13 grudnia – Ogólnopolski PROGRAM OBCHODÓW rocznicy stanu wojennego

0
0
0
/

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego to doskonała okazja, by zamanifestować przywiązanie do niepodległości Polski i pamięć o ofiarach komunistycznych zbrodni. Sprawdź co w tych dniach będzie się działo w Twoim mieście!

BYDGOSZCZ

https://www.kibice.net/upload/images/37-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego.jpg?1544346880155

***

Regionalne obchody rozpocznie o godzinie 12.00 Msza święta w intencji uczestników walk o wolność naszej Ojczyzny w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości, którą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (Plac Kościeleckich) odprawi ordynariusz Diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa.

Następnie autokary przewiozą uczestników na Osiedle Leśne, gdzie na Skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania w stanie wojennym.

O godzinie 14.30 w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku, w Urzędzie Wojewódzkim odbędą się główne uroczystości rocznicowe połączone z wystawą Instytutu Pamięci Narodowej pt. „586 Dni Stanu Wojennego”. Obchody uświetni muzyczny recital Dariusza Sicińskiego z Tucholi, z piosenkami okresu stanu wojennego.

Zakończeniem uroczystości będzie Msza święta w intencji Ofiar stanu wojennego, która odprawiona zostanie o godzinie 18.00 w kościele o.o. Jezuitów na Placu Kościeleckich.

region.bydgoszcz.pl

 

CHEŁM

Główne uroczystości odbędą się 13 grudnia. Rozpocznie je msza święta, odprawiona w bazylice na Górze Chełmskiej o godz. 9. Delegacje biorące udział w nabożeństwie złożą kwiaty pod krzyżem upamiętniającym księdza Jerzego Popiełuszkę, a potem pod tablicą chełmskiego więzienia, gdzie początkowo internowani byli miejscowi działacze Solidarności. W Chełmskiej Bibliotece Publicznej obejrzeć będzie można wystawę 'Zwyciężymy - wybory 1989'.

http://www.radiobonton.pl/data/articles/s4_chelm_program_uroczystosci_z_okazji_rocznicy_wprowadzenia_stanu_1544184284_.jpg

radiobonton.pl

 

CZĘSTOCHOWA

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze o godz. 15.30 w czwartek 13 grudnia. Po Mszy zapalenie zniczy ustawionych w kształcie krzyża w al. Sienkiewicza, następnie w siedzibie Regionu przy ul. Łódzkiej 8/12 tradycyjne spotkanie okolicznościowe.

solidarnoscczestochowa.pl

 

GŁOGÓW

Uroczyste otwarcie odbędzie się 13 grudnia o godzinie 12.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie (aula PWSZ w budynku B).

Sesja historyczna w PWSZ (wstęp wolny):

Część pierwsza - wykład „Dlaczego wprowadzono stan wojenny 13 XII 1981 roku? „Łukasza Sołtysiaka, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Część druga - panel wspomnieniowy - „Stan wojenny w Głogowie w grudniu 1981 roku. Protesty robotnicze oczami uczestników”.

Godzina 17.30 - Uroczystości przy obelisku upamiętniającym ofiary systemów totalitarnych, skwer im. Andrzeja Kosmalskiego (ul. Obrońców Pokoju? Armii Krajowej)

Godzina 18.30 - Msza święta za ojczyznę, kościół pw. Św. Klemensa

tutajglogow.pl

 

GORZÓW WIELKOPOLSKI

13 grudnia o godz. 18.00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki (Biały Kościół) odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po mszy odbędzie się przemarsz pod Biały Krzyż, gdzie złożymy kwiaty i zapalimy znicze.

solidarnosc.org.pl

 

KIELCE

13 grudnia o godzinie 10.00 przed tablicą znajdującą się na murach Aresztu Śledczego w Kielcach zostaną złożone kwiaty. Tablica upamiętnia osoby, które zostały tam uwięzione po wprowadzeniu stanu wojennego.

O godzinie 16.45 Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego wspólnie z komisją zakładową „Solidarności” przy Politechnice Świętokrzyskiej zaprasza na spotkanie „13 grudnia - pamiętamy”. Odbędzie się ono w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”.

O godzinie 18.00 natomiast w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza w intencji ofiar stanu wojennego. Przewodniczył jej będzie ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski.

Po mszy uczestnicy przejdą przed pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie złożone będą kwiaty. Zaplanowano również wspólne śpiewanie pieśni z tego okresu.

radio.kielce.pl

 

KOSZALIN

13 grudnia 2018 r.

Godzina 11:00 – złożenie kwiatów na grobach Janka Stawisińskiego i Andrzeja Kosiewicza – Cmentarz Komunalny w Koszalinie

Godzina 18:00 – uroczysta Msza Święta w koszalińskiej Katedrze

Godzina 18:45 – zapalenie Światła Wolności pod koszalińską Katedrą, ułożenie krzyża ze zniczy, złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

ekoszalin.pl

 

KRAKÓW

Msza św. będzie odprawiona w Katedrze Wawelskiej w Krakowie w dniu 13 grudnia 2018 r. (czwartek) o godz. 16:30 pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Po zakończeniu mszy św. nastąpi przemarsz pod Krzyż Katyński, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

solidarnosc.krakow.pl

 

LESZNO

12 grudnia, godz. 16.30 - Biblioteka Ratuszowa. "Solidarność wczoraj, dziś i jutro" - spotkanie z Karolem Pabisiakiem, Waldemarem Handtke i pawłem Bielińskim

13 grudnia, godz. 10:00

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem „LUDZIOM SOLIDARNOŚCI” na Skwerze im. Anny Walentynowicz w Lesznie

godz. 10.30

Spotkanie Rady Oddziału w siedzibie Oddziału Leszno.

solidarnosc.poznan.pl

 

LUBLIN

13 grudnia 2018 r.

9:00 - ustawienie zniczy na Placu Litewskim

17:00 - Koncert Pieśni Niepokornej - młodzież w hołdzie osobom internowanym i represjonowanym w stanie wojennym,

Kościół Pobrygidkowski, ul. Narutowicza 6

18:00 - Msza święta w intencji Ojczyzny i za wszystkie Ofiary stanu wojennego

(Kościół Pobrygidkowski)

Po Mszy św. przemarsz pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz złożenie kwiatów.

tysol.pl

 

ŁOWICZ

Obchody zostaną poprzedzone spotkaniem modlitewnym o godz. 15.30 pod Zakładem Karnym w Łowiczu, przy tablicy upamiętniającej internowanych w stanie wojennym. O godz. 16.00 przy pomniku na skwerze „Solidarności” w Łowiczu nastąpi pierwsze rozwinięcie i poświęcenie 50-metrowej flagi „Dla Niepodległej”. Mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w jej niesieniu podczas przemarszu ulicami miasta.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy oraz okolicznościowych wystąpieniach nastąpi przemarsz z rozwiniętą flagą ulicami: Jana Pawła II, Stanisławskiego, Nowy Rynek i Zduńską pod pomnik bł. księdza Jerzego Popiełuszki, a następnie na Stary Rynek pod pomnik Jana Pawła II – w tym miejscu flaga zostanie zwinięta.

O godz. 18.00 w katedrze odprawiona zostanie uroczysta msza św., w czasie której nastąpi powitanie relikwii bł. księdza Jerzego Popiełuszki w Łowiczu.

lowiczanin.info

 

ŁÓDŹ

Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność, aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego, organizuje 13 grudnia 2018 roku uroczystości, które rozpoczną się o godzinie 16:00 mszą świętą w parafii pw Najświętszego Imienia Jezus (u oo. jezuitów) przy ulicy Sienkiewicza 60 w Łodzi.

Po mszy, około godz. 17.00 rozpocznie się tradycyjny przemarsz uczestników obchodów pod Pomnik-Krzyż poświęcony Ofiarom Stanu Wojennego przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tuwima. Tam obecni wysłuchają okolicznościowego przemówienia oraz złożą wiązanki kwiatów. Na uroczystości zapraszają działacze Regionu Ziemia Łódzka NSZZ Solidarność.

solidarnosc.lodz.pl

 

NOWY SĄCZ

13 grudnia

Godzina 16:00 - msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej na Osiedlu Millenium. Bezpośrednio po zakończeniu nabożeństwa ciąg dalszy uroczystości odbędzie się pod pomnikiem „Solidarności”.

nowysacz.pl

 

OPOLE

13 grudnia

Godz. 10.00 złożenie kwiatów na Skwerze „Solidarności” w Opolu (skrzyżowanie ulic Katowickiej i Ozimskiej), a następnie przy pomniku Trzech Krzyży przy parafii św. Piotra i Pawła oraz przy pomniku św. Katarzyny na terenie zakładu Wagon Opole Sp. z o.o. (ul. Rejtana 7).

Godz. 18.30 msza św. w kościele pw. św. Sebastiana w intencji żyjących i zmarłych członków związku. Po mszy św. przejście ze sztandarami na pl. Katedralny i złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

nto.pl

 

PIŁA

13 grudnia, godz. 9:00

Spotkanie Rady Oddziału Piła.

godz. 12:00

Składanie wiązanek zapalenie zniczy na Rondzie Solidarności przy Obelisku Solidarności, po uroczystości kawa i ciastko w siedzibie Oddziału dla uczestników.

godz. 18:00

Msza św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Pile w intencji Ojczyzny i Ofiar Stanu Wojennego.

solidarnosc.poznan.pl

 

POZNAŃ

13 grudnia, godz. 12:00

Złożenie kwiatów: Głaz o. Honoriusza, Głaz Piotra Majchrzaka, Tablica Wojciecha Cieślewicza, Pomnik bł. ks. Popiełuszki.

GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI

godz. 17:00

Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, Kościół oo. dominikanów, ul. Kościuszki 97/99. Po Mszy Św. wspólne złożenie kwiatów w krużgankach klasztoru pod tablicą Ofiar stanu wojennego.

godz. 18:00

- Uroczystości pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. Składanie kwiatów.

- Wystąpienie Jarosława Lange - Przewodniczącego Zarządu Regionu

- Składanie kwiatów

solidarnosc.poznan.pl

 

RZESZÓW

13 grudnia 2018 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Kościele Farnym w Rzeszowie odprawiona zostanie Msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po mszy pod krzyżem misyjnym nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy.

rzeszow.ipn.gov.pl

 

STARACHOWICE

Delegatura NSZZ „Solidarność” w Starachowicach oraz Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” pracowników oświaty i wychowania w Starachowicach, zapraszają 13 grudnia o 17.00 przed Rondo Solidarności, a potem o 18 na mszę świętą w starachowickim kościele Wszystkich Świętych.

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” w MAN BUS rozpoczyna obchody w tym samym dniu o 14.45, przed tablicą poświęconą działaczom Solidarności, umieszczoną na biurowcu głównym MAN BUS. Przed kamieniem na Rondzie „Solidarności” będzie okolicznościowe wystąpienie. Zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Stąd wszyscy udadzą się na mszę św. w kościele Wszystkich Świętych. Po mszy przejdą przed Panteon Pamięci Narodowej na kościelnym placu, gdzie przed tablicą Solidarności nastąpi zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów.

echodnia.eu

 

TRÓJMIASTO

16 grudnia – Gdańsk (niedziela):

godz. 12.30 – Gdańsk, uroczysta Msza Święta w bazylice św. Brygidy w Gdańsku (w tym poświęcenie sztandaru Stowarzyszenia Strzebielinek), przemarsz pod pomnik Poległych Stoczniowców, Apel Poległych; złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, spotkanie w sali „Akwen”.

17 grudnia – Gdynia (poniedziałek):

godz. 6.00 – Gdynia Stocznia, pomnik Ofiar Grudnia 1970. Apel Poległych, modlitwa, wystąpienia, składanie wieńców i kwiatów.

godz. 16.30 – Gdynia, uroczysta Msza Św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, przemarsz pod pomnik na Placu Wolnej Polski (przy Urzędzie Miasta), Apel Poległych i salwa honorowa, modlitwa, wystąpienia, złożenie wieńców i kwiatów. (Przed mszą św. – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni, godz. 15.50).

(Uwaga: Organizatorem uroczystości w Gdyni jest Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” we współpracy z Miastem Gdynia.).

Poza tym zaplanowano m.in.:

11 grudnia, Gdańsk, Plac Solidarności. Odsłonięcie wystawy plenerowej „586 dni stanu wojennego” (do 21 grudnia br. – org. IPN oddział w Gdańsku).

13 grudnia, Gdańsk Przymorze, godz. 12.30, złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem dwóch obrońców Solidarności i Wolności: świętego Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana, o godz. 13.15 – pod pomnikiem ś.p. Anny Walentynowicz, o godz. 16.00 – pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Następnie konferencja w Sali BHP Stoczni Gdańskiej pt. „Rola Świętego Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana w obaleniu komunizmu i odzyskaniu Niepodległości”, wręczenie wyróżnień, otwarcie wystaw, prezentacja albumu i projekcja filmu „Godność” (organizator: Stowarzyszenie Godność i Telewizja Polska).

13 grudnia – Gdynia, godz. 18.00: Msza Św. w kościele oo. redemptorystów w Gdyni w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni, przejście pod pomnik Ofiar Komunizmu przy ul. Pułaskiego, złożenie kwiatów (organizator: Zarząd Regionu Gdańskiego – Oddział NSZZ „Solidarność” w Gdyni i Urząd Miasta w Gdyni).

14 grudnia – Łęgowo, godz. 11.15: uroczysta akademia w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Grudnia 1970 połączona z wręczeniem stypendiów im. NSZZ „Solidarność”. (Organizator: dyrekcja Szkoły oraz Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”).

14 grudnia – Gdańsk, Plac Solidarności, godz. 10.00: zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców m.in. przez czynnych i emerytowanych pracowników Stoczni Gdańsk SA oraz delegacje szkół (Organizator: Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S” oraz Komisja Zakładowa NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej).

16 grudnia – Gdańsk, godz. 11.30: zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na budynku b. KW PZPR, o godz. 11.50, pod pomnikiem upamiętniającym śmierć Antoniego Browarczyka (org. Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S”),

17 grudnia – Gdańsk, Sala BHP, godz. 13.00 – wręczenie odznaczeń państwowych przez prezesa IPN Jarosława Szarka (Org.: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Gdańsku)

solidarnosc.gda.pl

***

https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/63028,Dwa-Grudnie-1970-1981-inicjatywy-IPN-Gdansk.html

 

WŁOCŁAWEK

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku zaprasza na otwarcie wystawy z okazji 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce „We Włocławku 13 grudnia...”

13 grudnia 2018 r., godz. 16.00

Hol-parter, ul. Warszawska 11/13

Wstęp wolny

biblioteka.wloclawek.pl

 

WROCŁAW

Środa, 12.12.2018 r.

godz. 10.00 – złożenie kwiatów pod tablicami na budynku Dozamelu (ul. Fabryczna 10)

godz. 12.00 – koncert „Niezłomni” we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia – wręczenie odznaczeń „Niezłomni” i koncert młodzieży z XVII LO (ul. Wystawowa 1)

godz. 17.30 – koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej – tradycyjnie organizowany dla uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego i 100-lecia odzyskania niepodległości – aula Politechniki Wrocławskiej (bud. A-1)

Czwartek, 13.12.2018 r.

godz. 8.00 – msza św. w intencji śp. Tadeusza Huskowskiego i śp. Tadeusza Kosteckiego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pl. Grunwaldzki 3

godz. 9.00 – uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą śp. Tadeusza Huskowskiego (Politechnika Wrocławska, bud. D-2, pl. Grunwaldzki 9); uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem – obeliskiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” (Skwer Obrońców Solidarności przy ul. Norwida); uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą śp. Tadeusza Kosteckiego (Politechnika Wrocławska, bud. A-1, Wybrzeże St. Wys­piańskiego 27)

godz. 18.30 – msza św. w Katedrze w intencji ofiar stanu wojennego koncelebrowana przez JE ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego; poświęcenie obrazu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

wroclaw.pl

***

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Klub Muzyki i Literatury przy placu Tadeusza Kościuszki 10 zapraszają na spotkanie z cyklu „Wieczory z Historią”. 14 grudnia o godz. 18.00 usłyszymy wykład dr. Grzegorza Waligóry, pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych pt. „Stan wojenny na Dolnym Śląsku”.

wroclaw.ipn.gov.pl

 

ZAMOŚĆ

13 grudnia 2018 r.

1. 15:00 – 16:30 – Rynek Solny

• Rekonstrukcja wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku

• Żołnierska grochówka

2. 17:00 – 19:00 – Kościół Redemptorystów św. Mikołaja w Zamościu (ul. T. Kościuszki 1)

• Msza św. za Ojczyznę, NSZZ „Solidarność” i Internowanych pod

przewodnictwem J.E. ks. bp. M. Leszczyńskiego

• Po mszy św. koncert religijno-patriotyczny „Abyśmy byli jedno”

(Monika Grajewska – śpiew, Dariusz Janus – fortepian)

zyciezamoscia.pl

 

ZGIERZ

13 grudnia 2018 r. (czwartek) godz. 17:00 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Wolności i Niepodległości - Pasaż "Solidarności" (ul. Długa 27).

zgierz.pl

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną