Caritas alarmuje. Komunistyczna dyktatura doprowadziła do śmierci głodowej dzieci w Wenezueli

0
0
0
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe /

Mieszkający w Warszawie Wenezuelczycy demonstrowali w centrum Warszawy przeciwko komunistycznej dyktaturze, która doprowadziła ich kraj do nędzy i głodu. Jak informuje Caritas Norge w artykule „Kryzys głodu w Wenezueli” autorstwa Ellen Høvik „gwałtowny wzrost inflacji, przestępczość i głód mają wpływ na sytuację w całym kraju, który jeszcze kilka lat temu był jednym z najbogatszych w Ameryce Łacińskiej. Sytuacja w kraju szczególnie mocno dotyka dzieci. 15 % dzieci przebadanych przez Caritas w Wenezueli jest drastycznie niedożywionych, co zagraża ich życiu i zdrowiu”.

Według Caritas Norge „w krótkim czasie ten położony w Ameryce Południowej kraj o średnich dochodach spotkała katastrofa gospodarcza i humanitarna. Powolny kryzys, głód i śmierć wkradają się do kraju. Od 2014 roku inflacja sięgnęła już 2000 %, a miesięczny dochód wystarcza tylko na zakup kilkunastu jajek”.

 

Caritas Norge w marcu ubiegłego roku informowała, że w wenezuelska „Caritas zainicjował regularne badanie stanu zdrowia dzieci poniżej pięciu lat. Sytuacja jest alarmująca. Siedmioro na dziesięcioro badanych dzieci jest niedożywionych, a 15 % z nich cierpi z powodu skrajnego niedożywienia, które stanowi zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Według definicji Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), kryzys humanitarny zaczyna się, gdy odsetek skrajnie niedożywionych dzieci przekracza 10%”.

 

W Wenezueli Caritas nie ma „dostatecznej ilości żywności, lekarstw ani ludzi, żeby udzielić pomocy wszystkim potrzebującym. Potrzeby są ogromne”. W wyniku rządów komunistów głodu młode matki tracą pokarm i nie mają jak karmić swoich niemowląt, bo w kraju nie ma fabrycznie produkowanych pokarmów dla małych dzieci.

 

Jak informują pracownicy Caritasu „ludzie boją się umrzeć z głodu. Wyprzedają wszystko, by zdobyć pieniądze na jedzenie. Opróżniają swoje domy z wartościowych przedmiotów, aby zapewnić rodzinie posiłek na stole. Widziałem rodziców, którzy byli wychudzeni, bo całe jedzenie oddawali swoim dzieciom. Po wyprzedaniu całego dobytku opuszczają kraj”.

 

Caritas Norge informuje, że „w Wenezueli zaczyna brakować specjalistów i ich niezbędnej wiedzy. Wyjechało już 52 000 lekarzy i 24 000 dentystów. Przedsiębiorcy osiedlają się za granicą, podobnie jak inżynierowie. Mówi się, że 1,2 miliona Wenezuelczyków przeniosło się do Kolumbii. Setki tysięcy wyjechało do innych sąsiednich krajów”. W sumie z kraju mogło przed głodem i nędzą uciec już 5 milionów Wenezuelczyków.

 

Jak informują pracownicy Caritas „pieniądze straciły swoją wartość, a rolnictwo nie ma środków na zwiększenie produkcji. (...) Ciężarówki z żywnością były po drodze okradane. Ludzie są zdesperowani”.

 

Według Caritas Norge bezprawnie zajmujący fotel prezydenta komunistyczny dyktator „Nicolás Maduro zaprzecza, że sytuacja jest dramatyczna, i odrzuca pomoc z zagranicy. Caritas jest jedną z niewielu organizacji, którym wolno udzielać pomocy kryzysowej w tym kraju”.

 

Jak można przeczytać na stronie Caritas Norge Wenezuela to kraj położony u podnóża Andów „o długiej linii brzegowej i bujnej roślinności – przez wiele lat należała do krajów o średnich dochodach, dzięki wydobyciu ropy naftowej. Wenezuela ma największe rezerwy ropy na świecie i należy do największych eksporterów surowca. 95 % dochodów z eksportu tego kraju pochodzi z ropy. Były prezydent Hugo Chávez znacjonalizował przemysł naftowy i inne sektory w ramach swojego projektu socjalistycznego. Gdy w 2014 roku ceny surowca spadły, gospodarka kraju się załamała. Po śmierci Cháveza opozycja oskarżyła jego następcę Nicolasa Maduro o to, że przyczynił się do kryzysu za sprawą coraz bardziej dyktatorskich rządów. Maduro uważa natomiast, że to Stany Zjednoczone odpowiadają za inflację i pogłębiający się kryzys. Raz w miesiącu rząd rozdziela żywność za pośrednictwem lokalnych liderów”.

 

Jan Bodakowski

Źródło: JB

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną