Publikujemy wyniki raportu z represjonowania przedsiębiorstw w Polsce

0
0
0
/

Przedsiębiorcy w Polsce są represjonowani - podkreślają eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w dorocznym raporcie "Warunki prowadzenia firm w Polsce 2015", zwracając uwagę na monstrualnych rozmiarów biurokrację, korupcję, skomplikowane przepisy oraz wysokie koszty pozapłacowe prowadzenia własnej działalności.

 

W szczególności w Polsce, przedsiębiorcy napotykają na absurdalne bariery utrudniające im prowadzenie działalności gospodarczej - alarmuje organizacja, zrzeszająca przedsiębiorców z całej Polski. Powołując się na międzynarodowe raporty analizujące warunki prowadzenia biznesu, stwierdza ona, iż te ostatnie są dla nas w tym roku mniej przychylne niż w ubiegłym. "Polska w tegorocznym zestawieniu zajęła 32 miejsce (wśród 189 analizowanych gospodarek). Oznacza to spadek o dwa miejsca w porównaniu do poprzedniego raportu. Mniej korzystny dla Polski jest również ranking Światowego Forum Ekonomicznego - Global Competitiveness. Polska uplasowała się na 43 miejscu, a więc o jedno miejsce gorzej niż w zeszłorocznym zestawieniu" zauważają.

 

Jednocześnie podkreślają potrzebę dalszego upraszczania podatków oraz koncentrację na wzrośnie innowacyjności polskich przedsiębiorstw, które to elementy nadal pozostawiają wiele do życzenia, w porównaniu z państwami wysoko rozwiniętymi. Autorzy raportu zwracają również uwagę na potrzebę poprawy infrastruktury oraz konieczność uproszczenia prawa podatkowego. 

 

Małe i średnie firmy w Polsce są fundamentem, na którym stoi nasz kraj. Przynoszą ponad 67 proc. PKB, tworzą ¾ miejsc pracy. Mimo, to przedsiębiorczość jest w Polsce represjonowana. Wiele regulacji skarbowych jest sprzecznych z podstawowymi prawami człowieka, gwarantowanymi przez Konstytucję RP i martwymi w praktyce.

 

Zdaniem ZPP wśród najważniejszych barier we współpracy z administracją publiczną wskazać można: dublowanie kompetencji agencji rządowych; brak synergii i współpracy pomiędzy instytucjami administracji publicznej; brak zrozumienia podstawowych mechanizmów rynkowych przez instytucje rządowe; mnogość przepisów prawnych i dowolność interpretacyjna.

 

Z kolei według badania przeprowadzonego w 2013 roku na zlecenie Centrum Projektów Informatycznych MSW najwięcej respondentów wskazuje na następujące niedogodności korzystania z usług polskich urzędów19: kolejki; godziny otwarcia urzędów, zmuszające osoby pracujące na pełny etat do brania urlopu w celu załatwiania spraw urzędowych; brak przewidywalności, gdyż idąc do urzędu osoby badane nie były w stanie przewidzieć czy dana sprawa zajmie im kilkanaście minut czy kilka godzin; niekompetencja urzędników, odsyłanie „od okienka do okienka”, mnożenie trudności i przeszkód zamiast oferowania pomocy; dowolność w interpretacji przepisów („pojawiające się różnice w interpretacji przepisów występują nie tylko między poszczególnymi urzędami, ale także między pracownikami jednej placówki”). Przedsiębiorcy biorący udział w ankiecie wskazują również, iż w przypadku spraw załatwianych przez Internet (np. ePUAP) brak jest dokumentu „z pieczątką”, który według ankietowanych stanowi kluczowy dowód spełnienia obowiązku administracyjnego i dokonania danej czynności („że w razie niewywiązania się z obowiązku dopełnienia danych formalności, negatywne konsekwencje ponosi obywatel, a nie urząd”). 

 

"Nie domagamy się specjalnych praw, przywilejów czy wyjątkowego traktowania. Domagamy się równego traktowania i nie przeszkadzania nam w prowadzeniu działalności. Usunięcia barier administracyjnych, prawnych, etc., które absolutnie niczemu nie służą, poza interesami wąskiej klasy urzędniczej, która nie ponosi żadnych ciężarów utrzymania Państwa, a rości sobie prawo do arbitralnego narzucania tych ciężarów innym obywatelom. W szczególności Przedsiębiorcom" tłumaczą zrzeszeni w ZPP, na czele z przewodniczącym Rady Nadzorczej Robertem Gwiazdowskim. 

 

Pod koniec października 2014 r. liczba zarejestrowanych podmiotów w systemie REGON wyniosła 4 107 268. Spośród firm aktywnych zdecydowaną większość stanowiły mikroprzedsiębiorstwa1. Struktura polskich firm pod względem wielkości od lat pozostaje w zasadzie bez zmian. Jednocześnie w Polsce udział mikroprzedsiębiorstw jest o 4 pp. wyższy niż średnio w UE-28. Świadczy to o nadal istniejących barierach rozwojowych, utrudniających przechodzenie firmom mikro na wyższy poziom rozwoju. 

 

Karolina Maria Koter

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną