Piłsudski kontra Rozwadowski [WYWIAD]

0
0
0
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe /

W trakcie trwania konferencji wolnościowej tygodnika „Najwyższy Czasu” autor (432 stronicowej, wydanej przez wydawnictwo Fabuła Fraza) książki „Polowanie na Generała. Piłsudski kontra Rozwadowski” Henryk Nicpoń udzielił wideo wywiadu portalowi Prawy pl.

Rozwadowski vs Piłsudski:

 

Jak informuje wydawca pracy „Polowanie na Generała. Piłsudski kontra Rozwadowski” „książka jest reporterskim zapisem historii konfliktu Piłsudskiego z generałem Rozwadowskim w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Rola Rozwadowskiego, doskonałego stratega, bohatera Wojny 1920 roku, jakże często marginalizowana, okazuje się kluczowa. Autor, idąc pod prąd opiniom o Piłsudskim, jako jedynym bohaterze polskiej wolności, przywołuje fakty, które z jednej strony pomniejszają wielkość Naczelnika, ukazując go w wielu sytuacjach jako polityka zakompleksionego i bezradnego, a z drugiej wybijają geniusz wojskowy Rozwadowskiego i wskazują Piłsudskiego jako bezpośredniego sprawcę przedwczesnej śmierci Rozwadowskiego w 1928 roku”.

 

Według Henryk Nicponia „w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku działacze lewicy niepodległościowej na czele z Daszyńskim ogłosili powstanie lubelskiego, Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej i obalenie Rady Regencyjnej, która przecież ogłosiła niepodległość Polski już miesiąc wcześniej, 7 października. Dla generała Jordan - Rozwadowskiego powołanie rządu lubelskiego było zamachem stanu. I to w sytuacji, gdy odradzające się państwo potrzebowało konsolidacji. Podobnie musiał myśleć Wincenty Witos, który odmówił przyjęcia jakiegokolwiek stanowiska w tworzącym się rządzie. Obawiał się nawet niemieckiej inspiracji, wywołującej całe to zamieszanie, dzielące Polaków na lubelskich i warszawskich, postępowych i zacofanych, Polaków lepszego i gorszego sortu.”

 

W swej pracy Henryk Nicpoń przypomniał, że „za kolejnymi próbami aresztowania generała Jordan -Rozwadowskiego mógł stać sam wielki bohater wracający z Magdeburga, witany w Warszawie jako zbawca narodu. Jeśli lubelski minister wojny Edward Rydz – Śmigły od chwili swojego awansu politycznego w jakikolwiek sposób kontaktował się z Piłsudskim, to musiał z nim konsultować wielkie polowanie, jakie urządził na generała Rozwadowskiego. Pytanie tylko, dlaczego obaj podjęli się tego zadania. Z lęku, że chwała za wywalczenie wolności dla Polski przypadnie komuś innemu, a nie im? Czy też otrzymali zlecenie na zniszczenie Rozwadowskiego? Od kogo?”

 

Zdaniem recenzenta portalu Histmag Marka Chrzanowskiego „książka jest popularyzatorskim ujęciem wciąż niedostatecznie przebadanego tematu. Autor wykonał dużą pracę i nieźle rozpoznał bogatą literaturę przedmiotu. Posługując się plastycznym językiem, konstruuje wartką narrację, zachęcającą nie tylko do poznania biografii Rozwadowskiego, ale też dziejów politycznych II Rzeczpospolitej. I jeżeli tak podejść do lektury, to wówczas sprawi ona czytelnikowi przyjemność”.

 

Jan Bodakowski

Źródło: JB

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną