Z kraju

Rodzice profesjonalni

O ojcostwie, będącym największym wyzwaniem mężczyzny oraz byciu mamą, z pasją i o uczuciach, mogących stać się naszymi sprzymierzeńcami mówiono podczas szóstej już Konferencji Rodzinnej, która odbyła się 15 marca we Wrocławiu. 

 

– Wychodzę z dużym poczuciem własnej wartości – mówi pani Aneta, absolwentka turystyki, mama czterech chłopców. – Jako mama świadoma tego, że odnosi sukces.

 

– Niezwykle ważne były dla mnie przykłady, dotyczące ojcostwa. To, jak w praktyczny sposób budować relację z dziećmi, wchodzić w jego pasje – Piotr Jaśkiewicz, inżynier również wyniósł z konferencji wiele inspiracji i przemyśleń. – Bardzo przemówił do mnie przykład z życia prelegenta: że gdy syn i inni chłopcy nie bardzo wiedzieli czym się zająć, a najlepszą ich rozrywką było jeżdżenie wózkami w supermarketach, pokazał im coś więcej – dzielił się swoimi wrażeniami. Ów ojciec, którego wypowiedź przytaczał, wynajął salę i raz w tydzień rozgrywali mecze piłki nożnej. Okazało się, ze tak obecność wystarczy, by dzieci zaczęły się otwierać, dzielić się tym, czym żyją. 

 

– Dla mnie istotne było proste nazwanie faktów: że kobiety, wychowując, chcą dawać przede wszystkim bezpieczeństwo, mężczyźni – są bardziej nastawieni na dalekosiężny cel. Nie skupiają się tak na tym, że po jakiejś uwadze dziecko będzie trochę smutne przez moment, ale w sposób naturalny kształtują w nich wartości wskazują na to, co w kontekście życia jest ważne – dodała pani Julia, psycholog biznesu, mama dwójki dzieci. 

 

Nawyki i cnoty

 

Konkretnie, praktycznie, lekko. I tak, by zapracowani rodzice, mogli skorzystać z wykładów jak najefektywniej –  to cecha charakterystyczna corocznych konferencji i innych działań STERNIKA. 

 

– Najważniejsze jest dla nas to, by wychodzić do mieszkańców z wartościami dotyczącymi wychowania, małżeństwa i kultury rodzinnej – powiedział jeszcze przed rozpoczęciem paneli  w rozmowie z portalem Prawy.pl Daniel Sokołowski z wyżej wymienionego Stowarzyszenia, dyrektor szkoły dla chłopców Iskry we Wrocławiu. – Podczas wykładów można posłuchać interesujących ludzi z dużym doświadczeniem – zachęcał.
Poddawane analizie przez uczestników kongresu wychowanie, to wychowanie spersonalizowane, czyli takie, które bierze pod uwagę zasoby i możliwości konkretnego dziecka. Jego fundamentem jest antropologia chrześcijańska.

 

To wychowanie całościowe, w którym pracuje się nad wszystkimi aspektami osoby: intelektem, wolą, emocjami, ciałem i duchowością. Jest nakierowane na rozwijanie w dzieciach dobrych i przydatnych nawyków i kształtowaniu cnót, takich jak: pracowitość, porządek, obowiązkowość, pobożność, posłuszeństwo, koleżeństwo, uczynność, systematyczność, wytrwałość, męstwo. Ta propozycja wychowawcza bazuje na założeniach pozytywnych: zakłada, że człowiek czerpie radość z własne aktywności i to motywuje go do dalszego działania. W ten sposób wzbudza się w dziecku motywację. Równocześnie bardzo ważna jest rola rodziców rozumianych jako autorytety. I stawianie dziecku wymagań, dostosowanych do jego możliwości,  od najmłodszych lat. Takie wychowywanie, by umożliwiać mu podejmowania w wolności decyzji – odpowiednich do wieku. I, oczywiście, dużo, dużo miłości. 

 

Edukacja spersonalizowana i zróżnicowana to model edukacji, który wywodzi się z Hiszpanii. z powodzeniem stosuje się go w ponad pięciuset szkołach w trzydzieści ośmiu krajach, od ponad pięćdziesięciu lat. 

 

Kto i o czym? 

 

Gośćmi tegorocznej konferencji, organizowanej przez ogólnopolskie Stowarzyszenie STERNIK byli:

 

Monika Ogrodnik – dyrektor przedszkola i szkoły dla dziewcząt PROMIENIE Stowarzyszenia STERNIK pod Warszawą, absolwentka nauk o rodzinie, terapii pedagogicznej oraz edukacji spersonalizowanej i zróżnicowanej.

 

Dominika Figurska – aktorka teatralna i filmowa, szczęśliwa żona i mama pięciorga dzieci, współautorka książki „I co my z tego MAMY?”

 

Piotr Wysocki – mąż, ojciec trojga dzieci, ekspert w zarządzaniu kryzysami reputacyjnymi i współzałożyciel ZHR.

 

Tekst i fot. Dorota Niedźwiecka

 

Szczegóły dotyczące edukacji spersonalizowanej wraz z szerszym opracowaniem wyników powyższej konferencji znajdą Państwo w kolejnych numerach miesięcznika "Moja Rodzina". Zapraszamy!

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra