Z zagranicy

Hillary Clinton z dużymi szansami w wyborach prezydenckich 2016

Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton będzie się ubiegać o urząd prezydenta w wyborach w 2016 r. – poinformował w niedzielę szef jej komitetu wyborczego John Podesta. Oficjalnie kampania wyborcza rusza w przyszłym miesiącu, a 67 – letnia Clinton ma spore szanse na zwycięstwo.

 

To już druga próba sięgnięcia po prezydencki fotel przez Hillary Clinton. Pierwsza, w 2008 r., zakończyła się przegraną z Barackiem Obamą, jednakże – jak zauważają analitycy – obecnie szanse na zwycięstwo byłej pierwszej damy są znacznie większe niż wówczas. Co więcej, wsparcia udzielił jej obecnie urzędujący prezydent Barack Obama (niemogący zgodnie z obowiązującym w Stanach Zjednoczonych prawem ubiegać się o trzecią kadencję), który w niedzielę stwierdził, że Clinton "byłaby doskonałym prezydentem".

 

W ciepłych słowach wypowiedział się o jej kandydaturze również sekretarz stanu USA John Kerry, który życząc jej zwycięstwa dodał, że na stanowisku sekretarza stanu, jako jego poprzedniczka, wykonała "wspaniałą robotę", odbudowując alianse, "które zostały podarte w strzępy poprzez polityczny kurs poprzednich lat" i pomagając wynegocjować zawieszenie broni w Gazie, o poprawie relacji z Iranem nie wspominając.

 

Głównym konkurentem Clinton z ramienia Partii Demokratycznej jest wiceprezydent Joseph Biden, jednakże wstępne sondaże dają mu zdecydowanie mniejsze poparcie. Poza tym nie ogłosił on jeszcze oficjalnie, iż będzie ubiegał się o najwyższy urząd w państwie.

 

Wśród Republikanów największe szanse ma startujący z Florydy gubernator Jeb Bush, brat byłego prezydenta George'a W. Busha, gubernator New Jersey Chris Christie, senator Marco Rubio, gubernator Wisconsin Scott Walker, były gubernator Arkansas Mike Huckabee, kongresmen Paul Rayan oraz emerytowany neurochirurg Ben Carson.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra