Oddał życie za prawdę

0
0
0
/

Proboszcz w Górze Kalwarii, w czasie okupacji hitlerowskiej wygłaszał kazania, w których piętnował zbrodnie niemieckie. W gestapowskich więzieniach był bity i torturowany. 17 września 1940 r. wraz z grupą ok. 200 osób został rozstrzelany w masowej egzekucji w Palmirach.


Zygmunt Sajna urodził się 20 stycznia 1897 r. w Żurawlówce na Mazowszu. Około 1909 r. wraz z rodziną przeniósł się do Mielnika na Podlasiu. W 1918 r. zdał maturę w gimnazjum w Siedlcach i wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 1924 r.

Przez krótki czas pracował jako wikariusz w parafiach Jadów i Babice, po czym został skierowany na studia do Rzymu, gdzie studiował prawo na Uniwersytecie Gregoriańskim. Po dwóch latach choroba serca i płuc zmusiła go do przerwania nauki. Po powrocie do Polski w 1926 r. został mianowany kapelanem w klasztorze Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. W 1931 r. wyjechał na kurację do Zakopanego.

Po powrocie pracował jako wikariusz w parafiach warszawskich. W tym czasie dał się poznać jako społecznik i organizator działalności charytatywnej, niosąc pomoc najuboższym. W 1938 r. objął parafię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej.

W czasie okupacji był wielokrotnie denuncjowany. Mimo świadomości zagrożenia nie skorzystał z możliwości ucieczki. W styczniu 1940 r., w związku z wygłaszaniem przez niego kazań, w których piętnował zbrodnie niemieckie, władze okupacyjne nałożyły na niego areszt domowy. Nie mógł opuszczać mieszkania, zabroniono mu pełnić kapłańskiej posługi.

Wkrótce przeniesiono go do koszar, a następnie do Domu Przytułku dla Starców i Kalek w Górze Kalwarii. Stamtąd w kwietniu 1940 r. trafił do siedziby gestapo na Aleję Szucha w Warszawie, a następnie na Pawiak. Podczas śledztwa był bity i torturowany.

Według relacji ocalałych współwięźniów ks. Sajna pełnił kapłańską posługę, m.in. spowiadał i udzielał komunii, korzystając z przemycanych z zewnątrz hostii. Pocieszał i zachęcał do modlitwy.

Rankiem 17 września 1940 r. wraz z grupą ok. 200 osób wywieziono go z Pawiaka i rozstrzelano w masowej egzekucji w Palmirach. Ciała zakopano we wcześniej przygotowanych dołach. Po ekshumacji w 1946 r. szczątki kapłana złożono we wspólnej mogile na cmentarzu na Palmirach.

W 1999 r. ksiądz Zygmunt Sajna znalazł się w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej, których wyniósł na ołtarze papież Jan Paweł II. Jego imię nosi ulica, przy której stoi kościół parafialny w Górze Kalwarii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz liceum ogólnokształcące.

Paweł Brojek
Źródło: zsogorakalwaria.pl

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną