządami i radami nadzorczymi" zauważają, podkreślając, iż proces usamorządowienia kolejowych przewozów regionalnych okazał się fatalny w skutkach – w ciągu ostatnich 6 lat polska kolej straciła bowiem aż 24 mln pasażerów.

 

"Dotychczasowe działania rządu i niektórych marszałków prowadzą największego polskiego przewoźnika pasażerskiego do katastrofy. Mocno zaawansowana (po drugim czytaniu) jest za to nowelizacja Ustawy umożliwiającej upadłość spółek kolejowych, m.in. Spółki Przewozy Regionalne" skonstatowali.

 

– O naprawę systemu występowaliśmy wielokrotnie do najwyższych władz w kraju. Kierowaliśmy pisma do premierów – przypomniał Stanisław Kokot,sekretarz i rzecznik prasowy Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ "Solidarność". – Apelowaliśmy do wszystkich kolejnych ministrów infrastruktury, interweniowaliśmy w Sejmie, organizowaliśmy marsze i wiece, informowaliśmy media. W końcu przeprowadziliśmy referendum strajkowe – tłumaczył. – Zamiast obiecanej naprawy systemu doprowadzono naszą spółkę na skraj upadłości. Miarka się przebrała – konkludował.

 

Jutro ma spotkać się prezydium sekcji kolejarzy, które podejmie dalsze decyzje.
 

Julia Nowicka

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra