Bajka dla dzieci przeciwko imigrantom

0
0
0
/

Na ekranach polskich kin zagościł nowy animowany film dla dzieci „Misiek w Nowym Jorku". Opowiada on historie dzielnego białego niedźwiedzia polarnego, który podejmuje się obrony ziemi rodzinnej zagrożonej hordami migrantów, których przybycie zniszczy świat rodzinny białego bohatera. Głównym oponentem białego bohatera jest chciwy handlarz domami o specyficznym nazwisku Green, długim krzywym nosie, praktykujący jogę i ubierający się jak hipis.

 

By pokrzyżować plany chciwego handlarza, biały bohater przybywa do Nowego Jorku. Do misji ratunkowej zainspirowała go filozof Sokrates (nieprzypadkowo biała mewa). W Nowym Jorku Miśkowi pomaga biała dziewczyna Olimpia (córka Weroniki), oraz trzy lemingi (ewidentnie lemingi lepszego sortu niż te znad Wisły).

 

W misji białego bohatera pomaga mu to, że podobnie jak jego dziadek, ma niezwykłą zdolność mówienia mową ludzi. Misiek od lat przeciwny był przyjazdom ludzkich migrantów na białe terytoria. Z zażenowaniem obserwował jak inni mieszkańcy północy zabiegają o przychylność obcych. Sam bohater nie był prorokiem we własnym kraju, i często padał ofiara kpin ze strony innych zwierząt.

 

Reżyserem filmu jest Trevor Wall. Film powstał na podstawie scenariusza Jacka Donaldsona i Dereka Elliotta. W polskim dubbingu postaciom głosy użyczyli: Grzegorz Kwiecień, Adam Woronowicz, Anna Cieślak, Wojciech Machnicki, Aleksandra Kowalicka, Krzysztof Gosztyła, Piotr Gąsowski, Wojciech Paszkowski, Maciej Maciejewski, Jacek Król, Gabriela Całun, Paweł Szczęsny, Julia Kołakowska, Brygida Turowska.

Ważnym motywem ukazanym w filmie jest to jak finansjera korumpuje urzędników by ci wbrew prawu i interesowi społecznemu wydawali korzystne decyzje dla korporacji i finansjery. Oraz to jak korporacje i finansjera manipulują mediami by otumanić społeczeństwo.

 

Recenzowanie filmów dla dzieci może niektórym wydawać się aktywnością nie mieszcząca w profilu portalu społecznopolitycznego. Taka opinia jest nieodpowiedzialna. Pop kultura kształtuje tożsamość narodów. Twórcy filmów mają swoje poglądy polityczne oraz społeczne i często atrakcyjną firmę pop kultury wykorzystują do propagowania bliskich sobie postaw i poglądów. Jednymi z najmniej odpornych na treści zawarte w pop kulturze odbiorców są dzieci. I dla tego monitoring filmów, książek czy komiksów kierowanych dla dzieci jest tak ważny. Dzieci szybko dorastają i stają się wyborcami. Nawet jako nieletni mają duży wpływ na decyzje swoich rodziców. 

 

Rolą każdego z nas jest taka interpretacja opowieści trafiających do dzieci, by te dowiadywały się o współczesnych zagrożeniach cywilizacyjnych. Pop kultura daje wiele możliwości właściwego kształtowania światopoglądu dzieci. By odnieść sukces w tej dziedzinie potrzeba tylko pewnego wysiłku i fantazji.

 

„Misiek w Nowym Jorku" powinien zainspirować do serii filmów o przygodach niedźwiedzi brunatnych zamieszkujących Europę. Film „Misiek w Nowym Jorku" można oglądać w kinach w całej Polsce w tym i warszawskim kinie Kinoteka.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną