Strzeżonego Pan Bóg strzeże – osiedla strzeżone Warszawy

0
0
0
/

Inwestycje oferowane przez deweloperów coraz częściej dotyczą osiedli strzeżonych. W Europie odchodzi się od zamkniętych przestrzeni mieszkalnych, za to w Polsce są one coraz bardziej popularne, a wręcz pożądane. W samej Warszawie szacuje się ok. 400 osiedli grodzonych.

 

Czym się charakteryzują?

Niezależnie, czy osiedle ogrodzone jest płotem, siatką, murem czy ścianą z drzew – istnieje ostra granica pomiędzy światem zewnętrznym i wewnętrznym. Część osób ceni takie rozwiązanie, argumentując swoją decyzję poczuciem bezpieczeństwa i pewnego rodzaju intymności, którego brakuje im choćby w tłoku miejskiego metra. Nie przeszkadza im to, że kamery dzień i noc obserwują każdy ich krok. Pewność co do nowoczesnego systemu ochrony przewyższa odczucie obserwowania i inwigilacji życia codziennego. Obecnie deweloperzy oferujący inwestycje mieszkaniowe Warszawy tworzą małe miasteczka w mieście. Rozmieszczają budynki w sposób najbardziej komfortowy dla przyszłych mieszkańców, zapewniając lokale usługowe, strefy zieleni i przestrzenie rekreacyjne.

 

Dla kogo osiedle strzeżone?

Najczęściej na mieszkanie na terenie zamkniętym decydują się osoby miedzy 20 a 40 rokiem życia, kupujący mieszkania na kredyt. Doskonale odnajdą się tam ludzie ceniący sobie anonimowość. Na drzwiach znajdują się jedynie numerki. Większość lokatorów spędza czas w centrum, wracając do domu na noc. Wiele rodzin z małymi dziećmi decyduje się na zamieszkanie na takim osiedlu. Dzięki stałej ochronie rodzice czują się pewniej w sprawie bezpieczeństwa swoich pociech.

 

Za i przeciw?

Zacznijmy od plusów. Ciągła obserwacja sprzyja porządkowi w „małym państwie”. O wiele łatwiej utrzymać ład, gdy ma się nad sobą oko ochroniarza. Cudza własność jest tutaj szanowana, gdyż każdy świadomie wybrał właśnie to, a nie inne, miejsce zamieszkania. Monitoring ma stale pod kontrolą ewentualne akty zniszczenia i na bieżąco może im zaradzić. Miedzy innymi Marvipol Development oferuje Osiedle Lake Park dla wymagających klientów, oczekujących bezpieczeństwa i komfortu życia.

Minusy są takie, że nasza natura determinuje nas do postrzegania ludzi jako lepszych i gorszych. Przypinanie łatki występuje zarówno ze strony osób zamieszkujących na osiedlu strzeżonym, jak i w druga stronę. Innym aspektem jest wcześniej wspomniana anonimowość, która jednym pasuje, a na innych wpływa negatywnie. Jednak w tym wypadku wszystko zależy on naszego sąsiada…

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną