W tym roku Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 752 miejscowości. Odbędą się one nie tylko w Polsce, lecz także m.in. w Boliwii, Kongo, Rumunii, czy w Betlejem.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi". Jest to zachęta do refleksji nad przesłaniem pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny papieża Jana Pawła II, która odbyła się 40 lat temu.

Jak zaznaczyła rzecznik Orszaku Jolanta Stachacz, w pochodach wezmą udział całe rodziny, dlatego wydarzeniu towarzyszy szereg mniejszych inicjatyw, skierowanych przede wszystkim do dzieci.

– Ważną grupą Orszaku, do której kierujemy nasze działania, są dzieci i młodzież. To z myślą o nich przygotowujemy konkursy. W tym roku jest to konkurs poetycki na dopisanie kolejne zwrotki do pastorałki pt. "Oj Maluśki, Maluśki". Konkurs plastyczny na pracę plastyczną w temacie: "Oblicze Dzieciątka Jezus, które powitali Trzej Królowie", szopka bożonarodzeniowa wykonana dowolną techniką. A także nowość – konkurs multimedialny na filmik podsumowujący Orszak w miejscowości, w której się było na Orszaku

– mówiła cytowana przez portal Radia Maryja Stachacz.

W Orszaku weźmie udział także para prezydencka. Andrzej Duda wraz z żoną będą uczestniczyć w wydarzeniu zorganizowanym w Wadowicach.

Jednak największy Orszak odbędzie się w Warszawie o godz. 12. Z Placu Zamkowego, po wspólnym odmówieniu modlitwy Anioł Pański, wyruszy kolorowy pochód. Korowód przejdzie Krakowskim Przedmieściem na pl. Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpi kulminacja Orszaku, czyli oddanie pokłonu Jezusowi.