W ubiegłym roku państwo polskie odebrało rodzinom 15 tys. dzieci!

0
0
0
/

Tak szokujące dane podał Patryk Jaki, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości podczas czwartkowej debaty nad projektem zmian w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

 

- W pierwszej połowie 2015 roku przeprowadzono procedurę odebrania dziecka w ok 100 przypadków, w których powodem odebrania dziecka była bieda – mówił Jaki. Podkreślił, iż wW ponad 60 proc. przypadków nie było przemocy w tradycyjnym słowa tego znaczeniu.

 

- Mamy do czynienia z prewencyjnym odbieraniem dzieci przez urzędników bez decyzji sądu. Mamy do czynienia z drastycznym sposobem wykonywania tego prawa – wyliczał nadużycia, do których dochodziło przy przekazywaniu dzieci do pieczy zastępczej, wskazując na dramat tych rodzin i nieodwracalną traumę, jakie tego typu przeżycia powodują w psychice dziecka.

 

- Państwo idzie na skróty. Zamiast udzielić rodzinie pomocy, postanawia odebrać jej dziecko. Nie można się na taki sposób i na taką filozofię państwa zgodzić. Państwo, jeżeli widzi, że rodzina ma problemy, ma obowiązek udzielić odpowiedniej pomocy – mówił Jaki.

 

Wskazywał, że państwo przekazując dziecko do pieczy zastępczej, daje jej ok 2 tys. złotych, zatem, gdyby dać te pieniądze rodzinie znikała by przesłanka do zabrania dziecka. - To jest działalność zupełnie alogiczna i apaństwowa. Musimy to zmienić – oświadczył.

 

Na zaproponowane przez PiS rozwiązania nie zgadza się ugrupowanie Kukiz'15. - Proponowana ustawa stwarza większe możliwości oddawania dzieci do pieczy zastępczej niż ma to miejsce obecnie, ponieważ dodaje zapis o możliwości odebrania dziecka w sytuacji poważnego zagrożenia jego dobra. - Ustawa wskazuje, że ubóstwo nie może być jedyną przyczyną odebrania dziecka, ale jednocześnie otwiera nowe, szersze możliwości – mówił Jacek Wilk.

 

- To nieprawda panie pośle – ripostował Patryk Jaki, tłumacząc, iż nowy projekt zawęża możliwość odebrania dziecka do poważnego zagrożenia życia.

 

Oto sporny fragment projektu ustawy:


„Art. 112 § 1. Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej może nastąpić jedynie wówczas, gdy uprzednio stosowane inne środki przewidziane w art. 109 § 2 pkt 1–4 lub formy pomocy rodzicom dziecka przewidziane ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie doprowadziły do usunięcia stanu zagrożenia dobra dziecka, chyba że konieczność niezwłocznego zapewnienia dziecku pieczy zastępczej wynika z poważnego zagrożenia dobra dziecka, w szczególności zagrożenia jego życia lub zdrowia.

 

Anna Wiejak


WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną